Buitenland, Marktberichten. De Cocksdorp, 24 Aug. Gisterenmorgen, tijdens een hevige onweersbu', strandde in de Eierlandsche gronden het Duitsche zeiljacht „Meteor", komende van Portmouth en bestemd naar Kiel. Dadelijk vertrok men van hier ter assistentiedoch des avonds te 10 uren mocht het eerst aan de sleepbooten „Hercules" en „Adsistent" gelukken het fraaie scheepje, het welk het eigendom van den Keizer van Duitsch- land is, in vlot water te brengen en naar Nieuwediep te sleepen. De bemanning, waarvan een viertal hier aan wal is gebracht, bestaat uit 10 Engelschen en 10 Duitschers. Aan boord van het artillerie-instructie- schip „Bellona", dat aan de Texelsche hors schietoefeningen houdt, is in het begin dezer week de matroos Kramer door een tijdens het vuren wegspringende huls getroffen, waar door hij den rechterduim verloor en aan het been werd gewond. Hij is ter verpleging in het hospitaal der Marine te Nieuwediep opge nomen. In Frieslands Zandbouwhoek is de handel in fabrieksaardappelen begonnen. De commis sionairs der aardappelmeelfabriek hebben order gekregen te koopen tegen f 0.65 de H.L. Voor menig landbouwer is deze prijs te laag en wenscht hij daarvoor niet te verkoopen. Een drievoudig ongeluk. Na de hartjes dag te Amsterdam vond men in de O vertoomsche Vaart het lijk van een ongeveer 16-jarig meisje, gekleed en uitgedost met papieren mantel. De moeder, die er bij stond, kreeg een toeval en werd per raderbaar naar het Gasthuis gebracht. De man sprong uit wanhoop uit het raam en overleed kort daarna. Het is aan een der dagbladen dat dit ongeluksbericht is ontleend. De laatste trein van Hilversum naar Amsterdam ontspoorde Woensdagavond inde nabijheid van het station Naarden—Bussem. De reizigers werden naar Amsterdam vervoerd. Twee hunner waren zóó ernstig gewond, dat hunne opneming in het Binnengasthuis noodig werd geoordeeld. Eenige andere hadden lichtere verwondingen bekomen, zij konden zich echter naar hunne woningen begeven. Do materieele schade moet niet groot zijn. Vermoedelijk door hooibroei brandde Woensdagavond te Petten de boerenplaats, bewoond door den heer A. Nottelman, tot den grond af. Dit is de vijfde plaats die binnen veertien dagen in het kanton Schagen in de asch werd gelegd. Een sterk sprekend voorbeeld van de heerschende malaise op landbouwgebied in Fries land is zeer zeker het volgende. De huurder van eene uitstekende kleiplaats ongeveer 113 pondemaat groot moest opnieuw inhu ring maken, daar de pachttijd verstreken was. Tot nog toe had hij jaarlijks f 23 per ponde maat aan den eigenaar uitgekeerd en daardoor zeer groote verliezen geleden, ofschoon zijne boerderij eenige jaren vroeger voor hooger bedrag was verhuurd geweest. Hij was dan ook vast van voornemen om van de boerderij af te zien, daar de huur toch niet kon gemaakt worden. Maar de eigenaar, een zeer humaan man, die den vlijtigen boer gaarne wilde behouden, verhuurde hem de plaats opnieuw voor 6 jaren en nu voorf 10 per pondemaat. De boerderij ligt in de gemeente Het Bildt en de landeigenaar woont in de gemeente Menaldumadeel. Het onderstaande werd ons ter opname toegezonden. Leger des Heils. Kampdag. Landkolonie. Op den 21sten Augustus hield het Leger des Heils een Kampdag te Goor in Overijsel. Begunstigd door het allerheerlijkste weer spande deze Kampdag, een kleine velddag om zoo te zeggen, de kroon over alle velddagen tot nu toe gehouden. Het publiek, dat opgekomen was, en een 1200 menschen bedroeg, was voor een groot gedeelte een nieuw, dat wil zeggen onbekend met het Leger des Heils en zijne manieren en gebruiken. Dat dit nieuwe in den smaak viel, bewees de goede geest, die er heerschte, de enorme symphatie waarvan de houding getuigde en de ernstige indruk die gemaakt werd op alle aanwezigen vooral ook bjj de meetings, geleid door kolonel en mevrouw Oliphant en niet het minst bij de muzikale bijeenkomst, waar o. a. mevrouw Oliphant een heerlijk lied ten beste gaf, waar Adjudante Cleverly afscheid nam van Nederland om te gaan naar Java en waar de beslissing werd medegedeeld omtrent de Landkolonie, waarover nu in de laatste maanden zooveel en zoo verschillend gesproken is. Wel, het feit is beslist, het Leger des Heils heeft gekocht een uitmuntend terrein voor haar Landkolonie, dat tegelijkertijd voor veel uitbreiding vatbaar is, waar voldoende water aanwezig is en dat met heel weinig onkosten belooft een zeer vruchtbaar en, wat niet te versmaden is een in alle opzichten zeer productieve en lucratieve onderneming te worden. Boer Fiske is aangesteld om het praktisch beheer op zich te nemen en alle aanwezigen op den Kampdag waren zeer ingenomen zoowel met den aankoop als met die aanstelling. Boer Fiske, een tamelijk welvarend man met vrouw en zeven kinderen, waagt het met de Landkolonie, zegt men in de streken, waar hj bekend is, dan kunnen wij ook wat goeds verwachten. En voorzeker, daar waren er daar die reeds dadelijk zich op maakten de Landkolonie van Het Leger des Heils te steunen. Dit zal zeker noodig zjjn en w(j moedigen elk aan, dit te doen. De Landkolonie zal gevestigd worden op een half uur afstands van Barneveld op „De Groote Batelaar" en heeft een uitgestrektheid van 87 H.A. In het Verkooplokaal te Rotterdam heb ben verscheidene veehouders vergaderd om te beraadslagen over maatregelen ter wering van misbruiken in den veehandel. De voorzitter, do heer Tak te Schiedam, wilde voortaan voetstoots verkoopen, dus eene uitsluiting van art. 1540 B. W. Purmerend, Leiden en Delft waren reeds voorgegaan en wachtten nu op de navolging van Rotterdam. Besloten werd een concept reglement te laten drukken, dat aan de boeren en veehou ders zal worden gezouden. Het „Rott. Nbl." meldt: Reeds vaak is het veelzijdig nut van het wielrijden betoogd. Ziehier hoe Woensdag middag een jongmensch zijn „flets" wist te gebruiken. Op de Schiekade W.Z. zag bij twee voor een wagen gespannen en door een jongen bestuurde paarden op hol gaan. De dieren renden in woeste vaart voort, niemand, die kans zag ze in te halen. Maar de wiel rijder wel. Hij vloog op zijn kar de dieren na en in een oogwenk was hij ze een goed eind voor. Toen sprong hij van zijn wiel af, greep een der paarden bij de teugels on hield beide dieren tot staan tot groote blijdschap van den bestuurder, die gauw den moedigen wielrijder bedanken wilde, doch dan wel zeven mijlslaarzen had mogen hebben, want de sport man was reeds ver weg. Men schrijft uit de provincie Groningen Verleden jaar, en ook dezen zomer, werden op tal van plaatsen in onze provincie blauwe reuzen verbouwd, een grove aardappelvariëteit, voor de fabrieken bestemd, die een reusachtige groote kunnen bereiken en dan ook enorme opbrengsten kunnen geven: .aardappelen als ketels." Op het rijksproefveld der landbouw- vereeniging „Ekamp Meerland" werd b.v. van 16 Are schrale rood doorn verleden herfst bijna 80 H. L. geoogst waaronder knollen van bijna 8 dM. lengte en dik naar evenredigheid. Begin October werden ze gerooid en waren toen nog niet eens volwassen. De reus is dus een late aardappel en staat dan ook thans nog in volle fleur. En als we nu de twee volgende voorbeelden van kolossale groeikracht geven, dan blijkt wel, hoezeer de reus aanspraak maken kan op zijn (haar) naam. Uit Westerlee werd onlangs reeds melding gemaakt van een stam meteen omtrek van 21 voet. En thans prjjkt te Vriescheloo zoo'n kartoffel in den tuin van den heer J. Huizing, die in plaats van aan een alledaagsche aardappel al evenzeer, neen nog eerder aan een reus uit de tropische gewesten herinnert, want deze „stoel" heeft een omtrek van 29 voeten of bij na 9 meter. Te verwachten is het dus dat een „100 voudige vrucht" daarbij niets zal zijn. Verschillende landbouwers in Pruisen, die kunstmest, bevattende chilisalpeter en kalizout, uitstrooiden, hebben daarna bloedvergiftiging ge kregen, omdat zij er niet op bedacht waren, dat zy kleine wonden hadden aan handen en armen, waardoor die stoffen in het bloed werden opge nomen. Daar ook in Nederland veel kunstmest wordt gebruikt, kan dit tot waarschuwing strekken. Een aanvaring tusschen de „Seaford" en de „Lyon" heeft den stoombootdienst tusschen New- haven en Dieppe een zijner fraaiste stoomschepen gekost. De „Seaford" was een stalen stoomschip van 997 tons, met machines van 5000 paardekracht. Dinsdagmiddag te half twee vertrok het schip van Dieppe met 255 passagiers en 42 man scheeps volk aan boord. Op een afstand van 25 mijlen van de Engelsche kust werd de boot aangevaren door de „Lyon." Het weder was mistig en de „Seaford" stoomde met verminderde snelheid. De „Lyon" trof haar aan bakboordzijde achter de machinekamer. Reeds dadelijk kreeg het schip veel water in en het bleek den kapitein dat het spoedig zou zinken. De booten werden uitgezet, doch reeds was de „Lyon" langs boord gekomen, waarop de opvarenden van het zinkende vaartuig door het Fransche schip aan boord genomen werden. De officieren en de bemanning hielden zich uiterst bedaard en aan hunne flinke houding is het voornamelijk te danken, dat een paniek vermeden werd. Enkele passagiers bekwamen verwondingen, overigens kwamen allen met den schrik vrij. Een schoenmaker te Debreczin in Hongarije had een vliegmachine uitgevonden. Het toestel bestond uit twee groote, met ganzen veeren bedekte vleugels, die hij aan zijn schouders vastmaakte; aan zijn rug had hij een groote parapluie beves tigd, en aldus toegerust zou de man een proef tocht maken van het dak van een huis. In plaat3 van zich in het luchtruim te verheffen, kwam hjj met een vreeselijken smak op den grond terecht. Zwaar gewond werd de schoenmaker naar het gasthuis gebracht, en bij betreurt het nu, dat hfl zich niet bij zjjn leest heeft gehouden. Een correspondent van de Engelsche „Stan dard," die aan boord van de ,H. M. S. Empress of India" vertoeft, heeft een zeer belangwekkende oefening bijgewoondhet verlaten van al de schepen van het Engelsche eskader, door de man schappen en sloepen. Niemand bleef aan boord. Men veronderstelde dat de schepen zinkende waren. Een signaal weerklonk en allen maakten z:ch gereed de „Empress" te verlaten. Allen, ook de stokers, zwart van kolengruis, kwamen op het dek. Op het halfdek en de bruggen waren alle officieren bijeen. Over den arm droegen zij den snel gehaalden burnoes of oliejas. Onmid- delijd werden alle booten, van de stoombarkas tot de jol, te water gelaten. Wie op dat oogenblik niets te doen had, plaatste zich tegenover de boot, 'waarin hij plaats nemen moest. Men wachtte en op bevel verlieten allen het schip. In ongeveer een kwartier uur was alles gereed, was het schip door alle opvarenden, 47 officieren en 682 manschappen, den admiraal met zijn staf en vier bezoekers verlaten. Intusschen hadden de andere schepen dezelfde oefening volbracht rn nu was de zoe bezaaid met een aantal booten, die een ongewone levendigheid aan het tooneel gaven. Daartusschen dobberden de groote zee- kasteelen doodoch en verlaten. Plotseling werd het sein gegeven om weder aan boord te gaan, een oogenblik later heerschte er aan boord van de schepen nieuw leven. Alles was snel, maar geregeld in zijn werk gegaan. Nog geen dertig minuten waren ver- loopen sinds het eerste sein werd gegeven om het schip te verlaten en reeds ging alles weer den gewonen gang. Schagen, 22 Aug. Aangevoerd9 paarden f 55 a 160, 9 Stieren f 60 a f 115; 69 Gelde- koeien f100 a f 230,— 12 Kalfkoeienf 120 a f 160; Vaarzen f af—; 5 Nuchtere Kalveren f 11, a 17,; 330 Schapen f 10 a f 28.50 Lammeren f Bokken en Geiten f af gld.28 Varkens f 8, a f 15.60; Vette Varkens 86 40 cent per kilo; 45 Biggen f3,— a f 6; Kippen a ct Eenden a ct. Boterper half KG. f 0,47» a 0.57: Kaas per kilogram a ct. Kipeiren per 100 f 2.90 a f 3.10, Eendeieren per 100 f 3.25 a f 3.30 Leiden, 23 Aug. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 124 a f 250 46 Stieren f 42 a f 241Veulens stuks; f af 156 kalfkoeien f 110 a f 231; Melkkoeien f 110 a f 231; 82 Varekoeien f 83 a f 186; 112 Vette koeien f 124 a f 250; 43 Vette kalveren f 27 a f 80, 6 Magere kal veren 8, a f 22, 12 Graskalveren f 15 a 1 38

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2