OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 835. Zondag 22 September AP. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Brraa 80 Ct*. Franco per post door ge heel Nmdmrland 16 Cti. - Naar Amsbiza en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóör 19 nor op den dag der oltgave. Prijs der Adverientién Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meerSCts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op T«x«t ve: GEVONDEN VOORWERPEN. IC Gedeponeerd ten Raadhuize een paar witte m kinder-handschoentjes. 11 GEZONDHEIDSPO LITIE. 8 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL D' Overwegende, dat sedert jaren door tal van eigenaren ol huurders van erven, grenzende aan ve den Burgwal, zonder de vereischte vergunning van den rechthebbende (in deze de Gemeente), gedeelten van den Burgwal zijn afgeheind en daardoor als het ware aan hunne erven z(jn toegevoegd dat het schoonhouden niet, althans niet naar behooren, door allen geschiedt, terwijl zulks van gemeentewege evenmin kan plaats hebben, daar dit onmogelijk wordt gemaakt, door tal van schuttingen enz. welke op en over den Burgwal zijn geplaatst; dat door den Heer Inspecteur van het genees kundig staatstoezicht, meermalen op den slechten en vervuilden toestand, waarin de Burgwal ver keert is gewezen en hij, in het belang der openbare volksgezondheid meer dan eens op verbetering heeft aangedrongen; dat bovendien, vooral in den laatsten tijd, herhaaldelijk klachten inkomen over de geheel onvoldoende wateraflossing en het dan ook b(j persoonlijk ingesteld onderzoek, duidelijk is ge bleken, dat de bestaande toestand van den Bnrgwal, onhoudbaar is; Noodigen belanghebbenden beleefd, doch dringend uit, zoo spoedig mogelijk en wel vóór den 15 October 1895, de schuttingen of andere getim merten, voor zoover die zonder behoorlijke vergunning, op of over den Burgwal mochten zijn geplaatst, weg te nemen of te doen wegnemen, opdat steeds bij het van gemeentewege schoon houden daarvan, de doorgang door den Burgwal onbelemmerd kan plaats hebben. Texel, den 16 September 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris BEDRIJFSBELASTING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend, dat door hem heden is afgekondigd en aan den Heer Rijks Ontvanger ter invordering is uitgereikt, het voljaarsch kohier No. 2 op de bedrijfsbelasting voor het dienstjaar 1895/96 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 21 September 1895, De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 21 September 1895. Volgens de ter inzage gelegd hebbende alphabetische naamlijst van ingeschrevenen voor de Nationale Militie, lichting 1896, zullen dit jaar alhier aan de loting moeten deelnemen 76 personen. Daaronder komen voor met redenen tot vrijstelling 5 als te zijn eenige zoon19 wegens broederdienst, terwijl door 2 personen lichaams gebreken werden opgegeven; van 2 der inge schrevenen wordt vermeld dat deze reeds in dienst zijn. De Texelsche blazerschuit T. X. 61, Schipper E. Burger, is, naar gemeld wordt, Maandagnacht op de hoogte van den vuurtoren van Eierland, 6 uur uit den wal in aanvaring geweest met een onbekende brik en heeft daardoor vrij belangrijke schade bekomen. De brik was bruin geverfd, diep beladen en, voor zoover bij het licht van een flambouw kon worden waargenomen, genaamd „Wilhelm" of „William." Deze zette de reis voort om de noordoost. Oudeschild, 20 Sept. Bij het onderzoek naar het oude steenen hoofd, beoosten de haven, is gebleken, dat het zich ongeveer 30 meters uit de voeting van den dijk in zee uitstrekt. Op sommige punten moet het elf meter breed zijn, terwijl de oude steenmassa 4 d.m. boven den zeebodem ligt. Of tot opruiming of betonning zal worden besloten, vooral in 't belang van vreemde schippers, die met den toestand onzer kusten niet geheel op de hoogte zijn, is nog niet bekend. Volgens een bericht in het „N.v. d. D.' zou de openstelling van de Belgische grenzen voor den invoer van Nederlandsch vee, spoedig kunnen worden verwacht. Maatregelen zouden evenwel worden genomen, door in spuitingen, tegen de pokziekte, terwijl het vee in groote stallen een paar dagen in quarantaine zal moeten blijven. Als eene poging, zij het dan ook op zeer bescheiden wijze, om het schapenras te ver beteren, zal door de te Ursem gevestigde af- deeling der Holl. M. v. Landbouw een volbloed Engelsche springram worden aangekocht. Ieder lid der afdeeling heeft het recht één schaap of lam daarbij te voegen of zijn recht daarop aan een ander over te doen. Een treurig ongeluk gebeurde jl. Maandag middag te Sliedrecht vóór den schooltijd op de speelplaats. Een brandende klaplucifer, door een der schooljongens opgeworpen, kwam terecht op de kleederen van een 7-jarig meisje, met het gevolg, dat het kind weldra in vlam stond en zulke hevige brandwonden bekwam, dat men voor het behoud van haar leven vreest. Naar „de Tel." verneemt, is door de weduwe Robbemond geboren de Vries, te Nijmegen, eene aanklacht ingediend betreffende eene mishandeling haren 11-jarigen zoon Johannes Jacobus aangedaan op de weesinrichting te Neerbosch. De weduwe Robbemond, die behalve den mishandelden jongen er nog een jongetje had, heeft beide kinderen thuis gehaald. Van nieuwe reizen, door HH. MM. de Koninginnen nog in dit jaar te ondernemen is, volgens de Haagsche Kroniek der „N. Gron' Ct." geen sprake. Behoudens uitstapjes van een enkelen dag of deelneming aan speciale plechtigheden, zal het tot aan de kroning van onze jonge Koningin nu met binnenlandsche reizen uit zijn. Wel schijnt het plan vastte staan om zoodra Koningin Wilhelmina zelve den schepter zal hebben in handen genomen, de tournée door alle gewesten des Rijks te herhalen. De jaren, die ons nog van dat tijdstip scheiden, zal de jonge Koningin moeten besteden aan velerlei studie, om zich voorde hooge roeping, die haar wacht, voldoende voor te bereiden. De „Vereeniging ter bevordering van de Ned. Visscherij" heeft de quastie van het vinden van haringnetten op de Noordzee bij verlies door storm of wegens het af hakken enz. te loor gegaan en het terugbezorgen daarvan aan den rechtmatigen eigenaar tegen een vastgesteld loon, na tal van overleg, einde lijk geregeld. Het contract is in het archief der Vereeniging gedeponeerd, door alle reeders geteekend, voorzien van 142 handteekeningen. De dwerg Gerhardus Keizer van Oude Bildtzijl vertoeft sedert eenige dagen op het eiland Schiermonnikoog. Het ventje is nu 21 jaar en 6 maanden oud. Handjes, voetjes en lichaam zijn ontwikkeld als bij een kind van 3 jaar, doch 't hoofd is goed volwassen, vandaar ook 't flinke geheugen en het tamelijk forsche geluid bij 't zingen van Hollandsche en Amerikaansche liederen. Dagelijks maakte hij flinke wandelingen, bezocht 't badhötel, strand en steiger enz. Dat het kleine ventje veel opzien en bekijks onder de rustige en kalme inwoners verwekt, behoeft geen betoog; hij gaat met een aardig centje weder naar zijne geboorteplaats terug. Een verdwenen bruidegom. Ongeveer een maand geleden nam een Engelschman, bewerende geneesheer te zijn, zijn intrek bij een weduwe aan de Leuvehaven te Rotterdam, waar zij gemeu bileerde kamers verhuurt. Nog niet lang woonde hij daar, ot reeds had hy stormenderhand het hart van de 40 jarige zuster der weduwe veroverd. Tot een huwelijk werd besloten, hetgeen op aan raden van den Engelschman, omdat er hier te lande zoovele formaliteiten in acht zyn te nemen, in Engeland zou werden gesloten. Al wat noodig was voor het huishouden kocht men echter te Rotterdam, omdat dit, volgens den bruidegom, hier zooveel goedkooper is dan in Engeland. Een en ander geschiedde met de spaarpenningen der bruid. Nadat alles voor de huweiyksplech- tigheid in gereedheid gebracht en de koffers gepakt waren, werd overeengekomen dat de bruid met hare familie van Rotterdam uit per Harwichboot de reis zou maken, terwyi de bruidegom, van een neef zyner aanstaande vergezeld, naar den Hoek van Holland vooruitging, om voor de medegenomen koffers zorg te dragen. Gekomen aan den Hoek van Holland, wist de Engelschman den niets kwaads vermoedenden neef te bewegen in het hotel op bem te wachten, totdat hy een en ander geregeld had. Van die gelegenheid maakte hy gebruik om de koffers in plaats van naar Londen naar Antwerpen te expedlëeren, waarheen hyzelf volgde, den neef, de bruid en hare familie aan hun lot overlatende. Hun bleef toen niets anders over dan stilletjes naar Rotter dam terug te keeren, zonder Engdlachen dokter, I TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1