Buitenland. Marktberichten. Volgens bij de N. A. S. M. ingekomen boricht is hot stèomscliip „Edam", van New- York naar Amsterdam, Woensdagnacht nabij Eddystone door aanvaring met het Engelsche stoomschip „Turkistan" van Swansea gezonken. Passagiers en bemanning zijn gered en door een visschersvaartuig te Plymouth aangebracht. Volgens Lloyd's telegram had de aanvaring plaats bij mist. Daardoor ook werd de „Tur kistan" spoedig uit het oog verloren, zoodat haar schade niet bekend is. Dezer dagen wilde de wed. Vau L. te Koewacht, een paar vechtende kippen scheiden. De haan, die dit zag trok partij voor zijne „dames" en pikte de vrouw in de hand. Ia het eerst had de wonde weinig te beteekenen, doch spoedig zwol de hand op en moest genees kundige hulp worden ingeroepen. Toch ver ergerde de toestand en Vrijdag werd door de geneesheeren de hand afgezet. Door den heer N. Wildeman, gedurende bijna 40 jaren verbonden aan de Tielsche brandweer, is een toestel uitgedacht, waardoor het, volgens zijne moening, voor den pijpvoer- der mogelijk wordt een brandend gebouw binnen te dringen, den brand in zijn hart aan te tasten en daardoor veel waterschade te voorkomen. Dit toestel, op zijne aanwijzing door den brandmeester Baars vervaardigd, wordt aan de straalpijp bevestigd. Het komt in werking over een met eene gewone kraan; hier staat echter de spil vast en draait de ommanteling. Door het een kwartcirkel te doen draaien, stuit de waterstraal tegen een plaatje en vormt zoo voor den pijpvoerder een dicht waterscherm, dat hem tegen vlam beveiligt. In hoeverre het toestel bruikbaar is, zal in de practijk moeten blijken. De proeven voldeden uitstekend. Uit Rotterdam wordt gemeld dat als gevolg der overeenkomst met de Engelsche stoomvaartlijnen, de derde-klasse passage prijs der Nederl.-Amerikaansche Stoomvaart-Mpij van Amerika naar Europa, met 22.50 is verhoogd. In Friesland worden tegenwoordig vele varkens uit nood geslacht. Merkt men, dat er zich sporen van de vlekziekte vertoonen, dan wordt spoedig de slager gehaald, het varken geslacht en het spek tegen lage prijzon verkocht. Dit laatste werkt schadelijk en bevordert de uitbreiding der ziekte. Dit bleek dezer dagen in Oostergoo. Iemand had daar spek gekocht van een „uit nood geslacht" varken. Des middags kwam het op tafel, de schotels wer den met warm water afgewaschen, welk water later aan het varken gegeven werd, dat de man meste. Niet lang duurde het, of het dier bleek ook door de vlekziekte aangetast en moest mede „uit nood geslacht" worden. De Haagsche kroniekschrijver van de Nieuwe Groninger Ct. meldt over het afdeelingsonderzoek en de kansen der kieswet: De druk bezochte afdeelingen der Tweede Kamer waren Vrijdag nog allen diep verzonken in de studie van het wetsvoorstel-van Houten. Voor zooveel ik heb kunnen te weten komen staan de kansen der kieswet niet slecht. Wel is er ongeveer niemand geweest, die het ontwerp onvoorwaardelijk verdedigd heeft, maar er heerschte toch algemeen een geest van berusting, een zucht naar h6t aannemen van dit voorstel, faute de mieux, om uit het labyrinth te geraken. Evenwel zijn er lieden, die de mogelijkheid niet uitgesloten achten, dat de wet-van Houten niet aan de orde zal komen. Zjj voorzien een crisis, voordat de kieswet in discussie komt. Speciaal door de quaestie Seret, meenen zfj, zou er wel eens een spaak in het wiel kunnen komen; schier alle partyen zijn het er over eens, dat de Regeering door de handeling tegenover dit Kamer lid, een der onbetwistbare rechten van de leden der Volksvertegenwoordiging heeft geschonden en men schijnt er bepaald toe besloten een motie van afkeuring uit te lokken, die, wanneer (gelijk 't heet) de geheele Regeering zich in deze solidair aansprakelijk mocht stellen, wel een crisis kon tengevolge hebben. Een boer, die op de markt te Arnhem niet genoeg geld voor een big had kunnen maken, weigerde 50 centen, die voor het dier geboden werdon, en liet het loopen. Wie het ving was eigenaar. Do boer had veel pleizier in de jacht, de big minder. De Doolhof op de Tentoonstelling te Am sterdam verwachtte Zondag den lOO.OOOen be zoeker. Maar 't liep niet zoo druk als gedacht was en de 100.000e kwam niet. Maar Maandag kwam hfj wel en de ontvangst, die hem ten deel viel, zal hem nog lang in aangename herinnering blijven. Uit een aantal keurige cadeaux mocht de gelukkige er een kiezen by koos een gouden remontoir. 's Avonds om 9 uur werd de bezoeker met zijn meisje, dat bjj hem was, weer in den Doolhof ontvangen, de eerewijn werd hem aangeboden, speeches werden er afgestoken en t6n slotte ging de 100.000ste weg, dankend voor het geschenk en verzekerend, dat hij altijd aan den Doolhof zou blijven denken. Was het aardig wat er met den lOO.OOOsten bezoeker gebeurde, aardig was het ook wat er aan voorafging. 99998 bezoekers waren er geweest. By de twee volgende was dus de gelukkige. Daar komt een boertje met zyn vrouw binnenstappen, het papiertje, waarop staat dat den 100,000sten een cadeau zal worden aangeboden in de hand. De man stapt eerst binnen d9 boerin is dus de gelukkige. De eigenaar van den Doolhof staat daar en vertelt haar dat ze de hondderdduizendste is en wenscht haar geluk. „De honderdduizendste?" vraagt de vrouw dom- wezenloos lachend. „Zeg ereis," zegt het boertje hierop tot den tourniquetman, „wat kost dat hier?" „Een kwartje per persoon Een kwartje? Da's te duur vrouw, ga mee," en weg was de honderdduizendste weer. Men verzoekt ons het volgende op te nemen Gevaarlijke stoffen. In de laatste jaren is door oorzaken, die hier niet behoeven genoemd te worden, meerdere bekendheid gekomen onder het publiek van artsenymiddelen- wat hun naam en gebruik betreft. Uit den aard der zaak bleef de kennis van de eigenschappen achterwege. Het is derhalve niet te verwonderen, dat van sommige dier artsenymiddeleD, wier gevaariyke eigenschappen daartoe aanleiding gaven, de na- deelige werking werd ondervonden. Onder deze middelen staat het zuivere Carbol- zuur (vloeibare Phenol) door z(jn hoogst gevaariyke werking, zoowel in- als uitwendig, bovenaan, terwyi het gevaar nog wordt verhoogd, door de waterheldere kleur, aan het vloeibare zuivere carbolzuur eigen en de omstandigheid dat voor mondspoeling en voor wondbehandeling alleen zeer verdunde oplossingen van vloeibaar Carbol zuur kunnen worden aangewend. De talryke gevallen met doodeiyken afloop by inwendig gebruik, en de schromeiyke verwoesting van lichaamsdeelen by uitwendige toepassing, in de laatste jaren bekend geworden, bewogen de „Nederlandsche Maatschappy ter bevordering der Pharmaci" in hare in Juli 1.1. te 'sGravenhage gehouden Algemeene Vergadering te besluiten om in het algemeen belang lo. de Geneesheeren uit te noodigen geen vloeibaar Carbolzuur op hunne recepten voor te schry ven, 2o. aan de Apothekers te verzoeken geen vloei baar Carbolzuur in onverdunden staat, op aan vraag van leeken af te leveren, 3o. het publiek door middel van de dagbladen te wyzen op het groote gevaar waaraan men zich blootstelt, indien men Carbolznur in on verdunden staat in huis neemt, omdat de treurige ervaring heeft bewezen, dat verwisse ling met andere waterheldere vochten, of het verzuimen van de noodige verdunning met water herhaaldeiyk voorkomt. Het westen van Rusland is zwaar bezooht door de ongewoon groote hitte, die zeer bevor- deriyk is geweest aan de uitbreiding der cholera in Volhyniê. Het platteland geiykt, volgens de „Köln. Ztg.", een groot hospitaal. De domme bewoners wijzen alle geneeskundige hulp af. De dooden worden haastig en zonder eenige voor zorgen begraven, zoodat de lucht wel verpest moet worden. Voor het eerst is thans een proef genomen met het overbrengen van een groote zending van levend vee uit Australië. De stoomboot „Southern Cros" scheepte den 9en Juli te Sydney 550 ossen, 488 schapen en 29 paarden in. De vrachtprys bedroeg 8 pd. st. per kop vooi runderen en paarden, 10 sh., 6 d. per kop vooi schapen. Ieder rund was voor 14 pd. st. ver 6 zekerd. q Daar men veronderstelde, dat de dieren de reis k door het Suez-kanaal niet zouden verdragen, ging de boot over Montevideo. Stormachtig wede; ter hoogte van kaap Hoorn was evenwel oorzaal dat vele dieren omkwamen, en wel 52 runderen, 82 schapen en een paard. De overige beester kwamen in goeden staat in Engeland aan. Op de Stralauerbrug te Berlijn lag Zaterdag I zooveel geld op straat, dat dientengevolge hel I verkeer gestremd was. j Een der banken had een lading geld, wegendt c 350 tot 400 centenaren, verzonden op drie karren, r waarvan er een kantelde, tengevolge van he! r breken van een wiel. De lading viel op straat: daar echter het geld in zeer solide kisten was verpakt, was er voor eerlyke vinders geen voor i deeltje te behalen. l Tegen de terechtstelling door middel vat - electriciteit, die in New-York en eenige anders staten van Noord Amerika ingevoerd is, wordei steeds meer bedenkingen vernomen, op grond dat door de nieuwere onderzoekingen gebleken e is, dat menscben die, naar men meende, door dei electrischen stroom gedood waren, dikwyis dooi toepassing van de kunstmatige ademhaling in het leven konden worden terug geroepen. De gouverneur van den staat New York beval daarom, dat een ter dood veroordeelde aan eene proef neming zou worden onderworpen en, als die slaagde, begenadigd zou worden. Het resultaat van deze proefneming is nu werkeiyk, dat de delinkwent, ondanks den krachtigen stroom,a waaraan hy onderworpen was, tot het leven b teruggebracht is. Door de „Antwerpsche Matin" zyn zeei verontrustende tydingen medegedeeld over den J toestand in den Congo staat. Dergelijke berichten komen nu ook uit Beriyn, eveneens op grond van 11 particuliere mededeelingen, aldaar van den Congo ontvangen. Volgens deze inlichtingen zyn de 8 inboorlingen in een groot gedeelte van den Congostaat in vollen opptand tegen de Congo- 2 regeering. v De „Indépendance Beige" verklaart, deze Jobs- tydingen slechts onder voorbehoud te kunnen aannemen. Tot dusver evenwel heeft de Congo regeering het stilzwygen bewaard en de onjuistheid niet tegengesproken. Geen wonder derhalve, dat j men te Brussel allesbehalve gerust is over hetgeen tegenwoordig in den Congo staat voorvalt. j In Italië is men thans bezig met de beproe- t ving van een geweer, uitgevonden door den - kapitein Cei, dat den naam draagt van gasdruk geweer, omdat de gassen, welke zich by het afgaan van het schot uit de lading van ballistit ontwik kelen, den slagknop terugdry ven en zoo doende ook de leege huls uitwerpen. Door het weder vooruitbrengen van den slagknop wordt dan weder een nieuwe patroon in den loop gebracht. De soldaat heeft dus niets te doen dan in den aanslag biy ven en aftrekken. Wanneer de schutter voortdurend den trekker terugtrekt, wordt een aanhoudend zelfwerkend snelvuur verkregeD. Men denkt met dit geweer zelfs 1000 schoten per minuut te kunnen doen als slechts vooi patronenaanvoer gezorgd wordt. Schagen, 19 Sept. Aangevoerd10 paarden i f 40 a 175, 9 Stieren f65 af 165; 68 Gelde- I koeien f110 a f 220,- 30 Kalfkoeienf 170 a 1230; Vaarzen f af 10 Nuchtere Kalveren f 10, a 20,; 380 Schapen f 14 a f 27.50 - Lammeren f f Bokken en Geiten f af gld.20 Varkens f 9.00, a f 11;60 4 Vette Varkens S6i40 cent per kilo; 80 Biggen f5, af 8.50; Kippen a ct Eenden a ct. Boterper half KG. f 0,47» a 0.52'; Kaas per kilogram - a - ct. Kipeiren per 100 f3.—af 8.50. Eendeieren per 100 f af Leiden, 20 Sept. Ter markt werden heden i aangevoerdOssen - stuks f 120 a f 251 I 56 Stieren f 60 a f 293Veulens 19 stuka; I f 65 a f 14894 kalfkoeien f 108 a f 233; 4 Melkkoeien f 108 a f 238; 92 Varekoeien f 86 a f 192; 160 Vette koeien f 120 a f 251; 44 Vette kalveren f 32 a f 74, 38 Magere kal veren 12, a f 22, 152 Graskalveren f 20 a f 61 b 300 Vette Schapen f 17 a f 30.50; 770 Schapen 2 weide) f 11, a f 22, Paarden f a f J 186 Magere Varkens f 12 a f 30 Vette Varkens a.360 Biggen f 3.- a f 11. 128 Lammeren f 10.— if 17.50. 1

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2