OFFICIEEL BEDEELTE. N°. 836. Donderdag 26 September A0. 1895 Nieuws» en Advertentieblad. Binnenland» Dit bUd verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dsn Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nhdiblan» 46 Cts. Naar Ambkcka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 19 uur op den dag der uitgave. Pr\jt der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaaternimte berekend. Bewflsnummsrt 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÉN worden aangenomen bij ds Uitgevers LANGEVELB BE ROOU, Parkstraat, Boeg op Trant GEZONDHEIDSPOLITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL Overwegende, dat sedert jaren door tal van eigenaren oi huurders van erven, grenzende aan den Burgwal, zonder de vereischte vergunning van den rechthebbende (in deze de Gemeente), gedeelten van den Burgwal zjjn afgeheind en daardoor als het ware aan hunne erven zQn toegevoegd dat het schoonhouden niet, althans niet naar behooren, door allen geschiedt, terwjjl zulks van gemeentewege evenmin kan plaats hebben, daar dit onmogelijk wordt gemaakt, door tal van schuttingen enz. welke op en over den Burgwal zijn geplaatst; dat door den Heer Inspecteur van het genees kundig staatstoezicht, meermalen op den slechten en vervuilden toestand, waarin de Burgwal ver keert is gewezen en hij, in het belaDg der openbare volksgezondheid meer dan eens op verbetering heeft aangedrongen: dat bovendien, vooral in den laatsten tijd, herhaaldelijk klachten inkomen over de geheel onvoldoende wateraflossing en het dan ook bij persoonlijk ingesteld onderzoek, duidelijk is ge bleken, dat de bestaande toestand van den Burgwal, onhoudbaar is Noodigen belanghebbenden beleefd, doch dringend uit, zoo spoedig mogelijk en wel vóór den 15 October 1895, de schuttingen of andere getim merten, voor zoover die zonder behoorlijke vergunning, op of over den Burgwal mochten zijn geplaatst, weg te nemen of te doen wegnemen, opdat steeds by het van gemeentewege schoon houden daarvan, de doorgang door den Burgwal onbelemmerd kan plaats hebben. Texel, den 16 September 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick. van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris TEXEL, 25 September 1895. Ter markt van Maandag werden aangevoerd 20 Koeien, 77 Kalveren, 211 Schapen, 95 Lam meren, 19 Schrammen en 1 Veulen. De handel was matigde prijzen voor Koeien van f 100 tot f 170 p Kalveren f 20 tot f60; Schapen f 16 tot f 22Lammeren f 12 tot f 16.50. Fan kwaad tot erger. Ongetwijfeld zullen velen onzer lezers zich zeker herinneren een opstelletje in ons nummer van Zondag 1 September, waarbij wjj indachtig maakten op de aanstaande winterdienstregeling der spoorwegen en daarmede in verband brachten de stoombootdienst van de „Ada" en de postregeling ten onzent. Of naar aanleiding daarvan door belangheb benden pogingen zijn aangewend om eene meer gewenschle dienst te verkrijgen, wagen wij niet te beslissen; wij hoorden van de zaak in lange niets, totdat in de „Zijper Ct." het bericht voor kwam (door ons medegedeeld) dat de zoogenaamde schooltrein zou worden bestendigd. Werd vermoedelijk van particuliere zijde (belang hebbenden) ten deze niets gedaan, aan de aandacht van het Dag. bestuur onzer gemeente blijkt even wel die aangelegenheid niet te zijn ontgaan, want van die zijde werden krachtige pogingen aange wend om eene meer gewenschte toestand te verkrijgen. In een zeer uitvoerig, met redenen omkleed adres aan de adm. der spoorwegen, werd uiteen gezet het belang voor velen onzer ingezetenen van het doorrijden van trein No. 111 (te 1.28 van Amsterdam, aankomst te Helder ongeveer 4 uur) en in verband daarmede vertrek der „Ada" te 5uur. Yan datzelfde adres werd afschrift gezonden aan den Min. van Waterstaat. Die pogingen hebben evenwel niet mogen baten; vanwege de adm. der spoorwegmaatschappij werd geantwoord dat de bestaande dienstregeling blijft behouden tot dat de ondervinding zal hebben aangetoond, welke dienstregeling de beste is. Daarmede is het uit. Ja, was het daarmede maar uit! Doch juist nu daagt het „van kwaad tot erger." Naar men toch weet wordt gedurende de winter maanden de dienst „Ada" in dezer voege gewijzigd, dat des morgens de eerste dienst vervalt, doordien de vaart in het duistere niet vrjj is van gevaar- geldt dat motief voor het duistere van den morgen, 't geldt zeker evenzoo voor het duistere van den avond, en 't is daarom alleszins te vreezen dat ook die avonddienst zal vervallen. Naar ons toch werd ingelicht vraagt de Inspecteur der posterijen van den vervoerder der postverzending zekerheid dat die verzending ook in den winter na aankomst der trein 5.26 te Helder zal kunnen geschieden evenals in den zomer plaats had, en zoo nietja dan vervalt vermoedelijk ook die dienst voor de postery. En dan biyft over dat de stoomboot „Ada" na de dienst te 2.15 van hier te hebben vervuld, terstond, (zoo ongeveer te 3 uur) weder kan terug varen, teneinde de postverzending met de trein te 12.08 te Helder aangekomen, over te brengen; tot later vertrek toch bestaat geene aanleiding, aangezien geen enkele aansluiting van de spoor dienst meer is te wachten. Wanneer alzoo iemand alsdan naar Texel moet, dan moet hy zorgen, in de trein, vertrekkende uit Amsterdam te 9.50, aankomst te Helder 12.08, plaats te nemenaangezien verder geen gelegen heid tot overtocht meer zal bestaan. „Van kwaad tot erger" schreven wy aan het begin van dit opstelletje, en na de toelichting welke wy daarop gaven, zal zeker menigeen zulks beamen. Wy zullen er ons by moeten neerleggen, doch is het niet beschamend dat in een tyd van vooruitgang, geiyk de tegenwoordige tyd wordt genoemd, waar men allerwege er op bedacht is om het publiek verkeer te bevorderen en te verbeteren, dat in dezen tyd ons wordt gecom mandeerd: „terug." Waariyk zoo voortvarend en veeleischend zyn wy niet. Het eenigste wat ons nog rest is een adres van zeer vele hand- teekeningen voorzien, aan de bevoegde autoriteit, teneinde alsnog eene aansluiting van spoor en boot, als voorheen, te bekomen. Het „Dbl voor Helder" enz. meldt: Blykens de door ons ontvangen winterdienst regeling, die met 1 Oct. a. s. in werking treedt, komt in den treinenloop van en naar deze gemeente niet de minste verandering. Deze blijft dus als volgt: Vertrek van Helder voorm. 5.30, 6.48 8.46, namidd. 12.53, 3.16 en 7.29. Donderdags voorm. 9.40 loopt een markttrein tot Scbagen, Aankomst te Helder voormidd. 8.30, nam. 12.08, 5.26, 7.22, 9.57 en 11.47. Don derdags voorm. 7.23 komt een trein aan van Uitgeest; Vrijdags en Zaterdags nam. 3.54 een van Alkmaar, in aansluiting met den trein AmsterdamAlkmaar. Oudesohild, 24 Sept. Ons dorp, dat nagenoeg in 't water staat, heeft waternood. Nu wegens de ondiepte de sloot, waarlangs het water uit de weesputten werd aangevoerd, onbevaarbaar is geworden, heeft men hier soms gebrek aan de allereerste levensbehoefte. Ettelijke pogin gen zijn reeds gedaan om in het ongerief te voorzien, doch de gewenschte hulp om ver betering in den onhoudbaren toestand te brengen, is nog niet gekomen. Moge spoedig redding dagen! Tot godsdienstonderwijzer bij de Herv. Gem. alhier, is benoemd de Heer Ch. Niessink, thans als zoodanig werkzaam te de Wilp, prov. Groningen. Oosterend, 24 Sept. Jl. Zaterdag hield de alhier bestaande liberale kiesvereeniging eene vergadering. Nadat de afgevaardigde verslag gedaan had van de handelingen van twee vergaderingen, te Helder gehouden tot oprichting eener Cen trale Liberale kiesvereenigiDg, werd besloten op voorstel dier vergaderingen aan te sluiten bij de nog bestaande centrale vereeniging, waarvan de heer Tb. J. Waller van Anna Paulowna Voorzitter is, en waarvan de statuten koninklijk goedgekeurd zijn. Na benoeming van een Afgevaardigde voor de vergadering te Helder, werd de vergadering gesloteü. Te Hellevoetsluis heeft Zaterdag bij het vuren een treurig ongeluk plaats gehad. Van de kanonneerboot „Hadda" zou een schot gelost worden. Men had echter vergeten het sluitstuk van de monding te nemen met het treurig gevolg dat dit bij het vuren tegen het hoofd van een soldaat aankwam, die zich op een vlet bevond. De man was oogenblikkelijk doodzijn hoofd was bijna verbrijzeld. („Tel.") Alweder ter waarschuwing. Toen Woensdagmiddag te Breda een dienstbode een zoogenaamd petroleumtoestel wilde vullen, sloeg de vlam op de petroleum over, met het noodlottig gevolg, dat de kleeren van het meisje in brand geraakten. Op haar geroep daagde spoedig hulp. Zij had echter reeds zulke hevige brandwonden bekomeDdat zij, niettegenstaande de geneeskundige hulp, overleden is. Beeldspraak over de sluitingsrede van de vergadering der Staten-Generaal. Uit een Haagschen brief in de „Zaanl. Ct.": Leest men de sluitingsrede met aandacht, dan zal men mij toegeven, dat ze iets heeft van een bal gehaktalle kruimkens zijn, met groote zorgvuldigheid, van het politieke hakblok bijeengeschraapt om de benoodigde hoeveelheid voor een flinken bal saam te voegen; maar 't is dan toch naar. Zij, die straks dezen schotel krijgen voorgezet, mogen nauwlettend toezien op de houtsplinters; en al moet het gehakt als vleeschspijs dienst doen, de ware kracht van het vleesch zit er maar heel matigjes In. TEXELSGHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1