Buitenland. Marktberichten. Door den min. van binnen], zaken zijn de gemeentebesturen, in verband met eene toekomstige subsidieering van rijkswege van de veefokkerij, uitgenoodigd, G-ed. Staten van hun gewest volledig in te lichten omtrent hetgeen van gemeentewege ter bevordering van de veefokkerij mocht zijn verricht mot vermelding tevens, of door waterschapsbesturen of andere publiek-rechtorlijke lichamen te dier zake gelden zijn beschikbaar gesteld of maat regelen zijn genomen. De Belgische Minister van Landbouw heeft aan een commissie uit den veehouders- bond van Burgerhout, welke hij ten gehoore ontving, beloofd, dat nij de grens zoo spoedig mogelijk voor den invoer van Nederlandsch vee zal openstellen. De Minister erkende, dat er in Nederland nog slechts onbeduidende gevallen van veeziekte zijn en dat hij weldra althans den invoer van vet vee rechtstreeks naar de slachtplaats kon veroorloven. De commissie voerde daar tegen aan, dat dit nadeelig zou zijn voor de veeboeren, en voorts dat men in België voortdurend Holland- sche runderen nodig heeft, zoowel voor fok- als voor melkvee. Ten slotte gaf de minister de genoemde belofte. Maar hij voegde er bij, dat hij aan de grens maatregelen zal nemen tegen de pokziekte door inspuitingen met tuberculine on groote stallen laat bouwen, waar het vee een paar dagen in quarantaine moet blijven. De verdachte dieren worden op Trosten van Nederland teruggezonden. „Vóór ik de grens open", zei de minister, „maak ik met Holland die voorwaarden." Reeds kortelijk in ons vorig nummer mede gedeeld. Nog al kras. Een wielrijder reed buiten Monnikendam, op den weg naar Edam. Hij ontmoette daar den rijks-deurwaarder K. te Monnikendam, wiens hondje naar den rijder vloog. Onze fietsrijder loste een schot met los kruit. De deurwaarder nam daarop een revolver en schoot driemaal naar den wielrijder. Er zijn echter geen ongelukken gebeurd, de wielrijder was spoedig uit het gezicht. Uit de Staatsbegrooting. De middelen worden gerekend op 130 millioen en 8V. ton, de uitgaven op 138 millioen en 362 duizend, gevende een tekort van 7Va millioen. De middelen worden 2'/a millioen hooger, de uit gaven 380 lager geraamd. De gewone uitgaven leveren een tekort van 2 millioen, doch de jaarlijksche besparing bedraagt gewoonlijk 8 millioen, zoodat de gewone uitgaven gedekt zijn en zelfs ruimte overlaten voor eventueele afschaffing der tollen en voor de regeling der flnantieele verhouding tusschen rijk en ge meente. Te zijner tijd zal eene leeniog van 15 millioen voor dekking der tekorten noodig zijn. Waarvoor een matroos al niet kan worden gebruikt. Op een verlofpas van een zee-mili cien wordt hem ter kennis gebracht, dat hij aan boord van een monitor in de alarmrol de betrek king zal bekleeden van „achtergranaathok." Door de malaise in de turfindustrie in Friesland, tengevolge der concurrentie van steenkolen en briquetten en last not least petroleum, dalen de klijnlanden klijn is de grondstof voor turf aldaar geducht in waarde. Dit bleek dezer dageu bij eene ver- kooping in de gemeente Opsterland. Voor 4 H.A. klijnland werd als hoogste bod f 2000 geboden. Voor weinige jaren kon hetzelfde land f 7000 opbrengen. Ben ik goed ingelicht, zegt de Haagsche correspondent van de Zutfensche Courant, dan bestaat het voornemen de personeele belasting reeds in October in openbare discussie te brengen, wat trouwens ook wel noodig is, zal het nieuwe personeel nog met 1 Januari 1896 in werkiDg kunnen treden. Of dit al of niet gelukt de invoering van 1 Januari 1896 zal zeker afhangen van den spoed der behandeling. Dat het echter voor de Regeering een teleurstelling zou zijn, indien de nieuwe belastingwet nog niet met Nieuwjaar in werking kon treden, geloof ik gaarne Wat toch is het geval Do voornaamste grondslag van het nieuwe kiesrecht is de personeele belasting. Alle andere categorieën zullen zeker te zamen niet de helft zooveel kiezers leveren als het nieuwe personeel alleen. Maar hoe zal men begin 1897 kiezer kunnen worden op grond van aanslag en betaling van dat personoel, als het bij de invoering van de kieswet nog geen jaar in werking is geweest? En nieuwe verkiezingen uit te schrijven op den grondslag van het nieuwe kiesrecht, maar zonder de „sit venia verbo" personeel-kiezers dat is toch ook bedenkelijk; dat zou zijn een geleidelijke uitbreiding van het kiesrecht, welke ook do Regeering niet zal willen. Een attentie, die waardeering zal vinden. Alle militairen, officieren eu minderen, die benoemd werden tot ridder van de Militaire Willemsorde, of in die orde in rang werden verhoogd naar aanleiding van hun moedig, beleidvol en trouw gedrag op Lombok, ontvingen deze week van H. M. Koningin Wilhelmica een fraaie fotografische afbeelding van het tafree!, toen H. M. in de Maliebaan generaal Vetter het ordeboeken op de borst speldde. De fotografiën dragen de eigenhandige onder- teekening van Koningin Wilhelmina, benevens eene opdracht. (Tel.) De kantonrechter te Den Haag deed Donderdag uitspraak in de verleden week behandelde za»k van den smid, die terecht stond wegens het verwekken van nachtrumoer, door nachtelijken arbeid in zijn inrichting. De beklaagde is ontslagen van rechtsvervolging. De kantonrechter stelde vast, dat men van iemand, die in zijn bedrijf werkzaamheden verricht, niet kan zeggen, dat hij rumoer maakt, wanneer daarbij niet is gebleken, dat hij uit zuivere baldadigheid de rust zijner buren verstoort. Van die baldadigheid nu was ter terechtzitting niets gebleken, terwijl bekl. had aangetoond, dat hij in den bewusten nacht in de noodzakelijkheid verkeerde zijn arbeid voort te zetten. In de Maandag te Eindhoven gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw is in aansluiting met een inleiding van den heer W. A. Coolen uit Heivoort besloten, een adres te richten aan de KoniDgin-Regentes met het verzoek een afzonderlijke afdeeling van land bouw in te stellen. Men meende langs dezen weg beter tot zijn doel te komen, dan door het onmiddellijk aanvragen van een afzonderlijk ministerie van landbouw. Bevordering van den vleeschuitvoer. In eene vergadering van het genootschap van nijverheid te Onderdendam, afdeeling Ap- pingedam, kwam de restitutie van accijns op vleesch naar het buitenland ter sprake en besloot men, dit punt op de agenda voor de volgende vergadering te plaatsen. Nu ons levend vee bijna overal in het bui tenland geweerd wordt en de graancultuur door te lage graanprijzen geen voordeel meer oplevert, zou het wenschelijk zijn, zoo mogelijk den uitvoer van vleesch te bevorderen. Door restitutie van accijns te geven naar de werkelijke waarde van de uit te voeren stukken vleesch zou waarschijnlijk de uitvoer kunnen toenemen van die stukken welke in Engeland het meest gevraagd worden. Oud-Holland zal na afloop der tentoon stelling niet worden gesloopt. Velen zal dit genoegen doeD, vooral aan de Amsterdammers, voor wie dit oord van gezellig samenzijn, groote aantrekkelijkheid bezit. Maar ook de „menschen van buiten" lieten nooit na er heen te gaan en het verblijf in die kleine interessante stad is voor velen een genot. Het zou ook jammer wezen, indien aan hetgeen met zooveel zorg en kosten was tot stand gebracht, na een betrekkelijk korten tijd een einde werd gemaakt. Dat de inwoners zeiven het in stand houden gaarne zullen zien, blijkt uit het feit, dat de meesten voor het volgende jaar willen inhuren en voor de huizen van hen, die van de huur afzien, er reeds vele nieuwe huurders zich opdoen. i Ie: kv De directie der Saksische Staatsspoorweg.: c maakt bekend, dat Donderdagavond te neg.» uren dicht bjj Oederon een zeer ernstig spoorwe ongeluk heeft plaats gegrepen. Een trein, j uit Zwickau het 183ste regiment infanterie v; jfa de manoeuvers terugbracht, stiet op een goeden J trein, die op het punt was het spoorweg statk 1. fe Oederon binnen te rijden. Zeven wagens v: den militairen trein werden verbrijzeld; 13 soldatirel kwamen om; 80 werden zwaar, 80 licht gekwer. Meer en meer wordt het gewoonte in Oos en West Pruisen en in Saksen, om voor f f zuivelindustrie Zwitsers te engageeren. Ge mi" deld komen jaarlijks een 100 tal boerenknech a uit Bern en omstreken naar Duitschland, wa zjj in de melkerijen en boterfabrieken veel hoog. loon verdienen dan in Zwitserland. Menbereke: het aantal Berner boerenknechts bh de Duitsct zuivelindustrie thans reeds op 4000- ha Men heeft bh Piauen in Saksen proevi genomen met een toestel tot verdelging va nachtvlinders wier rupsen veel schade aanrichtte! Door groote electrische lampen met reflecto: werden de vlinders aangelokt en bh duizende door een gloei toestel gedood. a Een vermakelijk staaltje der pocherh va 21 de Chineezen weet de „North China Daily News 2( te vertellen. „Veertig Japansche oorlogschepen", aldus begii j.'£ het verhaal, „die voor Formosa lagen, zjjn dot de Zwarte Vlaggen geheel vernietigd. Op zet listige whze lieten de Zwarte Vlaggen des nach: olie op zee vloeien, die zij daarop geheel mt kaf bedekten, zoodat hunne duikers onbemeri de vijandelijke vloot konden naderen: Deze bonde: nu van alle schepen de roeren vast en de vaa' -B tuigen werden zeer gemakkelijk door torpedo' K in den grond geboord, waarbij 10,000 vreemd D duivels omkwamen." q Bladen die deze heldendaden verheerljjkei q vinden natuurlijk in China tal van koopers. q Een Engelsche dorpsdominee heeft beken gemaakt, dat de rijwielen van de kerkbezoeker -n in een gedeelte van het portaal kunnen geze i- worden en daar onder bewaking van een kerkt knecht zullen staan. Wielrijders uit de stal die Zondags het veld intrekken om frissche lucht kunnen dus in het voorbijgaan even den diens bh wonen. Van negenen tot kwart voor tienen 0 is te doen. De Deensche regeering hoeft steeds zes q practische maatregelen genomen om den land bouw te steunen. Vroeger werden premis: q toegekend voor de beste bebouwing van „huus mondsland." Thans is de Deensche Regeerins nog verder gegaan. Zjj stelt geld beschikbar voor een soort van studiereizen, door de „huus maend" (boeren) te maken onder deskundii geleide, naar streken, waar zij van een beten bebouwingswijze van den grond kennis kunnei nemen. Het Engelsch geneeskundig tijdschrift „Thf Lancet" waarschuwt het publiek voor het gevaar - dat er in gelegen is. om verduurzaamde sptjzei uit blikjes te eten, zoo die langer dan een das geopond waren, omdat zich in dit geval gevaarlijke vergiften kunen vormen, zooals uit een geval vat vergiftiging te Wakefled gebleken is. Misschiei zou het wenschelijk zijn, dat aan de fabrikantei wettelijk werd voorgeschreven, om met een kor! woord op ieder blikje hiertegen te waarschuwen Alkmaar 20 Sept. 4211 Hectoliters. 515 H.L. Tarwe Aangevoerd werden totaa 202 893 1667 335 134 10 77 9 369 Rogge Gerst id. Chev. Haver Paardenboonen. Bruineboonen. Citroenboonen Duivenboonen Witteboonen. Kanariezaad Rood Mosterdzaad Koolzaad Geel Mosterdzaad. Karweizaad Blauw Maanz. Groene Erwten Grauwe Erwten Vale Erwten f 5.50 a 4.25 4-- 2 40 5.75 12.00 11.50 'i 13.75 7.75 7.00 13.75 6.50 6.16 4.6C 4$ 2.90 5.25 13.00 6.2c 15.- 131)0 14!- 1 15.- 1 16,- 10.50 H tJ 5.- 10.- 18.50 6.- 7.50 i 8.00

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2