Buitenland. Marktberichten. Dm O PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIEN. B. JANSEN bericht, z' Onder de arbeiders te Sloterdyk-Halfweg en Haarlemmermeer heerscht een geest van hooge ontevredenheid, wegens het door de landbouwers in de Ypolders in dienst nemen van vreemde werklieden. Dinsdag trok een troep den polder in en noodzaakte de vreem delingen bij den heer J. C. den arbeid te staken. De hoeve verkeerde den geheelen dag in staat van beleg. Volgens uitingen der ontevredenen, zou den volgenden dag een ander aan de beurt zijn. Door het dagelijksch bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comité is een com missie benoemd tot onderzoek van het vraag stuk: „Beschermende rechten voor landbouw producten." Een verdediger van den kiesdwang wordt gevonden in den Leidschen oud-hoogleeraar dr. R. Fruin, die in een by de firma Mart. Njjhoff, te 's Gravenhage, verschenen brochure, getiteld „Over den zoogenaamden kiesdwang", zyne meening over dit onderwerp openbaar gemaakt heeft. Den naam „kiesdwang" neemt de schr. echter niet in bescherming; die drukt, naar zijne meening, niet uit wat de zaak is. Gedwongen worden te kiezen, is onzedelijk en onredelijk. Iemand, die geen keus heelt, te dwingen er een te doen, is dwingen tot leugen en veinzerij. Daarom moet de wet, zooals nu in België geschiedt, de kiezers oproepen tot het verrichten van de handeling van kiezen, het werpen van een brietje in de stembus, maar moet zij hen vrij laten een blanco briefje in de bus te werpen, ja, moet hun de vrijheid om dit te doen uitdrukkelijk geven en niet, zooals de Belgische wet, het implicite veroorloven. Maar voor de zaak heeft de schr. alle sympathie. Tegenwoordig bevordert de wet bij ons hetniet- kiezen; wie niet kiest, heeft het gemakkelijker dan wie wel kiest. En gemakzucht is de groote ieden voor onthouding bij verkiezingen, zooals hij dat is voor het wegblijven van vergaderingen, waar toch het direct belang der gemakzuchtigen wel degelijk behandeld wordt. Wordt de moeite voor stemmers en niet-stem- mers even groot, men zal wel stemmen. Men schrijft uit Valthermond: Een zeker niet dikwijls voorkomend geval is het volgende: Een onzer voornaamste ingezetenen werd door den gemeente-ontvanger vervolgd, wegens achterstallige gemeentebelasting. De man (tevens raadslid) beweerde echter op tijd te hebben voldaan, maar kon misschien de kwitan tie niet vinden. Heden was de bepaalde dag waarop de in beslag genomen goederen zouden verkocht wordenmaar de deurwaarder moest onverrichter zake terugkeeren, want den vorigen avond had de bedoelde persoon de kwitantie aan den ontvanger getoond, en daarmee was de zaak uit. Eenige dagen achtereen reeds kan men tegen den middag in den omtrek van het Centraalstation te Amsterdam een eigenaardige muziek hooren. Op een der in het Y liggende stoombooten wordt als sein tot afvaart een stoomlied gespeeld. Men weet daar aan boord n.l. het ontsnappen van den stoom uit de stoomfluit zoodanig te regelen, dat er verschillende tonen te voorschijn komen, waarvan men gebruik gemaakt heeft om een stoomlied te spelen; o. a. worden de Nederlandsche en Duitsche volksliederen uit de fluit gestoomd. De zonderlinge muzikant is zijn instrument wel is waar nog niet volkomen meester, maar dat zal wel beter worden. Ter voorkoming, dat met anderen het zelfde gebeurt wat een geachte familie te Til burg dezer dagen is overkomen, schrijft men: Per post werd terug ontvangen een drukwerk van daar in enveloppe gezonden naar Amerika en op de voorzijde van de enveloppe stond een stempel afgedrukt in den vorm van een driehoek „dead-letter-office" en den datum. Het woord „dead" (dood) dat de bovenzijde van den driehoek uitmaakt trokt in het bij zonder de aandacht te meer in dit geval, omdat de andere woorden minder duidelijk zijn afgedrukt. De eersto indruk, dien de familie kreeg, was, dat de geadresseerde overleden was en dat die tijding zoo zonder eenige voorbereiding ontvangen, wanneer het een naaste bloedver. want betreft, iemand schrik op 't lijf jaagt, is natuurlijk. Het kan dus van nut. zijn, allen die familie in Amerika hebben bij voorbaat er op attent te maken dat zij niet behoeven te schrikken als zij een brief of kaart met zulk een stempel als „onbestelbaar" terug ontvangen. Dinsdag middag omstreeks te half vier had te Amsterdam op de Lijnbaansgracht bij de Lindengracht een ongeval plaats, dat, alles saamgenomeD, bijzonder good is afgeloopen. Een handkar, waarin vijf kinderen, vier jongens en een meisje zaten, bestuurd door een 12-jarigen knaap, geraakte bij het afgaan der brug te water. Oogenblikkelijk sprongen een viertal personen te water en slaagden er met veel moeite in de kleinen te redden. Het ongeluk veroorzaakte in de buurt groote ontsteltenis; de moeders van twee der kinderen werden met mooite tegengehouden zich zelf te water te begeven en werden bewusteloos weggedragen. Men meld uit Midwolde aan de „Haarl. Ct.": Eenige dagen werd in een der provinciale bladen gemeld, dat de longziekte was uitge broken onder het hoornvee van den heer Botjes alhier. De Rtjksveearts alhier had zulks ver moed en daarvan kennis gegeven aan den burgemeester. Na onderzoek van den districts veearts te Groningen werd geconstateerd, dat de ziekte geen longziekte was. Eenige dagen later werd opnieuw een onderzoek door laatst genoemden deskundige ingesteld en het resul taat, als men het ten minste een resultaat mag noemen, was weder, dat de dieren niet lijdende zijn aan longziekte. Waaraan de dieren dan wel lijdende zijn, heeft men niet te weten kunnen komen. De burgemeester had intusschen den heer Botjes aangezegd, dat zijn vee, als verdacht van besmettelijke ziekte, onmiddellijk uit de weide moest worden gehaald en op stal geplaatst, doch de heer B. voldeed hieraan niet, zoodat drie verdachte koeien door de politie in beslag werden genomen, misschien wel mede ten gevolge van klachten van de aangrenzende landeigenaren, die ook vee in de weide hebben loopen. Het gerucht loopt, dat nog meer dieren van den heer B.die echter niet bij de in beslag genomen koeien in de weide loopen, zijn aan getast. Uit de onlangs op last van eenige regeeringen gedane proeven, bleek het volgende: Volgens Duitsche waarnemingen was een wit electrisch licht van een lichtsterkte van één normaal kaars b|j helderen nacht op l'/4 Eng. mijl en bij regenachtig weder op 1 rnjjl afstand nog duidelijk zichtbaar. Amerlkaansche proeven toonden aan, dat een licht van 8 kaarsen tot op 2 mijl en 1 van 16 kaarsen binnen 4 mijl afstand duidelijk was waar te nemen: terwijl op een afstand van 5 mijl een licht van 29 kaarsen zwak, en een van 83 kaarsen zeer goed te zien was. Bij buitengewoon heldere nachten was zelfs een licht van 17.2 kaarsen op 6 mijl afstand nog duidelijk te onderscheiden. De Nederlandsche waarnemingen toonden nog gunstiger resultaten aan. Volgens deze was een licht van 16 Dormaalkaarsen op 5 mijl afstand neg duidelijk te zien. B(j het beproeven van electrisch licht in de gekleurde lantaarns bleek het, dat de intensiteit in deze niet in de verste verte die in de witte lantaarns nabjj kwam. Uit de opgaven omtrent den invoer van boter, kaas en margarine in Groot-Britannië, voorkomende in de laatste aflevering van het „Archief voor Handel en Nyverheid", blijkt, dat de invoer in dat land van boter en kaas uit Nederland in het eerste halfjaar van 1895 grooter was dan in 1894. Maar de invoer uit de meeste andere landen was grooter dan in het vorige jaar, met name uit Denemarken, Zweden en Australië, wat de boter aangaat, en uit Australië ook voor kaas. Margarine, waarvan de invoer voor zes zevende in onze handen is, werd uit Nederland in het eerste halfjaar van 1895 veel minder ingevoerd dan in 1894 en vroegere jaren. Maar ook de invoer uit andere landen wat geringer. Een correspondent van het clericale „Journal de Bruxelles" vertelt dat er onder de boeren in de Kempen ernstige tegenkanting is ontstaan TT legen de mogeiyke heropening van de grens voor N den invoer van vee uit Nederland, en dat er een" adres aan den Minister van Landbouw rondgaat, j waarin hem verzocht wordt de grens niet te» q openen. De Fransche marine heeft proeven genomen met een nieuw snelvuurkanon, dat uitstekend aan de verwachtingen moet hebben voldaan. Het heeft een kaliber van 75 millimeter, en werpt een bom van 6 kilogram, met een snelheid van 500 Meter. De Petersburger „Nevoja Vremya" deelt weer een telegram mede uit Vladivostock, de Russische haven in Noord Oost Azië. Volgens dit bericht is het den Japanners na hevigen strijd gelukt, zich meester te maken van Tshanghua en Taiwansa, de voornaamste versterkte plaatsen, die door de Zwart-vlaggen bezet werden gehouden. Vandaar zyn de Japan- sche troepen opgerukt naar Anpin. De Japansche troepen op Formosa tellen nu 60,000 man. Toch wordt deze strijdmacht nog niet voldoende geacht, om het gezag der Japan ners op het eiland te bevestigen, zoodat nog versterkingen uit Japan moeten worden gezonden. „De soldaten" aldus luidt het Russische telegram „zyn zeer afgemat door den stryd. In de hospitalen bevinden zich 3200 zieken. Vrydenkers. De heeren „vrydenkers" houden op het oogenblik te Brussel een congres; Tot de sterren van deze byeenkomst behoort o. a. de heer Robin, de bekende stichter van het wees huis te Cempuis. Er zyn motiën aangenomen, die de wereld zouden verbazen en de eeuw van Nebucadnezar zouden doen aanbreken, als zy het konden. Zoo hebben de te Brussel vergaderde vrydenkers om iets te noemen den oorlog afgeschaft en de scheiding van kerk eu staat tot een „fait accompli" gemaakt. Of men moet weigeren in het leger te dienen is nog niet uitgemaakt. Vermoedelijk zal ook de geiykheid van man en vrouw worden gedecreteerd; worden aangewezen hoe het kind dient te worden opgevoed, enz. enz. Men ziet uit dit alles, hoe dit Congres (by motiën) de wereld hervormt. Als by zóóvele andere Congressen, zullen echter groote bergen bedrukt en beschreven papier mitsgaders de zoete herinnering aan smakelyke lunches en gastmalen wel voorloopig de eenige vruchten zyn van dit geweldig klinkend alles. Leiden, 26 Sept. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 118 a f 249 61 Stieren f 62 a f 288Veulens 14 stuks; f 90 a f120; 61 kalfkoeien f 110 a f 227; Melkkoeien f 110 a f 227; 78 Varekoeien f 87 a f 186; 186 Vette koeien f 118 a f 249; 42 Vette kalveren f 35 a f79, 17 Magere kal veren 10, a f 21, 180 Graskalveren f 15 a f 60 576 Vette Schapen f 16 a f 30.00; 562 Schapen weide) f 12, a f 22, Paarden f af 156 Magere Varkens f 13 a f 28 Vette Varkens a. 282 Biggen f 3.50 a f 12. 96 Lammeren f 11.— k f 17.50. D ,N> ver en en let U. Et Hi ko pr 2'; bt gi Zondag 29 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazüre. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. V Oocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Babends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperüs. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. ftank aan allen, die, op de gedenkdagen u van 17 en 23 Sept. 1.1., ons genoegen, op verschillende wyze, zoo uitermate hebben verhoogd. Stegqerda, 26 Sept. 95. di R. G. J. WIERINGA. M. WIERINGA - Ottenhoff. jj, dat hy zich Haandag a. s. nog op Texel zal bevinden voor het siypen van scharen enz. bi

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2