OFFICIEEL BEPEEITE. N°. 842. Donderdag 17 October A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementspryt per 3 maanden Vooi' din Bübo 80 Ct*. France per pett door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Akbbika an andere landen met verhooging ier porto's. idvertentlën vóór 10 nnr op den dag der uitgave, Frijt der Advertentién Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer S Cts. Giroets letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN9EVELD A DE ROOU, ParkstraatBuna op Tixil GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een zwart boezeltje, DEUTSCHE ONDERDANEN. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL doet te weten, dat door den gezant des Duitschen Rps, namens Zijne Regeering is bericht, dat Duitsche Onderdanen, die stukken uit hun land behoeven of de legalisatie daarvan verlangen, zich, onder opgave van het doel, waartoe die stukken moeten worden gebezigd, rechtstreeks en zonder van een tnsschenpersoon gebruikte maken, moeten wenden tot de overheid van hun eigen land. Texel, 14 October 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. WAARSCHUWING tegen het lokken van Nederlandsche Werklieden naar Dnitsehland, De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieele ondernemingen, Neder landsche werklieden naar Duitschland lokken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zfj daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, öf zelf öf door m^jne tusschenkomst, zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woning aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleurstelling en schade. Texel, 14 October 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. SLUITING TAPPERIJEN. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL: Overwegende, dat op den dag der Loting voor j de Nationale Militie, meermalen door vele lote- ÜDgen misbruik wordt gemaakt van sterken drank; Gelet op de hieromtrent gedane aanschrijving j door den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie d.d. 5 September 1895 Gezien art. 46 der verordening van politie voor deze gemeente; GELAST den tappers, om op den dag der alhier te houden loting voor de Nationale Militie, zijnde Maandag den 81 October 1895, hunne tapperyen gesloten te houden, zoolang zulks der politie noodig zal voorkomen. Texel, den 14 October 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 16 October 1895. Ter markt waren Maandag aangevoerd 53 n, 52 Kalveren, 16 Lammeren, 1 Paard, 8 Schrammen, 48 BiggeD, 3 korven Kippen. De handel was stug: voor Koeien was de prijs van f 75 tot f 180; Kalveren van f 30 tot f 60Biggen van f 6 tot f 14. Mej. R. Roeper, onderwijzeres alhier, komt voor als No. 3 op de voordracht van onder wijzeres aan school No. 5 te Amsterdam. Ericus komt. De heer J. Baron, beter algemeen bekend onder den schrijversnaam „Ericus", houdt hier en daar in ons land lezingen. Een onzer ingezetenen heeft zich tot den populairen schrijver gewend met de vraag, of ook Texel op een bezoek zou kunnen rekenen, zoo ZEd. werd uitgenoodigd. Het antwoord luidde niet alleen bevestigend, doch tevens gaf de heer Baron te kennen, dat men hem vooraf het onderwerp mocht opgeven, dat men 't liefst wenschte behandeld te zien, terwijl na de bespreking vragen over het onderwerp tot hem gericht kunnen worden. Daar de populaire schrijver over alle onder werpen van landbouw, tuinbouw, enz. op de hoogte is en zijn stof zelfs voor dames in een aantrekkelijken vorm weet mee te deelen, zou 't wenschelijk zijn zoo ook de dames van ons eiland de voorgenomen lezing kwamen bij wonen. Vooraf zal eene inteekenlijst circuleeren, opdat de onderneming zeker kan doorgaan. De zaak behoeft o. i. evenmin aanbeveling als goede wijn behoefte heeft aan een krans. Aan den Helder is Maandagavond een houten schuur van groote afmeting, aan den Sluisdijkweg, een prooi der vlammen geworden. Het gebouw was eigendom van den heer P. Selderbeek en gevuld met hooi en een groote voorraad hout. Door het krachtig optreden van de brandweer bleven de aangrenzende gebouwen van de gemeente-reinigingsdienst gespaard. Op de Maandag gehouden najaarsveemarkt te Purmerend waren aangevoerd 4116 runderen. De handel was stug; de prijzen laag. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat in de vorige week, bij de loting voor de nationale militie te Kampen, een loteling uit de gemeenten Veecaten tot vrijstelling in bracht dat hij weduwnaar was en vader van één kind. Bij den brand die Vrijdag jl. ten huize van den heer C. de Geus, landbouwer aan de Groote Keeten, gemeente Callantsoog, woedde, vond de doofstomme zwager van d. G. zijn dood in de vlammen. De oorzaak van dit dubbel onheil ligt in het duister. Een verhaal doet de ronde, volgens het welk bij de laatste groote manoeuvres een soldaat van het 7e reg. infanterie op ellendige wijze op de Zeisterheide om het leven zou zijn gekomen. Men zou namelijk dagen na den afloop der manoeuvres zijn lijk hebben gevonden in een kuil; een zijner beenen was gebroken en de man zou blijkbaar van kommer en gebrek zijn omgekomen. Wat van dit verhaal waar is, valt op bet oogenblik niet uit te maken. Terwijl een berichtgever van „de Telegraaf" verzekert, dat noch in het militair hospitaal te Utrecht, noch in dat te Amersfoort iets bekend is omtrent den vermisten infanterist van het 7e reg., seint men ons uit Utrecht, dat wel degelijk het lijk van een soldaat gevonden is op de Zeisterheide, maar dat omtrent dit geval groote geheimhouding wordt betracht. (Haarl. Crt.) De onderzoekingen op het wrak der „Lutine" hebben tot de zekerheid geleid, dat de mogelijke waarden niet in het door zand zakken afgebakende gedeelte liggen, maar daar buiten heeft men een ander deel van het wrak gevonden, dat in de laatste jaren niet doorzocht schijnt en kogels, kanonnen, etc. er uit opge haald. De overeenkomst met de Engelsche ondernemers is dan ook met een paar jaar verlengd. Jammer, dat het onstuimige weder juist nu de werkzaamheden belet. Niet weinig huisvrouwen van stakende sigarenmakers te Amsterdam klagen steen en been en de Bank van Leen in g vaart bij de staking het beste. Dat is de eerste en de laatste toevlucht. „Als een veertje", zeide dezer dagen een huismoeder, „draagt men het goed weg enmet geen dommekracht krijgt men het terug." (Tijd.) Het „Vaderland" schrijft: De stormvloederen naderen, de muur blijft uit, en de schelpvisschers zijn weer aan den gang. Men ziet de laatste dagen wederom volle wagens de kostbare specie wegrijden, soms meer dan een dozijn, een winstgevende bezigheid voor de vrachtrijders, als de bommen uitblijven. Welke schade op die manier aan het strand berokkend wordt, doet er niet toe. Sinds hoe lang is nu reeds een commissie aan het onderzoeken naar de beteekenis van de schelpen voor de zeewering? Wanneer komt het rapport, dat öf aanleiding kan geven den schelpenroof voorloopig te eerbiedigen, öf op goede gronden kan verklaren, dat de vrees ijdel is? Moge het hier niet zijn: terwijl de commissie beraadslaagt, gaat de zeewering verloren. De vorige week verdronk te Vierver- laten (prov.Groningen) een zoonlje vanschip- per Oostra uit Aduard. Volgens de „N. Pr. Gr. Ct.,' hebben deze Oostra en een andere zoon den jongen voor hunne oogen zien ver drinken, zonder een enkele poging tot redding aan te wenden. Toen Oostra zag, dat zijn kind in de diepte verdwenen was zoo deelt men mede riep hij de menschen, die bezig waren met het kind op te visschen, toe: „Als jij hem hebt, leg hem dan daar maar neer, dan kan ik hem van avond halen I" De avond kwam, Oostra voer weder met zijne schuit voorbij de plek alwaar zijn kind verdronken was, informeerde of men hem gevonden had, en ging met zijne schuit door naar Aduard. Den volgenden morgen werd de knaap opgevischt. Naar aan leiding van de omstandigheden, waaronder Jan Oostra verdronken is, is door een rijks veldwachter te Groningen procesverbaal op gemaakt. TEXELSCHE COURANT. I

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1