Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. Oosterend, 16 Oct. By het onverwachts opkomend stormweer van hedenmorgen waren de visschers in zee. Van enkelen, die Vlie zijn binnengeloopen, zijn telegrafische berichten ontvangen. Be schuit van schipper Jacob Burger, T.X. 134, zit op het strand; het volk is gered. Tot Kantonrechter te Helder is benoemd Mr. A. Croockewit, thans kantonrechter te Lemmer. Voor rekening van Brusselsche en Ant- werpsche slachters zal te Roozondaal aan de grens eene groote exportslachterij gebouwd worden. Ook door de Helmondsche firma Adolf Meewis Cie. is in de Vrouwenmade, dicht bij het station, een flink stuk grond aange kocht, waarop eene exportslachterij voor groot en klein vee zal verrijzen. Bij de vele branden welke in den laatsten tijd in het Noorderkwartier van Noord-Holland hebben plaats gehad, moet thans weder melding worden gemaakt van eene brand bij de Zijper- sluis in de Zuid-Zijpe, in de boerenplaats van Mej. de wed. Broers, op Zondagavond jl. Het gebouw werd in korten tijd in de asch gelegd van den inboedel werd weinig of niets gered[ Eene voorstelling van de negen leeuwen in het circus Schumann te Amsterdam heeft de verwachting van het talrijke publiek ver over troffen. Wy ontleenen daarvan het volgende aan de Tel. Te tien ure werd een extra balustrade inden kring gezet. Op die balustrade werd een hoog yzeren hek geplaatst, met een gang van hekwerk in verbinding met het tot nu toe verborgen leeuwenhok. Negen leeuwen, de een al mooier en statiger dan de ander, traden den kring binnen, welke achtereenvolgens met een wipplank en een draai molen werd versierd, als gold het een buitenparty van een naaischool. Ik denk, dat de leeuwen nooit zoo iets hadden aanschouwd, toen zy nog in de woestynen van Lybië ronddoolden, want zy wipten omhoog en omlaag naar hartelust, en rolden op den grond van louter genoegen, en omhelsden hun kornak met de aandoeniykste hartelijkheid. Dit is een van de mooiste vertooningen, welke wy ons herinneren ooit te Amsterdam gezien te hebben. De wipplank en de draaimolen met de leeuwen van den heer Seeth laten, hoe vreemd het klinken moge, een indruk van grootheid achter. Men voelt dat hy zyn reusachtig sterke leerlingen beheerscht, dat hy sterker is dan zy, en de twyfel komt zelfs niet op van vrees of angst, dat hy verscheurd zou kunnen worden. Het vangen van door de wet beschermde vogels vooral spreeuwen is thans weer in vollen gang, en in weerwil van het waak zame oog der politie, worden tal van die vogels gevangen, en op de meest listige wijze ver zonden, of wordt althans getracht zulks te doen. Vrijdagmorgen zagen evenwel de te Harder wijk gestationneerde rijksveldwachters De Kan en Buschgens aan het station Ermelo—Veld wijk van de Centraalspoor, even vóór het vertrek van den trein, dat een, schijnbaar met groenten beladen kar, daar stil hield en eenige kisten niet langs den gebruikelijken weg het station werden binnengesmokkeld. Daar dit achterdocht opwekte, stelden zy een onderzoek in en bevonden, dat die kisten niet anders dan spreeuwen bevatten. Een en ander werd in beslag genomen en tegen de vervoerders van die vogels proces-verbaal opgemaakt. Te Helder werd Zaterdagavond in Oasino eene openbare vergadering gehouden, uitgeschre ven door het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onderwyzers en door het bestuur der afd. Helder van dien Bond, waarin de heer C. V. Gerritsen, lid van de Tweede Kamer, als spreker optrad, met het onderwerp; „Het dreigend ontslag der onderwyzers Janzen en Reitsma." Aan het einde zyner rede zeide spr. voor nemens te zyn geweest een beroep te doen op den rechtvaardigheidszin van den Helderschen gemeenteraad. Dit was echter overbodig geworden, want kort vóór den aanvang der vergadering ontvingen Janzen en Reitsma de mededeeling van B. en W., dat zy hun voorstel tot ontslag zullen intrekken, na de afgelegde verklaring der betrokken onderwijzers, dat zy niet meer op straat propaganda zullen maken voor de sociaal- 1 democratische beginselen. Deze mededeeling maakte op spr. een zonder- 1 linge indruk, omdat de vervolging eerst heette te zyn ingesteld wegens het voorgevallene in de vergadering der feestcommissie en nu omdat J. en R. zich hebben schuldig gemaakt aan het bevorderen der sociaal-democratische beginselen op straat. Spr. besloot met den wensch dat dergeiyke quaestiën voortaan zullen worden voorkomen. Een langdurig applaus volgde. "Van de gelegenheid tot debat werd door velen gebruik gemaakt, Ten slotte werd de volgende motie, ingediend door den afgevaardigde van Alkmaar, met byna algemeene stemmen aangenomen „De vergadering betreurt het dat B. en W. van Helder, na de zaak betreffende de onder wyzers Janzen en Reitsma zoo ver te hebben laten komen, als is geschied, zich thans trachten te redden door de uitvlucht, in de missive van heden vermeld en niet ronduit hebben verklaard, ingezien te hebben dat zy by een voordracht tot ontslag om de aangegeven redenen een daad van willekeur en onverdraagzaamheid zouden hebben gepleegd. „Ook meent de vergadering een woord van ernstig protest te moeten doen hooren tegen de houding van den arrondissement schoolopziener in deze zaak." Een bruiloft op rijwielen. Zoover heb ben onze goede Nederlanders het nog niet gebracht. Toch zal men volgens het „Wielernieuws" binnen enkele dagen getuigen kunnen zijn van een bruiloft op rijwielen. Onze wielrenner Doornekamp zegt het blad treedt in het huwelijksbootje. Met zijn bruid zal hy zich, vergezeld door getuigen, vrienden en kennissen allen op rijwielen gezeten per tandem naar het stadhuis begeven, om daarna naar Breukelen te rijden, waar een dejeuner wordt aangeboden. Een flinke dienstbode. Te Bugor (Vereenigae Staten) wilde iemand, die reeds herhaaldeiyk maar vergeefs tot zyn dienstmeid vertoogen had gericht betreffende de noodzakeiyk om alle deuren 's nachts te sluiten, gezegde noodzakeiykheid haar duideiyk doen biyken, door op een zekeren nacht voor inbreker te spelen. Toen hy evenwel zyn plan ten uitvoer bracht, greep zy hem by de keel en roste hem geducht af. vóór hy haar aan het verstand kon brengen wie hy was. Een dorp van driehonderd boerenhofsteden in Galicië is byna geheel afgebrand. Het behoorde aan den afgevaardigde in den Ryksraad Krainski. Verscheidene menschen moeten by den brand zyn omgekomen, en de schade wordt op een millioen floryn begroot. Door de papierfabriek te Göpping is patent genomen op de vervaardiging van een hygiëni- schen zakdoek. Deze bestaat uit een met glycerine gedrenkt papier, dat bedekt wordt met een dun weefsel, waarvoor een lichte verbandstof het meest geschikte materiaal is. De bedoeling is, dat deze zakdoek, na eenmaal gebruikt te zyn, vernietigd wordt, om aldus het overbrengen van ziektekiemen te voorkomen. Sedert drie weken kan men in de East India en Millwal dokken te Londen vrouwen bezig zien met het lossen en laden van schepen. Deze nieuwe dokwerksters hebben zich reeds aange sloten tot een vakvereeniging. Wat den directeuren er toe heeft geleid deze voor haar minder geschikte zwaren arbeid op te dragen aan vrouwen, is tot dusver niet gebleken, of moest zyn, omdat dezen het werk t6gen lagere loonen doen dan de mannen. De dokwerkers zyn alles behalve tevreden over de ingevoerde nieuwigheid; zy vreezen, dat weldra de vrouwen hen geheel verdronken zullen heb ben. De verhouding is reeds zoo gespannen, dat men spreekt van een herhaling van de werk staking van 1889. tenzy de vrouweiy ke dokarbeiders naar huis gezonden worden. In een circulaire, gericht „aan het Neder- landsche volk", deelen de heeren H. van Twuyver, oud-burgemeester van Zuid-Schar- woude en candidaat-notaris (voorzitter), Jules Godefroi (secretaris) en D. J. Speelman van Deventer (penningmeester) mede dat zij het plan hebben gevormd „een Monument te doen verrijzen, voorstellende de beeltenissen van de mannelijke personen, die een regeerend deel hebben uitgemaakt of zouden hebben kunnen uitmaken van ons Vorstenhuis, om daarmede een merkwaardig aandenken te geven aan hun geslacht en dat onzer nakomelingschap." De onthulling er van wenschen zij te doen plaats hebben op den dag der kroning van Koningin Wilhelmina. De kosten hiervan zfin geraamd op ongeveer een half millioen gulden. Voor de bijeen- brenging van dit kapitaal roepen zij de mede werking in van hunne landgenooten. Nog al een huis ingestort. Zaterdag morgen omstreeks half acht is in de Tulp straat, een zystraatje van den Loosduinschen weg in Den Haag, een perceel ingestort en voor een groot deel in een moddersloot neer gekomen. Het gebouw bestond uit een koetshuis en eene bovenwoning, waarin een metselaar met zijne vrouw en vijf kinderen waren gehuisvest. Bij het ongeluk waren alleen de vrouw en vier kinderen te huis, die dan ook in den val werden medegesleurd. Onmiddelijk was het personeel der fabriek van den heer Wilson by de hand om het reddingswerk aan te vangen. Men hoorde onder de steenhoop het gekerm der kinderen. Zoodra men er in geslaagd was het plafond overeind te brengen zag men de lichamen onder het huisraad en beddengoed bewegen. Twee kleinen werden zonder noemenswaardig letsel ontvangen te hebben spoedig te voor schijn gebracht, twee anderen waren aan borst en armen gekneusd. De arme moeder lag bewegenloos met het gelaat in de sloot, het hoofd verborgen onder matrassen en dekens en gaf geen teeken van leven meer. Van het gebouw is alleen staande gebleven het houten besehot van het koetshuis. Amsterdam, 14 Oct. Aangevoerd 273 Run deren, le kwal. 66 A ct., 2de kwal. 66 ct.Se kwal. 46 ct. per KG. 100 Melk-en kaltkoeien f 100 a 200; Graskalveren fa; 26 nucht. kalv. f9 All; 42 Schapen f Af Lammeren f A f632 vette Varkens 32 A 36 ct. per K.G Formerend, 15 Oct. Aangevoerd 128 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 134 nucht. kalv. f 8 a 20172 vette Varkens 28 A 42 ct. per kg. 86 magere Varkens f 11 A16. -; 482 Biggen f 4 a 7,; 2428 Schapenen Lammeren; 529Runde ren en 20 Stieren. Kip-Eieren f 6,00 a f 5,50 p. 100 Vette koeien, pryshoudend, handel stug, f 0.54 a f 10,66 per k.g. Magere koeien lager inprys, handel stug f80 A f 150 per stuk. Melkkoeien, geen aanvoer Vette kalveren, pryshoudend handel vlug. Nuchtere kalveren, pryshoudend handel matig. Vette varkens, pryshoudend handel matig. Magere varkens en biggen, pryshoudend handel stug. Vette schapen, lager in prys handel stug f 18 A f 27 per stuk. Magere schapen lager in prys, handel stug f 11 A 21 per stuk. Lammeren lager in prys handel stug f 8 a f 18 per stuk. Zondag 20 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaice^ Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. ie Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessinxm Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. 1 (Voorbereiding.) »ly Oocksdorp. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick'si (Avondmaal). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Küperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Donderdag 17 October. Herv. Gemeente. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden 1 (Bybellezing.)

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2