845. Zondag 27 October A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Vout" den Bobs SO Cts. Franco per post door ge heel Nbdehlan3 4ê Cts. Naar Ambrixa an andere landen met verhooging der porto's. idvertentiën vóór 19 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot fi regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. ©roots letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ^ORNEMENTEN ea AËVERTENTIÉN worden aangenomen bij do Uitgevers LANGEVEL© DE ROOIJ, Parkstraat, Boeg op Tixkl TEXEL, 26 October 1895. nacht van Donderdag op Vrijdag ken- :te zich voor onze gemeente als eene ongel uksnacht. «stens werd door den bliksem brand irzaakt in Spang, waaromtrent onze corr. Oosterend eenige mededeeling doet. reedens werd in den vroegen morgen van ag, op de openbare straat het lijk gevonden een onzer medeburgers, de heer K., een op reeds eenigen leeftijd. De oorzaak 's mans dood is niet onmogelijk toe te h ven aan eene plotselinge ongesteldheid, a hem heeft belet zich naar zijne woning geven ot om hulp te roepen. ig De lezing door den Heer Baron, (Ericusf, 'gjjorloopig bepaald op Vrijdag 1 November De lijst tot inteekening voor die lezing, og eenige dagen circuleeien. Voor niet- kenaars welke dien avond toegang ver- n, zal de entree vermoedelijk iets hooger en gesteld. De afdeeling „Texel" van het N. O. G. Woensdag, 23 dezer eene korte verga- £ïig in het gebouw van de Normaalschool fjir, ter verkiezing van twee leden in het nfdbestuur en van één lid in het Bestuur aifcrew. Vereeniging Noordholland van het 4 G. 4or de eerste vacature, ter vervanging yden heer H. Hinse werden uitgebracht -de heeren A. L. Roest, P. de Geus en itamperius resp. 5, 2 en 1 stemmen jep)r de tweede vacature ter vervanging van v' aeer P. H. v. d. Ley op de heeren W. F. z£ brand en A. Leutscher resp. 7 en 1 men; "wijl voor een lid in het Gew.-Bestuur d. i. 8 stemmen uitgebracht werden op leer J. F. Grundlehner, te Alkmaar, rondvraag werd de vergadering op de likelijke wijze gesloten. Cocksdorp, 23 Oct. In eene jl. Zondag Spelen vergadering is alhier tot predikant pen de heer F. de Mazure, thans als nig te De Waal en tot diaken gekozen >er P. Stoepker. ul, 24 Oct. De ruim 60 leden van de niging tot uitkeering bij overlijden, onder inspreuk „Vooruitgang zij ons doel" te 3urg, hebben met waardeering vernomen, loor Bestuurders besloten is, over de den Januari en Februari '96 de leden e stellen van het betalen der contributie, erdaad verdienen de ijver en de toewij- van het Bestuur alle waardeering, en is te hopen, dat de zaak, waarvoor men en moeite met liefde opoffert, moge m en toenemen. vereeniging telt nu reeds 840 leden; voor 1 Januari '96 lid wordt, deelt in voorrecht, om in Jan. en Febr. a. s. vrij a n van contributie te betalen. Mochte het :ere Bestuur de voldoening smafeen, dat voor het einde dezes jaars nog 160 leden toe traden, dan was het ideaal1000 leden bereikt Mochte dat eens waar zijn!! Oosterend, 25 Oct. Hedennacht sloeg de bliksem in het boerengebouw van de R. K. armeD, staande in Spang en bewoond door H. Hartog, vrouw en twee kinderen. De bewoners konden slechts in nachtgewaad ont komen. Huis en inboedel, alsmede hooi en gereedschappen van K. T. Bakker, gingen bijna geheel in vlammen op. Wat aan laatst genoemde behoorde was niet verzekerd, het overige wel. De brandspuit van Oosterend was spoedig op het terrein aanwezig en kon goeden dienst doen tot bewaring van het belendend pand van J. Verberne. Dit perceel heeft nog al water schade gekregeD, terwijl de inboedel, die op het erf gebracht was, door de hevige regens geleden heelt. Ook een der spuiten van den Burg was aan wezig, doch behoefde geen water te geven. Na ontvangst van dit bericht vernamen wij nog dat het afgebrande gebouw was verzekerd bij de Ned. M. v. Brandverz. te Tiel. De goederen van den bewoner bij de Utr. Brand waarborgmij. Met bewondering wordt melding gemaakt van het flinke optreden van brandspuitgasten en vrijwilligers van Oosterend, welke tot boven op het dak van het belendende gebouw gezeten waren en door het elkander aangeven van emmers water, welker inhoud over het dak werd gestort, dit geregeld nat wisten te houden. Oüdeschild, 24 Oct. Gisterenavond trad de Heer J. de Jongb, hoofd der school te de Waal, voor de leden van ons dorpsnut op als spreker. Met de grootste aandacht werd alles aangehoord wat de begaafde déelamator ten beste gaf. Zoowel het ernstige als het boertige werd meesterlijk vertolkt. Toen de president, de heer Muller, met een woord van dank de bijeenkomst sloot en daarbij den spreker eentot weerzien I toeriep, bewees het applaus der aanwezigen, dat zij met den voorzitter van harte instemden. Den 21n Nov. a. s. zal „Neptunus," ons plaatselijk nut, 35 jaren hebben bestaan. Eene feestelijke viering van dat feit, alhoewel op eenvoudige wijze, wordt voorbereid. Ged. Staten van Noord-Holland hebben den termijn binnen welken de stoomtram Wognum-Schagen voor het publiek verkeer geopend moest worden, en die de voorwaarde uitmaakte waaronder destijds de provinciale subsidie was toegestaan, met twee jaren verlengd. Door de Tweede Kamer is de desbetreffende onteigeningswet aangenomen. De gemeenteraad van Wierden is tegen woordig druk aan het werk met de verbetering der wegen. En geen wonder, want het vorig jaar stonden zij zoodanig onder water, dat verscheiden personen moeielijk of niet hun woonplaatsen konden verlaten. Maar hoe gaat de gemeenteraad hierin te werk Een ieder, zonder onderscheid, krijgt een oproeping om handdiensten te verrichten. Zelfs geestelijker?, onderwijzers, geneesheeren en anderen, die nooit een schop gehanteerd hebben, worden er toe gedwongen. Dinsdagochtend zou te Huizum, bij Leeuwarden, eene gerechtelijke verkooping plaats hebben. Het gold een bedrag van drie gulden. Ofschoon Domela Nieuwenhuis Maandagavond in het Yolksgebouw te Leeuwarden de zaak had besproken en er op de verkoopplaats ver scheidene socialisten aanwezig waren, liep de verkooping geregeld af. Zes marechaussees en acht rijksveldwach ters waren te Huizum gestationeerd. Zulk een macht, benoodigd om een bedag van drie Gulden te innen't is wel treurig. Naar men aan de Veend. Ct. mededeelt, wordt te Nieuwe Pekela eene vereeniging van bijzonderen aard opgericht. De genoemde ver eeniging wil hare leden vrijwaren van het betalen van onkosten op de belastingen. Eens per maand zal van de leden het ver schuldigde Vio van personeel en grondbelas tingen worden opgehaald en aan den ontvanger worden betaald op de zitdagen, met afgepast geld, waarbij geen bankbiljetten zullen zijn. De menigvuldig voorkomende gevallen van waarschuwingen hebben tot het plan van oprichting geleid. Door den minister van waterstaat en van oorlog is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der wet van 1875 regelende het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken. Een goed deel dezer inrichtingen valt onder de fabrieken en werkplaatsen waarover het staatstoezicht zich zal uitstrekken volgens de veiligheidswet. De hinderwet zooals wordt voorgesteld voortaan de wet van 1875 te betitelen is intusschen beperkt tot de zorg, om de omgeving eener inrichting te vrijwaren tegen gevaar, schade of hinder. Het zijn uitsluitend externe belangen die tot weigering der vergunning kunnen leiden; met interne belangen, met de belangen der arbeiders laat de hinderwet zich niet in en het gemeentebestuur mag er zelfs niet op letten. Zoo kunnen de belangen der arbeiders worden opgeofferd aan de belangen der omgeving. Daarom worden voorgesteld bijzondere regelen te stellen, zooveel betreft de naleving der eischen van de interne veilig heid, voor inrichtingen als bedoeld bij art. 2 der hinderwet en die tevens aan de voor schriften der veiligheidswet zijn onderworpen. Het is eene regeling waarin bij het verleenen der vergunning rekeniDg wordt gehouden met hetgeen zou kunnen worden voorgeschreven om aan de bepalingen der veiligheidswet te voldoen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1