N2. 846. Donderdag 31 October A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Vout" dun Bubo 80 Ct». Francper peet door ge heel Nxmrlahd 45 Cts. - Naar Ajobdea en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 19 uur op den dag; der uitgave. Prtf j der Advertentién Van 1 tot 5 regels 80 Ots. - Iedere regel meer 6 Cts. Groot» letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Brag o? Tim Ipenstelling Italiaansche en Fransche grenzen voor Nederlandscli vee, De BURGEMEESTER van Texel, brengt ter nnis van belanghebbenden, dat, blijkens by m ingekomen bericht van den Heer Commis- iris der Koningin in deze provincie, de Italiaansche egeering den invoer van Nederlandsch vee in lië weder heeft toegestaan, onder voorwaarde, er by worde overgelegd een certificaat van Italiaansch consulairen ambtenaar, houdende ter plaatse van herkomst van het vee geen ele besmettelyke veeziekte heerscht. Voorts wordt kennis gegeven, dat voor Frankryk stemd vee, moet vergezeld zyn van een certi- adëiat der overheid van de plaats van herkomst, jdende dat het vee gezond is en dat zoowel het tydstip der verzending, als gedurende zes ton vóór dat tydstip, geene besmettelyke toe ter plaatse is voorgekomen onder vee dezelfde soort. Pexel, den 30 October 1895. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. .ar kar on ien TEXEL, 30 October 1895. Maandag werden ter markt aangevoerd koeien, 23 Kalveren, 2 Schapen, 4 PaardeD, Schrammen, 72 Biggen en 1 korf Kippen, e handel was maar flauwtjesvoor Koeien de prijs van f 70 tot f 180; voor Kal en van f 30 tot f 60; voor Biggen van tot f 14. are - De meermalen vermelde lezing door den ir Baron, (Ericus) zal, volgens achterstaande ertentie, plaats hebben op Vrijdag a. s., Laar aadi. avonds half acht uur, in „de Vergulde kkert-" fanneer wij daarop nogmaals de aandacht itigen, dan is het, omdat naar 't ons voor- 'imt, de te wachten lezing vermoedelijk voor jijen nuttig kan zijn. schrijver toch van de „brieven uit een ihtbaar deel van Twente", in het N. v. d. D. oor velen als zoodanig geen onbekende, brieven immers getuigden vaak van eene mis en opmerkingsgave, welke menigeen ■ste en aangenaam aandeed; ze getuigden os van eene aangename pittige en onder- lidenden stijl. Houdt de schrijver, als spreker gelijken tred, 'p n kan het niet anders, of eene lezing door tn gehouden, zal ook den niet direct bij den n de1^onw betrokkene, eenen aangename avond bare^Chaff0D. tol'ze ^e spreker voor dien avond niet geheel voorbereid het spreekgestoelte zal bestijgen, was»nen wij hieruit te mogen afleiden, dat hij, ar wij vernemen, reeds des morgens van eken0 da§ bier zal aankomen, ten einde zooveel 6Dlijk, zich eenigszins op de hoogte te stellen ft de toestanden alhier, vermoedelijk om De lezing daar naar interichten. Uexd Die voorzorgsmaatregel is o. i. een bewijs dat de spr. zijne taak, om voorlichting te verschaffen, in allen ernst opneemt, en waar borgt, zooals wij reeds boven zeiden, eene nuttige lezing. Wat het onderwerp zal zijn, vermogen wij niet te zeggenniet onwaarschijnlijk dat schapen-fokkerij, landverbetering of ontginning van heidegronden door den spreker zullen worden behandeld. Doch hoe het ook zij, tot een ruim bezoek meenen wij zeker wel te mogen aanbevelen. 'tDoet ons genoegen te kunnen vermelden dat de man op wiens initiatief deze lezing wordt gehouden, zich aan den Voorz. van de af deeling Texel der H. M. v. L. heeft bekend gemaakt, zoodat het aanvankelijk geheim zinnige heeft opgehouden te bestaan. Oudeschild, 29 Oct. Of 't geschiedt om den druk der tijden te bezweren, dan wel een andere oorzaak heeft, is moeielijk te bepalen, maar opmerking verdient het, dat de zanglust aan ons dorp in hooge eere wordt gehouden. Niet minder dan vier zangvereenigingen toch bestaan hier. Allereerst mag genoemd worden het jeugdig zangkoor van denj heer Lips, waaruit zeker wel iets goeds geboren wordt. Het mannenkoor „Amicitia", onder de goede leiding van den heer Klazinga, tracht zijn ouden naam te handhaven. Een gemengd koor, onder directie van denzelfden bekwamen, on- vermoeiden heer, telt reeds 35 leden en belooft, bij voortgezette studie, zich eenmaal wel met anderen te zullen kunnen meten. Ook „Utile Dulci" vangt weer hare winteroefeningen aan. Wanneer nu onder zooveel zanglustigen maar bestendig onderling de goede harmonie wordt aangekweekt, mag het zeker dubbel verblij dend heeten, dat zoo velen zich aan eene edele kuost willen wijden. Oosterend, 30 Oct. De heer J. P. Bouma, vroeger onderwijzer bij de Rijks-Normaallessen te Texel, thans onderwijzer te Leiden, is als zoodanig met verplicht Fransch, Duitsch en Wiskunde benoemd te Purmerend. De Vereeniging „Nut en Genoegen" hield gisterenavond hare eerste vergadering in dit saizoen. Als sprekers traden voor de tamelijk goed bezette vergadering op de heeren C. Schaap en J. de Jongh. De eerste gaf als lezing „Een Oudejaarsavond" van Cremer, de tweede „De Bevestiging" van Laurillard. Beide heeren voldeden goed en gaarne zal men ze hier andermaal eens zien optreden. Hierna werden door Ds. Heep en den heer J. de Jongh nog een paar bijdragen gegeven, waarmede in hooge mate de lachlust van de vergadering werd opgewekt. De eerste vergadering in dezen winter kon hiermede tot de best geslaagden gerekend worden. Dat er ook goede plannen kunnen worden gevormd voor een huldeblijk, de Koningin bij haar troonsbestijging aan te bieden, blijkt uit hetgeen „De Volksbanier" voorstelt. Dat blad schrijft: „Wij zouden wenschen, dat allerwegen de beursen losgingen en dat door de natie een voldoende som werd bijeengebracht, die dienen kan als stamkapitaal voor een nationaal pensioenfonds. Beter dan al het andere, zal hieraan het geld besteed zijn. „En als dan de heugelijke gebeurtenis der kroning van onze Koningin Wilhelmina plaats vindt, dan drage de natie dat kapitaal op aan haar, tot vorming van den grondslag voor een Staatspensioenfonds. Hier kan dus de natie en onze wetgevende vergadering samenwerken om een gedenkteeken tot stand te brengen, dat ten eeuwigen dage den Nederlandschen arbeider zal herinneren aan deze gebeurtenis.', Het „Nederlandsch Landb. Weekblad" publiceert twee missives, die achtereenvolgens op 8 Juli en 28 Augustus j.l. door het dage- lijksch bestuur van het Nederl. Landbouw- comité aan den minister van binnenlandsche zaken zijn verzonden, waarin aangedrongen wordt op rijks-subsidie voor de veefokkerij, in navolging van de wijze, waarop de rijks-subsidie voor de paardenfokkerij wordt verleend, n.l. door het uitloven van aanhoudings-premiön, als het beste middel om te geraken tot ver edeling van het ras. In de buurtschap Zuidveen onder Steen- wijkerwold had een jager deze week een zonderling jacht-avontuur. Hij schoot een watersnip, die doodelijk getroffen in een sloot neerviel. Juist op het oogenblik dat de jager het dier wilde grijpen, schoot een groote snoek toe, die met den buit in de diepte verdween. Theorie en praktijk. Twee onderwijzers te Jubbega, (Fr.) die den landbouwcursus te Heerenveen volgen onder leiding van den zuivelconsulent Mesdag, hebben een stuk heidegrond gepacht, om daarop ver schillende proeven te nemen. Iemand schrijft het volgende aan de „L. Ct. Eens was ik er getuige van, dat bij een boer het miltvuur onder zijn varkens was uitgebroken en een oud man hem den raad gaf de klok huizen van noten, hij bedoelde het lederachtige kruisje, dat zich midden in de noten bevindt, te drogen, op zijn koffiemolen te malen en van dit poeder eene gewonen eetlepel vol te doen in een halve kan zoete melk en dit goed geroerd in te geven en dit na een uur te herhalen, tot driemaal toe. De boer deed het en daar ik zeer verlangde te weten of het had geholpen, ging ik den volgenden dag eens zien en het resultaat was prachtig I Al de varkens, welken men het remedie had inge geven, waren herstellend en zijn volkomen genezen. Later heb ik dien raad dikwijls aan anderen gegeven en altijd is de genezing gevolgd, ook als de dieren reeds vol donkerroode plekken waren. Ook bij runderen heb ik het zien toepassen met dezelfde resultaten. Daar het nu in den tijd der noten is, kan men het middel gemakkelijk bekomen. TEXELSCHE COURANT. .ezer

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1