N°. 849. Zondag 10 November A0. 1895. Nieuws» ©b Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Vouï dsn Bmsa 80 CU. Franco per po si door ge heel Nsdsrlam» 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 19 nur op den dag der uitgave. Pry* der Advertentie* Van 1 tot S regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groots lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN es ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOtJ, Parkstraat, Bona op Tixil TEXEL, 9 November 1895. Ia ons vorig nummer maakten wij melding van de eerste lezing in het Nutsdepartement Texel, welke Vrijdagavond zou worden gehou den, zoomede van de volgende leesavonden. Te laat om dat bericht alsnog te wijzigen kwam de tijding welke de lezers in de adver- tentien aantroffen dat de lezing niet kon door gaan. Het bestuur van het Nut heeft alsnu pogin gen aangewend om in de volgende week den heer de Jongh voor het departement te doen optreden, in plaats van in Januari, zooals aanvankelijk was bepaald. De laatste onzer gewone weekmarkten voor dit jaar, zal in de volgende week wor den gehouden. Volgens gemeenteraads-besluit zou het op Maandag moeten zijn, aangezien de markt dagen zijn bepaald op iederen Maandag, van af 15 Maart tot 15 November. Volgens ouder gewoonte wordt evenwel de zoogenaamde Scheimarkt gehouden op den tweeden Dinsdag in November; ook nu zal zulks wel weder het geval zijn. Deafgeloopen markten zijn voor onze veefokkers, voor den verkoop van vee, gewis niet onbevredigend geweest. Den Hoorn, 6 Nov. Maandag hield de Ver- eeniging „Unitas" hare jaarvergadering. De waarnemende Directeur opende de ver gadering met een woord van dank voor de goede opkomst der leden; vervolgens bracht hij een woord van hulde aan den Directeur, den heer van Weurdinghe, die in het belang der Vereeniging zich zooveel moeite en op offering heeft getroost, en die op zoo treurige wijze uit ons midden vertrok. Het daaropvolgend verslag over het afge- loopen jaar, de Vereeniging betreffende, ge tuigde van een gunstigen toestand. Daarvan getuigde evenzeer de rekening van den Penningmeester, welke de waarheid bewees van het spreekwoord „vele kleintjes" enz., en waarin als fonds van de Vereeniging werd vermeld een bedrag van f 2923. Tot directeur van de Vereeniging werd ge kozen de heer G. Duinker; tot secretaris de heer D. Bruin en tot commissaris de heer K. Lap Sz. De nog aan de orde gestelde reglements herziening bracht deze wijzing in art 5: dat om aanspraak te hebben op uitkeering men geen 3 maanden lid behoeft te wezen, doch met 2 weken lidmaatschap kan volstaan. Waal, 7 Nov. De eerste onzer Nutsavonden, gehouden op 5 November, was goed bezet. De heer de Jongh hield de lezing en hield met de novelle „Leven en laten leven" zijne hoorders aangenaam bezig. Met een paar bijdragen van vroolijken aard werd de avond besloten. In de volgende bijeen komst in Dec. a. s. zal de heer Bigot van Amsterdam als spreker optreden. Oosterend, 8 Nov. De schipper van de blazerschuit T. X. 88 vischte dezer dagen eene flesch op in het Marsdiep en vond daarin een briefje, inhoudende het verzoek, dit op de post te willen bezorgen onder het adres Grosvenor Club, Bondsstreet, Londen. Verder behelsde het de mededeeling, dat de flesch over boord geworpen was tusschen Ostende en Dover op den 6 Sept. 1895, Een en ander was geschreven in de Fransche en in de Engelsche taal, terwijl ingesloten waren 2 Fransche postzegels, ter waarde van 25 cen times, één Belgisch postzegel van dezelfde waarde en een Eagelsch postzegel van een penny. De afzender had stellig op Nederland niet gerekend. De vinder heeft dadelijk den brief aan het gevraagde adres verzonden en ontving gisteren een schrijven terug, bevattende eene dank zegging en een Nederlandsch postzegel van 25 cents. De haven bij Oosterend. In de vergadering der Prov. Staten van N.-H., Donderdag 7 dezer gehouden, is bij monde van den heer Heems- kerd> namens de commissie van onderzoek voorgesteld „op de voordracht van Ged. Staten op adressen, waarbij ondersteuning der pro vincie wordt gevraagd voor den aanleg eener haven nabij Oosterend op Texel: de aanneming der voordracht, doch daardoor niet willende te kennen geven dat de zaak daardoor beëindigd zou zijn, omdat men hoopt, dat bij een goed- kooper plan de zaak met hulp van Rijk en Provincie tot stand zal komen." In de vergadering van 8 dezer werden de verzoeken om ondersteuning van de provincie voor den aanleg van een haven te Oosterend op Texel, afgewezen. Tweede Kamer. Aan een uittreksel uit het afdeelingsonderzoek van Hoofdstuk IX (Waterstaat) ontleenen wij„dat op nieuw door eenige leden werd aangedrongen op het maken van eene haven te Oosterend op Texel." Aan het „N. v. d. D." wordt uit Batavia geseind: „De kassier van de Factory tePenangging op de vlucht met f 200,000." De heer W. Kooyman, landbouwer in de Hoeksche Waard, werpt in de anti-revolutionaire „Maas- en Merwebode" het denkbeeld op, om tot instandhouding van onzen kwijnenden land- en tuinbouw een landorganisatie in het leven te roepen. Naar zjjne meening zouden bij goede organisatie millioenen meer uit onzen landbouw te halen zjjn. „Duizenden H.A. goed bouwland gaan als 't ware verloren door ondoelmatige bewerking en bemesting." Men benoemt een commissie, die belast is met het in pacht nemen van het land. De heeren grondbezitters, die hun land onder organisatie wenschen te verhuren, vervoegen zich bij de commissie. Het land wordt onder langen termijn verhuurd, opdat de verbetering ten voordeele van den gebruiker zou komen en deze daardoor zou worden aangespoord tot betere bewerking. De landbouw moet zóó ingericht worden door de organisatie, dat ieder landbebouwer zichzelven voldoende mest voor zijn land verschaft. Om dit duidelijk te maken, geeft K. verschil lende voorbeelden aan, Persoonlijk de handen uit de mouw steken en zorgen voor voldoende stalmest van koeien dat is, naar de heer K. meent, de weg van uit komst voor onzen lijdenden landbouw. Op de kleintjes passen. De gemeente Deventer past sedert eenige jaeen erg op de kleintjes. Vroeger mochten dr kleine burgers de bladeren der boomen ver zamelen om er hunne landerijen mede te bemesten. Sedert eenige jaren is hun dit voor recht ontnomen en worden die bladeren in't openbaar verkocht. De opbrengst was dit jaar f 185.20 en verleden jaar f 112.60. De heeren J. C. Kersbergen en G. A. ten Houten, uit Rotterdam, hebben, bijgestaan door dr. Hoek, op verzoek van eenige belanghebbenden een onderzoek ingesteld naar de werking der ankerkuilvisschertj en hun is gebleken, dat door de ankerkuil groote hoeveelheden jonge visch, in het bijzonder elft, vernietigd wordt. Zelfs jonge zalm belandt in die vischtuigen. Waarom, vragen genoemde heeren, nog eene zaak laten voortbestaan, die in de eerste plaats duizenden jonge vischjes vermoordt, welke groot geworden zijnde, een belangrijk artikel van waarde zouden vertegenwoordigen, en ten goede komen aan honderden visschers en handelaren? Alléén om een hoogstens honderdtal kuilvis- schers een armoedig bestaan te verschaffen. „Waarom, schrijven z(j verder, laat de Staat toe dat er zooveel jonge visch wordt vernietigd, die, had dezelve groot kunnen worden, door zijn eigen visscherijen zouden gevangen worden? „Om te voorkomen, dat in ons land jonge visch door dergelijk vischtuig wordt vermoord, is het dringend noodig, dat bij de wet zulks verboden wordt en niet alleen verboden, maar ook bovenal dat de politie, beter dan zulks tot heden geschiedde, bij machte is niet alleen elke overtreding te con- stateeren, maar ook streng te kunnen straffen. De visscherijwet, reeds lang verouderd, moet zoo spoedig mogelijk herzien worden, liever nog: eene geheele nieuwe visscherijwet, afgescheiden van de jachtwet, worde door onze Regeering in gereedheid gebracht. Dinsdag stond voor de rechtbank te Alkmaar terecht de loodgieter L. Spiering, die vóór den brand op de kerk te Schagen werk zaam was. Hij werd beschuldigd van brand veroorzaken door onvoorzichtigheid. Hij had, zooals reeds vermeld is, een vlammend komfoor tijdens zijne afwezigheid op de kerk laten staan. Er waren 15 getuigen gedagvaard. De eisch was zes weken gevangenisstraf. Aan de Tweede Kamer is ingediend een westontwerp tot wijziging der jachtwet, ten einde de reeds bestaande bescherming van kieviten en nachtegalen beter te waarborgen. Om te gemoet te komen aan verschillende klach ten, is nu niet alleen verboden het schieten en vangen van kievitten, maar het vangen, dooden, vervoeren verkoopen, afleveren of ten verkoop in voorraad hebben van kievitten of nachtegalen; het verstoren van de nesten der nachtegalen, het aanwenden van pogingen om kievitten of nachtegalen te vangen of te dooden. Voorts is aan de ambtenaren dezelfde bevoegheid toegekend ten aanzien van kievitten en nachte galen als thans ten aanzien van wild, visch 0f eieren in gesloten jacht; of vischt^d. TEXELSOHE COURANT,

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1