Buitenland. 'etl FkËdFkBËÜ R TE N. - Pi De werkzaamheden op „de Lutine" zijn voor ditjaar afgeloopen. Als herkenningsteeken zijn boeien op het wrak gelegd. De oogst met het duiken is ook dit jaar schraal geweest. Goud of zilverstaven zijn ook thans niet opgedoken, alleen eenige Spaanscha matten en een paar goudstukjes werden opgehaald. Het volgend jaar hoopt men met vernieuwden moed den arbeid te hervatten. Te Bergen-op-Zoom zijn alle suiker fabrieken, op een enkele na, sinds geruimen tijd door gebrek aan water tot stilstand ge noodzaakt. De schade, welke hierdoor geleden wordt, is voor de fabrikanten zeer groot, maar niet minder voor den minderen man, die in dezen tijd van het jaar op eene ruime ver dienste had gerekend. Voor eenïge jaren werden vanwege het departement van oorlog aan de schietvereeni- ging „Willem Teil" te Brammen in bruikleen afgestaan zes geweren, onder voorwaarde die telke jaren aan eene inspectie tc onderwerpen. De vice-president der vereeniging, de heer G., begaf zich nu dezer dagen naar de kazerne te Arnhem, waar de geweren werden geïnspec teerd en volkomen in orde bevonden. Zij werden daarna drie aan drie stevig vastge bonden, en G. dacht er zich mede naar 't station begeven, doch op weg werden de geweren door een politiebeambte in beslag genomen wegens overtreding der wet op het dragen van wapenen. Die onverbiddelijke politie! Gevaarlijke proefneming. In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is Dinsdag eene proef genomen met een door zekeren heer Van Straten uitgevonden en ver vaardigd kogelvrij pantser. Op een afstand van ongeveer 15 Meter werd door don bekenden schutter Rodonnet op de borst des heeren Van Straten geschoten, die dat lichaamsdeel met zijn pantser had bedekt. De schutter gebruikte een karabijn, die 400 Meter draagt, en compo sitiekogels. Bij voorbereidende proefnemingen bleek, dat de kogels door een plank van onge veer 1 decimeter en door eene ijzeren plaat van ongeveer ll/« millimeter heen drongen. De lading was bij het schieten op het pantser zoodanig verzwakt, dat het effect gelijkgesteld bon worden met de kracht van een schot met normale lading op afstand van tirailleur-linie, dus op een afstand van 100 150 Meter. Rodonnet schoot 5 6 gaten in het pantser; tweemalen schoot hij zelfs in het gat, dat door een vorigen kogel in het pantser was geslagen. Er was een geneesheer bij de hand, wiens hulp echter niet behoefde ingeroepen te worden. De heer Van Stralen bleef ongedeerd. Te Tilburg kwam deze week bij de loting voor de nationale militie voor de gemeente Hilvarenbeek een jongen om te loten, wiens naam niet in het inschrijvingsregister te vinden was, ofschoon hij volhield en het bewijs over legde, dat hij zich bijtijds had aangegeven. Waarschijnlijk zal nu voor dezen eenen loteling eene naloting gehouden moeten worden. Door een lijstervanger in het Friesche dorp Oudemirdum is in een zijner beugels een hermelijn gevangen, die nog springlevend was. Naast hem hing een doode lijster, die hij zeker heeft trachten buit te maken, waardoor hij in de strik verward en vastgeraakt is. Hij werd dadelijk afgemaakt. Een ieder het zijne. De voorwerpen, welke in strafzaken als stukken van overtui ging hebben gediend en waarvan de teruggave krachtens art. 219 Wetboek van strafvordering door den rechter is bevolen, worden tot nu toe in den regel ter griffie bewaard, totdat zij door den in het vonnis vermelden persoon worden afgehaald. Kennelijk is het, volgens den Minister van Justitie, de bedoeling van genoemd artikel, de voorwerpen te doen terugzenden en niet af te wachteD, dat zij door de belanghebbenden, die trouwens meestal met 's rechters uitspraak niet bekend zijn, worden opgevorderd. De Minister heeft derhalve de ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij de Hoven, rechtbanken, kantongerechten verzocht of doen verzoeken bedoelde voorwerpen, tenzij daarop door den eigenaar of rechthebbende onder den griffier beslag zij gelegd, onmiddellijk na afloop van den in art. 219 bepaalden termijn aan den in het vonnis vermelden persoon toe te zenden en hem van de verzending schriftelijk keDnis te geven. Bij verzending van gelden en geldswaarden moeten maatregelen worden genomen tegen schade door vermissing, zoo van de post wordt gebruik gemaakt door aanteekening en anders zoo noodig door verzekering. Uit Vlissingen wordt aan „De Zeeuw." geschreven Zou onze stad een tweeden De Ruyter rijk zijn? Dan is het er toch zeker geen van de echte soort. Dinsdagmorgen toch zou eenklassiaan,die in de provoost zat omstreeks half tien bij den kapitein op het bureau komen, doch in plaats van dat klom hij tegen den muur der kazerne op tot boven op den nok. Hoe hij zich heeft weten vast te houden be grijpt niemand. Een ieder liep uit om die waaghalzerij te zien. En dan de grappen die hij verkocht. Nu eens zong bij, dan weder decla meerde hij, en toen h6m een ladder werd toe gestoken, uitte hij allerlei bedreigingen, zoodat niemand, bij hem durfde komen. Als hem werd toegeroepen dat bij bij den kapitein moestkomen, dan riep hij: laat de kapitein maar eens bij mij komen. Al dergelijke aardigheden kon men uitzijn mond opvangen, terwijl hij zich van zijne boven- kleeren ontdeed. Eindelijk schijnt hij voor een lekker bord middageten gezwicht te zijn, want tegen den middag zag men hem uit eigen beweging van zijne gevaarlijke hoogte afdalen. Een inwoner uit Holten, die in een coupé niet-rooken gerookt had, is door den kanton rechter te Deventer veroordeeld tot eene boete van f 3, subsidiair 3 dagen hechtenis. Zóó duur zullen den eerzamen landman zeker zijn „rookertjes" nog wel nooit gekost hebben. De militieplichtigen voor de lichting van 1896, die er prijs op stellen om ingevolge het Kon. besl. van 8 October jl. in het garnizoen eu bij het wapen hunner keuze te worden geplaatst, kunnen dit voordeel verkrij gen, als zij in Januari a.s. aan een examen voldoen, waarvan het programma door den Minister van Oorlog is vastgesteld als volgt: 1. Het schrijven van eene goed leesbare hand. 2. De kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel. 3. De vier hoofdbewerkingen der rekenkunde met geheele getallen. 4. De kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten. 5. Eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis. 6 Voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. De millitieplichtigen die met voldoenden uit slag aan dit examen hebben deelgenomen, worden, voor zooveel die met de belangen van den dienst strookt, bpj elkaar gehuisvest en kunnen desverkiezende, zoo daartoe ge legenheid bestaat, met elkaar afzonderlijk spijzen. In het verslag van den Nederlandschen vice-consul te Zurich, den heer H. S. van Wicke voort Crommelin, dat is opgenomen in de Consulaire Verslagen, wordt de vraag gesteld, of het Neder landsche vee voor Zwitserland geschikt is, Daarop geeft de vice consul het volgende antwoord Zwitserland bezit twae rund6rrassen, van welke het eene, de grauwbruine, die hoofdzakelijk in Oost Zwitserland gevonden wordt, bijzonder, met het oog op de melkproductie, geteeld wordt; terwfil dit slag een middelmatig tot zwaar gewicht bereikt, en tevens ook als trekdier en om gemest te worden goede eigenschappen bezit. Het andere echter de bonte of gevlekte, die meestal in West-Zwitserland, en speciaal in het kanton Bern tehuis is wordt zooveel mogelijk om de gecombineerde eigenschappen van melk gevend, trek- en mestvee gefokt, en onderscheidt zich door krachtige, gelijkvormige figuren, vroege rijpheid en zwaar gewicht. De rassen zijn alom bekend, en de handel is omtrent hunne eigen schappen zeer goed onderricht. Deze inlandsche rassen passen nu eenmaal uitstekend voor het Zwitserache klimaat; daarbij zijn zij van een krachtige constitutie en bezittel alle eigenschappen om, zoowel aan door di natuurlijke als door de economische toestandei van het land bedongen eischen te kunDen voldoen Onder deze omstandigheden ligt het voor dj hand, dat er geen sprake kan zijn, deze rassei U door andere te remplaceeren, evenmin voor fokj doeleinde als voor de melkproductie. In het bijzonder is het uitstekend gefokte en onder passende klimatischej toestanden, zoo vooi deelig Hollandsche vee, hetgeen in de laag gelegei ett landen tehuis behoort, geheel ongeschikt om ii 're het hooggebergte van Zwitserland verplaatst tff worden. A Een aardbeving te Rome, die een nie geringen schrik heeft teweeggebracht, werd waai genomen Zaterdagmorgen om 4 uur 38 minutenr Zjj begon met een zachte golving van het noordei uit in zuidelijke richting en herhaalde zich n: twee seconden met vrij sterke schokken. Twei klokken van het observatorium bleven stilstaan De oude toren van dat gebouw iseenigzins schadigd. Een huis in de via Merulana dreigdi in te storten. Angst en opgewondenheid ontstonden in d( gevangenis Regina Coeli, waar de troepen dij rust moesten komen herstellen. In de wfik Tran stevere stortten eenige oude huizen in. De meest! openbare klokken staan stil tusschen 4 uur 3i en 4 uur 40. Een zoo sterken schok herinnert men zich nie te Rome te hebben waargenomen. De menschel vlogen doodelfik ontsteld de straat op; ook zieken uit de hospitalen. Door zekeren de Ropp is een automatiscl reddingstoestel uitgevonden. Het bestaat uiteei caoutchouc zak, die op de borst opgevouwei zit en heel weinig plaats inneemt. Deze zak staa in verbinding met een fleschje chloormetyl, val men nu in het water, dan breekt de fijne pui van het fleschje en gaat de chloormetyl naa den zak waar het den gasform aanneemt. Daa:~ door zwelt deze op en wordt dus een zwemgordell Maar het was den uitvinder niet voldoende dat men niet verdronk, men moest in donken nachten ook gevonden kunnen worden. Er zit nu aan het toestel een buisje met phoi phorcalsium. De punt van dit buisje breekt b het ongeval tegen de flesch. Onder den invloei van het water ontstaat er nu phosphorwaterstoi die brand zoodra hjj met de lucht in aanrakip komt. Een dergelijk dwaallichtje kan drie kwartie branden. Een aanvaring op zee zal dus weldra niel onaangenaams meer zfin: een heerlijke gevaar1— semotie en een kostelooze illuminatie. Te Nieuw-York heeft een geweldige bram gewoed, die zich zoo ernstig liet aanzien, da alle brandspuiten uit de geheele stad werde; ontboden, iets wat in geene jaren gebeurd is Niettegenstaande alle krachtsinspanning der branc weer, verbreidden de vlammen zich snel, tot groote gebouwen in lichtelaaie stonden, waaronde die van twee bankinstellingen. Ten slotte wen de brand echter gebluscht, Gedurende den brand hadden herhaaldelijl ontplolfingen in de huizen plaats, die geheeli muren deden instorteD. Vijftien brandweerliedei werden door neerploffend puin gekwetst. L< ell f ■eit tie Zondag 10 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaicx Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. (Avondmaal). Den Room. Voorm half tien Ds. Leffef, Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessini Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. (Doopbediening.) 's Avonds 6 uur de Hr vanZwedes Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barend: DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Dm Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Herv. Gem. Woensdag 13 Nov. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Sohaicï Donderdag 14 November. Herv. Gemeente, Oostermd. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zwedes (Bijbellezing.) zal mi ve of A< te be 0

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2