Buitenland, Zondagochtend waren in de nabijheid van Ilpondam eenige hengelaars aan het prijsvis- schen in het Noord-Ho'landi-cha kanaal. Een hunner ving een baars. Verheugd liep hij achteruit, doch kwam tusschen de rails van de stoomtram terecht juist op het oogenblik, dat een trein in de onmiddellijke nabijheid kwam aanstoomen. De ongelukkige visscher werd door de machine neergeworpen en was terstond een lijk. Te Rotterdam is voor eenige dagen geleden een knaapje van 10 jaren spoorloos verdwenen. Alle pogingen hem weer te vinden bleven vruch teloos. Wel was bij den dag van zijn vermissing gezien in gezelschap van een man, doch tot verdere nasporingen kwam men niet. Thans is zjjn lijkje, van alle kleederen ontdaan, gevonden, onder gras en graszoden verstopt, op een stuk land aan den Schoonerbergerweg. Juist voor het lijkje gevonden was, hadden de ouders een ongefrankeerden brief ontvangen, waarin de dader van zijn misdaad kennis gaf, meldende zulks gedaan te hebben uit wraak en dreigende terug te komen om wellicht ook het dochtertje van 11 jaren een gelijk lot te doen ondergaan. Een belooning van 1000 Gulden is gesteld op de aanwijzigingen, welke de aanhouding zullen tengevolge hebben van den misdadiger. Het grootste deel der Gouwzee tusschen Monnikendam is reeds nu in ééne groote ijs vlakte herschapen. Mocht de vorst blijven aanhouden, dan bestaat er alle kans, dat de bezoekers van Marken een betere baan zullen aantreffen dan gewoonlijk, daar het ijs spiegel glad is. Uit de Lemmer schrijft men: In het midden der maand Juli werden door den lagen stand van het zeewater de buiten dijks gelegen landen, waaronder ook het Friesche buitendijksveld, in eigendom behoorendeaanhet waterschap „de Zeven Grietenijen en Stad Sloten" overstroomd. Eene aanzienlijke hoeveelheid hooi, benevens op stam staand gras, gingen daardoor verloren, zoodat aan het meerendeel van de huurders dier landen aanmerkelijke schade berokkend werd. In de afgeloopen week nu is door volmachten van genoemd waterschap besloten, aan de huurders, ofschoon deze voor alle risico aan sprakelijk waren, een deel der schade te ver goeden. Deze vergoeding bedraagt van vijftien honderd tot tachtig gulden, al naar gelang van het verlies, dat geleden is. Door de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in Den Haag, zoo lezen wij in de bladen, is aan de hoofden der openbare scholen advies gevraagd omtrent het opnemen in de verordening regelende het lager onderwas aldaar, van een artikel, luidende: „De hoofden van scholen zijn bevoegd kennis te nemen van handelingen, door hun leerlingen buiten de school gepleegd en die te behandelen alsof z(j in de school waren gepleegd." Een waardig advies daarop zou zjjn het bericht, mede in vele couranten voorkomende, betreffende het begrip van verantwoordelijkheid dat de Chineezen hebben. Daar lezen wij van een knaap die tengevolge een misdaad zwaar gevonnisd werd. Maar zoo staat er zijn vader werd tegelijkertijd veroordeeld niet alleen de terecht stelling van zijn zoon by te wonen, maar ook tot veertig zweepslagen. De rechter verklaarde, dat het de plicht der ouders is, hunne kinderen op te voeden in de vreeze des kwaads en dat de vader, wiens zoon zulk een vreeseiyke misdaad had gepleegd, dit zeker niet gedaan had. Daarom werd hjj ook gestraft. 't Zou mogelijk goed kunnen zijn nu men hier te lande met de baldadige jeugd geen raad schfjut te weten, indien men eens bij de Chineezen ter schole ging. Wij lezen in de „Arnb. Ct.": Van zeer vele zijden, bijna zouden wij zeggen, van alle zijden, behalve natuurlijk van de zijde van dr. Kuyper zelf, wordt zijne stelsel matige aanwezigheid uit de Tweede Kamer afgekeurd: Er bestaat echter geen bepaling in eenige wet, die hem belet op deze wijze zijn mandaat als volksvertegenwoordiger waar te nemen. De heer Kuyper doet dus niets wat ongeoorloofd is. Maar als hij toch zijne twee duizend gulden schadeloosstelling aanneemt, dan zouden wij willen vragen, waarvoor h$ schadeloos gesteld wordt? 't Is echter mogelijk, dat de thuis blijvende afgevaardigde het geld nietaanneemt— dan hebben wij in dit opzicht niets aan te merken op dit stelselmatig plichtverzuim. Gelukkig dat hij in zijne opvatting van de taak eeus vertegenwoordigers alleen staat en niet vele andere leden,specialiteiten in militaire, juridische, economische maritieme zaken enz., het voorbeeld van deze kieswetspecialiteit volgen. In de bestekken van gemeentewerken te Amsterdam wordt bepaald, dat de uitbetalng van loon aan de werklieden vóór of op Vrijdag moet geschieden. Het gevolg daarvan is, volgens de „Aannemer", dat thans zeer vaak werk lieden, vooral metselaars en opperlieden, die elkander noodig hebben bij het werk niet alleen den Maandag, maar ook den Zaterdag beschouwen als een dag, waarop zij 't er eens van nemen kunnen. Er is nu eene beweging op touw gezet om daarin verandering te brengen. Verbouwing van een dorp. De her stelling van het kasteel „de Haar" zoo schrijft men geeft aanleiding, tot het af breken der woningen welke do kom vormen der gemeente Haatzuylen. Aangezien bijna alle woningen thans toebehooien aan baron E. van Zuvlen van Nijevelt en ook weer op zijn gronden zullen worden herbouwd, zal de herbouw van dit dorp geschielen in denzelfden geest, die geleid heeft bij de herstelling van het kasteel. Het Rechthuis, tevens herberg, ontworpen door den architect Joseph Cuypers, de pacht hoeven, bruggen en arbeiderswoningen, onder leiding der architecten Jac. v. Straten te Utrecht en Jac. van Gils te Rotterdam, zullen een oud- Nederlandsch karakter drageD, en op die wijze zal daar een blijvend Oud-Holland in 't leven worden geroepen. De aardwerken van grachten wallen wer den in dit najaar reeds voltooid. Voor 1 Nov. 1896 moeten alle inwoners naar hun nieuwe woningen verhuisd zijn. Tegen een koffiehuishouder te Leiden is proces-verbaal opgemaakt wegens het in zijne inrichting voorhanden hebben van een auto matisch toestel, hetwelk gelegenheid bood daar mede sigaren en bier te winnen of wel zijne centen te verliezen. Zulks had hij kunnen weten. In een dorp bij Leeuwarden zou dezer dagen een huwelijk worden voltrokken: Op de vraag van den ambtenaar van den burgerlijken stand of de bruidegom en de bruid bereid waren, elkander aan te nemen, tot echtgenooten. weigerde de bruidegom echter beslist te ant woorden. Hij zeide, geen waarde aan het burgerlijk huwelijk te hechten. Het huwelijk werd nu natuurlijk niet voltrokken en allen gingen weder huns weegs van het gemeente huis terug. Zooals men weet, is f 80,000 noodig geacht tot verwezenlijking der plannen van het Leger des Heils in zake de landkolonie. Tot nu toe is daarvoor ingekomen een bedrag van f 11,000. Dit geld is ten deele gebruikt tot gedeeltelijke betaling van de koopsom van het goed de .Groote Batelaar," gelegen in de nabijheid vanLunteren, en ten deele tot het bouwen en inrichten van een tijdelijk tehuis voor de mannen, het aan- koopen van gereedschappen en een paar stuks vee. Thans zijn voorloopig 85 kolonisten werk zaam. Men hoopt tegen het voorjaar gereed te zijn met het bouwen van een boerderij met stalling voor veertig stuks vee, en verschillende andere gebouwen, maar daartoe zullen de overige f 19,000 noodig zijn, terwijl vóór het Kerstfeest ten minste nog f 6000 noodig zijn voor verschil lende uitgaven in verband daarmede. De heer A. C. Wertheim stelde f 250 beschik baar, indien 19 anderen z(jn voorbeeld volgden. Vier toezeggingen werden reeds ontvangen. Er moeten dus nog 15 worden gevonden. Andersstaat de zaak stil. De heer Oliphant, die deze inlichtingen ver strekte, voegt er aan toeIk ben er van ver zekerd, dat wanneer het publiek, die ons tot heden toe zoo flink geholpen heeft met deze poging, onzen juisten toestand leert kennen, wij niet lang gehinderd zullen worden door het gebrek aan het benoodigde geld, maar geheel spoedig dit bedrag van t 5000 bijeen zal zijn. Uit Lemmer schrijft men van 26 dezer aan de „VI. Ct.": Onze Zuiderzeevisschers die tegenwoordig uitsluitend hun bedrijf uitoefenen met spiering te visschen, welke vicbjes ruim vertegenwoordigd waren, zoodat door de groote aanvoer de prijzen zeer laag waren, ja zelfs tot f 1.50 de 50 kilo waren gedaald; zoodat de visschers erg mur mureerden en de kooplieden met werkstaking werden bedreigd. De knechten die meest allen op deel varen meenden Maandagmorgen niet weer mee naar zee te gaan als de prijzen zoo laag bleven, zoodat de schippers die ook zeiden, voor een groot deel ten minste, dat zij voor een daalder de 100 pond niet meer wilden visschen, toch ook genoodzaakt waren leggen te blijven, daar zij zonder knecht niet konden varen. Toch hedenmorgen kroop ieder weer in de schulp zonder te weten dat zij hooge prijzen zouden makenmaar wat was nu het geval? nu hield de spiering werkstaking want er was vandaag niets te vangeD. Alexandre Dumas, de zoo bekende tooneel- en romanschrijver, is Woensdagavond in zijn villa te Marle le-Roi overleden. Dumas bereikte den leeftijd van 71 jaren. In de Duitsche bladen lezen wij dit jaar het eerst van de slachtoffers van het ijs. Te Moschendorf in Beieren waren twee knapen op de Saaie aan het schaatsenrijden, zij zakten door het ijs en verdronken, evenals een voorbijganger, die hen wilde redden. Dit jaar en dat is de 19e keer in even zoovele jaren is weer in de kerkbus van .St. Marie", in het Noord-Oosten van Londen, een banknoot van 100 pond sterling (f 1200) gevonden. Eiken keer in die 19 jaren vindt men bij deze gift een briefje, geteekend X., waarin verzocht wordt om die som te deelen onder de armen der wijk, waartoe de kerk behoort. Het schrift op dat briefje was al die negentien jaar hetzelfde. In Hongarije is dezer dagen zooveel sneeuw gevallen dat het spoorwegverkeer dientengevolge op verschillende plaatsen ernstige vertraging ondervond. Een vreeselijke ontploffing heeft Maandag te Palma, de hoofdstad van het eiland Majorca, plaats gehad. Terwijl 80 werklieden bezig waren met het lossen van een vaartuig, vlogen eenige kisten met patronen in de lucht. De meeste aanwezige personen werden gedood en het schip geraakte in brand; er zijn 63 lijken gevonden, waaronder 37 van vrouwen, alle afgrijselijk ver minkt. Van de gewonden zijn er bovendien reeds eenige overleden. De verslagenheid in de stad was groot. Er liep een gerucht dat de ramp aan boos opzet was toe te schrijyen; een ontslagen werkman zou bedreigd hebben, het kruithuis in de lucht te doen vliegen. Er is onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Het sluiten van een tractaat tusschen Frank- rpk en China toont van welken aard de voordeelen zijn, die de Fransche Regeering in het verre Oosten heeft weten te verkrijgen, als gevolg van haar optreden. Het voornaamste punt dezer overeenkomst regelt de grens tusschen Tonkin en China. Tot nog toe gaf de onzekere grensrichting telkens aanleiding tot onaangenaamheden. Deze grensregeling schijnt niet erg in den smaak te vallen van Engeland, dat in het behoud van een buffer state aan den Mokong een waar borg zag voor den vrede. Nu wil Engeland niet het tractaat tusschen China en Frankrijk wijzigen, doch alleen het tractaat tusschen Engeland en China, voorname lijk met het doel het gebied van Birma uit te breiden. Doch het is niet waarschijnlijk, dat men daar in China ooren naar zal hebben. Tusschen Russische en Duitsche bladen wordt eene soort van strijd gevoerd over een eilandje in onze Indische bezittingen: Poeloe Weh, aan de Noordkust van Atjeh. Russische bladen vinden 't zeer wenschelfjk, dat daar een kolen station gevestigd wordt en zouden 't daarom gaarne van Nederland overnemen, waartoe zjj Nederland wel bereid denken te vinden. Van Duitschen kant gelooft men dat nu juist niet, vooreerst omdat de Nederlanders prijsstelten ook op de kleinste eilandjes van hun koloniaal gebied, maar voorts ook omdat ze niet op de nabuurschap van Rusland met z(jn anti-Engelsch- gezindheid en met zfjn Mohamedaansche invloed gesteld zullen zijn.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2