SP. 859. Zondag 15 December A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland, est, 'lam ing nkel ;ede l bj tot sfcei a ns hie]' ten »at i h», at b gel :er laat n o lad srlei gez Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Vouc dfk Bue'3 80 Cts. France per pest door go- heel Nmmblanb 46 Cts. - Naar Aïobka en andere landen met verbooging der porto's. Advertenties vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prp» der Advertentiën Van 1 tot S regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Gros-te letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgeven LANGEVELS DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Tkil che aato »d GEVONDEN VOORWERPEN, Gedeponeerd ten Raadhuize een rechter rollen gernite meisjestaandsclioen. dit slen pelt thi got TEXEL, 14 December 1895. De tweede buitengewone vergadering van iet Nutsdepartement Texel had Woensdag- vond plaats. Een flink publiek bezette reeds ijdig de zaal, waaruit men mocht afleiden isch|at er iets goeds werd verwacht. Die verwachting was alleszins gerechtvaar- ligd, de heer van Klei ff, van Leiden, welke eeds tweemalen in het departement alhier ïiniiptrad en beide keeren veel bijval inoogste, sou dezen avond weder optreden, idol Wist hij de vorige keeren het publiek te dei loeien met de behandeling van de werken op |»Het noodlot" en „Majesteit" van Couperus, niet minder wist hij thans zijne hoorderessen into en hoorders te treffen met „eenige opmerkingen am over het drama „Spoken", van Ibsen." Vordert het genoemde drama, volgens den l zifspreker een denkend publiek om hetzelve ?oed te begrijpen, aan de hand van eenen gids, als de spreker van dezen avond, blijkt lat ook uit zulk een drama veel is te leeren. ,n|Wij wagen het niet zelfs een flauwe schets te geven van des sprekers opmerkingen; ze waren velen, en ze gaven stof tot nadenken. Met onverdeelde aandacht werd de begaafde redenaar ten einde toe aangehoord, al kostte 't sommigen mogelijk ook groote inspanning om zulk een woordenschat in zich op te nemen. Na de pauze reciteerde de heer van Kleeff op meesterlijke wijze het immer schoone gedicht jde Werkstaking," van Coppee, en gaf ten slotte een paar luimige stukjes ten beste. Verdiend was zeker de dank, welke de Voorz. van het Nutsdepartement, aan het einde der bijeenkomst, den heer van Kleeff bracht voor den aangenamen avond den bezoekers bereid, en luide getuigde de bijval der aanwezigen, van instemming met des Voorz. woorden, toen deze den spreker een „tot weerzien" toeriep. De drukkers-uitgevers van dit blad, welke voor eenigen tijd geleden geïllustreerde brief kaartformulieren in den handel brachten, welke veler goedkeuring mochten verwerven, vervaar digden voor gelegenheid van het aanstaande NieuwjaarFelicitatiekaarten in denzelfden geest, welke zeker niet minder met genoegen zullen worden ontvangen. Hoe deze kaarten er zoo ongeveer uitzien werd reeds bij advertentie gemeld, ze zijn eenvoudig, doch zullen ongetwijfeld de ver wachting niet beschamen. Het lijdt dan ook geen twijfel of velen zullen er van gebruik maken om hunne familie en vrienden zoo hier als elders, op deze wijze hunnen Nieuwjaarsgroet te doen toekomen, waartoe de mogelijke verzending per post voor slechts één cent, veel zal toe bijdragen. igs I srei De gelegenheid welke de bewoners van eene plaats (om op zoo eigenaardige wijze hunne Nieuwjaarsgroet te doen) wordt geboden, als in dit geval, is niet onmogelijk éénig. Wij zullen er verder niet over uitwijden, een ieder overtuige zicb. Oüdesohild, 13 Dec. Tengevolge van 8,1 de stormvloeden, is van de ondiepe plaatsen zooveel gezonken wier naar den bodem van Texelstroom gevoerd, dat er de garnalenvisscherij bijna niet kan worden uitgeoefend. De vangst is dan ook bijzonder gering. Heden, tegen den avond, voerde het vloedgetij het water weer op de havenkaden. Doordien de barometerstand daarbij buitengewoon laag was, ging men niet zonder bezorgdheid den nacht te gemoet. Oosterend, 14 Dec. De blazerschuit T.X. 159, schipper M. B. Vlaming, alhier, is in den vorigen nacht nabij het lichtschip „De Haaks" in de Noordzee door eene onbekende stoomboot aangevaren en tengevolge daarvan gezonken. De bemanning is gered door schipper Drijver, die in de nabijheid visschende was. De stoom boot hield koers zonder notitie van het ongeval te nemen. De gezonken schuit is geassureerd voor 7u der waarde, d. i. f 1200 bij de Onderlinge Zee- Assurantie-Maatschappij te Texel, van welk bedrag slechts f 800 kan uitgekeerd worden volgens het reglement. De arme schipper, die met zijne twee zoons het vaartuig bevoer, is door het ongeluk broode loos geworden. Omtrent het ongeluk met de blazerschuit van M. Vlaming verneemt men nader dat de stoomboot eene Noorsche is en te IJmuiden is binnen geloopen. De stuurman zou volgens mededeelingen naar den Helder vertrokken zijn tot het doen van een onderzoek. Dé Cocksdorp, 14 Dec. Bij de beide onder strandvonders zijn o. m: aangebracht de volgende voorwerpen: Twee masten, waarvan de eene ongeveer 40 en de andere 60 voet lang, twee raas, eene steng, eene gaffel en een dekbalk; ver volgens ODgeveer 175 platen, waarvan een gedeelte voorzien van het merk „D M", twee mijnstutten en een stuk rondhout. Uit een en ander leidt men af, dat er in de nabijheid van de kust een schip moet zijn vergaan, te meer daar men dicht bij de ton op de Iceland een stuk wrak heeft gevonden, waarop zich nog een scheepsanker bevond. Da oprichting eener Staatsbypotheekbank voor den landbouw is bij de Regeering in onderzoek. Maandag was het de eerste dag dat België langs het grensstation Esschen weder opengesteld is voor den invoer van Nederlandsch vee, bestemd voor de slachthuizen. Te Rozendaal was de verzending dien morgen reeds overgroot. Er waren aan het station aldaar reeds 21 waggons met prima vet vee geladeD, bestemd voor de slachthuizen te Brussel, Antwerpen en dent. Men meldt aan „de Tijd", dat in wel ingelichte kringen het gerucht gaat, als zou het ontwerp op de herziening van de personeele belasting door den Minister van Financiën, om de reeds aangenomen, nog ingediende en aangekondigde amendementen, worden inge trokken. Door den heer N. J. C. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp, werd in de vorige week in de vergadering van het dep. „NieuweNiedorp" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, een rede uitgesproken over het onderwerp: „Oorlog en militairisme." Naar aanleiding van een paar aanhalingen van beroemde mannen en van zelf gekozen voorbeelden, kwam spreker tot de volgende stellingen 1. Oorlog is de meest onrechtvaardige wijze, waarop een geschil kan worden uit den weg geruimd. 2. Oorlog is onvereenigbaar met het beginsel van algemeene menschenliefde en Christendom. 3. Oorlog is niet een noodzakelijk gevolg van vaderlandsliefde. 4. Oorlog is een belemmering van bescha ving en zedelijke ontwikkeling. 5. 't Militairisme, steunende op het recht van bestaan aan den oorlog toegekend, verwoest de volkswelvaart. Uit het toegestaan debat bleek, dat allen het volkomen eens waren met den inleider, al zag men in, dat een plotselinge afschaffing van leger en vloot ondoenlijk zou zijn. Het hoofdbestuur der „Vereeniging ter bevordering der Nederlandsche Visscherij" te Katwijk aan Zee heeft aan den minister van financiën het dringend verzoek gericht, de verpachting der visscherij met den ankerkuil op 20 December a.s, te schorsen tot na onder zoek der feiten, in het request van 2 Dec. gemeld; of deze verpachting althans op zijn langst vóór een jaar te doen geschieden. De „Telegraaf zegt De moord op den 10-jarigen Hoogsteden te Rotterdam wordt thans in verband gebracht met eene erfenis-quaestie. Op naam van den vermoorden knaap en zijn 11-jarig zusje moet namelijk een bedrag van enkele duizenden guldens staan, afkomstig van de eerste echt- genoote van Hoogsteden. In verband met de moord op den kleinen Hoogsteden is een persoon uit Osch door de marechaussee geboeid naar Rotterdam over gebracht. Ruim 80 millioen gulden per jaar wordt in Nederland uitgegeven voor sterken drank, dat is: in een dag 219.000, in een uur 9000 gulden, in een minuut honderd vijftig gulden, in een seconde twee gulden en 50 cents. Een enkele dag in Nederland zonder gebruik van sterken drank zou tweehonderd negentien duizend gulden kunnen opleveren voor andere doeleinden dan waartoe ze nu gebruikt worden, en zonder schade voor de gevers ja voor henzelven met directe winst. Hoeveel is er van u bij? TEXELSGHE COURANT, jnhi IDE JOfl

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1