N°, 863. Zondag 29 December A0. 1895. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertenttën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN e® ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bona op Texïl VOOR DEN NIEUWJAARSDAG. Ter gelegenheid van den Nieuwjaarsdag zal in de volgende week deze Courant Dinsdag avond worden uitgegeven. In dat nummer zal als voorgaande jaren, gelegenheid worden gegeven tot het plaatsen van Nieuwjaarsgroeten, tegen betaling van 20 Cents, it contant (mits niet meer dan 5 regels beslaande.) Eene tijdige opgave daarvan zal ons zeer aangenaam zijn. TEXEL, 28 Deeember 1895. In de buitengewone vergadering van werkende leden en aandeelhouders van het Texelsch Fanfarecorps, tegen Dinsdagavond j). uitgeschre ven, werd de sluier opgeheven van het geheim zinnige, waarin als 't ware de oproeping tot deze vergadering gehuld was. Met alle werkende leden waren een tiental aandeelhouders opgekomen, en met hen de Heeren Dijt, vertegenwoordigers van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek en de Oliefabriek te Delft. De Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, opende de bijeenkomst met de mededeeling dat deze vergadering door hem was belegd op verzoek van Gebr. Dijt, bovengenoemd, ten einde zich te kwijten van eene opdracht hen door genoemde fabrieken verstrekt. De heer J. S. Dijt daarop het woord beko mende, herinnerde eerstens aan de tak van werkzaamheid dezer fabrieken, waarvan zij agenten zijndeelde verder mede dat bedoelde fabrieken zich mogen verheugen in een goede afname hunner artikelen alhier, en liet hierop volgen dat de vertegenwoordiger dier maat schappij, de heer Marlett, welke tijdens de landbouwfeesten hier voor genoemde fabrieken exposeerde, zoozeer was getroffen door ons niet enkel eenig doch ook innig feest endoor de hoogst amgename ontvangst welke hem hier was bereid, dat op zijn voorstel de Directie dier fabrieken had besloten daarvoor Texel eene hulde te brengen door de aanbieding van een geschenk. In overleg met de agenten, Gebr. Dijt, werd besloten aan het Texelsch fanfarecorps, dat, tijdens de dagen van 4 en 5 September zich zoo uitstekend van zijnen taak kweet en zoo zeer medewerkte tot het welslagen van ons landbouwfeest, eene dirigeerstok aan te bieden. Tot het zich kwijten van deze opdracht was eene vergadering verzocht en werd alsnu het geschenk het Texelsch fanfarecorps aan geboden. De Voorz. aanvaarde met een woord van dank het geschenk, een geschenk hetwelk te meer waarde heeft, doordien het wordt aan geboden door eene fabriek als die te Delft, waar aan het hoofd een zoo edel en degelijk man als de heer Van Marken staat. Spreker verzocht de agenten den dank van het Texelsch fanfarecorps te willen overbrengen aan de Direction der genoemde fabrieken, voor het geschenk, dat op hoogen prijs wordt gesteld. Met een zeer gepast woord, (dat even als door de gist aan het meel leven en bezieling wordt gegeven, van deze dirigeerstok kracht en bezie ling zal uitgaan voor den meerderen bloei van het corps,) stelde spr. het genoemde voorwerp in bruikleen in handen van den Directeur, den heer Groenewold. Het geschenk, daarop door de aanwezigen bezichtigd, ziet er inderdaad keurig uit: de stok is van ebbenhout; aan het eene einde is een zilveren knop, van daar slingert zich een lint om de stok henen, waarin de opdracht is gegraveerdaan het andere einde der stok is een zilveren krans, waarin op een idem plaatje het wapen van Texel is aangebracht. De dirigeerstok was geborgen in een net etui, waarop dezelfde opdracht staat als die welke op de stok zelve is aangebracht, nl. „Aangeboden door de Directiën der Ned. „Gist en Spiritusfabriek en der Ned. Olie- fabriek te Delft aan het Texelsch Fanfa recorps. November 95." De werkzaamheden der vergadering waren hiermede geëindigd; door de werkende leden werden een paar nummertjes muziek alsnu ten beste gegeven. Voor dat daarmede werd aangevangen, ver zocht de Directeur eenige toegevendheid wan neer de uitvoering iets te wenschen mocht overlaten; de omstandigheid dat een paar werkende leden het corps hadden verlaten, was oorzaak dat vele stukken thans niet konden worden gespeeld; de toetreding van vele nieuwe werkende leden, deed hem evenwel hoop voeden dat in het volgend jaar het corps weder zal kunnen optreden in het publiek, indien althans de leden de Vereeniging getrouw blijven. We beamen gaarne dien wensch, moge geen wispelturigheid van sommigen verwarring aan brengen, doch het corps het volgend jaar ons menig aangenaam oogenblik schenken. Op verzoek stellen wij gaarne de gelegenheid open om belangstellenden de gelegenheid te verschaffen, (gedurende eenige dagen) tot be zichtiging van het genoemde geschenk, aan ons bureau. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Vouc din Bdbq 80 Ct*. Franco per pott door ge heel Nidiblanb IS Cti. Naar Angaria en andere landen met verhooging der porto's. Prijt der Adverteniiën Van 1 tot 6 rogels 80 Cts. - Iedere regel meer S Cts. Groet» letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. De Uitgevers. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1°. een bruin lederen portemonnaie inhoudende f 0.87s, drie Duitsche tramkaartjes, een paarl- moeren knoopje, benevenseenigekoraaltjes;en 2». een zwart strooien hoed, beide gevonden in de Weverstraat aan den Burg. INSCHRIJVING NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Texel; Brengen ter openbare kennis, dat de mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1877, zich ter inschrijving voor de Nationale Militie behooren aan te melden ter Gemeente-Secretarie tusschen den lsten en 31sten Januari 1896, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uittreksel uit hunne geboorte-acte, indien zij elders zijn geboren. Voor die inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ten Raadhuize, op Maandag den 6 Januari 1896, des voormiddags te 10 ure, zoodat men verzocht wordt zich zooveel mogelijk op dat tijdstip aan te melden. Verder wordt de aandacht gevestigd op onder staande artikelen der wet van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad No. 72), welke betrekking hebben op de inschrijving voor de Militie: Art. 16 Jaarlijks worden voor de Militie ingeschre ven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden lo- hö, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad No. 44); 2o, h(j, die, geen ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, ^achttien maanden in Nederland verblijf hield 3 h(j, van wiens ouders de langst levende inge zeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hö binnen het R0k verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het begin sel van wederkeerigheid is aangenomen. Art, 16 De inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2r. van een gehuwde en van een weduwnaar in de Gemeente, waar hö woont 3o. van hem, die geen vader, moedèr of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, ot wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de Gemeente waar hö woont 4o. van den buiten 's lands wonende zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lande dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente, waar zön vader of voogd het la&tst in Nederland gewoond heett. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: glo. de in een vreemd RUk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2o. de in een vreemd Rt)k verblöf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zön voogd ingezeten 3o. de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Röks overzeesche bezittingen of koloniën woont; Art. 18, lste en 2de lid. Elk, die volgens art 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bö Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari. Bö ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zön vader, of, is deze overleden, zöne moeder, of zön beiden overleden zön voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hö, die eerst na het intreden van zön 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zön 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschröving aan te geven bö Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschröving, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbö gelden de bepalingen der 2e zinsnede van art. 18. Zöne inschröving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hö volgens zön leeftöd behoort, Texel, den 28 December 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, STRICK VAN LINSCHOTEN. De Secretaris, J. A. WESSTRA.

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 1