Gemeenteraad te Texel. Ingezonden Stukken, Als naar gewoonte werd op den tweeden Kerstdag met de kinderen van de Z mdagschool alhier, het Kerstfeest gevierd in het tafe-ial van de Chr. bewaarschool. De kinderen werden met toespraken en zang bezig gehouden, daarna op chocolade en andere versnaperingen onthaald en ten slotte aan elk een geschenkje aangeboden. De aangekoadigde Tooneel ?oo: stelling op den avond van den tweeden Kerstdag, viel een goed bezoek ten deel. De opgevoerde stukjes „Mijn Eva" en „Lot's Huisvrouw" schenen wel te voldoen, 6venzco de voordracht van den heer E. Viessing en de muziek van „Trinitas", te oordeelen althans naar de bijvals betuigingen waarmede de opvoerders werden beloond. Was het publiek tevreden, ook zij die dezen avond op getouw zetten, zullen ongetwijfeld niet minder tevreden zijn geweest over den uitslag in fiaancieelen zin. Oudeschild, 25 Dec. In tegenstelling met verleden jaar tegen Kerstmis, toen de zee hier een stand van 2.20 boven A. P. bereikte, wees de peilschaal gisteren 1.70 beneden A. P. aan. De nieuwe haven lag bijna geheel droog. De stoomboot „Ada van Holland" zat ongeveer acht uren achtereen vast op hare ligplaats. De gemeenschap met don Helder kon dus niet worden onderhouden. Heden komt er veel ijs in zee, zoodat het te voorzien is dat, bij zulk een voortgang, Texel spoedig weer door ijsschollen zal zijn geïsoleerd. ('tWerd reeds zoo.) Te wenschenis 't voorzeker, dat do blokkade niet te lang duurt, ook om de visschers, die reeds zoo lang slechte tijden beleefden. Oostebend, 27 Dec. Gisteren werd in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente, alhier, een keurig feest gevierd met de kinde ren der Zondagschool. In het kerkgebouw was opgericht een 24 voeten hoogen denne- boom, aangevoerd uit de bosschen van Jhr. Foreest te Heilo, en ve-rsitrd met tallooze rozen, Gambettaversieringen en brandende kaarsjes, hetgeen een schitterend pffect ver oorzaakte. Daaromheen waren gezeten de 77 kinderen der Zondagschool met hunne ouders en honderden belangstellenden. Hartelijke woorden werden gesproken en menig lied met het „Eere zij God, vrede op aarde," begeleid door orgelmuziek weerklonk. De kinderen der Zondagschool zongen een achttal liederen, terwijl ze onthaald werden op chocolade, krentenbrood en andere versna peringen. Ieder kreeg een pakje mede naar huis, bevattende een boekwerk, kleedingstuk of speelgoed. Door Mej. van Zweden werd het „Verlossings lied" van Sankey gezongen, terwijl door Jon- gelingsvereeniging en Meisjesvereeniging ver schillende liederen werden ten gehoore gebracht. Bijna 5 uren bleef men te zamen, waarna zeker iedereen wèl voldaan huiswaarts keerde. Een woord van dank komt ongetwijfeld toe aan de velen, die op zoo eendrachtige wijze hebben medegewerkt tot het welslagen van dit scboone feest. Moge het „Vrede op aarde," hier en elders gezongen, voortruischen in de harten van allen en moge deze hooge, heilige gedachte rein en onbevooroordeeld bij ieder opwellen „Daar is uit 's werelds duistre wolken Een Licht der lichten opgegaan; Komt tot zijn schijnsel, alle volken I En gij mijn ziele 1 bid hot aan. Vergeten wij tegenover de heerlijkheid van dat Licht alle godgeleerde twisten en kerke lijke geschillen Waal, 27 Dec. Gisteravond werd door eenige tooneelliefhebbers voor een vrij talrijk en dankbaar publiek een tweetal blijspelen opgevoerd: n.l. „De Verzegelde Burgemeester" en „Teruggevonden." De opvoering mag alle- zins verdienstelijk heeten, zoodat de opge- koraeren zich flink hebben geamuseerd. Voor een dansje aan het slot van den avond was natuurlijk gezorgd. De heer H. E. Botjes, veehouder te Beerta heeft aan den 1 eiro :ken Duitschen Minister gevriagd, wanneer de grjLZtn worden open gesteld voor Nederlandsch vee. Het antwoord was, dat daarvan eerst sprake kan zijn, wan neer in drie achtereenvolgende maanden in Nederland geen gevallen van mond- en klauw zeer voorkwamen. Bij de gestrengheid waarmede de winter zijne introde doed, is de volgende weervoor spelling van Falb zeker wel opmerkelijk: Van 25n tot 31 n December. Het weer slaat plotseling om, het wordt warm, vooral in het Noorden van Midden-Euiopa. De regen neemt allengs toe, tot aan het einde dezer maand en wordt zeer aanhoudend. De tempe ratuur bereikt in deze laatste dagen een voor het jaargetij ongewone hoogte. Slechts bier en daar heeft men last van sneeuwbuien. Ook aan de oostelijke grenzen van de provincie Groningen wordt, naar het schijnt, nog al wat hoornvee naar Duitschland binnen gesmokkeld. Donderdagnacht is tusschen Oud en Nieuw-Rede (oDgeveer tegenover Bourtange) door de Duitsche beambten een koppel van 33 stuks in beslag genomen, waarbij geene personen zijn bekend geworden. Een paar gendarmens moeten zich in de toppen der boomen hebben verscholen en de geheele kudde hebben laten voorbijtrekken. Daarop was het onmogelijk, toen er eenige douanen toesprongen, het vee over de grezen terug te drijven. Een schadelijke dag alzoo voor den eigenaar van het vee; maar er wordt ook sterk ver diend wanneer de invoor gelukt. Op een middelmatige koe wordt ongeveer f 40 f 50 verdiend, want zooveel is het vee daar duurder dan in Nederland. Vergadering Vrijdag 27 Dec., voorm. 11 uur. Voorz. Jhr. Strick van Linschotan, burgemeester. Tegenwoordig 9 leden, de heeren Coninck Westen berg, F. Keöser, 0. Keöser Pz., Dros, ZQm, Roeper, Koorn, Koning en Lap. Secretaris J. A. Wesstra. Afwezig de heeren Mets en Bakker, beiden met kennisgeving. De notulen van twee voorgaande vergaderingen worden gelozan en goedgekeurd. Medcdaeling en voorlezing wordt gedaan van oon adres door B en W verzonden aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes, ter b< koming van eene rijks bijdrage ad f 7000, in de kosten voor het lager onderwjjs. Ingekomen is een schrQven van de heeren de Kanter en Verwet), ingenieurs te Amsterdam, dat zö voor eene som van t 2600 zich willen belasten met het in duplo vervaardigen van eeno legger der wegen, enz., voor deze gemeenteuit de toelichting vernamen wö dat de Provincie de helft in de kosten zal bijdragen, indien haar het tweede stel kaarten wordt verstrekt. Een schrijven van den Olflcier van justitie bö de rechtbank te Alkmaar, berichtende dat da heer W F. Schumaker, door den raad dezer gemeente benoemd als Makelaar, door hem als zoodanig is beëadigd. Verder missives van Ged. Staten, omtrent ver schillende raadsbesluiten en verzoeken. Procesverbaal kasopname bö den Gemeenteont vanger; - kassa was f 4804,59 MededeeliDg opname boeken en kas van den boek houder over de haven te Oudeschild. De ontvangsten bedroegen f 7285 02 De uitgaven 3752,51 In kas f 3532,51 Deze opname thans voor het eerst gedaan, zal meermalen worden herhaald. De Voorz. deelt alsnog mede dat de onderwijzeres Guesen thans heeft voldaan aan de oproeping om zich bQ hem te vervoegen. Spr. zegt dat hem is gebleken dat de onderwijzer Lips reden had tot het doen van eene klacht, doch indien de onderwözeres Guesen dadelijk gevolg er aan had gegeven om inlichtingen te verstrekken.de schorsing ware voorkomen. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Benoeming onderwijzeres leervak K, O. L. Stcool te den Burg. Twee sollicitanten hebben zich aangemeld, n.l. M. Boon, van den Hoorn en Fr. Boon acker, van de Waal. Eerstgenoemde wordt met algemeene stemmen benoemd. Benoeming leden Algemeen Armbestuur, lid Bank van Leening, Begent en Regentes Algemeen Weeshuis. Alg. armbestuurHerbenoemd wordt met alge meene stemmen de heer C. Blom Cz. te Oudeschild; in de plaats van den heer M. de Graaf, die niet meer gn aanmerking wenscht te komen, en aan wien een woord van dank wordt gewijd, werd benoemd d heer Joh. de Graaf met 8 stemmen. 1 stem wji uitgebracht op den heer K. van der Kloot. Bank van Leening Herbenoemd wordt het a! tredend lid de hoor W. C. Re(j met 8 sfemmon, d heer H Haakman bekwam 1 stem. Algemeen Weeshuis Herbenoemd werd als Reget' de heer A P. Koorn, met 8 stemmen, een briefji was in blanco. Tot Regentes Mej Ponger-Gaaf, mi 8 stemmen; 1 stem was uitgebracht op Mej. Daalder-Bakker Benoeming leden stembureaux. Voor mogelijke verkiezingen in het volgend jast worden voor leden van het stembureau aangewezet de volgende heeren bö eerste verkiezing C Keöser Pz. - Jb. Roeper tweede C Zöm Tz - W Mets Tz. derde A Dros Az. —AP Koorn, vierde S P Koning -WK Bakkei vöfde K Lap Jb Roeper en zoo vervolgens. Vaststelling suppletoir kohier Hondenbelasting diers 1895. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f 29 25 Vaststelling suppletoir kohier Hoofdelijken Omsla', dienst 1895. Tot bespreking gaat de vergadering in geheim zitting; na heropening wordt het suppl. Kohia vastgesteld tot een bedrag van f 103 20'/s Voorstel B en W tot wijziging van art. 1 der Instrw. tie van den gemeenteopzichter. Het voorstel is om uit de instructie weg te latei de bepaling dat de titularis niet ouder dan 60 jarei zal mogen zön. Deze bepaling schönt eene belem mering te wezen voor het zich aanmelden van zoo danige sollicitanten, waaruit eene goede voordrachl van 3 personen, den Raad kan worden aangeboden Als sollicitanten hadden zich aaDgemeld G G de Rooi Burg, Ant. Dalmeöer te Waal, L. van de Giese tt 's Gravendeel, J P Noordflk. P G Zoetelief, JDWitli en C A Broekkamp, allen aan den Burg. Het voorstel tot wöziging, bovenbedoeld, woril met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel B en W aanschaffing veebascule. Het voorstel is om eene veebascule aan te koopei waarop hoogstens tot 1500 KG. zal kunnen wordei gewogende uitvoering van dit voorstel aan B en 7 over te laten. De bascule zal in de Vischmarki worden geplaatst. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen Bö de rondvraag wordt door den heer C Keöser Pi de vraag gedaan of zaken als gisteren (het slachten van schapen) niet kan worden voorkomen. (Ter to» lichting van hen die 'tniet mochten weten, zö mede gedeeld dat acht schapen aan rotkreupel lödende zfln onteigend en afgemaakt.) De Voorzitter zegt dat dit niet bö den Raad tohuii behoort doch bö het Hoofd der politie, en hö, vol gens de wet niet anders mag handelen, dan in dl! geval is geschiedt. De vergadering wordt daarna gesloten. Geachte Redactie mag ik U beleefd verzoeken het onderstaande een plaatsje in uw blad te verleenen Nu het den schön heeft, volgens sommigen zekei is, dat bö stormvloeden het zeewater meerden hoogte bereikt dan vrceger, komt het mö voor zeel in 't belang van Texel te zön, het Bestuur der 3-5 gemeenschappelöke polders van Texel, met aandrang, de zorg voor de waterweringen aan te bevelen. Onze zeeweringen mogen bö gewoon weder, vol doenden waarborg geven, bö stormweder en hoogt vloeden schönt dit niet het geval te zön. Dat het polderbestuur zelve den toestand niet vertrouwt, daarvan heeft het blük gegeven, dooi het in den afgeloopen winter aanbesteden van bet op sommige plaatsen verhoogen van den dök; eene verhooging evenwel, op zichzelf niets beteekenend, welke bovondien nog slechts op enkele plaat set geschiedde, en dus voor de veiligheid geen waar borg bood. Vele lieden beweren, indien, bö hooge vloed zooali die van December 1894 en die van 6 en 7 dezer, de wind was omgeloopen in oostelöke richting, di döken onmogelök voldoende weerstand hadden kunnet bieden. De gedachte aan een doorbraak doet ons sidderen; hoeveel menschen en dieren zouden in de golvet omkomen, hoeveel gebouwen zouden verwoest worden hoeveel land zou er tödelök onbruikbaar zön, hoeveel bewoners zouden geruïneerd worden? te veel en te noemen, half Texel minstens, zou geruïneerd zfln, Te trachten dit te voorkomen is de plicht va: het polderbestuurmen dient over te gaan tot döks verzwaring en verhooging, zoodat wö, bö den hevig- sten storm en de tot heden bekende hoogste vloei, gerust kunnen zön, met de wetenschap dat ome zeewering uitmuntend is. Dit moge geld, zelfs veel geld koeten, doch men mag zich daardoor niet laten afschrikken. Er is te veel aan gelegen. Men dient de put te dempen, vóór het kalf vet' dronken is. De middelen zön wel te vinden. Dat men dus aan het werk ga, vroeg: geDoeg om gereed te zön tegen het najaar van 1896 Mochten dan wederom hevige stormen woeden vergezeld val hooge vloeden, dan kan men veilig achter de ver sterkte verschansing zön en allen die in het begin dezer maand in onruBt verkeerden om den hachelgken

Texelsche Courant | 1895 | | pagina 2