OFFICIEEL BEDEELTE. N°. 865. Zondag 5 Januari A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 «naaMden Voor din Bcsa SO Ct«. Franco per post door go- heel Nbdibland te Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'*. AdvertentiSn vóór 19 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot i regela 80 Cta. Iedere regel meer 6 Ota. Gtroete letters en Vignetten worden naar plaataruimte berekend. Bewijsnummers 3 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN e® ABVERTENTLËN worden aangenome» bij de Uitgeven LANGEVELB A DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tixk, GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een zilveren Dasspeld, gevonden in de Warmoesstraat en een zwart gebreide Kinderwantje gevonden in de Weverstraat. Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden te ALKMAAR op Vrijdag, den 17 Januari 1896, des voormiddags te 11 uren In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en over degenen, die als plaatsvervangers of nummer verwisselaars verlangen op te treden. De loteling, omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan behoeft niet in de tweede zitting te verschijnen, ten ware ht) daarin een plaatsvervanger of nummer verwisselaar mocht willen voorstellen. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 4 Januari 1896. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra. Strick van Linschoten. TEXEL, 4 Januari 1896. Bij de gisteren plaats gehad hebbende her stemming voor een Heemraad voor den polder Waal en Burg werden uitgebracht 47 stemmen. Hiervan bekwamen de Heeren C. B. BAKKER 27 stemmen A. DALMEIJER 20 zoodat eerstgenoemde is gekozen. Gisteren morgen geraakte achter de Koog vast, vermoedelijk tengevolge van het mistige weder, de Eogelsche bark „Kensington," kapi tein Young, geladen met lijnzaad, van Fal mouth naar Hamburg. De reddingboot gestationneerd achter de Koog vertrok naar het vastgeraakte schip en bracht den stuurman aan den wal, die om adsistentie van een sleepboot vroeg. Gisteren avond werd het schip afgesleept en naar de haven van IJmuiden gebracht. De stranding, welke voor een oogenblik nog al opschudding veroorzaakte en veel gepraat bezorgde, en waarvan menigeen alreeds een voordeeltje verwachtte, liep voor hen zuinig jes af. Waal, 2 Januari. Zondag jl. werd alhier met veel opgewektheid de openbare les gehouden der Zondagschool. Vele ouders en belang stellenden gaven door hunne tegenwoordigheid bewijzen, dat zij met de bestaande inrichting zeer zijn ingenomen. Door de kinderen werden toepasselijke liederen gezongendoor de onder wijzers Kerstvertellingen verhaald. Aan versnaperingen ontbrak het niet en bovendien ontving ieder leerling een passend geschenk. Oüdéschild, 3 Jan. Door den Heer Jan Beumkes, aan het Homtje, werd verleden week een zeldzame vogel geschoten, die hem onbe kend was. Daarom werd het dier naar Artis gezonden en mocht de jager van den Directeur dier inrichting vernemen, dat de geschoten vogel een eidereend was. Deze vogel komt hoogst zelden in deze streken voor en behoort te huis in het hooge Noorden. Hedenavond zijn vele schuiten vertrokken naar het benoorden de Koog gestrande Eogel sche schip, ten einde zoo mogelijk de lading te bergen. Iu Friesland zijn niet minder dan 48 onderwijzer-vacatures bij 't openbaar onderwijs. Op onderscheidene plaatsen zijn de schooluren voor de onderwijzers vermeerderd, en laat men de klassen beurtolings komen één maal per dag. Middelharnis is in diepen rouw gedom peld door het uitblijven van de vischsloep „Zeemanshoop", schipper W. Viskil, die meer dan 3 weken geleden is uitgezeild, zonder dat men iets meer van haar vernam. Andere vischsloepen, met welke zij tegelijk vertrok of die na haar uitzeilden, zijn reeds lang binnen of weder vertrokken, doch de „Zeemanshoop" blijft uit. Met ieder uur langer wachtens is de toestand pijnlijker geworden, totdat men wel ten slotte moet aannemen het droeve lot, dat haar heeft getroffen. Dertien menschen, bijna allen in de kracht en den bloei van hun leven, zijn omgekomen. Een zware slag wordt daardoor toegebracht aan die gemeente, maar in 't bijzonder aan tal van gezinnen, die door de harde werking van het noodlot hunne verzorgers en hunne dierbaren moeten missen. Van de opvarenden waren 7 gehuwd, die te samen 16 kinderen nalaten. De minister van waterstaat heeft aan de commissarissen der Koningin in de provinciën doen toekomen voor ieder burgemeester twee exemplaren van het ter invulling bestemd model van het gemeentelijk iandbouwverslag over 1895, met verzoek, de burgemeesters er met nadruk op te willen wijzen, dat het van het hoogste gewicht is, de bedoelde invulling zoo nauwkeurig en volledig mogelijk te doen geschieden, daar dit in onderscheidene gemeenten steeds zeer veel te wenschen overlaat. Alleen door den juisten toestand van den landbouw en de veeteelt te kennen, zal het Nederlandsche landbouw- comité, dat belast is met het opmaken van het algemeen landbouw-verslag, gelijk de minister schrijft, kunnen nagaan, wat aan deze bedrijven ontbreekt en welke middelen aangewend moeten worden, om tot opbeuring te geraken. Te Schiedam heeft een 3-jarig kind, spelende met lucifers, terwijl de moeder afwezig was, de wieg, waarin zijn 2-jarig broertje zat, in brand gestoken. Het kind kroop er wijselijk uit, waardoor alleen het beddegoed verbrandde, daar de moeder intijds terugkeerde, om den brand te kunnen blusschen. Donderdagmorgen heeft te Vlissingen een treurig onheil plaats gehad, tengevolge van een brand. Vier kinderen van den meubelmaker B. zijn i den brand omgekomen. Een der kinderen werd nog door den politie agent de Boo van Uye uit het brandende perceel gehaald, doch bleek ook reeds te zijn overleden, terwijl het bedekt was met brandwonden. De drie overige kinderen zijn gestikt door den rook, voordat nog iemand vermoedde dat er kinderen in huis waren. De moeder, die even uit was gegaan, kwam terug en ontdekte bij het openen der deur dat het geheele vertrek gevuld was met ver- stikkenden rook, die terstond met vlammen gepaard naar buiten drong. Be arme vrouw poogde nog hare kinderen te redden, doch moest onverrichterzake terugkeeren, daar ook zij hevige brandwonden bekwam. De oorzaak van den brand moet zijn, dat een pot met boenwas op de kachel geplaatst, gedurende hare korte afwezigheid is gesprongen en daardoor is in brand geraakt. Van het huisgezin dat op de bovenverdieping woonde, werden alle kinderen door verschillende per sonen gered en ondervond niemand letsel. Ia de buurtschap Noordijk onder Neede is eene oude alleen wonende vrouw jammerlijk om het leven gekomen. Terwijl zij zich op een stoof met vuur warmde, SGhijnen hare kleederen in brand te zijn geraakt. De buren vonden haar verbrand op den grond liggen. Te Leeuwarden heeft de „Socialistenbond" gedurende de beide Kersdagen een congres gehouden. Medegedeeld werd o. a. dat de bond 105 afdeelingen telt. „Wij zijn nuttig werkzaam wanneer wij afbreken, niet wanneer wij opbouwen" deze woorden van een der congresleden teekent ten overvloede nog eens het heele streven van dien bond en tevens de strekking van dit congres. Op het stadhuis te Schoonhoven, waar de zittingen worden gehouden van het kanton gerecht, krijgt men zachtjes aan een aardige verzameling van petten. De volgelingen van „Zwarte Jannigje van Veenendaal," nl. als ze voor de rechtbank moeten verschijnen wat noch al eens gebeurde in den laasten tijd, hebben gemoedsbezwaren om het hoofd te ontblooten voor den „aardscben rechter." Een rijksveldwachter neemt dan natuurlijk de moeite om den bezwaarde even van zijn pet te ontlasten, en ongedekt verlaat deze na afloop van de rechtszitting het stadhuis, omdat zjjne geloofsovertuiging hem verbiedt de tijdelijk in beslag genomen pet weer in ontvangst te nemen. Menschen, die zich weten te helpen. Een dokter te Amsterdam ontving, naar de „Echo" weet mee te deelen, van een zijner busklanten een brief met het dringend verzoek dadelijk te komen; zijne vrouw had zoo de pokken. De ijverige arts spoedde zich naar het hem bekende adres en vindt de vrouw met rheumathiek in bed. „Maar kerel, je vrouw heeft geen pokken, maar rheumathiek," roept hij den echtgenoot der zieke toe. „Ja wel; dat wist ik ook wel," antwoordt deze, „maar noch mijn vrouw, noch ik konden dat woord schrijven en daarom hebben we er maar pokken van gemaakt." Een mensch moet eich maar weten te helpen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1