Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. pbemkbeubtenT" Bjj Je intrede vat het Hitwejaar ADVEKTKNTISn. Falb's weervoorspellingenDe winter van 1895/96 zal even mild na Nieuwjaar verloopen als hy vóór dien dag legoDnen is, Naiuuriyk wordt het nu en dan wel wat koud, ook krijgen we wel eenige vorst en sneeuw, echter biyfthet weer betrekkelijk zacht en de temperatuur den geheelen winter door betrekkelijk hoog. Sneeuw zal er vooral vallen in Januari en in de eerste helften van Februari en Maart. Het einde van Maart zal reeds vry lauw zijn, terwjjl het begin van April ons buitengewoon warm, droog woer zal geven. Dat belooft een mooie Paschen De laatste helft van April daarentegen, maar vooral het midden, zal koud en vochtig zijn, terwijl Mei, al valt er nog wat regen, over 't geheel als een droog, warm tijdperk kan worden aangeduid. Met Juni evenwel begint het eerst goed te regenen en daalt tevens de temperatuur. De maand Januari zal betrekkelijk rijk zijn aan neerslag (regen en sneeuw)vooral in het eerste en in het laatste derde gedeelte der maand blijft de temperatuur betrekkelijk hoog. Sterke en aanhoudende sneeuwbuien zijn te verwachten omstreeks 5, 9 en 11 Januari en in mindere mate, omstreeks den 22sten. Tusschen 19 en 20 Januari ongeveer zal het koud zijn. Een Boerenbond. Door de redactie van het .Nieuwsblad", gewijd aan de belangen van de Hoeksche Waard en IJselmonde, is een oproeping tot de landbouwers in die streken gericht, om zich te vereenigen tot een bond. Ónder de zaken, die zulk een bond kan tot stand brengen, worden genoemd „lo. Vermindering bewerken van de onkosten die er loopen op verhuringen. 2o. Staan tegenover de suikerfabrikanten, die een bond vormen en alleen den prijs bepalen van het landbouwproduct en den aard van het contract 3o. Coöpereeren bij de aanschaffing van zaai granen en hulpmeststoffen. Hoe grooter de inslag des te voordeeliger de prijs, des te grooter de kans op goede kwaliteit, des te geringer de kosten van onderzoek. 4o. Eene spaar- en voorschot kas voor land bouwers in het leven te roepen, waarbij onkosten van administratie en afstand van winst aan derden vervallen. 5o. Maatregelen beramen en ook uitvoeren tegen de kunstmatige opdrijving van pachtprijzen. 6o. Betere bepalingen verkrijgen in de pacht- contracten. Het afstaan van rechten tot de oude geschiedenis doen behooren. 7o. Invloed oefenen op de verkiezingen van leden voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer, zoodat slechts vertegenwoordigers worden benoemd, die den landbouw in den zin van den Bond willen voorstaan. De „Vredebond" is betoogt de „Stand." een utopie, maar uitnemend noemt zij het, dat zich in Engeland eene Unie van Christenen uit onderscheiden kerken heeft gevormd, om het denkbeeld ingang te doen vinden, dat geschillen tusschen twee Staten niet door oorlog maar door scheidsrechterlijke uitspraak zijn te beslechten. Algeheele vrede acht de sehr. in een zondige wereld ondenkbaar. Maar wat z. i. wèl de wereld uit kan en uit moe t, is het eindeloos zitten en hangen- blijven tusschen volk en volk van nestige vraagstukken van ondergeschikt belang, die straks door eerzucht of sluwheid worden aan gegrepen om een casus belli te scheppen 6n de troepen over de grenzen te jagen. En wijl nu de arbitrage juist strekt, om al deze kleine, nietige geschillen bijtijds de wereld uit te helpen, vordient het denkbeeld van scheids rechterlijke uitspraak de onverdeelde instem ming van al wie den Christus belijdt. De Noord-Hollander" doet het volgend verhaal van „een muzikale tocht": Dicht bjj Vlieland ligt, bij den ingang van het Schuitengat, de zoogenaamde „belboei". Het is een reusachtige ton van langwerpigen vorm, waar bovenop een groote klok bevestigd is waar aan van buiten eenige klepels bevestigd zijn. Deze toestel licht daar ten anker om de zee lieden ook bjj nacht te waarschnwen, want de minste deining in de zee brengt de ton in schom melende beweging, die voldoende is om de klepels beurtelings van de klok te verwijderen en er bij eene tegenovergestelde schommeling weder tegen aan te doen vallen. By zacht weder een zacht gebel dus (vaandaar de naam „belboei"), maar bij storm een woedend gelui. Deze belboei sloeg by de jongste stormen voor hare ankers vandaan en aanvaardde haar muzikalen tocht door de Zuiderzee, totdat zy eindeiyk strandde in 't Noorden van Friesland, by het boerendorp St. Jacobi Parochl". Daar bracht zij de geheele bevolking op de bpen: want niemand kon inden beginne het zonderlinge verschynsel verklaren van dat aanhoudend gelui. Toen men eindelyk het voorwerp in het oog en kort daarna in handen kreeg, wist men er geen betere bestemming aan te geven, dan de dorpsjeugd haar hart er aan te laten ophalen, die dan ook van dat voorrecht profiteerde, tot de autoriteiten de belboei onder hare bescherming namen, die zeker wel zorgen zullen, dat ze weer op haar plaats komt, waar ze voor de zeevarenden van groote waarde is. In de Transvaal zyn onlusten uitgebroken; Telegrafische berichten melden dat Jameson's bende is slaags geraakt met de Boeren in de nabijheid van Johannesburg en dezen een gevoe- ligen nederlaag bezorgde. De laatste berichten melden echter dat Jameson is gevangen genomen. Dertig myien van Chicago is een hoeveel heid kruit van 4000 kik gram ontploft. De daardoor ontstane luchtdrukking was van dien aard, dat een aantal gebouwen te Chicago zijn ingestort; de gebroken ruiten zyn niet te tellen. Tot op 50 myien afstands voelde men de uitwerking der ontploffing. Een blanke, wilde volksstam, holbewoners, leeft, naar men van de Goudkust bericht, in de binnenlanden van Afrika, in het gebied aan gene zyde van den Koranzas. Een Mohammedaansch priester, die het bezocht heeft, verhaalt, dat de blanke wilden blond haar, en blauwe oogen hebben, en zeer krachtig van lichaam en moedig en onafhankelyk van aard zyn. Zy doen al het mogeiyke om vreemdelingen buiten hun gebied te houden. Geachte Redactie. Gaarne zag ik het volgende in Uwe courant geplaatst. Welke zyn de gevolgen die het schrijven van den Heer Dros over onze zeewering kan hebben? D. is daarin angstverwekkend als tolk van hetgeen „men zegt" en „sommigen beweren." Het eenige wat h|j op eigen gezag zegt is eene scheeve voor stelling van de dykverhoogingen in den vorigen winter, welke volgens hem plaatselijk en onbetee- kenend dus geen verbeteringen zijn. Verder is zyn stuk eene aansporing voor het Bestuur tot eene sterk overdreven werkzaamheid. Indien men nu weet dat door de genoemde dökophoogingen is verkregen, dat de dyk nu overal een hoogte heeft van 8 M. boven volzee, als men ook weet dat er voordien eene plaats was waar de hoogte van de dykkruin slechts 2,45 M. en op andere plaatsen tusschen 2.45 M. en 3 M. bedroeg, dan weet men ook dat D. de plank mis is, en daar hy voor 't overige op gezag van anderen schryft geeft hy duidelijk bl{jk geheel onkundig te zyn in deze zaak. Zwygen ware voor hem dus verstandiger geweest, dochhet is hier als overalde beste stuurlui staan aan wal. De aansporing voor het Bestuur tot grooter ijver in een adem met genoemde onjuiste voorstelling, welke als eene beleediging opgenomen kan worden, zal dus wel weinig batem Et is zelts reden tot tevredenheid indien de yver er niet door is verminderd. Dit over een der gevolgen. Een ander gevolg kan zyn dat door mogeiyke overname van D's schryven in andere bladen, ook vrees wordt medegedeeld aan houders van bypotheeken op Texelsche bezittingen en wie iets weet van Texelsche toestanden en mutaties tot bypotheeken met hooger rente, zal stellig wel overtuigd zyn dat die houders niet onnoodig verontrust mogen worden. Hen gerust te stellen is doel van dit schryven. Ten deele is hieraan reeds voldaan by de bespreking der dykophooging en wat nu betreft „men zegt" van de hoogere vloeden vergeleken by vroeger is't reeds voldoende met te antwoorden „we hebben hooger dyk." En wat sommigen beweren van gevaar van overstrooming door 't omslaan van den wind naar Oost na voorafgaand stormweer uit W. tot N.W. kan hier moeieiyk behandeld worden. Dit blad is niet de plaats voor eene uiteenzetting van stormen en stormbanen al of niet gecombineerd met meer of minder ver verwyderde andere depressies en centra van hoogen druk. Genoeg zy hier te vermelden dat een dergeiyk omslaan van den wind slechts voorkomt in iemands verbeelding. En zelfs al gebeurde het dan nog zou het waterpeil zoo snel dalen, dat het gevaar voor eene overstrooming van beteekenis voorby was, eer de dyk bezweek. Dykschade zou er ontstaaD, doch dit is geheel iets anders dan overstrooming. In de laatste 20 jaren zyn door het Bestuur vele verbeteringen aan den dyk aangebracht. Als voor beelden hiervan kunnen dienen, het storten van ladingen zware steenen op de diepste plaatsen ter verkryging van een zware dpkvoet, het plaatsen van basaltsteenen in de steenglooiing, die beter aaneen sluiten en van beter kwaliteit zyn dan de oude steenen, het ophoogen van den dyk en verzwaren van den berm en het maken van een nieuwen berm waar vroeger een sloot was. Waariyk onze dyken worden door het Polderbestuur niet vergeten. Van vele plaatsen uit ons land kwamen berichten van overstrooming en schade aan zeeweringen door de jongste stormen. Op Texel is in 't geheel geene schade veroorzaakt. Waarvoor thans die bangmakery? Hoogachtend. Uw. dw. J. S. DIJT. Leiden, 3 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd: Oasen stuks f 120 a f 244 28 Stieren f 65 a f 212Veulens stuks; f af 56 kalfkoeien f 105 a f 218; Melkkoeien f 105 a f 218; 97 Varekoeien f 82 a f 215; 78 Vette koeien f 120 a f 244; 41 Vette kalveren f 40 a f 98, 12 Magere kal veren 5,00 a f 17, 28 Graskalveren f 21 a f 53 768 Vette Schapen f 16 a f 31.00; 90 Schapen weide) f 12, a f 19, Paarden f af 52 Magere Varkens f 12 a f 21 Vette Varkens a. 136 Biggen f 2.50 a f 11. R IJ K S POST SPAAR BANK, Aan het postkantoor TEXEL en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand December: Ingelegd f 2272.51 Terugbetaald f 2784.74. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1375. Zondag 5 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. vanSchaick. Waal. Voorm. 10 uur, Ds. de Mazoee. Ben Hoorn. Voorm half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kuperus. Ben Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Herv. Gem. Woensdag 8 Jan. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Donderdag 9 Januari. Herv. Gemeente. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. (Bybeliezing.; wordt u het beste toegewenscht door onderge- teokende, die u tevens dank zegt voor het tot heden genoten vertrouwen en zich by voortduring minzaam blijft aanbevelen. K. SLOT. De familie MILTENBURG p- f- te Oud-Loosdrecht. HEIL en ZEGEN toegewenscht aan familie, vrienden en bekenden. C. DROS Az. en Echtgenoote. A. C. DROS Woerden. Makkum, 1 Jan. 1896. V Geboren: JAN CORNRLIS, zoon van L. Jz. ROEPER en M. ROEPER—Mantje. Algemeene kennisgeving. Op 30 Dec. overleed myne onvergeteiyke Echtgenoote en der kinderen zorgvolle Moeder HARTJE TOMPOT-geb. KOORN. in den ouderdom van 38 jaar. By deze betuig ik mynen oprechten dank aan de Zeergeleerde Heer Docter Wagehaker, voor zyne hulp en hartelyke deelneming, ondervonden tydens de ziekte myner vrouw, en mynen dank aan Heeren Dragers en Kleedoplegsters voor de laatste eer aan de overledene bewezen, en aan allen die eenige belangstelling hebben betoond. Den Burg. A. TOMPOT. - v,«naKPawa»aBi'aiwiw^imuj,irojfninMia«MaaeiMni"i

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2