OFFICIEEL GEDEELTE. NP. 866. Donderdag 9 Januari. A°. 1896. Nie.u ws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubs 80 Cts. France per pest door ge heel Nïdbblanb 45 Cts. - Naar Ambbika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 19 nor op den dag der uitgave. Prijs der Adverteniièn Van 1 tot regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN ea ADVERTENTIËN worden aangenomen b$ da Uitgevers LANGEVELD SE ROOU, Parkstraat, Burg op Tixn VERORDENINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter openbare kennis, dat op heden door hen zijn afgekondigd en aangeplakt, de verordeningen tot heffing en invordering van Schoolgeld voor het onderwijs aan de openbare lagere scholen in de Gemeente, zoomede dat afschriften dier verordeningen ter Secretarie tegen betaling der kosten, algemeen verkr^gbaar zijn gesteld. Texel, 6 Januari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. HOOFDELIJKEN OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat een afschrift van het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1895, gedurende vjjf maanden van den 7 Januari tot en met den 7 Juni 1896 ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 7 Januari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 8 Januari 1896. In de vergadering van de Vrijzinnige Kies vereniging aan den Burg, gisteren avond gehouden, werd nog geen candidaat gesteld voor de eerdaags te houden verkiezing van een lid voor de Prov. Staten in het kiesdistrict Helder, althans er werd geen bepaalde persoon genoemd. Besloten werd dat de Vereeniging de candi daat zal overnemen welke door de meerderheid der liberale kiezers te den Helder en door de liberale kiesvereeniging aldaar, zal worden geproclameerd. Dit besluit werd genomen op grond dat bij de verkiezing van een lid voor de Staten, indien deze te Texel woonachtig is, ook door den Helder eenige voeling wordt gehouden met de wenschelijkheid eener keuze, alhier. Vervolgens werden behandeld de concept statuten en het concept- hui3h. rogl. voor de centrale liberale kiesvereeniging, tot het kiezen van leden voor de 2e kamer, in het district Helder. Ten slotte werd eene Commissie benoemd tot herziening van het reglement voor de Kiesvereeniging alhier. Van de Koog meldde men ons gisteren, dat dien middag Texelsche schuiten naar de strandingplaats van het Engelsche barkschip „Kensington" waren geweest, en des avonds met geladen schuiten lijnzaad van daar waren vertrokken. Naar men weet waren van het gestrande schip verscheidene balen met lijnzaad over boord geworpen, ten einde weder vlot te geraken. Onze correspondent van Oudeschild bevestigt, naar men zal ontdekken, dit bericht. Oudeschild, 7 Jan. De schuiten welke van hier waren uitgezeild om de balen lijnzaad te zoeken, die bij de stranding van hetEagelsch fregat „Kensington" over boord waren ge worpen, zijn naar wensch geslaagd. Heden keerden vijf schuiten met lading in de haven terug. De baaltjes lijnzaad waren heel gebleven, 'tls nog niet met zekerheid bekend of het geborgene hier zal verkocht worden of dat de opgevischte baaltjes naar elders gaan. Oosterend, 7 Jan. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gemeente, alhier, zijn tot Notabelen herkozen voor den tijd van 6 jaren de heeren J. K. Brouwer en C. Boon Nz. en gekozen voor 4 en voor 2 jaren de heeren J. P. Plaatsman en J. J. Bakker. Door den heer G. Prins Thzn. is aan de Regeering concessie aangevraagd voor de inpol dering en droogmaking van de Zuiderzee. In een voor een paar dagen verschenen vlugschrift zet hij dit plan uiteen en licht het toe door eenige kaarten. Berekend naar de tegenwoor dige prijzen, wordt, volgens dit plan, voor de geheele indijking een bedrag van 50 millioen gulden gevorderd, terwijl deze binnen tien jaren gereed kan zijn. De ontwerper meent dat hij in staat mag geacht worden zijne krachten aan een dergelijk ontwerp te wijden, daar hij wegens de door hem uitgevoerde werken te Enkhuizen, Stavoren Wieringen, Vlieland en Terschelling, bekend is met de locale toestanden. „Ericus" schrijft omtrent de Zwitsersche Geiten Na een lange, vermoeiende, koude reis zijn de heeren Visser en Zuurbier met hunne Zwitsersche geiten en bokken aangekomen, n.l. 41 drachtige Zaanen geiten (38 witte en 3 reekleurige) en 10 witte Zaanen bokken, zoodat men nu in de soort kan blijven. Alle zijn raszuiver en ongehoornd. Er is geen enkel meer te krijgen: pl. m. 20 bestellers zullen er reeds geene kunnen ontvangen. De meeste zijn zeer jonge dieren van pas een jaar. Enkele volwassen, nog melkgevende zijn meegenomen, om te laten zien hoe groot ze kunnen worden. De lengte van tusschen de oogen tot den staartwortel bedraagt bij de grootste: 1.20 M. en de hoogte0.80M.(zooals ik zeide is de grootte middelmatig). Alle dieren zijn van jongs af in stallen ge houden (als heemheiten) en nog wel steeds vastgebonden, zoodat niemand behoeft te vreezen, dat ze hier niet zullen gedijen, als ze maar droog en warm staan en goed voer krijgen. Bij de Hembrug te Zaandam kreeg een loodgieter een druppel kokend lood op de hand. Toen hij nu dezen wilde verwijderen, viel de lepel met het nog overige lood, waardoor hij bijna den geheelen inhoud der gloeiendheete vloeistof in het aangezicht kreeg. Ernstig gevaar bestaat, dat de ongelukkige voor zijn verder leven geheel blind zal zijn. Mr. Haffmans pleit in het „Venl. Wkbl." voor het denkbeeld door den heer Truyen in de Tweede Kamer geuit, om schadeloosstelling toe te kennen aan de onbemiddelde ouders, wier zoons verplicht zijn te dienen, 't Ver wonderd hem, dat hij er zelfs nooit aan gedacht heeft, niettegenstaande het reeds 20 jaar in België wordt toegepast. Het beginsel is zoo billijk mogelijk. Wanneer de Staat aan onbe middelde ouders hun zonen ontrukt om die in te lijven, dan rust op de Staat de dure verplichting, die ouders ten minste voor het geldelijk verlies, dat zij door het gemis hunner zonen lijden, schadeloos te stellen. De zoons toch zijn juist daar het meest in huisnoodig. De minister erkende de billijkheid van den wenscb, maar zag tegen de kosten op, maar de heer Truyen antwoordde, dat de geldquaestie bij berokkende schade niet beslissend mag zijn. Hiermede stemt de heer Haffmans geheel iD. De Staat dient in de eerste plaats rechtvaardig te zijn. Verbetering van het paardenras. Voor eenige dagen is door de vereeniging ter ver betering van het paardenras, gevestigd in het Bildt, een Hackneyhengst aangekocht. De „Leeuw. Ct." vertelt er het volgende van: ,,'t Is een goudvos, niet groot maar met veel adel, is sterk gebouwd en heeft zeer ver heven gangen. Door paring met onze grootste merriën zullen de afstammelingen daarvan ongetwijfeld duur verkocht worden. Deze prachtige hengst is afkomstig uit de stoeterij van den Prins van Wales, alwaar de veulens dit jaar voor f 1200 per stuk werden verkocht." Een veelbelovend ventje. Bij een twist, die Zondagavond tusschen twee jongens te Groningen om een niemendalletje ontstond, wond de een zich zóó op, dat hij den andere twee messteken toebracht, een in den rug en een in den arm, gelukkig zonder, wat de menschen van 't vak noemen, edele deelen te raken. De gewonde werd op het politie bureau verbonden. Tegen het driftige jonge- mensch is natuurlijk verbaal opgemaakt. Een zeldzaam feest werd Vrijdag gevierd in de fabriek der heeren Bogaers en Zonen te Helmond. Zekere Marcelis Sanders herdacht den dag, waarop bij vóór 75 jaren bij die firma in dienst trad. Werd zijne langdurige trouwe dienst en stipte plichtsbetrachting reeds meermalen in vorige jaren door zijne patroons en zijne mede arbeiders feestelijk herdacht, ook ditmaal liet men zich niet onbetuigd. Netjes was zijn werklokaal en werktoestel versierd, hartelijk werd hij door zijne patroons en het personeel gefeliciteerd en fraai waren de cadeaux, hem aangeboden. Schoon reeds vóór vele jaren met vol loon gepensionneerd, bleef hij geregeld eiken dag zijn werk verrichten met een ijver en nauw gezetheid, velen jongeren ten voorbeeld. Ook nu verklaarde hij op de vraag van een zijner patroons, of hij thans niet rustig thuis ging bleven, kortaf: niet, voordat ik moet. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1