Buitenland» Ingezonden Stukken. Marktberichten. PBEDIKBEUBTEN. In de „KI. Ct. van Rett." lezen wij het volgende: De „Patrie" van Brugge had gezegd, dat nauwelijks de grenzen geopend zijD, of er moest reeds ziek vee in beslag worden genomen, in het slachthuis van Brugge. Het „Handelsblad van Antwerpen" zegt in antwoord daarop het volgende: „Dit doet in sommige kringen een zonder ling vermoeden ontstaan. „Men zegt: „Hoe komt het, dat er,tijdens de sluiting der grenzen, van geene ziekte ge sproken wordt, ondanks de duizenden stuks vee, die gesmokkeld en ongecontroleerd binnen komen, terwijl de eerste dag na de opening het gecontroleerd vee ziek in de slachthuizen aankomt „Een brief gaf ons daarop verleden week een antwoord, dat men in deze drie woorden kan samenvatten: „Trucs van smokkelaars:" „Dit gezegde is wel een onderzoek waard, dunkt ons." Door het Dagelijks Bestuur van het Neder- landsch Landbouwcomité is een advies gezonden aan den minister van Waterstaat, Handelen Nijverheid, betreffende de iunderhorzel, dat in het „Landbouwweekblad" is opgenomen. Daar uit blijkt, dat de runderhorzel in ons land voor komt, zij het ook niet zoo veelvuldig alsb.v. in Engeland; en dat zij schade veroorzaakt en de nadeelige invloed er van wordt onder vonden. Deze horzel is daarom zoo nadeelig, omdat zij als made zich in de huid van het rund verbergt en tegen het voorjaar uit de onderhuid te voorschijn komt, waardoor de lederhuid vol wormsteken wordt en 15 25 pet. in handelswaarde vermindert. In Engeland worden de maden bij het rijp worden uit de huid geknepen en gedood, waardoor men het volgende jaar minder last van de dieren heeft. Een andere methode is, om ze te dooden in het vee zelf, door de aangetaste plaatsen te besmeren met wagensmeer of ranzige boter. Men klaagt over de onbillijke heffing van invoerrechten op onze grenzen. Als men uit het kleine het groote mag afleiden, bestaat daarvoor grond. Voor een Kerstbrood uit Duitschland aan een onzer stadgenooten ten geschenke gezonden, is 50 cent inkomende rechten geheven, terwijl dit brood in Duitsch land anderhalven mark kost. Meer dan 50 pCt. inkomend recht alzoo. (Arnb. Ct.) In den laatsten zijner „Amsterdamsche Brieven" in het „D. v. Z.-H. en Gr." schrijft „Morgenster" naar aanleiding van een paar in 's Rijks hoofstad afgespeelde gerechtelijke drama's Niet hier, maar elders in ons vaderland, ken ik een officier van justitie, dien men, als hij de beschuldigden toespreekt en zijn requisitoir doet, zeker voor een zeer streng, zoo niet ongevoelig mensch zou houden. En onlangs op zijn bureau moetende zijn, zag ik daar in de gang zeker twaalf of veertien mannen en vrouwen staan wachten, die allen ëén voor één werden binnengelaten. Van een beambte hoorde ik toen: „Dat zijn bijna allen menschen, wier kostwinner in de gevangenis zit en wien de officier uit eigen middelen thans een wekelijksche ondersteuning geeft. De wet heeft hem gedwongen tegen de schuldigen straf te eischen maar hij wil niet, dat de onschuldigen daaronder lijden 1" Mijn eerbied nam toe voor dezen gestrengen heer, die naar ik vernam, soms zulke bijdragen geeft, dat een geheel gezin tegen armoede bewaard blijft. Men moge van het Leger des Heil denken wat men wil, dat het krachtig aanpakt en praktischen zin heeft, zal men moeten toegeven. Zijne toevluchten, zoo verzekert kolonel Oliphant, en de daarmede verbondene werk plaatsen tot werkverschaffing, waarin gedurende de wintermaanden dagelijks 500 k 600 mannen arbeiden, kunnen thans reeds zoo goed als geheel hunne uitgaven dekken door hunne inwendige bronnen van inkomsten. Maar nu wil men eenen stap zetten op de tweede sport der maatschappelijke ladder en eene landkolonie stichten. Een landgoed, groot circa tachtig hectaren, waarop eene boerderij, in de nabijheid van Lunteren is aangekocht, en nu wil men daar die mannen, die door de Toevlucht zijn heen gegaan en blijk hebben gegeven verlangend te zijn een nieuw leven in nieuwe omgeving te beginnen, die mannen wil men daar door geregeld leven, arbeid in het zweet des aan- schijns, matigheid en goed voedsel en den ver edelenden invloed van den godsdienst weer tot menschen maken in den hoogeren en meer verheven zin van dat woord. In zake den moord te Rotterdam weet het „Rott. Nbl." mee te deelen, dat Willem van Berkel en Catharina Hoogsteden nog bijna dagelijks van de strafgevangenis naar het huis van bewaring worden overgebracht, om door don rechtercommissaris te worden gehoord. Deze week waren vier getuigen mede opge roepen. Van eenige vordering in de zaak is echter tot nog toe niets bekend. Maandagmorgen werden op de Katholieke begraafplaats te Viissicgen ter aarde besteld de lijkjes van de vier kinderen die jl. Donderdag bij den brand in de Breewaterstraat het leven in de vlammen lieten. Een ontzaglijke volks menigte was bij deze plechtigheid tegenwoordig. Naar men verneemt is de toestand van vrouw Bom, die bij de brand van jl. Donderdag zulke hevige brandwonden bekwam, thans bevredi gend en bestaat er alle hoop op herstel. Op 1 Januari is in Noorwegen een wet in werking getreden, die het gebruik van sterken drank in dat land, waar het Gothenburger stelsel het alcohol-misbruik reeds zoo sterk heeft doen verminderen, nog meer zal beperken. De ver- eenigingen, die onder het Gothenburger stelsel in alle steden van Noorwegen op drie na het monopolie hebben van den alcoholverkoop zullen in het vervolg de goedkeuring van het volk moeten hebben voor het openen van gelegenheden waar sterken drank verkocht wordt. Alle inwoners mannen en vrouwen, zullen het recht hebben in iedere gemeente te beslissen of er een kroeg of café geopend zal worden, ja of neen. De Duitsche ingenier Linde heeft een toestel vervaardigd, waarin de lucht allengs wordt af gekoeld tot 140 graden Celsius onder nul en dan ten deele vloeibaar wordt. Dit blauwachtig vocht heeft een zuurstofgehalte van 70 pet, dus ruim driemaal zooveel als in de gewone dampkrinsglucht, omdat de stikstof grootendeels er uit ontwijkt. Men hoopt van deze vinding gebruik te maken tot luchtverversching in vergaderzalen enz. Prof. Sehöter to Munchen heeft berekend, dat men aldus met 1 paardekracht elk uur een kub. meter lucht met 70 pCt. zuurstof kan erlangen, terwijl men dan de ontsnappende stikstof voor andere doeleinden kan gebruiken. Een groote kattenvriendin is Lady Beresford. Die rjjke Engelsche, groote dame houdt er niet minder dan 150 katten op na. Zij kent ze alle bfi den naam. 't Middags houdt zfj plechtige kattenreceptie. Dan zitten al de katten in een kring om haar weldoenster heen, en het poesje dat zij roept, komt naar haar toe maar poesje" blfift ook wel 6ens zitten, dan is er een ander aan de beurt. Aan de Redactie der Texelsche Courant. Beleefd verzoek ik u, onderstaande regelen in uw blad op te nemen, dienende als dupliek op een door den Heer Dijt ingezonden stuk, dato 4 Januari 1.1. WelEdele Heer 1 De plaatsing uwer regelen, in een voorgaand nummer van dit blad, deed me onwillekeurig denken aan de astronomische oplossing, door „Piet" van de Génestet Zeer zoude u mi), en stellig velen met mQ, ver plichten met de oplossing der volgende vragen. 1. Zou de verruiming onzer zeegaten, niet de natuur lijke gevolgen hebben, dat stormvloeden ten onzent, spoediger invallen en steeds meerdere hoogte bereiken 2, Berust uw vertrouwen wel op degelijke gronden, in het weerstandsvermogen der op vele plaatsen toch zoo weergalooze geringe volume(') onzer zeewe ring? Dit is niet ontkend door den heer Roeper, dijkgaal. Door den heer Joh. Ketjser, (Hoofdingeland) als „net pas" gekwalificeerd. 3. Is de verhooging in het vorig jaar, door één onzer Hoofdingelanden, (onder toestemming van meerderen,) met den wijdschen titel van „Monniken werk" bestempeldinderdaad wel eene verbetering, of was het slechts een verplaatsing der materie, van, en op, den djjkskruin? C. C. BACKER. Oudeschild, 6 Januari 1896. Dr. R. Scliiftman's middel tegen asthma. Het bestuur der „Vereeniging tegen de Kwak zalverij" acht zich verplicht waarschuwend op te treden tegen bovengenoemd middel, dat in de laatste dagen met een, tot nu toe b(jna ongekende reclame, wordt aanbevolen. Het verklaar t uitdrukkelijk, dat de door die reclame- berichten opgewekte verwachtingen niet kunnen worden verwezenlijkt en verzekert aan hen, die zich reeds een proefpakje hebben aangeschaft, dat de op die pakjes gedrukte mededeeliDg: „geneest duurzaam alle vormen van Asthma, Phtisie, Hay-Fever, Croup en Catarch" een schandelijke leugen is, al moge ook, bh het eerste gebruik door asthmaljjders, een tijdelijke verlichting in den toestand worden waargenomen. Deze bewering zal nader worden uiteengezet in het Maandblad der Vereeniging van Januari 1896, van welk blad ep franco en schriftelijke aanvraag bij den Secretaris-Penningmeester der Vereeniging, Kloveniersburgwal 82 te Amsterdam, na 10 Januari 1896, gratis exemplaren te verkrijgen zjjn. Men zij echter thans reeds met ernst gewaarschuwd tegen „Schiffman's middel tegen asthma." Amsterdam, Dec. 1895, Het Bestuur dér Vereeniging tegen de Kwakzalverij, G. B. SCHMIDT, Secretaris. Formerend, 7 Jan. Aangevoerd 97 vette kalveren 65 a 80 ct. per kg.; 78 nucht. kalv. f 10 a 22 831 vette Varkens 26 37 ct. per kg. 42 magere Varkens f8 13. -251 Biggen f 3 a 6,; 1877 Schapen en Lammeren; 175 Runde ren en 5 Stieren. Kip-Eieren f4, a f5,— p. 100 Vette koeien, lager in prijs, handel stug, f 0.50 a f 0,65 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f 80 f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig, f120 h t 180. Vette kalveren, prijshoudend handel vlug. Nuchtere kalveren, prijshoudend handel vlug. Vette varkens, prijshoudend handel vlug. Magere varkens en biggen, prijshoudend, handel matig. Vette schapen, hooger in prijs, handel vlug f 16 f 26. per stuk. Ovorhouders prijshoudend, handel matig f 12 i, 18 per stuk. Zondag 13 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur, Ds. de Mazüke. Den Hoorn. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Nam. 2 uur Ds. de Mazüre. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. van Sohaick. Gocksdorp. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. In de drie laatstgemelde gemeenten Doopbediening en bevestiging Kerkeraadsleden. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperüs. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Herv. Gem. Woensdag 8 Jan. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Donderdag 9 Januari. Herv. Gemeente. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. (Bijbellezing.) Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 31 Dec. tot 7 Jan. ONDERTROUWD0 GETROUWDj tteene' GEBORENMarie, dochter van Jacob SJJbrand Dijt en Aaltje Koster. Cornelis, zoon van Jacob Kikkert en Trijntje Dijksen. Dirk, zoon van Tjjs Witte en Keetje Schraag. Jan Cornelis, zoon van Leendert Roeper en Marretje Mantje. Qerrit, zoon van Pieter Bakelaar en Marina Blom. OVERLEDENDoortje Boon, 66 jaren, weduwe van Pieter Former. Neeltje Smit, 62 jaren, weduwe van Jan Eelman. Arie Huizinga, 45 jaren, geh. met Trijntje Buis. Neeltje WageDaar, 82 jaren, ongehuwd. Trijntje Gomes, 79 jaren, weduwe van Pieter Hin.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2