Buitenland, Marktberichten. PREDIKBEURTEN, ADVEBTENTIËN. Verzending van Couranten. In strijd met de bepalingen komt het herhaaldelijk voor, dat couranten geheel los, dus zonder kruisband, kruistouw of strook, t6r post worden bezorgd, terwijl het adres dan op de bladen geschreven of door middel van een klein strookje daarop geplakt wordt. De op deze wijze in de postbussen gewor pen stukken zullen voortaan niet meer worden verzonden. (N. v. d. D.) In de omstreken van 's Hertogenbosch is in het begin dezer week zooveel sneeuw gevallen, dat de dienst van den paardentram- lijn Den Bosch-Vucht geheel, en van de stoom- tramlijn Den Bosch—Vechel—Helmond ge deeltelijk moest worden gestaakt. Te Dinxperloo was Woensdagmiddag een reiziger uit Duitschland bij den kleermaker J. Te K. bezig zijne stalen uit te pakken. Bij Te K. woont de ambtenaar der belastingen Bund. Terwijl de reiziger aan het uitpakken was, kwam de ambtenaar naar voren en vroeg den reiziger, of hij ook zijn bewijs voor betaalde bedrijfsbelasting kon overleggen. Daarvan had de man nog nooit gehoord. De ambtenaar nam den reiziger naar het grenskantoor mede, waar hij f 40.50 moest betalen voor boete en biljet, alvorens hij zijne zaken in Holland verder kon voortzetten. Dezer dagen trad voor de „Vereeniging voor Fabrieks- en Handwerksnijverheid", afd. Wageningen de heer H. Smeenge op, lid der T weede Kamer, met het onderwerp„De droog making der Zuiderzee." Spr. splitste zijn voordracht in twee deelen lo. Is de drooglegging der Zuiderzee mogelijk? 2o. In hoeverre is de volkswelvaart er bij betrokken In het eerste gedeelte zijner rede behandelde hij de verschillende plannen tot drooglegging, waarbij hij langen tijd stilstond bij het plan- Lely en dat der Staatscommissie 1892 94. De voordeelen van den afsluitdijk, die bij de partieele indijking, voorgesteld door den heer Conrad, gemist wordt, stelde spr. in het licht. In het tweede deel zijner rede wees spr. op het groote belang bij de drooglegging betrokken en de voordeelen, die er voor verschillende vakken in gelegen zouden zijn. Ook de nadeelen, aan de drooglegging ver bonden, liet hij niet onopgemerkt, doch deze konden volgens spr. niet opwegen tegen de enorme voordeelen. Spek van een dubbeltje De z. g. Engelsche varkens zijn de laatste dagen nog een paar centen per kilo goedkoo- per geworden. Voor de export-slachterij te Rotterdam werden te Gorinchem 70 stuks geleverd tegen een dubbeltje per pond, een prijs die ongekend laag is. Sedert eenigen tijd wordt op Zuid- en Noord-Beveland een drukke handel in konijnen op Engeland gedreven. Een opkooper van Noord-Beveland voert er wekelijks van 500 tot 1000 en meer naar Goes, waar ze geslacht en van daar naar Londen getransporteerd worden. Het hoofd eener school (wie en waar doet niets ter zake) had, toen na de Kerst- vacantie de lessen weer begonnen, drie weken schoolgeld te innen, bedragende 3 maal f 0,10 voor 1 leerling. Wie maar één dubbeltje had, moest de rest later meebrengen. Toen kwam er echter een briefjen in I „Meester U vraagt nog twee dubbeltjes maar U zal wel begrijpe dat een werkman die met zijn handen het brood moet verdiene niet betaalt voor het reizen van de meesters." De „N. IJselbode" bespreekt de jongste gebeurtenissen in de Transvaal en den invloed daarvan op de onderlinge verstandhouding der Europeesche mogendheden. Naar zij meent zal het gevolg daarvan zijn, dat op nog groo- tere schaal krijgstoerustingen zullen gemaakt worden ten verderen verderve van het geluk der volken. Zwaarder, steeds zwaarder, zegt het blad, wordt de looden druk der staande legers op de naties gelegd en ons dunkt dat met wis kundige zekerheid eenmaal het psychologische moment moet aanbreken, dat men den oorlog moet verkiezen boven zulk een gewapenden vrede. Gewoonlijk wordt een bankroet door stilstand of staking van de zaken gevolgd. Thans echter doet zich het verschijnsel voor dat, terwijl de „Amsterdammer" in staat van faillisement verkeert, er twee „Amsterdam mers" verschijnen: de oude onder eene nieuwe redactie en eene nieuwe onder de oude redactie. De uitkomst moet leeren wie van de twee het kortst leeft. De betrekkingen tusschen Engeland en Transvaal worden met den dag beter. De Engelsche regeering, getuige o. a. de rede voering door den minister White Ridley te New castle gehouden, zal zich bepalen tot handhaving der conventie van 1884, terwijl president Kruger niet voornemens is aan de bepalingen van dit tractaat te tornen. Ernstige moeielpkheden daar over zijn dus niet te verwachten. Dezer dagen ging de vrouw van een spoor- wachter te Marburg (Oostenrijk) naar de markt om inkoopen te doen. Voordat zfj vertrok, sloot zij de schuif in de kachelpijp en deed zij de kamerdeur op slot, zoodat hare vier kinderen niet naar buiten konden. Toen z(j terugkeerde, vond zfl hare kinderen door kolendamp gestikt tegen de deur aangedrukt, mot verschrikkelijke wonden, die zij zich in hun doodstrijd aan de handen gebeten hadden. De „Times" geeft interessante bijzonderheden omtrent den omvang der konjjnenplaag in Au stralië. Voor een paar jaar betaalde Nieuw- Zuid Wales voor de huiden van zeven en twintig millioen konijn ontzaglijke sommen, en niette genstaande deze groote slachting waren de dieren aan het einde des jaars talrijker dan in het begin. Sedert 1883 heeft de kolonie een millioen pond sterling betaald voor de bestrijding der konijnen- plaag en niet minder dan 15,000 Eng. mijl netten uitgezet. In spijt van dat alles werden in het zelfde tijdperk 7,000,000 acres land hoofdzakelijk om de konijnen verlaten. In de andere kolonies is het niet beter. In Queensland zijn plaatsen waar men alle gras heeft afgebrand, doch waar de konijnen nu teren op boomschors en twijgen. Zij worden er niet minder op. Zelfs zijn zij nu in staat in den boom hun voedsel te zoeken, en zij klimmen tot acht voet hoogte tegen den stam op. Er schijnt nog maar altijd niets gevonden om van de ko nijnen verlost te raken. Onder hen, die beweren langen tijd vooruit het weer te kunnen voorspellen, behoort ook de heer C. Marti, leeraar aan eene middelbare school te Nidau in Zwitserland, die echter de gronden voor zijne voorspellingen geheim houdt. Hij voorspelde depressies voor verschillende dagen van dezen winter, waarop ze inderdaad zijn voor gekomen. Het voorkomen van depressies was echter dezen winter nagenoeg voortdurend het geval, ook op de meeste andere dagen; alleen de vorige week niet. Thans komt de heer Marti met de voorspelling van een vreesel(jken storm voor de Noordwestkusten van Europa omstreeks 24 Januari a. s., mogelijk echter van 22 Januari af. De storm zou van langen duur zijn en waar schijnlijk de vreeselijkste sedert tientallen van jaren. Over eenige dagen zal men kunnen oor- deelen, of zijne voorspelling juist was. In den „Salon du Cycle," zoo meldt de „Kampioen" is een proef genomen met een nieuwe soort van brandspuit, waarbij de beweeg kracht wordt geleverd door vier mannen, gezeten op twee aan elkander gekoppelde safety-tandems. De machine kwam in vliegende vaart aanrijden, reed eenige malen de baan rond en werd toen plotseling tot staan gebracht naast het bassin. Dadelijk stapten de rijders af en brachten de pomp in orde. Voorop de machines bevinden zich een slangenhaspel en een zuig-perspomp, van bijzonder eenvoudige constructie, die niet veel ruimte inneemt. Achteraan bevinden zich twee zuigslangen en een stand, waarop de machine wordt gezet en waardoor de achterwielen vrij kunnen draaien. Dat is alles wat voor de rijwiel- brandspuit noodig is. In een oogwenk is de spuit gereed tot water geven. Twee mannen loopen de slang uit, de andere twee zetten het achterdeel op den stand en werpen de zuigslangen in het water. Daarna nemen allen weer plaats en beginnen te trappen. Alles was in 150 seconden in gereedheid. De straal kwam 30 meter ver en 22 meter hoog, dus ongeveer op de zesde verdieping. De proeven zijn goed uitgevallen en zullen herhaald worden. Een vreemde feestviering. Op een feest in de Music Hall te Denver, dat met een bloedig gevecht eindigde, zijn niet minder dan 100 personen gewond. Er vielen o. a. 20 dooden. Het feest was, zoo wordt nader bericht, een bal, voorafgegaan door een tooneelvoorstelling. De rijkste en voornaamste burgers der stad waren er aanwezig, maar de élite van Denver bestaat voor een groot deel uit rjjkgeworden goudzoekers, in wie nog de oude Adam van ruwheid en drankzucht steekt. Dat blijkt duidelijk uit het gevecht dat na het neerschieten van den directeur door een rust verstoorder ontstond tusschen de artisten en het publiek en de toeschouwers onderling; een gevecht, dat zelfs in die streken iets ongehoord is. Onder de dooden is de danseres Gity Lyle, eene beroemde schoonheid, die huizen als paleizen bezat te Denver en Lendville. Men vond haar van kogels doorboord en met een revolver inde hand, Twee vrouwen zijn krankzinnig geworden van schrik bfj het bloedbad. Schagen, 16 Jan. Aangevoerd4 paarden f 40 a 140, Stieren f af 12 Gelde- koeien f 80 a f 236,— Kalfkoeien f a f Vaarzen f af 10 Nuchtere Kalveren f 12, a 19; 80 Schapen f 20 a f 26, Lammeren f f Bokken en Geiten f af gld.29 Varkens f 7.00 a f 9.00 31 Vette Varkens 30 a 36 cent per kilo; 25 Biggen f 3,50 af 6 Kippen a Eenden a ct. Boterper half KG. f 0,47 a 0.52 Kaas per kilogram a ct. Kipeiren per 100 f 3.75 a f 4.25. Eendeieren per 100 f a f ct. Leiden, 17 Jan. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 120 a f 251 19 Stieren f58 af 210; Veulens stuks; f af 58 kalfkoeien f 110 a f 215; Melkkoeien f 110 a f 251; 170 Varekoeien f 87 a f 216; 68 Vette koeien f 120 a f 251; 22 Vette kalveren f 47 a f 86, 29 Magere kal veren 4,00 a f 14, 7 Graskalveren f 18 a f 54 626 Vette Schapen f 16 a f 31.00; 86 Schapen weide) f 12, a f 21, Paarden f af 65 Magere Varkens f 14 a f 24 Vette Varkens a. 93 Biggen f 3.00 a f 13. Lammeren f f Londen, 16 Jan. Ter markt zijn aangevoerd 100 Runderen, 1000 Schapen en lammeren 10 kalveren, 90 Varkens. Men noteertRunderen 0,35 0,65; Schapen en lammeren 0,50 a 0.867, kalveren 0.317, 0.75; varkens 0.35 a 0.50; Zondag 19 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. vanSchaick. Waal. Voorm. 10 uur, Ds. de Mazurè. Ben Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Ben Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Herv. Gem. Woensdag 22 Jan. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Donderdag 23 Januari. Herv. Gemeente. Oostermd. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en over grootmoeder FROUWTJE VAN DER VIS, in den ouderdom van 87 jaren. Namens de familie, C. DE LANGE. Texel, 16 Januari '96. Familie, vrienden of bekenden gelieven dit 8. v. p. voor kennisgeving aan te nemen. (Bijbellezing.)

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2