N°. 870. Donderdag 23 Januari. A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad, OFFICIEEL SEBEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 3 maanden Voui- den Bona SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Ahsbiza en andere landen met verhooging der gorte's. Advertentlën vóór 19 nor op den dag der uitgave, Prê's der Advertentiên Van 1 tot 5 regels SO Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groot» letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bi- de Uitgevers LANGEVILB BE ROOU, ParkstraatBüeg op Tbxïl GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize, een blauwbont boezeltje, gevonden in de Molenstraat aan den Burg. GRONDBELASTING, De BÜRGEMEESSER van TEXEL maakt bekend, dat door hem heden is afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering is uitgereikt het Kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen voor het dienstjaar 1896 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 22 Januari 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSGHOTEN, niet te vangen en ofschoon de prijzen in het buitenland beden niet onredelijk zijn, baat dit onder de huidige omstandigheden natuurlijk weinig. Ook de kusfcvisscherij levert slechte resultaten, zoo min zelf3, dat de vloot in de afgeloopen week maar liever in de haven bleef, en uitrekende, dat meer aan slijtage zou heengaan dan er kon worden verdiend. Op den 29sten dezer maand zal de algemeene vergadering worden gehouden van de Westfriesche Kanaalvereeniging. Dan zal eene beslissing moeten worden genomen omtrent de vraag, of een ontwerp voor een kanaal Schagen - Stolpen zal worden gemaakt; wellicht j ook voor een kanaal van Schagen naar Kolhorn. Te Nieuwörbrug, gemeente Bodegraven, i hebben zich op de stallen van een veehouder j gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan, j 35 stuks vet vee werden afgemaakt. Uit Rotterdam wordt gemeld Tijdens de moordgeschiedenis op den 10-jari- gen Hoogsteden werd de ontsteltenis die zich van de geheele gemeente meester maakte, niet geringer door de verschillende berichten TEXEL, 22 Januari 1896. Voor de verkiezirig van een Hoofd-Ingeland, voor den polder Waal en Burg, Maandag 20 dezer gehouden, werden 55 geldige stemmen die inkwamen omtrent kleine jongens of meis- uitgebracht, Hiervan bekwamen de Heeren: C. P. Keijser 33 stemmen Alb. Kooiman 21 A. Dalmeijer 1 stem. Alzoo gekozen de Heer C. P. Keijser. Bij loting zijn in de vorige week de 41 Zwitsersche geiten en 10 bokken, door de Heeren Visser en Zuurbier in ons land inge voerd, geplaatst. Ook bier zijn drie geiten er van geïmporteerd. De heeren Visser en Zuurbier zijn Zondag opnieuw naar Zwitserland gegaan, tot aankoop van eene nieuwe bezending. Zij die tegen f 40 A f 50 daarvan een exemplaar wensehen te ontvangen, kunnen zich daartoe aanmelden bij den Secretaris van Hollands Noorderkwartier, den heer W. Teengs, te Wieringerwaard. Waal, 20 Jan. Heden had alhier weder de algemeene vergadering plaats der leden van bet hier bestaande ziekenfonds. Hoe nuttig ook deze instelling werkt, bleek weder uit het verslag en de verantwoording door den penningmeester gehouden. Een be langrijk aantal leden genoten uit het fonds geneeskundige hulp, terwijl ook aan eenige wekelijksche uitkeerngen waren gedaan, en nochthans was het bestuur bij machte om weder een aardig sommetje op de rijkspost spaarbank als reservefonds te plaatsen.' Het aftredende bestuurslid de Heer K. Roeper werd met schitterende meerderheid als be stuurslid, en met algemeene stemmen a!s President herkozen. Eene keuze zoo in het belang der vereenigicg dat men niet beter kon doen, zoo waardig zelfs, dat een notabele ingezeten van ons dorp (ofschoon geen lid zijnde) rondborstig durft verklareü, de Heer K. Roeper is voor het Ziekenfonds de man op zijn plaats. (Partic. corr.) Oudeschild, 21 Jan. Met de visscherij gaat het meer dan treurig. Garnalen zijn nagenoeg jes die door de ouders vermist werden. Onder hen behoorde ook de zesjarige Hendrik van der Gijzen, de eenige van al de vermisten die niet na kortoren of langeren tijd teruggevonden werd. Doch Zondagnamiddag omstreeks half vier, toen een schuit door den Coolsingel voer, kwam eenige oogenblikken later een voorwerp boven drijven, hetwelk door eenige knapen aan den kant gehaald, het lijkje bleek te zijn van het vermiste zesjarig knaapje. In de jongst gehouden vergadering tot het houden van eene jaarlijksche Paaschten- toonstelling te Purmerend werd besloten de eerste tentoonstelling te houden op Dinsdag 24 Maart a. s. De miDistrieele goedkeuring tot uitgifte van 5000 loten ten behoeve eener daaraan verbonden verloting is bereids ont vangen. Deze verloting zal plaats hebben op 31 Maart a. s. De landbouwer B. Kooij Bzn. te 'a-Gra vendeel, bezit een zeldzaam stierkalf. Het heeft toch bij een ouderdom van juist acht maanden, een gewicht van 334 kilogram. Jan Van 't Goofj geeft in het Ebld. een verslag van een bezoek aan het Hoogoland by Beekbergen, waar, door arbeid, bedelaars tot werkzame, nuttige menschen worden gemaakt. Thans zjjn er een twintigtal verpleegden die onder leiding van den menschkundigen directeur Willink met landbouwwerk of ambacht den kost verdienen. Van de 9 hectaren grond, die de kolonie bezit, zijn reeds 5 in bruikbaren grond herschapen. Het ontginnen van den heidegrond wordt met 3 cents per roede betaald. De verpleegden hebben het er zeer goed, maar niet overdreven zooals in andere koloniën. Ik vroeg, zegt de schrijver, het oordeel aan den directeur over de koloniën Veenhuizen en Ommerschans en hy antwoordde me, dat het hem altijd genoegen deed, wanneer een verpleegde niet reeds in een der genoemde koloniën geweest was; verbetering was dan meestal totaal onmogelijk of zeer moeilijk. De bedelaars hebben het in de Rykskoloniën te goed. Zij hebben te weinig o, dan heb ik den verkeerden zak mede werk en worden daardoor luiaard. Z{j verlangen, zooals men vaak waarneemt, liefst er naar terug en zijn derhalve bedorven voor de samenleving. In ons land zijn, volgens zijn gegevens, naar verhouding heelwat meer bedelaars dan in Duitschland. Bedelaar is in ons land nog zoo'n kwaad baantje" niet. Verpleegden hadden hem verzekerd, dat het opgehaalde geld wisselde tusschen f 1.50, f 3.— en meer per dag. De eenige wijze om ons land van bedelaars te zuiveren, verzekerde hy, isniet geven. Vrees voor hen behoeft men niet te koesteren; alle bedelaars, die hy had gesproken, verklaarden, dat zy wel hadden gedreigd, maar nog nooit tot daden waren gekomen. In de „Nieuwe Koerier" wordt uit Baarlo het volgende verhaaltje als historisch mede gedeeld Een pachter kwam zijn landheer betalen. Hij klaagde steen en been over de slechte tijden. Hij had het geld niet bij elkaar kun nen krijgen voor de pacht en overhandigde den pachtheer een zak geld, waarin zich de gedeeltelijke pachtsom bevond. De landheer telde het geld na en werd werkelijk bewogen door de klachten van zjjn pachter. Doch tot zijn verbazing bemerkte hij, dat nog meer geld dan de pachtsom be draagt zich in den zak bevond. Hij wijst er den pachter op en dezeantwoordt dood leuk genomen De „Figaro" bevat een artikel over „De Bijgedachten des Keizers", waarin het blad zegt„Keizer Wilhelm heeft waarschijnlijk, toen hij zijn telegram zond aan president Krüger, overwogen, dat het voor Duitschland een goede politiek kan zijn, de Hollandsche belangen te verdedigen, daar Duitschland nog steeds boopt in bet bezit te komen van Neder land. Hij heeft waarschijnlijk gedacht, dat als met de Hollanders in Transvaal een vriend schappelijke verstandhouding tot stand is gekomen, dank zij de wel wat theatrale demon stratie, dit ook wel spoedig naar Europa zal overslaan, en ten slotte bekroond zal worden door een huwelijk tusschen koningin Wilhel- mina en een der Duitsche prinsen." Onder den titel van „De Hoefsmid" is te Groningen de le aflevering verschenen van een tijdschrift dat, blijkens het voorbericht, ten doel heeft: den hoefsmeden een orgaan te verschaffen, waarin hun vak op grondige wijze wordt behandeld, ten einde de gelegen heid voor hen te openen zich verder in hun vak te bekwamen, nieuw aangegeven of veel zijdig opnieuw aanbevolen beslagmethoden te bespreken, en te vermelden wat in onder scheidene landeD, maar in hoofdzaak wat in Nederland voor meldenswaardigs op het gebied van het hoefsmidsvak voorvalt of wordt voor bereid; te streven naar een goed geregelde opleiding van hoefsmeden. De verschenen aflevering bevat artikelen over het hoefsmidsvak, het winterbeslag, de cursussen en het examen in bet hoefbeslag, enz., een en ander duidelijk gemaakt door in den tekst gedrukte en goed uitgevoerde teekeningen. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1