N°. 874. Donderdag 6 Februari. A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 waanden Voor din Bubo SO Ct«. Franc» per pott door ge heel Nkdibland 46 Cts. Naar Amibtka «n andere landen met verhooging der porto's. Advertentiên vóór 19 nnr op den dag der nitgave. Prijt der Advertentiên Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groot* letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tuil GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie d6zer gemeente, van af heden gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage ligt, eene opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1895. De verzoekschriften om hermeting of herschat ting ten koste van ongeluk, die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht, de bezwaarschriften tegen ambtshalve verbeteringen van misstellingen in de belastbare opbreDgst en van ODjuiste metin gen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onderwerpen, bedoeld in art. 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad n° 82), behooren luidens de artt. 16 n°. 1, 19 n°. 2 23 derde lid en 44, bjj Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen 30 dagen na heden, Texel, 1 Februari 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 5 Februari 1896. De buitengewoon zachte winter welke thans ons deel is, is zeker opmerkelijk; wanneer wij lezen dat in sommige tuinen de boomen reeds uitbotten, wanneer wi) hooren dat de leeuwrikken alreeds hun gezang in het lucht ruim doen weerklinken, dan wekt zulks de gedachte al op van de lenteen dat in het begin van Februari. Of nu die zachte winter voor iedereen wel even goed is geweest, blijtt echter de vraag; wel is waar blijft de gelegenheid open voor den werkman tot het verrichten van land- bouwwerk, maar dat werk is om dezen tijd des jaars niet zoo overvloedig, terwijl juist het zachte weder tot eene particuliere werkver schaffing niet aandringt. Gelukkig daarom dat door ontginning van heide- en mientgronden, in de nabijheid van de Koog, vanwege de Heidemaatschappij, velen alhier in de gelegenheid worden gesteld een daghuurtje te verdienen. Het aantal ingeschrevenen voor de Na tionale Militie, lichting 1897, bedraagt in deze gemeente 72. Oudeschild, 4 Febr. Sinds geruimen tijd werden er van het eiland geen kleine mosse len, z. g. zaaigoed, naar elders uitgevoerd. Wel komen gedurig vaartuigjes uit Zeeland er bier in den omtrek naar visschen, doch door de Texelsche schuiten werd er weinig of niets meer aan gedaan. Iu de vorige week echter, vertrokken drie, met mosselzaad beladen blazerschuiten, naar Zeeland om daar de jonge mosseltjes op de banken te doen planten ter verdere ontwik keling. De Cocksdorp, 4 Febr. Het Bestuur van den polder Eierland is voornemens langs den dorpsweg nieuwe boomen te planten op die plaatsen, waar oude boomen zijn omgewaaid. Men zal voor dit doel iepen gebruiken en is reeds begonnen de gaten te maken en de oude stammen en wortels te verwijderen. Als een bewijs dat het Friesch stam boekvee ver over de aarde wordt verspreid kan dienen, dat in den loop der vorige maand door den heer K. N. Kuperus te Marssum eene bezending vee werd verzonden naar de Kaap kolonie (Zuid-Afrika) eene naar Chili (Zuid- Amerika) en eene naar Adelaï ie (ZuidAustralie) Wanneer men daarbij in aanmerking neemt de hooge transportkosten en den langen duur der zeereizen, respectievelijk ongeveer 30, 45 en 50 dagen, dan blijkt wel duidelijk, dat het Friesch stamboekvee iu het buitenland hoog gewaardeerd wordt. Men schrijft aan de „Tel." Scheen in het oostelijk deel der provincie Gro ningen, vooral in de polders rondom den Dollard, den vorigen herfst een erge muizenplaag in aan tocht, die gelukkig op het onverwachtst geringer afmetingen aannam, tegenwoordig schijnt wel op verschillende plaatsen van een rattenplaag, maar nu in huizen en schuren, te moeten gesproken worden. Een talrijk rattenheir richt, ondanks allerlei middelen, aangewend om van dezen overlast bevrijd te worden, veel schade en stoornis aan. De laatste vooral in de uren, die men zoo gaarne in Morpheus armen doorbrengt. Maar slaapt eens gerust, als die forsche langstaarten hunne manoeuvres niet alleen op den zolder, maar ook om en over u houden 1 .Ieder en elk heeft tegen woordig ratten" heet het en er is wat van aan. Vooral te Midwolda klaagt men. Allerlei avonturen worden er met de vrijpostige indringers beleefd. Het lachwekkende en komische schijnt hen aan te trekken, maar de slachtoffers van deze indringerigheid lachen niet. Zij spreken van een huiskruis. De een gaat met blik en taDg gewapend onder de dekens, om, als de stoeiers wat'al te dartel zijn, den afmarsch te roffelen; een ander neemt ('t is historisch) een harmonica mee op de bedplank, om nu en dan een weinig rust te commandeeren. Zoo driest zijn deze ongewenschte huisgenooten, dat ze, als moeder de vrouw haar varkentje zfjn rantsoen klaarmengt, nauwelijks uit emmer en trog zijn te houden, maar als dragonders om haar toe marcheeren. Door den rentmeester der bezittingen van de stad Groningen zouden Woensdagavond te Finsterwold 58 perceelen bouwland, te zamen groot 313 HA. 49 A. en gelegen in den Rei- derwo'derpolder B, publiek worden verhuurd. Te voren echter hadden ongeveer 25 huurders in eene bijeenkomst besloten, niet te bieden, tenzij de voorwaarden zoodanig werden gewij zigd, dat de bod-en strijkgelden werden afge schaft en het bestuur der gemeente Groningen zich tevreden stelde met één medehuurder en niet, zooals werd gevraagd, met een mede huurder en een borg. Toen de voorwaarden van verhuring door den notaris waren voorgelezen en de huurders hun grieven hadden medegedeeld, zou tot de verhuring op de gestelde voorwaarden worden overgegaan, doch dit werd belet door aanhou dend getrap. Door een der huurders werd daarop gezegd, dat de rentmeester gaarne zag, dat de verhuring haar gewoon beloop had en dat daar niets tegen was, als allen zich maar mannen van eer toondeü. Er kwam toen stilte en alle perceelen wer den achtereenvolgens aangeboden doch geen enkel bod werd gedaan. De Woensdag mislukte verhuring werd Zaterdag hervat. De stad Gronibgen had alle eischen der huurders ingewilligd, zoodat nu de verhuring geregeld geschiedde. De huurders hadden echter goed afgesproken, elkander het geld niet uit den zak te kloppen. Slechts dan, wanneer de vorige huurders de perceelen niet wilden of konden behouden, werd hooger ge boden dan de inzet. De prijzm bleven laag. Perceelen, die vroeger al eens f206 per H A. opbrachten, brachten thans niet meer dan t 40 tot f 45 op. De Minister van Binnenl. Zaken heeft medegedeeld dat het voornemen niet bestaat, in 1896 meer dan eenmaal gelegenheid te geven om het examen voor de akte van onder wijzer af te leggen. Dit stemt overeen met het eenparig advies der inspecteurs. Men schrijft aan de „N. Rott. Ct". Een Nederlander is op het denkbeeld ge komen om de stoomfluiten der stoomschepen zoodanig in te richten, dat deze 4 of 5 ver schillende tonen geven, en om voor de ver schillende toonreeksen die daarbij kunnen worden samengesteld een code vast te stellen, die voor elke reeks aangeeft wat daarmede wordt bedoeld. Bij het varen in mistig weder, wanneer de stoomschepen ook thans bijna onafgebroken de stoomfluit doen hooren op zee, kan dan, met gebruikmaking van een internationaal aangenomen code, b. v. worden aangegeven in welke richting 't schip vaart, iets, wat alléén afgaande op 't geluid der gewone stoomfluit door de gewijzigde voortplanting van 't geluid onbetrouwbaar schijnt. De afstand waarop het geluid dezer speciaal daartoe ingerichte stoomfluiten draagt, is bij zonder groot; volgens den uitvinder zouden de verschillende tonen op 20 mijl afstands bij stil weder en kalme zee nog duidelijk zijn waar te nemen. Er heeft zich bier te lande een geval van vergiftiging voorgedaan, waarschijnlijk tengevolge van het zaaien met kunstmest. Een landbouwer te Schijndel, die een wond aan de hand had, zwollen arm en hand, na het zaaien van den kunstmest, sterk op; de genees heer constateerde bloedvergiftiging en de man stierf aan de gevolgeD. (N. L. W.) In spijt van al odzi geneeskundige wet ten, oefent een boer te Klimmen (L.) onbe voegd de geneeskunde uit, en mag zich daarbij in een uitgebreide praktijk verheugen. Er zijn dagen, waarop 80 en meer personen zijne diensten inroepen. Vooral zijn het de om streken van Aken, die het grootste contingent leveren. Bedoelde boer is reeds eenige malen ter zake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde tot geldboeten veroordeeld. 't Schijnt echter dat de behaalde winsten wel tegen eenige boeten kunnen opwegen; al thans de man gaat onafgebroken voort met zjjn bedrijf uit te oefenen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1