Buitenland. Marktberichten "Tkëdikbêueten. AD VEBTEK TIEN» Tot burgemeester te Den Helder is be noemd de heer A. A. J. van Steyn, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Nijeveen. Sedert twee jaar heeft geen examen voor commiezen bij de belastiEg plaats gehad, en het getal vacante plaatsen is nog zoo gering, dat er in 1896 wellicht ook geen examen zal plaats hebben. Om den omslag aan een examen verbonden te vermijden, zou men do vacante plaatsen voorloopig bezetten door overplaatsing van commiezen te water. Intusschen wordt het getal personen, die aan een examen voor commies willen deelnemen, op meer dan 500 geschat. Men schrijft uit WestdongeradeelDe toestand van den voor twintig jaren gelegden dam ter verbinding van het eiland Ameland aan den vasten wal wordt, nu er sedert ver scheidene jaren niets aan het onderhoud wordt gedaan, er voortdurend minder op. Intusschen heeft zich over een belangrijk gedeelte van de Wadden, in het geheel eene oppervlakte hebbende van 26,000 hectaren, eene flinke kleilaag gevormd. Wat thans te doen wordt gevraagd. Herstelling van den dam door de Maatschappij tot Landaanwinning op de Wadden die haar destijds legde, schijnt niet te ver wachten te zijn. Die Maatschappij heeft nochtans krachtens hare concessie het recht van be dijking. Zou die bedijking niet kunnen plaats hebben of moet er mede worden gewacht tot dat eene nog zwaardere kleilaag zal zijn gevormd? Het ware te wenschen, dat er een onderzoek werd ingesteld, of de kleilaag reeds voldoende is, om een begin met de bedijking te kunnen maken. Honderden en honderden arbeiders zouden er een goed stuk brood bij verdienen. De sneeuw, die Falb voor de laatste dagen van Januari heeft voorspeld, maar die is uit gebleven, zal volgens hem, aanhouden tot in het laatste derde deel van Februari, maar zij zal niet in zoo'n groote hoeveelheid als in het begin der maand vallen. Sterkere neerslag acht hij in het eerste derde deel waarschijnlijk. De temperatuur zou met uitzondering van enkele dagen in het middën over het ai- gemeen zacht zijn. Yan 1 tot 4 Februari zou men echter nog tamelijk warm en droog weer te wachten hebben. De Engelsche weerkundige B. G. Jenkins, die voor Januari weinig sneeuw en veel mist voorspelde en wiens voorspelling, wat deze twee zaken aangaat, althans is uitgekomen, geeft voor Februari de volgende voorspelling. Een zeer koude maand, met vriezend weer, scherpe winden en veel sneeuwbuien. Over het geheel hooge barometerstand, vooral omtrent den léden. Temperatuurzeer koud omtrent den léden; zachter in het begin en het einde der maand. Regen omtrent den 5den, 8sten en 22sten. Niet alleen onder de Engelschen maar ook onder andere natiën, neemt het gebruik van stoomtrawlers sterk toe. Met zulk een vaartuig kan wel eens f 2000 en moet min stens f 1000 per week worden besomd. Oude visschers verklaren, dat deze methode van visschen de zee zal uitputten. Voor gewone zeilscheepjes is met de visscherij geen brood meer te verdienen. Voor personen, welke naar Transvaal willen emigreeren, kan het volgende ter kennisname dienstig zijn „Iemand te Middelburg, die zich tot het be komen van een betrekking gewend had tot de „Kamer van navraag en inlichting" te Pretoria, heeft dezer dagen van den secretaris dier ver- eeniging het volgende antwoord ontvangen: „In antwoord op uw schrijven d.d. 31 October diene het volgende Personen, die een handwerk goed verstaan, kunnen in den tegenwoordigen tijd in de Zuid- Afrikaansche republiek zeer goed terechtkomen. Ook onderwijzers, voorzien van een diploma, hebben een goede kans van slagen, al is er voor hen ook weinig gelegenheid om rjjk te worden. Z(j echter, die buiten deze twee categorieën vallen, en ik meen, dat zulks met u het geval is, kunnen misschien wel vooruit komen, maar waarschijnlijker is het, dat z|j langen tijd zullen rondloopen zonder iets te vinden wat hun past. Wannier u bi sluit te emigreeren, moet u niet van eenigo middelen ontbloot zijn, om u hier den eersten tijd te kunnen onderhouden, en moet u wel bedenken, dat het een waagstuk is, dat een succes kan wezen, maar eventueel wellicht meer kans heeft een „faillure" te bljjken. Van hieruit is het niet mogelijk u een betrek king te bezorgen. „Misschien zou het mogelijk zijn, dat u, op aanzoek bij de directie der Ned Zuid Afrik. Spoor wegmaatschappij te Amsterdam, van die maat schappij de toezegging kreeg, hior gedurende eenige maanden op proef in dienst genomen te worden. Laat mij hier bijvoegen: dat het allerminste, waarop u hier kunt leven is 10 p. st, ongeveer f 120 per maand. Te Altona heeft zich een maatschappij op aandeelen gevormd, met een kapitaal van 40.000 mark, ter vervaardiging van vischworst naar het stelsel Kirchmann. Deze worst komt steeds meer in trek. Sinds eenig6n tijd wordt zij ook door het legerbestuur genomen. De deken der medische faculteit aan de universiteit te Dorpat, professor Wa3siljew, is wegens algeheele onbekwaamheid uit zijn ambt ontzet. De goede Russische professor had geen enkelen toehoorder en er kwamen ook geen patiënten meer. Maar opdat de kliniek niet geheel en al leeg zou zfln, huurde de professor leeg- loopers, die als zieken in de bedden gingen liggen. In de „Revue Scientiflque" beweert een schrijver op grond van lange waarnemingen, dat men het spoedigst en gezondst slaapt als het hoofd niet hooger, maar zelfs lager ligt dan de voeten. Wie zich hieraan wil gewennen, moet langzamerhand het hoofd lager plaatsen, door kussen en peluw dunner te maken en ze eindelijk weg te laten en onder de voeten te leggen. Vooral voor bloedarme en zenuwachtige gestellen is die houding heilzaam, en zij doet vaak uit stekende diensten by beginnende longaandoening_ Een eigenaardig geval heeft zich voorgedaan te Homburg. Een werkman, die eenigen tijd geleden was veroordeeld wegens majesteitschennis meldde zich aan om zijn straf te ondergaan. Men zeide hem, dat zijn strat was vernietigd door de begenadiging des Keizers, doch de man antwoordde, dat bij van de genade des Keizers niet was gediend. Toen de justitie zich na onderzoek niet bevoegd verklaarde om aan den wensch van den socialist te voldoen, ging deze mopperend zijns weegs. Er is in België een gemeente, die maar tweeëntwintig inwoners telt, nl. Zoetenaeye; in Duitschland in het Odenwald, bestaat een dorp, dat maar één inwoner heeft. Dat dorpje heet Durr Ellenbach. De eenzame daar zou reeds lang zjjn heengegaan als zijn post hem niet vasthield, hij is jachtopzichter. In 1830 had Dur Ellenbach een zestigtal inwoners; in 1880 was het cijfer gedaald tot 16 en toen de graaf van Esbach al de landerijen en huizen der boeren kocht om zijn landgoed af te ronden, vestigden dezen zich elders_ Belasting op vrijgezellen. Door 25 leden van de Servische Kamer is een wetsontwerp in gediend, waarbjj bepaald wordt, dat ieder manne lijke ingezetene, die zijn dertigste jaar bereikt heeft en nog niet gehuwd is, tot zijn 56ste jaar een dubbele personeele belasting betaalt. Aan weduwnaars, die hun vrouw na hun 36e jaar hebben verloren, wordt vijf jaar gegeven om op nieuw te trouwen; doen zij dat niet, dan betalen zij ook dubbel belasting. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat de maatregel vooral ten doel heeft vermeer dering van het Servische ras; de opbrengst der belasting wordt op 150,000 fr. per jaar geraamd. Alkmaar 21 Jan. Aangevoerd werden totaa 758 Hectoliters. 11 H.L. Tarwe f 7.00 a 20 Rogge - 4.50 31 Gerst id. Chev. - 4.40 4.75 553 Haver - 2.50 2.75 Paardenboonen. - 4.80 5.00 Bruineboonen. - 10. 10.50 113 Citroenboonen 10.75 11.00 Witteboonen. - 11.- 1 Geel Mosterdzaad. Groene Erwten - 12. 16.- 29 Grauwe Erwten 16.00 Vale Erwten - 8.75 Amsterdam, 3 Febr. Aangevoerd 318 Run deren, le kwal. 66 A ct., 2de kwal. 60 ct. 3e kwal. 50 ct. per KG. 150 Melk- en kalfkoeien f 100 a 220Graskalveren fa; 46 nucht. kalv. f 9 ét 11; Schapen f f Lammeren f éi if; 567 vette Varkens 28 A 32 ct. per K.G. Purmerend, 4 Febr. Aangevoerd 88 vette kalveren 80 a 100 ct. per kg.; 163 nucht. kalv. f 8 a 20; 270 vette Varkens 28 38 ct. per kg. 71 magere Varkens f 10 A 14.50; 252 Biggen f 4 a 7,50; 1410 Schapen en Lammeren; 171 Runde ren en 2 Stieren. Kip-Eieren f 3,50 a f 4, p. 100 Vette koeien, prijshoudend, handel matig f 0.52 a f 0,65 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f80 A f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig, f 120 a f 180. Vette kalveren, prijshoudend handel vlug. Nuchtere kalveren, prijshoudend handel vlug. Vette varkens, prijshoudend handel matig. Magere varkens en biggen, prijshoudend, handel matig. Vette schapen, hooger in prijs, handel vlug f 18 f 30. per stuk. Overhouders prijshoudend handel matig f 12 18 por stuk. Londen, 3 Febr. Ter markt zijn aangevoerd 1400 Runderen, 10000 Schapen en lammeren kalveren,85 Varkens. Men noteert: Runderen 0,35 0,67,' Schapen en lammeren 0,50 a 0.85 kalveren 0. 0. varkens 0.30 a 050 R IJ K S POST SPAAR BANK. Aan het postkantoor TEXEL en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Januari 1896: Ingelegd f 3753.69'; Terugbetaald f 3611.49. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1388. Zondag 9 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur, Ds. de Mazübe. Ben Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Ben Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Herv. Gem. Woensdag 5 Febr. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Donderdag 6 Februari. Herv. Gemeente. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 29 Jan. tot 5 Febr. ONDERTROUWD; j fl GETROUWDueene' GEBOREN Dirkje Geertruida, dochter van Pieter Bakker en Gerritje Hagenaar. Antje Cornelia dochter van Jacob Huisman en Antje Gorter. Trijntje, dochter van Gerrit Kujjper en Jannetje Bakker. Simon, zoon van Cornelia Koorn en Reinoutje Lap. Johannes, zoon van Coenraad Bakker en Jautje Jansma. OVERLEDEN: Willem Biersteker, 63 jaren,ge huwd met Jetske Douma Pereboom. Y Geboren SIMON, zoon van C. Mz. KOORN en R. KOORN-Lap. Gerritsland, Texel, 3 Februari 1896. Y Geboren: WILLEM PIETER, zoon van K. UITGEEST en P. UITGEEST-Molenaar. Burg—Texel, 4 Februari 1896. 9 ii 9 ii ii 9 it 9 ii 9 ii 9 ii ii if 9 9 (BQbellezing.i

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2