^prIdïkbeurtënT^ Buitenland» Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. In geheel het Noorderkwartier zien de weilanden en de bouwakkera er zoo goed uit of het in plaats van winter Meitijd is. Zoowel de winterrogge als de tarwe staan buitengewoon goed en beloven een flinken oogst. De weilanden prijken met een weelderig grasgewas, dat bij deze voortgang den boeren een gunstig voorjaar voorspelt. Over te veel water hoort men nergens klagen en door de weinige vorst is het zoogenaamd „koud" worden van het land geheel voorkomen. De veestapel is zeer gezond, met uitzondering van de schapen, waaronder nog al betrekkelijk veel ongezonden worden aangetroffen. Een natuurlijk gevolg daarvan is, dat de schapen houders de gezonde dieren voor een fiinken prijs van de hand kunnen doen. „Van tijd tot tijd zendt men ons in deze dagen berichten van gevangen meikevers zoo schrijft de „Zutf. Cc." en komt men ze ons zelfs op ons bureau aanbiedenjonge dames zijn ons reeds vlinders komen brengen: altegader teekenen van een bijzonder zaehten winter en misschien welboden van een vroege lente. Het is in ons land al niet beter dan in Duitschland. Daar krijgen de redacties ook de eerste meikevers, de eerste vlinders, enz., „maar," zoo klaagde een blad, „de eerste kievitseieren hebben wij nog nooit ontvangen." In het ziekenhuis te Rotterdam is op genomen een 85-jarig zeilmaker, uit Rusland herkomstig. Hij werd aangebracht met het aldaar liggende stoomschip „Uranus", aan boord van welk schip hij zich bij vertrek uit Reval in het ruim verstopte. Gedurende vijf dagen voedde hij zich met in het ruim ge borgen haver, doch toen noodzaakte de dorst hem ziGh op het dek te vertoonen. Daar de „Uranus" toen in volle zee was, nam men den mam mede naar Rotterdam waar hij ernstig ziek en met bevroren voeten aankwam. De zeilmaker was voornemens te Maasstad werk te zoeken. Door het Ryk waren op eene boerdery onder Nieuwer Amstel een aantal koeien en varkens onteigend, daar op het erf mond- en klauwzeer was waargenomen. De dieren werden alle afge maakt en, zooals gebruikelijk, op het abottoirte Amsterdam verbocht. Den eersten dag zouden de koeien aan de beurt komen, den tweeden dag varkens. Een aantal slagers hadden zich gecombineerd om de koeien en varkens voor een appel en een ei op te koopen. Dit gelukte vrij wel, de koeien werden voor een geringe prys van de hand ge daan. Een boertje waagde het ook een bod te doen, hooger dan de combinatie wenschelijk vond, en nauwelijks had hjj tot den afslager gesproken of het werd hem van eenige kanten hardhandig duidelijk gemaakt, dat verder bieden hem on mogelijk was. Toen den volgenden dag de varkens verkocht werden, was een sterke politiemacht op het abattoir aanwezig om de orde te handhaven. De varkens brachten wel bitter weinig geld op, maar ook enkele slagers, die buiten de combinatie stonden, konden een varkentje bemachtigen, al was het dan ook voor een enkele gulden meer. Dat wilde de combinatie niet op zich laten zitten, en zjj besloot zich te wreken. Op het abattoir ging dat natuurlek niet, maar het was uitgelekt, dat een der buiten de combinatie staande slagers, de heer Grau, die in de Eerste Hugo de Grootstraat woont, Zaterdagavond laat zjjn vleesch zou thuis kragen. Men trok daarheen en toen de wagen met het vleesch aankwam, ging met tot baldadigheden over, het vleesch over den grond sleurende, enz. Het werd zoo erg, dat de hulp van de politie moest worden ingeroepen, die de aanvallers met den wapenstok uiteendreef. Vreemde manieren. (Hbld.) Men meldt uit Scheveningen Sprak de bevolking dezer visschersplaats in haar adressen, in het vorige jaar tot H. M. de Koningin-Regentes en den burgemeester van 'sGravenhage over de mogelijkheid, dat de visscherij zich zoude moeten verplaatsen, reeds nu doen zich kenteekenen voor, die er op wijzen, dat inderdaad ernstig daaraan gedacht wordt indien de onhoudbaar geworden toestand blijft bestaan. De vraag waarheen wordt reeds rijpelijk overwogen. Behoud van dien nationalen tak van nijver heid hier te lande staat daarbij op den voor grond. Blijken echter de bezwaren daaraan verbonden, zoo groot te zijn dat zulks voor de betrokken personen ondoenlijk wordt, dan zullen de oogen naar elders in het bijzonder naar Emden worden gericht, met het oog op de voordeelen welke deze plaats aanbiedt voor de visscherij en de gemakken, welke zij den reeders en den handelaren oplevert. Zij deden o. a. reeds vroeger een Nederlandschen reeder uit een der andere visschersplaatsen besluiten zijn schepen aldaar te veBtigen. Nog verliezen de belanghebbenden den moed niet, getuige o. a. de verbetering door stoom- vermogen, welke zij op een deel hunner schepen zullen aanbrengen, vóór de haringvisscherij dit jaar begint en waartoe een vrij aanzienlijk kapitaal benoodigd is. Een spoedige en gunstige beslissing in zake de visschershaven wordt reikhalzend te gemoet gezien. In de „O. Arnh. Ct." leest men 't volgende: Aangenaam verrast was een geacht ingezeten der gemeente Arnhem, toen hij bij het nazien der trekkingslijsten van de te Amsterdam bij gelegenheid der wereldtentoonstelling gehouden verlotingen tot de ontdekking kwam dat hem een piano was ten deel gevallen. Fluks stelde hij zijn vrouw met de blijde tijding in kennis, en besloten werd gezamelijk naar Amsterdam te gaan om den prijs in ontvangst te nemen. Men zou dan tevens eenige familiebezoeken afleggen. Twee retourbiljetten 2e klasse waren spoedig genomen; vol spanning kwam men in de hoofdstad aan, doch hoe groot was de teleurstelling en verontwaardiging toen men alras tot de ontdekking kwam dat met de piano bedoeld werd een „kinderpiano met twee hamertjes," alles te zamen kostende 30 Neder- landsche centen. De betrokkene eischt van het comité vergoeding der reiskosten, doch het zal wel bij eischen blijven. Dat was een prijs uit de teleurstellingloterij. Zondag 9 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. vanSchaiok. Waal. Voorm. 10 uur, Ds. de Mazuee. Den Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Babends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Herv. Gem. Woensdag 12 Febr. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Sohaick. Donderdag 13 Februari. Herv. Gemeente. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. (BybsliMing.) Majoor Rasch en twee andere leden van het Engelsche Lagerhuis zullen een wetsvoorstel indienen tot beperkingder parlementaire welsprekendheid. Zij willen de Ministers hoogstens een uur, den leden hoogstens 20 minuten per speech toestaan. Wie brengt ons zulk een wet? In de Pransche gemeente Maulévrier by Anger is een ernstig ongeluk gebeurd. De kerk van het plaatsje dreigde reeds geruimen t(jd in te storten en voor de hoog noodige herstellingen was geen geld genoeg. Wel was men daarmede begonnen, maar toen het werk op de helft ge reed was, moest het wegens geldgebrek worden gestaakt. Zondagmorgen tijdens de mis stortte plotseling onder een hevig gekraak het dak in. In wilde vlucht drongen de bezoekers naar de uitgangen, waarbij een vijftigtal licht gekwetst werden. Toen de kalmte een weinig was teruggekeerd ging men aan het opruimen van het puin, waar onder vier dooden en vjjf zwaar gewonden werden gevonden. De „Leipziger Nachrichten" bevatte het volgende bericht„Geheimraad prof. dr. Behring, de uitvinder van het diptheritus-heilserum, heeft sedert lange jaren ook gewerkt aan een serum tegen de cholera en een serum tegen de tuber culose. Men deelt thans mede dat professor Behring deze beide geneesmiddelen eerstdaags bekend zal maken. Pastoor Kneipp, te Wörishofen, houdt niet van menschen, die zich op rang of geboorte iets laten voorstaan. Dezer dagen gaf h|j daarvan nog een bewijs. Na afloop van een openbare bespreking van ztjn geneesmethode, welke ge woonlijk door honderden wordt bijgewoond, spoedde hjj zich huiswaarts, toen eene Duitsche Barones hem haastig achterop liep met het doel hem nog iets te vragen. Met een handgebaar wees hij haar echter af. „Ik ben een Barones I" riep z|j, om hem tot staan te krijgen. Maar leukweg antwoordde de Heer Kneipp: „Dat is toch geen ziekte," en hy vervolgde zijn weg. Niet alleen onder de Engelschen, maar ook onder andere natiën, neemt het gebruik van stoomtrawlers sterk toe. Met zulk een vaartuig kan wel eens f 2000 en moet minstens f 1000 per week worden besomd. Oude visschers ver klaren dat deze methode van visschen de zee zal uitputten. Voor gewone zeilscheepjes is met de visschery geen brood meer te verdienen. Vergadering Donderdag 6 Febr., voorm. 11 uur. Voorz, Jhr. Strick van Linschoten, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris J. A. Wesstra. De Voorz. opent deze eerste vergadering in het Nieuwejaar, met een kort woord, waarin h(j herinnert dat w|j met dankbaarheid mogen getuigen, dat in het afgeloopen jaar geen der leden van den raad door den dood ons is ontvallen; was de visschery niet voordeelig, op ander gebied was niet te klagen; spr. wenscht dat de besprekingen in den raad vry van persooniykheden of partyschappen zullen zyn en de te nemen besluiten Texel ten zegen mogen wezen. Vervolgens worden de notulen der vorige verga dering gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van: Een schryven van Marretje Boon, berichtende de aanneming der benoeming als onderwyzeres in de nuttige handwerken aan den Burg. Miss. Ged. Staten, waarin wordt bericht dat de beslissing omtrent de gemeente-begrooting wordt verdaagd. Miss. van Ged. Staten, houdende goedkeuring van een Kon. besluit, betreffende de verordening tot heffing van schoolgelden, in deze gemeente, welke den 6 Januari is afgekondigd. Idem, houdende goedkeuring van het suppl. Kohier H. O. Schryven aan B. en W., van den Burgemeester van den Helder dat tot lid der Prov. Staten is gekozen dr. P. P. C. Hoek. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Voorstel B. en W. wijziging Gemeentebegrooting, dienst 1896. Het voorstel tot wyziging der gemeenté-begrooting, berust op eene verplaatsing van cijfers, in verschil lende hoofdstukken, naar aanleiding van een schryven van Ged. Staten; de mededeeling er van is van te weinig belang om te vermelden, weshalve wy als eindresultaat opteekenden dat de begroottng voor 1896 alsnu wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een cyfer van 53262.28. Benoeming Gemeente-Opzichter. Op de voordracht stonden alphabetisch C. A. Broekkamp A. Dalmeyer K. Plavier Hz. De Voorz. doet voorlezing van 10 ingekomen solli citatiebrieven voor deze betrekking en doet verder mededeeling dat de beer J. P. Noordyk zyne sollici tatie heeft ingetrokken, welke intrekking B. en W. zeer betreuren. Tot stemming overgaande was de eerste uitslag, Broekkamp 3, Dalmeyer 3, Plavier 3, blanco 2. Tweede stemming: Broekkamp 4, Datmeder 4, Plavier 2, blanco 1 Herstemming: Dalmeüer 7, Broekkamp3,blanco 1. Benoemd is alzoo de Heer A. Dalmeyer. Den benoemde wordt toegestaan zyne tegenwoor dige betrekking te blyven waarnemen. Verzoek Kamer Koophandel en Fabrieken te Helder, inzake dienstregeling treinen H. IJ S M. Door bedoelde corporatie wordt mededeeling gedaan van een adres, verzonden aan den Min. v. W. H. en N., (waarvan afschrift wordt toegezonden), in zake de a. s. regeling dep. zomerdienst op de spoorwegen; wordende de Raad uitgenoodigd aan dat adres adhaesie te verleenen. De Voorz. stelt voor dat verzoek in te willigen en den betrokken Min. een adres van adhaesie met bedoeld adres toe te zenden, met verwyzing naar verschillende adressen door gemeentebestuur en burgery ten deze reeds ingezonden. Wordt by acclamatie goedgekeurd. Voorstel B en W aangaan tijdelijke geldleening. Het voorstel is om ter voorziening in de geregelde gang van zaken eene tydeiyke geldleening te sluiten tot een maximum van f 1600, tegen eene rente van hoogstens 5% en uiteriyk voor den tyd van 6 maanden. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Vaststelling kohier Hondenbelastingdienst 1896. Het Kohier, hetwelk ter inzage heeft gelegd, wordt vastgesteld tot een bedrag van f 24150, met bepaling dat de invordering zal zyn in één termyn, en wel vdór 1 Juli a s. Vaststelling kohier Hoofd. Omslag, dienst 1896. Ter behandeling hiervan gaat de raad in geheime zitting- Na heropening der vergadering wordt het Kohier vastgesteld tot een bedrag vanf 13985.22. De invor dering zal geschieden in 4 termynen, nl. véér 1 Mei, 15 Juni, 15 Sept en 30 Oct. 96. Verder niet te behandelen zynde, wordt de ver gadering gesloten. Schagen, 6 Febr. Aangevoerd6 paarden f 40 a 150, Stieren f af 23 Gelde- koeien flOO a f 215,— 10 Kalfkoeien f 150 a f210Vaarzen f af 30 Nuchtere Kalveren f 7, a 25; 449 Schapen f 15 a f21, Lammeren f f Bokken en Geiten f af gld.30 Varkens f 8.00 a f 11.00 22 Vette Varkens 30 36 cent per kilo; 30 Biggen f 2,00 a f 7 Kippen a Eenden a ct. Boterper half KG. f 0,57» a 0.62' Kaas per kilogram a ct. Kipeiren per 100 f3.25 af 8.75. Eendeieren per 100 f af ct. Lelden, 7 Febr. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 114 a f 261 18 Stieren f 60 af 182Veulens stuks; f af 96 kalfkoeien f 108 a f 235; Melkkoeien f 108 a f 235; 122 Varekoeien f 90 a f 185; 108 Vette koeien f 114 a f 261; 23 Vette kalveren f 26 a f 67, 68 Magere kal veren 6,00 a f 19, Graskalveren f a f 326 Vette Schapen f 16 a f 31.00; 48 Schapen weide) f 12, a f 19, Paarden f af 78 Magere Varkens f 15 a f 26 Vette Varkens a. 150 Biggen f 3.00 a f 13.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2