N°. 876. Donderdag 13 Februari. A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschyiit Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementtpryjt per 3 maanden Vooi' dsn Buna SO Ct«. France per peet door ge heel Nkdbblanb 4S Cts. Haar Akïhika en andere landen met Terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Pri/jt der Advertentién Van 1 tot f regels 80 Cts. Iedere regel meerSCts. öroete letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BowQsnummera 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Farkstraat, Bob» op Tuil GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een bruin glacé bandschoen, gevonden in het lokaal ,de Ver gulde Kikkert" op Zondagavond 9 Februari 1896. TEXEL, 12 Februari 1896. Het jaarlijksch feest van de Texelsche IJsclub. Het bij uitstek zacbte winterweder doemt onze IJsclub, even als zoovele anderen, tot rust, tot werkeloosheid; geen ijs, geen sneeuw: en zonder dat geen werkdadig op treden. De Tex. IJsclub heeft echter in haar program ook de bepaling dat eenmaal per jaar eene „gezellige bijeenkomst" zal worden gehouden door de leden, en bij gebreke nu van een ander mogelijk optreden, werd reeds gedurende vele weken, de avond voor eene gezellige bij' eenkomst des te krachtiger voorbereid. Tegen Zondag 9 Febr. werden de leden der IJsclub, met hunne dames, tot die bijeenkomst in de „Vergulde Kikkert" uitgenoodigd. Aan die uitnoodiging hadden velen gevolg gegeven; geen wonder: men verwacht van de IJsclub nu eenmaal iets extra's, en de voor bereidende maatregelen voor dezen avond, welke zeker voor weinigen geheel verborgen waren gebleven, prikkelden nog te meer om aan het jaarlijksch feest der IJsclub een bezoek te brengen. Dat bezoek heeft zeker niemand der tegen woordig zijnden zich beklaagd. Er zou dezen avond opgevoerd worden eene operette, in drie bedrijver, getiteld „Prinsesje." Voor den aanvang er van, werd door een der bestuursleden de bijeenkomst geopend met een „welkom" tot de aanwezigen, aan welk woord hij vastknoopte een omschrijving van het doel der IJsclub, om te besluiten met een zacht oordeel te verzoeken over hetgeen den aanwezigen op dezen feestavond zoude worden aangeboden op het gebied van tooneel. Tot motiveering van zijn verzoek, voerde de spr. ons in gedachten terug naar het tijdstip toen de boekjes van deze operette bij het bestuur waren ingekomen, „toen de eerste toon nog moest worden gehoord en de eerste gedachte nog in een vorm moest worden gegoten," hij schetste verder de moeielijkheden aan de in studeering van deze operette verbonden, een arbeid welke vaak ontmoedigde, doch die door goeden wil en vasthoudendheid van anderen, (aan wien hij daarvoor dank bracht), toch ge komen was tot het oogenblik van heden, dat men de operette ten tooneele zou voeren; „en reken de uitslag niet, toch tel het doel alleen", was in hoofdzaak de moraal van spr. rede. In gespannen verwachting verbeidde men alsnu de dingen die komen zouden, en het mag naar waarheid worden gezegd, die ver wachting werd niet teleurgesteld, ze werd overtroffen. Ieder die een weinig aan tooneel heeft gedaan, kan weten dat de opvoering van eene operette als „Prinsesje", een werk is dat niet gering moet worden geacht, doch de opvoering er van als die op hedenavond, door slechts dilettanten, ze was meer dan bevredigend. Wij willen geene uitzondering maken door het noemen van personeD, allen deden hun best om te samen een goed geheel te vormen en dat doel werd bereikt, de costumes waren bovendien aardig gekozen en het tooneel zoo goed doenlijk naar de bedoeling ingericht. De commissie tot voorbereiding van dezen avond alle eer voor haar werk. Met volle recht werd dan ook aan de mede werkenden op dezen avond, door een der aanwezigen een woord van hulde gebracht. Volgens programma werd alsnog door een der leden eene voordracht ten beste gegeven. Die voordracht, ofschoon niet onverdienstelijk, was na zulk een keurigen hoofdschotel minder noodzakelijk geweest, doch verwierf ook bijval. Na afloop van een en ander bleven velen nog geruimen tijd bijeen; een goed geregeld Bal boodt de gelegenheid aan tot een dansje, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. De gezellige bijeenkomst door de Texelsche IJsclub, op Zondag 9 dezer den leden aange boden, was eene welgeslaagde feestavond, waaraan zeker velen met genoegen nog lange zullen terugdenken. De jaarvergadering van de „Maatschappij tot onderlinge Verzekering bij Ziekte," aan den Burg, Maandagavond in „de Vergulde Kikkert" gehouden, werd door 90 leden bijge woond. Na een kort woord tot opening, en lezing van de notulen der vorige vergadering, bracht de Secretaris verslag uit omtrent den toestand en de werking der Vereeniging gedurende het afgeloopen jaar. j Uit dat verslag teekenden wij op dat, ofschoon de toestand vooral in het begin des jaars verre van rooskleurig was, de Vereeniging niettemin aan hare verplichting tegenover de leden had kunnen voldoen. In het afgeloopen jaar werd bij 116 ziekte gevallen geneeskundige hulp verleend en aan 23 leden weekgelden verstrekt. In't algemeen i waren de ziektegevallen gelukkig van voorbij- gaanden aard. j Op 1 Januari 1895 was het ledental 184; daarvan werden om verschillende redenen afgeschreven 12 leden, terwijl 23 nieuwe leden werden aangenomenop 1 Januari 1896 bedroeg het ledental alzoo 195. De heer H. Flens was door het bestuur weder als Secretaris herbenoemd. Aan dit verslag was nog toegevoegd eene mededeeling van de afdeeling „onderliDg hulp betoon bij overlijden" dat in het afgeloopen aar 6 malen de diensten van deze afdeeling waren noodig geweest. Uit de alsnu volgende rekening bleek dat de ontvangsten over het afgeloopen jaar hebben bedragen de som van f 1081.04», hoofdzakelijk bestaande uit contributiën en renten. De uitgaven vereischten een bedrag van f 1105.33», zoodat een nadeelig saldo van f 24.29 moest worden geconstateerd. Als uitgaven waren opgeteekend: aan Heeren Doctoren voor geneeskundige hulp en medicijnen f 779.40; voor weekgelden aan de leden f 204; bode-loon f 91.46; terwijl het overige voor verschillende huishoudelijke uitgaven benoo- digd was. De rekening door eene commissie uit de vergadering nagezien, werd accoord bevonden en goedgekeurd. Het saldo kapitaal van de Vereeniging, in certificaten N. W. S. belegd, wordt geraamd op ruim f 1870. Bij de nu volgende stemming voor een com missaris in het bestuur, werd als zoodanig gekozen de heer P. Keijzer Tz. Na afloop van deze werkzaamheden werd een verzoek behandeld van een lid der Vereeni- 1 ging die zich buiten den Burg had gevestigd en daarom volgens het regl. als lid was ge royeerd, om alsnog lid te mogen blijven; dit verzoek werd niet ingewilligd. Door een der aanwezigen werd de wensche- lijkheid uitgesproken, dat de Vereeniging zoo- I danig zoude worden uitgebreid dat ook vrouwen en kinderen daarin kunnen worden opgenomen. 1 Een voorstel in dezen geest kon echter zoo maar niet in eens in behandeling worden genomen; daarvoor is noodig een goed berede- I neerd voorstel. I De werkzaamheden volgens agenda hiermede geëindigd zijnde, werd aan de afdeeling „hulp betoon bij overlijden" gelegenheid gegeven hare belangen te bespreken. Van die gelegenheid werd gebruik gemaakt, en door het bestuur van die afdeeling op meerdere medewerking aangedrongen wanneer en waar zulks noodig mocht wezende bereid willigheid in deze laat somtijds wel iets te wenschen over en gaarne wenschte het bestuur dat de onderlinge vriendschapsband mocht leiden tot een krachtig medewerken van allen, om deze afdeeling in stand te doen blijven. Van harte deelen wij dien wensch. Met een enkel woord willen wij er aan herinneren, dat hedenavond eene uitvoering door de Zangvereeniging „Utile Dulci", in de „Vergulde Kikkert" alhier zal worden gegeveD. Oosteeend, 11 Febr. De leden der hier bestaande vereeDigiDgen, bekend onder de namen van „Begrafenisfonds" en „Ziekenfonds" kwamen jongstleden Zaterdag in grooten getale bijeeD, tot het houden hunner gewone jaars vergadering. Uit het verslag omtrent den toestand en de beweging in het verloopen jaar bleek, dat het ledental van beide vereenigingen bij voort during toenemend is. Desniettemin sloot het Ziekenfonds met een nadeelig saldo, dat wel niet groot was, maar het bewijs leverde, dat er in 1895 vele ongestelden waren geweest, want uitkeeringen worden hier weinig aan gevraagd. Het Begrafenisfonds leverde echter, ofschoon ook daarvoor iets meer dan gewoonlijk was uitgegeven, en er maar voor een half jaar KJ TEXELSCHE OOURAMT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1