OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 878. Donderdag 20 Februari. A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementtpryt per 3 maanden Vou( din Buna SO Cts. Franc» per peet door ge heel Nkdsbulks 4i Cts. Naar Ammiaa en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 19 nnr op den dag der uitgave. Prijt der Advertentitn Van 1 tot I regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Croste letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen b$j de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Buna op Tixk. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raaahuize een stalen rozenkrans, gevonden op den Oudeschilder weg. KOHIER VAN HOOFDELIJKEN OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat een afschrift van het kohier van den Hootdefijken Omslag voor het Dienstjaar 1896, gedurende vijf maanden, van den 19 Februari tot en met den 18 Juli 1896 ter Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 19 Februari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 19 Februari 1896. De pogingen tot oprichting van een badhuis aan de Koog, dagteekenen reeds van voor vele jareD, doch verder als die poging is het dan ook nimmer gekomenniet slechts van een enkele particuliere zijde werden plannen in dien geest ontworpen doch zelfs trachtte men indertijd daarvoor eene Yereeniging in het leven te roepen; wij herinneren daartoe aan eene bijeenkomst welke tot dat doel in het begin van Maart 1889 in het hotel „de Lindeboom" werd gehouden. De zaak was toen reeds zoover voorbereid, dat eene teekening van het bescheiden gebouw tje ter tafel werd gebracht, zoomede eene begrooting van kosten, geraamd op f 1100. Het benoodigd kapitaal zou in aandeelen van f 25 worden bijeengebracht, waarvoor alreeds eenige toezegging werd gedaan. Van heD, die toentertijd zich voor deze zaak intresseerden, zijn sommigen overleden of vertrokken en het plan van een badhuis aan de Koog, met de daaraan verder verbonden grootsche idealen, wacht nog immer op uit voering. Thans wordt in sommige bladen gemeld dat door den heer Maas, een doelmatig doch voorloopig eenvoudig badpaviljoen nabij de Koog zal worden gebouwd. Voor de waarheid van dat bericht kunnen wij niet instaaD, doch mocht zulks op waarheid berusten, dan zal de ondervinding wellicht spoedig leeren of grooter uitbreiding gewenscht zoude zijn, en of ook aan ons eiland de voordeelen zouden kunnen tebeurtvallen, welke zoo menige zee plaats zich als badplaats ziet toebedeeld. Dat wij het gaarne zouden wenscheD, wie zal het wraken. Otjdeschild, 19 Febr. Gisterenavond hield het plaatselijk nut „Neptunus" alhier, zijne laatste bijeenkomst in dezen winter. De op komst was vrij aanzienlijk. Aangezien voor de traditioneele lezing niemand op het pro gramma stond vermeld, hielden eenige leden voordrachten, die over het geheel wel in den smaak vielen. Bijdragen werden ten beste gegeven door de Heeren Niessink, Ztjm, Zwa nenburg, Zegel, Roeper, Hin, Djjksen en ande- reD, zoodat het aan afwisseling niet ontbrak. Zoowel de zangstukjes als de gesproken voordrachten werden met belangstelling ge hoord. Ten slotte bracht de Voorzitter, de Heer Muller, een hartelijk woord van dank namens de Vereeniging, aan den ijverigen Secretaris, den Heer C. C. Backer, door wiens goede zor gen „Neptunus" in den afgeloopen winter met zooveel succes had mogen werkzaam zijn. Voorts hield de spreker een overzicht over een en ander wat den laatsten winter was ver richt, bedankte allen die 't hunne tot het wel slagen van alles hadden bijgedragen en sloot met de beste wenschen deze bijeenkomst. Met 'toog op den vastenavond was een danspartijtje, na de vergadering, eene welkome verpooziDg voor de jongeren van het gezelschap. Oosterend, 19 Febr. Gisteren werd alhier in „Het Wapen van Amsterdam"de jaarlijksche verhuring van buurtwegen gehouden. Deze vergadering wordt nog altijd schuttenbesteding of burenton genoemd. Hoewel hier in den omtrek in den laatsten tijd vele landerijen zijn verhuurd, konden de wegen toch nog bevredigende prijzen opbrengen. Tot buurtheer werd bij acclamatie herbe noemd de heer T. Smit van Zevenhuizen. Vlieland, 16 Feb. Op de voordracht (alphab.) ter benoeming van een hoofd aan de o. 1. school alhier komen voor de namen der H.H.: N. Van der Baan te Bolsward. J. Raadersma Wormerveer. A. Van der Ree Harderwijk. J. Stoker Amsterdam. J. Tacoma Koevorden. H. H. Tannemaat Rotterdam. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer, ter vervanging van wijlen den heer J. Prins, Mr. C. van Hall, lid der Staten van Noord Holland, met 31 van de 59 stemmen, bij her stemming met den heer D. Laan, industrieel te Wormerveer, die 28 stemmen bekwam. De minister van financiën heeft de rustpoos in de behandeling van zjjn wetsontwerp op het personeel gebruikt om daarin een paar belangrijke wijzigingen aan te brengen. ZQ betreffen de tarieven voor de belasting naar de haardsteden en naar de paarden. De grens, waar de heffing der belasting naar den grondslag haardsteden begint, is hooger gesteld dan die voor den grondslag huurwaarde. Overeenkomstig het denkbeeld van den heer Borgesius worden de perceelen, waarvoor de belasting wegens mobilair niet wordt geheven, mede van de heifing naar den grondslag haard steden uitgesloten. En verder is voor bijna alle overige perceelen deze heffing matiger gemaakt. De belasting is ook gematigd geworden ten aanzien van de paarden in gemengd gebruik. Terwijl het wetsontwerp oorspronkelijk voor één dier paarden f 10, voor twee f 30 vorderde, wordt thans voor elk paard in gemengd gebruik eene belasting van slechts f 6 voorgesteld, en voor elk paard van geneesheeren f 10. De wijziging van het wetsontwerp ten aanzien van de belasting der haardsteden zal, volgena de raming des ministers f350,000, die ten aanzien van de belasting der paarden f 150,000 mindere opbrengst ten gevolge hebben. In het geheel zal de schatkist door deze wijzigingen dus een half millioen minder ontvangen, i De minister heeft deze belangrijke vermindering durven voorstellen met het oog op de zoo onge meen gunstige uitkomst van de heffing der invoerrechten volgens de nieuwe wet. Dat de veehandel, door de opening der Belgische grenzen voor den invoer van Neder- landsch rundvee groote belangstelling wekt, werd in de vorige week ter veemarkt van Leeuwarden bewezen, doordat een Belgische dame zich beijverde menig rund te koopen. Nieuwsgierige blikken ontmoetten genoemde juffrouw dikwijls, doch zij wist zich in alles best te schikken. De gebruikelijke vorm van koopen bij handslag werd fier door haar in acht genomen. Onvoorzichtig. Een 24-jarige moeder te Rotterdam liet hare vier jeugdige kinderen in hare woning aan de Slaakkade zonder bewaking bij een brandend fornuis achter, terwijl zij haar huis verliet. Een kwartier later terugkeerende, vond zij een harer kinderen een 3V«-jarig meisje, op den vloer liggen, ker mende van pijn en met brandwonden overdekt. Het kind is aan de gevolgen overleden. Volgens het zeggen der andere kinderen was het met de kleertjes met het brandend fornuis in aan raking gekomen. In de „Limb. Koerier" vestigt de heer De Ras, lid van de Tweede Kamer, de aandacht op de oprichting van den Nederlandschen Boeren bond. Hjj schetst, hoe treurig in sommige pro vinciën de toestand van den landbouwer is, en wjjst eveneens met ingenomenheid op de bekeering van dr. Adolf Mayer van vrflhandelaar tot pro tectionist. Waar nu van de Tweede Kamer btj haar tegenwoordige samenstelling niets te hopen is, de stemming over de motie-Dobbelman heeft 't bewezen juicht de heer De Ras 't van heeler harte toe, dat eenige wakkere mannen in Gelder land het initiatief hebben genomen om, in navolging van den Duitschen .Bauernverein" zelf de hand aan den ploeg te slaan en te komen tot de oprichting van een Nederlandschen Boeren bond. Met zulk een vereeniging zal de regeering in de toekomst rekeniDg hebben te houden. De Nederlandsche landbouwers hebben het nu meent de heer De Ras, in hun macht te toonen door daden, dat de nood groot is. Want laten z|j den heer Van der Schueren en zijne mede helpers in den steek, dan zullen de vrijhandelaars zeggen: «Ziet g|j nu wel, aan een Boerenbond is volstrekt geen behoefte, 't is dus met den landbouw in Nederland zoo erg nog niet gesteld I" De „Petit Temps" bevat een bericht over het vinden van natuurlijk gas in Noord- Holland. Daarbij maakt het blad de volgende opmerking: „Het is waarschijnlijk, zooals onze medewerker, de heer W. de Fonvielle, wien wij van het verhaal mededeeling hebben gedaan, opmerkt, dat deze gassen het in de buurt aanwezig zijn van petroleumlagen aan duiden, welker ligging nog onbekend is en misschien het voorwerp eener voordeelige exploitatie zouden kunnen zjjn. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1