Buitenland. Marktberichten. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3e district, dato 14 dezer, is in 66 dM. water een groene stompe ton gelegd nabf) het wrak, gezonken tegen den N.-wal van het Engeischmangat, Eierlandsche gat, op de peiling; lichttoren Eierland Z 1" W., op VI. zeemül. Ligging ongeveer53° 12' 27" N.B. en 0° 2' 26" W.L. Volgens mededeeling van den inspecteur van het loodswezen is in het Malzwin, zeegat van Texel, een torpedo-terrein afgebakend, als volgt a. De Z.-punt door een rood en zwart geblokte stompe ton met liggend kruis, op het merk „lichttoren Kijkduin midden tusschen de torens van de Katholieke en de Heldersche kerk", op ongeveer52° 58' 47" N.b. en 0° 3' 28" W.l. b. de O.-punt door een rood en zwait geblokte stompe ton met liggend kruis, op hetzelfde merk, op ongeveer: 52° 58' 54" N.b. en 0° 3' 2" W.l. c. De N.-punt door de rood en zwart horizon taal gestreepte kogelton n°. 1 met ruit van de Bollen. d. De W. punt door het torpedo transport vaartuig „Mercuur", bp ontstentenis van dit vaartuig door een stoombarkas. Wanneer van de „Mercuur" of van de stoom barkas een roode vlag waait, is het afgebakende terrein voor de scheepvaart onveilig. De vergadering van de afdeeling Noord- Holland van het Ned. Paardenstamboek, zal op Maandag 2 Maart te Amsterdam worden gehouden. In de ous toegezonden b;scbrtjvirgsbrief blijkt dat o. m. zal besproken worden: a. Is het gewenscht dat het Rijk hengsten aankoopt en stationneert, of b. Is het verkieselijk dat het Rijk afgaat van het geven van kleine subsidie n, waardoor wel goede doch geene uitmuntende hengsten worden ingevoerd en alsnu het particulier initiatief krachtig steunt, door het geven van 70 A 90% van de koopsom; c. Is het raadzaam zoowel bij aaDkoop van Rijkshengsten als bij subsidieeren voor den aankoop van uitmuntende hengsten door par ticulieren, dat het Rijk daarbij aanwijst in welke richting moet gefokt worden? d. Is hèt wenschelijk, dat in het Nederl. Paardenstamboek koud bloed en warm bloed worden gescheiden? Verder vermeld de circulaire de dagen van keuring voor de toekenning van de provinciale en Rijks subsidiën en aanhoudingspremiën voor hengsten, zoomede de vermelding dat uit de Rijksbijdrage nog wordt beschikbaar gesteld een bedrag van f 750, voor bijdragen voor hengsten, minstens 8 jaar oud, op de eilanden Texel, Terschelling en Wieringen. Te Amsterdam vermaakt men zich tegen woordig des avonds met het bijwonen van voorstellingen in het worstelen. De bladen weten met veel smaak de uitslag dier worstelstrijden te vermelden. Vau het nut, verbonden aan deze sport, vonden wij tot heden geene vermelding. Het „Hbl. van Antw." zegt Voor degenen, die staande houden dat Belgiö geen Hollaudsch vee noodig heeft, zij het vol gende gemeld In één maand en alleen langs bureau Esschen werden 10,000 stuks vee in gevoerd. Rekent men er die der andere sta tions bij, dan komt men tot een totaal van omtrent 13,000 stuks of 450 per dag. Als men geen Hollandscb vee noodig heeft, waar blijft dit alles dan? Wie het koopt,zal het wel noodig hebben, denken wij, zegt ge noemd blad. Dezer dagen had in de St. Nicolaasstraat te Venloo een vermakelijk voorval plaats. Men bemerkte, dat een daar passeerend vrouwtje aanhoudend koffieboonen verloor, zonder dat men vermoeden kon, hoe dit geschiedde. Overal, waar zij zich bewoog, lagen koffie boonen, eerst een, toen twee, toen met tien tallen en eindelijk een regen van koffieboonen. Het vrouwtje merkt nu eerst, w&t er te doen is, verschrikt blijft zij staan en brengt met een snelle beweging de handen naar de knieën. Thans begint de koffieboonregen eerst goed een ware zondvloed dezer overzeesche pro ducten springt en huppelt naar alle zijden der straat, terwijl het vrouwtje zich met moeite bevrijdt uit den haar omringenden hoop. Wat was er geschied? De vrouw was een smok- kelr.arster, die de koffieboonen naar Duitschland wilde vervoeren, en wier vervoermiddel, in casu haar onderkleeding, door de overmatige vracht gescheurd was. Men kan zich de hilariteit van de toeschou wers denken. De „Staats-Cf." bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Neder land, voorgekomen gedurende de maand Ja nuari 1896. De lijst vermeldt thans van mond- en klauwzeer 14 gevallen bij het vee van 4 eigenaars; van schurft 17 bij het vee van 14 eigenaars; van varkensziekte 32 gevallen bij de varkens van 16 eigenaars. Yoor miltvuur waren deze gevallen resp. 13 en 13; voor rotkreupel der schapen 12 en 3. Kwade droes kwam slechts bij één paard voor. Mond- en klauwzeer kwam voor in de pro vinciën Noord-Holland en Zuid-Holland. Dat oude liefde niet roest, bleek in de vorige week voor de Haagsche rechtbank. Een jongman uit Leiden had verkeering met een meisje aldaar. Er kwam een kink in den kabel en daarmede scheen de liefde verkoeld. Op 9 Jan. jl. ontmoetten beiden elkaar op de Uiterstegracht te Leiden; van een woordenwisse ling kwam een kloppartij, het meisje sloeg haar galant een bloedenden neus en hij beantwoordde die „liefkoozing" met een trap tegon het lichaam, hetgeen in de gegeven omstandigheden hoogst gevaarlijk was en ook niet zonder invloed bleef. De vader bemoeide zich met de zaak, wilde zijn aanstaanden schoonzoon, met wiens verkeering hfj niets ingenomen was, met een mes te Hjf en duikelde bi) die gelegenheid in de gracht, waaruit de vrijer van zijn dochter hem weer haalde. Onder den indruk van dit oogenblik volgde een aanklacht, doch - voor de rechtbank bleek de oude liefde teruggekeerd, en getuigde het meisje voor den tot haar teruggekeerden beminde zoo weinig bezwarend mogelijk, eene transactie, waarvan de vader evenwel niet gediend bleek. Het „Maandblad tegen vervalschingen" doet het volgende middel aan de hand tot bewaring van bloemen. Dadelijk na het plukken moet men de bloemen in water dompelen, waarin gom is opgelost. Na ze twee of drie minuten te hebben laten droger», worden zij in een vaas geplaatst. De gom hecht zich aan de stelen der bloembladen en de bloemen behouden aldus vorm en kleur, langen tijd nadat zij reeds verdroogd zijn. Eene vergissing. In de vorige week ver zond een landbouwer in de nabijheid van Amsterdam 2 briefkaartende een was bestemd voor een predikant, de andere voor een nieu wen knecht. Ongelukkigerwijze schreef hij de adressen verkeerd, zoodat Dominé een briefkaart kreeg van den volgenden inhoud Indien ge bekwaam zijf, voor de melkerij en al het landwerk, en genegenheid hebt, onder een ouderen knecht te staan, wil ik wel in nadere onderhandeling treden, het loon is 6 gulden, 5 maal per dag moet ge met de melk wagen naar stad, en zondags om de 14 dagen vrij, jeneverdrinkers kan ik niet gebruiken." De boerenknecht kreeg de kaart voor den predikant bestemd van dezen inhoud. WelE er waarden Heer! Morgen ontvangt UEw. een paar oude Goud- sche kazen, ik weet dat UEd. van iets pittigs houdt, dat het gehemelte prikkelt, moge ze UEw. voldoen, dan zal dit hoogst aangenaam zijn aan uw Dienaar J. B. Tevens de groete van mijne vrouw. Wie de kaasjes kreeg meld de historie niet. In Frankrijk is in den laatsten tjjd strjjd gevoerd over de vraag of het raadzaam is de melk slechts gekookt te gebruiken, De tegen standers beweren dat men alsdan wel schadelijke kiemen vernietigt, maar tevens de melk veel van haar goede eigenschappen ontneemt. In „Cosmos" komt nu de heer Henry Drouet weder op voor gekookte melk. Volgens zijn onderzoekingen stremt gekookte koemelk in veel kleiner bolletjes dan versche melk en is daardoor lichter verteer baar. IJdel zelfs na den dood. De heer John W. Mackay, de in Europa, in Parijs althans welbekende Californische millioniar, zal zijn laatste slaap slapen in Amerikaanschen grond. Hjj heeft op het New Yorksche kerkhof een terrein gekocht, waarop zijn grafmonument zich zal verheffen, bestaands in een kapel met 20 vertrekken en gekroond door zes torentjes. De grond kost hem 200.000 frs. en het gebouw 300.000 frs. In een zeeboezem bjj Vade hield zich sedert eonigen tijd een groote haai op. Naar dezen zee boezem was een torpedo-boot gezonden om het wrak van een vergaan stoomschip, dat der scheep vaart hinderlijk was, geheel te vermelen. De kapitein der torpedoboot zag den haai en verwondde het dier met een geweerschot. Hierop bood een matroos zich aan, om den haai te dooden. Hjj sprong met een dolk gewapend in zee en zwom naar den haai toe. Tusschen den matroos en den haai ontstond nu een verschrikkelijk gevecht dat een kwartier duurde en met den dood van den haai eindigde. De matroos had het ondier 14 dolksteken toegebracht, zonder zelf de geringste verwonding t6 hebben bekomen. Het uit 18 woningen en een kerk bestaande Alpendorpje Parthenen in het dal van Montafon gaat een treurige toekomst tegemoet. Het wordt nl. bedreigd met eene verwoesting door een bergstorting. Het stuk van den berg, dat naar beneden zal komen, ligt op een hoogte van 1050 M. boven Parthenen. Reeds vroeger vielen er rotsblokken, maar in 1893 en vooral in September en October van het vorige jaar werd het onheil zoo dreigend, dat er deskundigen heen werden gezonden om een onderzoek in te stellen. Daarbij bleek, dat het tusschen Gaschnrn en Partenen liggende, gemiddeld tot 2000 M- stijgende gebergte losse lagen zijn. Daarvan vallen nu groote rotsblokken naar beneden en blijven óf op de hellingen liggen óf storten in groote vaart, boomtoppen verbrijzelend, met groote sprongen in het dal, waar zjj terecht komen in den drassigeu grond van de vlakte, die zich van den voet van het gebergte tot het dorpje, 700 meter breed, uitstrekt. Enkele rots blokken, waarvan de grootste 60 kubieke meter is, liggen reeds in de onmiddelijke nabijheid der huizen. Er schijnt hieraan niets te doen te zijn, zoodat de bewoners van Parthenen, wel zullen moeten eindigen met hunne huizen, die behalve de kerk, een gezamenlijk bedrag van 50000 gl. vertegen woordigen, te verlaten en elders te gaan wonen. Alkmaar 14 Febr. Aangevoerd werden totaal 1890 Hectoliters. 246 H.L. Tarwe f 6.00 A 6.75 7 Rogge - 4.50 5.12» Gerst 3 50 .- JÖD id. Chev. - 4.50 1011 Haver - 2 35 2.90 Paardenboonen. - 4.25 5.00 Bruineboonen. - 9.75 10.25 305 Citroenboonen - 12.00 Witteboonen. - 12.50 Duivenboonen 5.90 4 Kanariezaad - 6.75 Witte Erwten - Groene Erwten 9.50 15 50 82 Grauwe Erwten 12.00 15.50 Vale Erwten - Amsterdam, 17 Febr. Aangevoerd 402 Run deren, le kwal. 64 A ct., 2de kwal. 56 ct. 3e kwal. 50 ct. per KG. 160 Melk- en kaltkoeien f IOC a 220Graskalveren fa; 81 nucht. kalv f 9 A11; Schapen f Af Lammerei f Af; 567 vette Varkens 30 A 35 ct. per K.G Purmerend, 18 Febr. Aangevoerd 82 vett kalveren 80 a 100 ct. per kg.; 473 nucht. kalv 1 f 6 a 18 266 vette Varkens 30 A 89 ct. per kg 88 magere Varkens f9A16. 341 Biggen f 41,. 7,00; 858 Schapen en Lammeren; 190 RundeHn ren en 2 Stieren. Kip-Eieren f 3,00 a f 8,50 p. 10 Vette koeien, lager in prijs, handei vlui f 0.50 a f 0,64 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f70 f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig, f 14 A f 180. Vette kalveren, prijshoudend handel matig, ning] Nuchtere kalveren, lager in prijs handel matigfing Vette varkens, prijshoudend handel matig. Magere varkens en biggen, prijshoudei handel matig. Vette schapen, prijshoudend, handel vlug f lSnn f 26. per stuk. £(J Overhouders prijshoudend handel stug f 18 per stuk.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2