OFFICIEEL SEDEELTE. N°. 879. Zondag 23 Februari, A0. 1896. Nieuw®- en Advertentieblad. Binnenland* Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Vow dsn Bubo 80 Cts. - France per pest door ge heel Nkdbbland 46 Cts. Naar Ascbbka en andera landen met verbooging dar porto's. AdvertentlSn vóór 10 nor op den dag der nltgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groet» letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewgsnnmmers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABYERT1NTIËN worden ogenomen bij de Uitgevers LANGSVELS BE ROOU, Parkstraat, Buna of Tizd SCHOOLGELD. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Overwegende, dat het tydig betalen der school gelden meermalen veel te wenschen overlaat; dat het voor een behoorlijke administratie alleszins noodig is, dat die gelden binnen den bjj de verordening bepaalden termijn zijnde binnen acht dagen na de dagteekening der betrek kelijke kennisgeving worden voldaan; Noodigt een ieder die zulks aangaat, ter voor koming van vervolgingskosten uit, voortaan de schoolgelden intijds te betalen. Texel, den 20 Februari 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 22 Februari 1896. Voor belanghebbenden ligt aan de Secretarie alhier ter inzage, het Kohier voor den Hoof- delijken Omslag, dienst 1896, zooals hetzelve door den Raad der Gemeente is vastgesteld. De geheele aanslag bedraagt een totaal cijfer van f 13985.22, (tot een maximum van f 15000 is heffing toegestaan). Het getal aangeslagenen is 960. De hoogste aanslag is f 255, de laagste f 1.53. Voor de verschillende dorpen is het getal aangeslagenen en de totale aanslag als volgt: Burg, 341 aanslagen: bedrag f 7811.41' Hoogste aanslag f 255. Oostermd, 194 aanslagen: - 1743.94» Hoogste aanslag f 76.50. Waal, 65 aanslagen; - 1161.01' Hoogste aanslag f 163.20. Een Hoorn, 93 aanslagen- 1096 50 Hoogste aanslag f 73. Oudeschild, 141 aanslagen: 1038.87 Hoogste aanslag 142.80. Eierland, 86 aanslagen: - 797.13 Hoogste aanslag 142.80. Hoog, 40 aanslagen: - 336.34» Hoogste aanslag f 30.60. 960 aanslagenbedrag f 18985.22 Voor ieder dorp is de laagste aanslag f 1.53. Alle aanslagen zijn door den Raad met 2% verhoogd. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het ter inzage liggend Kohier. Onze plaatsgenoote, Mej. C. M. E. de Braai, deed Donderdag te 's-Gravenhage, met gunstigen uitslag examen voor de nuttige handwerken. Nu eens niet tengevolge van den winter, doch thans als een gevolg van den hevigen Oostenwind, werd de dienst met de stoomboot „Ada" en de postgemeenschap bemoeielijkt. Gisteren avond toch kon de boot slechts op een laat uur naar hier terugkeeren en heden morgen de eerste dieast niet worden vervuld. Oudeschild, 22 Febr. Behalve door harden wind wordt nu ook door den buitengewoon lagen j waterstand de vloot verhinderd zee te kiezen en kan dit alleen tijdens het vloedgetij ge schieden. 't Wil met de garnalen vissehery maar vol strekt niet. Buiten de zeegaten is nog wat vangst, maar op stroom valt weinig te be machtigen. Indien 'tnu ook nog eens winter mocht worden, zou 'ter nog veel treuriger gaan uitzien. Alleen de eigenaars der ijspakhuizen, die dezen winter nog maar weinig voorraad konden inzamelen, zouden er by gebaat zijn. Zaterdagnacht is blazer 54 van Terschel ling uit de haven gestolen. Wie er mee van door ia gegaan weet men niet, vermoedelijk een visscherman die zulk een scheepje weet te hanteeren. De waarde van de blazer is ongeveer f 2000. Of de opvarenden tegelijk maar gestolen zijn wordt niet gemeld. Da openstelling der Belgische grenzen voor den invoer van rundvee werkt voorden Frieschen veehouder zeer gunstig. In geen jaren was de aanvraag zoo groot als thans, wat natuurlijk van sterken invloed is op de te besteden prijzen. Belgische handelaars door kruisen in alle richtingen de provincie Fries land en koopen zelfs één- en tweejarige run deren, die doorgaans niet vroeger dan met Mei ter markt gebracht worden; aldus wordt aan de „Leeuw. Crt." geschreven. Moderne bouw. In de Verlengde Kin kerstraat, te Nieuwer-Amstel, zijn, zooals het „Vksdgbld." meedeelt, zeven huizen afgekeurd en zijn de bewoners, die er nog pas inwonen, want het zijn nog nieuwe huizen, aangezegd, de woningen te verlaten, omdat zij bouwvallig zijn. De achtergevel met de bouwmuren zak ken zóó weg, dat de bouwpolitie de huizen afkeurde. Op den hoek van de Borgerstraat en de Nicolaas Beetsstraat staan ook zes huizen, die wel 20 cM. overgezakt zijn. Een metselaar is vier dagen aan 'twerk geweest, om de stijlen van de deurkozijns recht te zetten, die 6 cM. uit 'tlood stonden. Een schutting is er voor geplaatst, opdat het publiek niet zou kunnen zien wat er gebeurde. Dit jaar melden zich vele visschers van de Zuiderzeeplaatsen, vooral uit Volendam, aan om op de Scheveningsche vloot dienst te nemen tijdens de haringvisscherij. Dagelijks komen er te Sehevenicgen om te monsteren. Men schrfjft uit Ureterp, 16 Febr.; Dat de mindere man, hoewel veelal gedwongen vegetariër, het toch over 't algemeen in de verste verte niet met die leer eens is, bleek hier ver leden week op overtuigende wijze. Zooals men weet waren de cadavers van de verbrande koeien van den heer Reindersma door een handelaar gekocht en liet deze die in den nacht na den brand vervoeren naar een onder de gemeente Smallingerland gelegen gebouw, 's Anderen morgens liep het gerucht dat het vleesch dien dag in het openbaar zou worden verkocht, en kon men spoedig van heinde en verre mannen voorzien van zakken zien komen opdagen, om hun slag te slaan. Het vleesch werd echter voor den handel afgekeurd en de liefhebbers konden morrend en pruttelend af trekken. Toen den daarop volgenden morgen de massa naar een stuk land zou worden vervoerd om daar de beenderen er uit te halen, waren allen weer present en nauwelijks lagen de pramen, waarmee het vervoer geschiedde, aan wal, of gelijk weleer de jongens vun Piet Hein het moeten hebben ver toond bi) de bemeestering van de Zilvervloot, viel men als één man, gewapend met mes en zak, op den buit aan, zoodat de politie in den arm moest worden genomen om de vaartuigen te ontruimen. Nadat men eindelijk er in geslaagd was, de on ooglijke en vuile hoop op den wal te kragen, volgde van de zjjde van het publiek een her nieuwde aanval en nu met het gewenschte succes, 't Was een treurig gezicht, zooals men daar soms zes k zeven man op een dood rund kon zien zitten, elk voor zich moeite doende de beste stukken te bemachtigen, op gevaar af elkander in de handen te snjjden. Onder de bierhuishouders en houdsters van de Zandstraat en Raamstraat te Rotter dam, die in den laatsten tijd herhaaldelijk bekeurd werden voor het doen maken van muziek en het toelaten tot dansen in honne lokalen, zonder vergunning van den burge meester, behoort ook de houdster van het danshuis, genaamd „De Hollandsche Tuin," die tot nu toe niet minder dan 435 malen door den kantonrechter is veroordeeld wegens bo vengenoemde feiten, en welke veroordeelingen een bedrag aan boeten vertegenwoordigen van f 807.50, bij niet betaling daarvan te vervangen door 586 dagen hechtenis. De heer Gerritsen heeft b\j de Tweede Kamer zijne memorie van antwoord ingezonden betreffende een wetsontwerp tot „afschaffing van den verplichten eed voor Raadsleden en leden der Provinciale Staten." Dit voorstel beoogt niet anders, dan door uitvoering te geven aan hetgeen de Grondwet wil, te komen tot eenheid van stelsel en daar mede gepaard gaande rechtszekerheid voor alle vertegenwoordigende lichamen, met betrekking tot den eed van trouw en den zuiveringseed. De principieele en interpratieve zijden van het eedsvraagstuk staan met dit voorstel, gelijk de heer Gerritsen uitvoerig tracht aan te toonen, slechts in verwijderd verband, zoodat zij bij deze gelegenheid niet behoeven te worden be handeld, en eene spoedige afdoening van dit voorstel niet behoeven tegen te houden. In het gezin van den veehouder vanD. te Nieuwerbrug bij Woerden, werden dezer dagen eenige personen plotseling onwel, na het gebruik van worst by het middagmaal. De moeder van het gezin en een zoon, die ongesteld waren en niet van de worst hadden gebruikt, bleven vrij. In alleryi werd een ge neesheer ontboden en de patiënten herstelden. Men vermoedt, dat de worst door schimmel min of meer vergiftigd was. In het orgaan van den R. K. Volksbond ,De Volksbanier" wordt er op gewezen hoe nu reeds in het socialistische kamp str(jd ontstaan is over het vieren van den 1-Meidag. De een wil dien wijden aan de propagande voor den wettelijke vastgestelde arbeidsdag van 8 uren de tweede aan de invoering van de achturendag. Om dit kolossale verschil z(jn de poppen aan het dansen, Thans komt de strijd om de „feestge- nooten", nl. wie van beide de meeste deelnemers zal trekken. De parlementairen maakten zich alvast meester van het Paleis voor Volksvlijt door afhuring voor 1 Mei, zoodat zi) daardoor veel kans kregen van een druk bezoek. Maar de revolutionnairen vonden dit afhuren van het .Paleis" een streek van de parlementaire broederB, en ze stuurden, op het vernemen van die streek, gauw een paar er op los, om den directeur van het .Paleis" al het verradelljke daarvan onder de oogen te brengen, met het gevolg dat de parlementairen nu het Paleis niet zullen hebben. Men krfjgt dus te Amsterdam twee 1 Mei feesten in plaats van één, zoodat er voor de eventueele deelnemers al keuze komt in de manier van .verbroederen". Het is echter, zegt ,De Volksb", voor die deelnemers maar te wenschen dat de beide groote feesten op dien grooten internationalen verbroederings-feestdag der arbeiders niet te dicht in elkanders nabijheid zullen worden gehouden want waarlijk dan zien we dat verbroederingsfeest nog op een allesbehalve broederlijke w(jze ver- loopen, ten profjjte namelijk van de klandizie der Amsterdamsche ziekenhuizen. Wat een heerlijkheid zulke .broeders" vereenigd te zien. Hoeveel de waarde van vele landeryen in de kleistreken van Friesland in de laatste tientallen jaren is verminderd, blijkt weer uit een paar publieke verkoopingen van den jong- sten tyd. Twee perceelen landeryen, het eene te Fer- werd, het andere in Franekeradeel, werden voor twintig jaar gekocht, resp. voor f 3360 en f 4000. Thans heeft het eerste opgebracht even meer dan f 700, terwyi op het andere, nog onder den hamer, niet meer dan f 800 is geboden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1