N°. 880. Donderdag 27 Februari. AP. 1896. Nieuws» en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Vooi* dhn Buna SO Ct*. Franc* per pest door ga- heel Nbdbrland 45 Ct». Naar Ausbika en andere landen met verhoogtng der porto'». Advertentiën vóór 19 nor op den dag der uitgave. Prpi der Adverieniitn Van 1 tot 5 regel» 80 Ct». Iedere regel meerSOta. Groot» letter» en Vignetten worden naar plaat»rnimte berekend. BewQ«nmmner» 8 Ct». per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD A DE ROOU, ParkstraatBorg op Tun SCHOOLGELD. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL: Overwegende, dat het tydig betalen der school gelden meermalen veel te wenschen overlaat dat het voor een behoorlijke administratie alleszins noodig is, dat die gelden binnen den by de verordening bepaalden termijn zijnde binnen acht dagen na de dagteekenmg der betrek kelijke kennisgeving worden voldaan; Noodigt een ieder die zulks aangaat, ter voor koming van vervolgingskosten uit, voortaan de schoolgelden intijds te betalen. Texel, den 20 Februari 1896. De Burgemeester voornoemd, - STRICK VAN LINöCHOTEN. NIET SCHOOLGAANDE KINDEREN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Texel maken bekend, dat de Staat, vermeldende de kinderen boven de zes en beneden de twaalt jaren, die zich op 1 Januari van het loopende jaar in de Gemeente bevonden en niet voorkomen op de lijsten der schoolgaande kin deren, of van hen, die huisonderwijs genieten, op de secretarie ter lezmg is gelegd. Zy herinneren hierbij, dat ouders of verzorgers van op dien Staat voorkomende kinderen, geene ondersteuning, geneeskundige hulp uitgezonderd, van wege de Gemeente verkrijgen, tenzij zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onrechte op dien Staat zijn gebracht, of het niet schoolgaan van deze, aan hen niet te wijten is. Texel, 22 Februari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Steick van Linschotbn, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 26 Februari 1896. Wij willen er kortelijk aan herinneren dat heden avond, te 7 uren, in het lokaal „de Vergulde Kikkert" eene vergadering zal plaats hebben van de afdeeling Texel der Eollandsche Maatschappij van Landbouw. De vierde buitengewone vergadering in dezen winter, van wege het departement Texel der „Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen," zal volgens achterstaande advertentie plaats hebben op Vrijdag 28 Februari a. s. Als spreker zal dien avond voor de verga dering optreden Ds. Kuperus. Even als vorige winters doen wij ook nu weder een beroep op de goedwilligheid onzer medemenschen voor de vogels. De strenge vorst, welke het aardrijk heeft ge sloten, beneemt de vogels de gelegenheid om het noodige voedsel te vinden. Mogen de kruimkens welke anders wellicht verloren gaan, worden gebezigd om onze ge vederde vrienden te voeden. Oudeschild, 25 Febr. De ijspakhuizen wor den thans gevuld met ijs van uitstekende kwaliteit. Dit werk verschaft velen bezigheid en billijke verdiensten. De visschersvloot echter, door het Qs voor de kuat ingesloten, moet werkeloos blijven wachten op betere tijden. Het wisselvallig bedrijf der visschers onder vindt sedert een paar jaren wel teleurstellingen. Indien de sterke vorst en krachtige Oosten wind blijft aanhouden, staat het te duchten dat ook de „Ada van Holland" den dienst niet kan blijven volhouden. Oosterend, 26 Febr. Het ijs had hier gis teren bijna een offer gevraagd. Eenige kinderen vermaakten zich met glijden over het ijs van een kolk, totdat een jongentje van zes jaren er plotseling doorzakte. Op het angstgeroep der andere kinderen schoten wel dra eenige oudere knapen toe, waarvan één, de dertienjarige zoon van den Heer W.K. Bakker, zich door het ijs liet zakken om hulp te bieden. Hij had het geluk het kereltje te grijpen en het, hoewel in veegen staat, behouden op den wal te brengen. Da dankbare ouders zullen deze daad van zelfopoffering stellig nimmer vergeten. Men schrijft uit Groningen Niettegenstaande door de ongunstige tijden voor onze landbouwers de rijtuigen beperkt worden tot het noodzakelijke, heeft zich heden bij de verpachting van tollen in de provincie Groningen het feit voorgedaan, dat de ver pachting f 4700 per jaar het was voor den tijd van 3 jaren meer heeft opgebracht, dan bij eene vroegere gelegenheid. De omstan digheid is te zoeken in het feit, dat jonge landbouwers bieden omtolgaarder te wordeD, waardoor menscben, die 30 jaren achtereen tolgaarder geweest zijn, voor de jeugdige boeren het veld moeten ruimen. Een treurig verschijnsel van den toestand van den landbouw. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft een circulaire gericht aan de Kamers van Koophandel in Nederland en Ned.- Indië, waarin de medewerking dier colleges gevraagd wordt voor het plan, om eene com missie van deskundigen van erkende bekwaam heid op handelsgebied naar China te zenden, ten einde in overleg met onze consuls in dat larid ter plaatse te onderzoeken, wat voor den Nederlandschen handel daar kan gedaan worden, welke vooruitzichten zich daar voor Nederland sche belangen openen. Een reusachtige kaart. Sedert een paar dagen is men te 's-Hertogenbosch bezig in de vestibule van het nieuwgebouwde spoor wegstation aldaar aan te brengen een reusachtige kaart van Nederland, samengesteld uit gekleurde tegeltjes. De kosten van dit werk worden op niet minder dan f 4000 geraamd. Dezer dagen is het rapport verschenen der commissie, benoemd door het bestuur der Ver- eeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, om een onderzoek in te stellen naar de werking van het pachtstelsel in Noordholland en om na te gaan in hoeverre het mogelijk zou zijn, daarin verbetering aan te brengen. De commissie is tot de volgende slotsom ge komen dat ons pachtstelsel en vooral de wijze waarop het zich in de laatste jaren heeft ontwikkeld, zeer is in het nadeel van eigenaar en pachter beiden, en dat het de gezonde ontwikkeling van het landbouwbedrijf in den weg staat, omdat lo. de eigenaar te veel op dadelijk voordeel let, te weinig bekend is met de eischen van het bedrijf, en het beheer zQner goederen veelal aan tusscben- personen overlaat, die er hunne groote verdien sten in zoeken, eene zoo hoog mogelijke huursom thuis te brengen; 2o. bü het verhuren van boerderijen veel te weinig gelet wordt op de persoonlijke geschiktheid des pachters, tengevolge waarvan een soort van pachters in het leven wordt geroepen die bij alle gemis aan zekerheid van een lang gebruik der gehuurde boerderij de te hooge pacht door mis bruik trachten te verdienen; 3o. bij een zoo ODzeker gebruiksrecht een goed landgebruik zeer bezwaarlik is en in vele gevallen de pachters zich niet de uitgaven kunnen ge troosten, die het in orde houden van den grond en de noodzakelijke verbeteringen daarvan na zich sleepen; bij de hevige concurrentie de goede landbouwers van de markt worden gedrongen door hen, die zich toeleggen op roofbouw. Het opkoopen van paarden voor buiten- landsche rekening neemt elk jaar in de om streken van Meppel in beteekenis toe. Thans worden aldaar door den heer Hublot te Parijs paarden opgekocht, waarvoor hij prijzen be steedt, die van f 440 tot f 650 afwisselen. Te Dordrecht kwam in het koffiehuis „Welgelegen," van den heer G. v. K., een als heer gekleed persooD, die na betaling van 50 cent verteering aan brood, visch, en bier, weldra vertrok, maar al heel spoedig terug keerde met de beschuldiging, dat v. K. hein zijne portefeuille met f 200 had ontstolen. Toen de heer v. K. op die aantijging van den vreemdeling weinig antwoordde, verliet deze andermaal de woning en keerde terug met een politieagent, die het koffiehuis en ten slotte ook den kolfiehuishouder tevergeefs visi teerde. De vrouw van v. K. viel bij dit onder zoek in zwijm. Nu kwam de politie op den inval om ook den beschuldigde aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen, en nu kwamen weldra uit de onderste der drie pantalons, welke hQ aanhad, de twee banbiljetten, elk van f 100, te voorschijn. Van K. vraagt nu schadeloosstelling voor de valsche beschuldiging en den overlast hem aangedaan. Onvergeeflijk. Tien jaar geleden het verhaal is van „De Tijd" vertrok de zoon van een te Amsterdam wonende weduwe als koloniaal naar Indië. HQ was daar in dienst van het vaderland gestorven op Weltevreden en stond volgens door het departement van Oorlog verstrekte informaties in de lijst der dooden opgeteekend als nummer 10005. Eergisteravond men verbeelde zieh de ont steltenis der moeder ontving zij met de laatste post van haren overleden (I) zoon een brief, waarin btj o. a. zijn plan te kennen gaf het volgend jaar zjjn moeder te komen bezoeken en weUieht bij haar te blijven, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1