Buitenland. PREDIKBEURTEN. Kinderen kunnen niet buiten toezicht! In de Van Heemskerkstraat te Amsterdam was Donderdag een meisje van 2 jaar voor een oogenblik alleen in de keuken gelaten, toen de moeder bleekpoeder was gaan halen. Bij de terugkomst van deze lag de kleine krullebol voorover in de waschtobbe. Het kind werd dood er uitgehaald. Een aardige reclame wordt thans in Amsterdam in toepassing gebracht. Een ridder, geheel in harnas gehuld en voor afgegaan door twee schildknapen, rijdt er in alle deftigheid door de voornaamste straten der stad, geheel zooals eertijds de burchtbe woners uittrokken naar tournooi of strijdperk. Het geldt hier echter geen strijd met bloe dige wapenen, maar een strijd der concurrentie op handelsgebied. De ridder doet slechts dienst als reclame voor de „Helm-eacao", sedert korten tijd door de „Nederlandsche Cacaofabriek te Helmond" in den handel gebracht. Het merk der cacao, de „Helm", is natuur lijk overal duidelijk te onderscheiden, zoowel op de schilden door de schildknapen gedragen, als op het dek van het paard. De (lib.) Nederlander maakt eene be rekening waaruit volgt, dat men vooreerst nog wel geen verandering in de kieswet heeft te wachten. De Regeering wil met de behandeling wachten tot het nieuwe personeel wet is geworden en in werking treedt. Maar dan moet zij ook wachten tot de nieuwe successiewet tot stand is gekomen, door welke wet het verlies moet worden gedekt dat de schatkist lijden zou als het nieuwe personeel aangenomen wordt. Die wet moet dus afgedaan worden vóór het perso neel in werking kan treden. Moet nu op de aanneming dier successiewet gewacht worden, dan is het hoogst onzeker of de nieuwe kieswet in beide Kamers nog wel zoo tijdig gereed zal komen, dat zij bij de verkiezingen van 1897 zal kunnen werken. Toch zal de Tweede Kamer de successiewet, waarvan het Voorl. Verslag pas verschenen is, niet meer kunnen afdoen. Het zou dus wel Juni worden eer de Eerste Kamer haar afdeed. Daarna eerst zou men dus de kieswet ter hand kunnen nemen. De „Nederlander" komt tot de conclusie dat om de Regeering tot voortgang met de kieswet te nopen er geen ander middel is dan eene zoo spoedig mogelijke verwerping van het nieuwe personeel. Alweer heeft de onvoorzichtigheid van te gaan slapen in een kamer waar een kachel brandt met afgesloten ventilatieklep een jong leven ge- eischt. Ten huize van den heer Lobatta, (sigaren handelaar, weesperstraat 59 Amsterdam) waren namelyk Zaterdag avond de 20 jarige dienstbode Anna en de 17-jarige dochter des huizes Dora te ruste gegaan in dezelfde kamer, alwaar de meisjes, teneinde de warmte in de kamer te houden, de klep van den kachel toeschoven. Toen men haar ZoDdag morgen tusschon 7 en 71/, wilde wekken, werd geen antwoord vernomen, noch de dienstbode, noch de dochter gaven eenig teeken van leven, waarop in allerijl de doctoren Piementel en Roos ontboden werden. Deze constateerde onmiddellijk den dood door kolendamp-verstikking by de dienstbode. B(j mej. Lobatta echter bleek het leven nog niet geheel gewekeD te zyjn en werd natuurlek alles in 't werk gesteld, om haar te redden. Amsterdam is de stad van vele wondere zaken; is er iets nieuws, iets vreemds, 'tis daar dat het ten tooneele wordt gevoerd. Zoo melden de bladen dezer dagen van de werkzaamheden aldaar, van een duizendkunste naar, een Oostersch toovenaar, Ben Ali Bey, met zjjne dochter Sulamith, die de onbegrypeiykste, verrassendste toeren verrichten. Ongelooflijk is het. Het meeste schynt uit niets te voorschijn te komen. 'tls inderdaad verwonderlijk en onbegrijpelijk. De toovenaar doet een greep in de lucht en wat hij verlangt, stAAt er: een tafel, een vaas, een koffiekan. Uit witte boonen en grauwe erwten maakt hij suiker en dampende koffie, die op een geheimzinnig verrezen blad in de zaal wordt rondgediend. Maar verrassender nog is het pop petje, dat op een zwart bord wordt geteekend en dan op de maat der muziek gaat dansen 1 En als de eene helft is uitgeveegd, dan danst de rest nog voort In het tweede deel komt de schoone Sulamith ten tooneele en toovert uit de geheimzinnige duisternis allerlei Oostersche voorwerpen te voor schijn, die zij vereenigt tot eene groote decoratie. Daarna komt de kunstenaar weder alleenop bovennatuurlijke wijze goochelt hij sinaasappelen van de eene vaas in de andere, en blaast prachtig gekleurde reuzenbellen, die met behulp van een waaier over hot tooneel rondzwieren. Maar het slotnummer o vei treft toch alles in onbegrijpelijkheid. Vóór het gordijn wordt eene soort van doos geplaatst op een draaibaar voet stuk. Als dit toestel wordt geopend, ziet men het hoofd, het enkele hoofd van Sulamith. Het toestel wordt in 'trond gedraaid, men ziet dui delijk, dat het afgesloten is van het tooneel, en toch ziet men niets dan het hoofd alleen. Men weet zeker, dat men beetgenomen wordt, maar dan toch op eene aardige en buitengewoon verrassende manier. Het hoofd van een school in een onzer grootste gemeenten was gewoon, bij het aan en uitgaan der school aan de deur te staan. Op een goeien dag begon hem dit te vervelen, en ofschoon zijn instructie hem het recht ver leende, een der onderwijzers met die taak te belasten, gaf hij er de voorkeur aan de zaak in de schoolvergadering ter sprake te brengen en dit college te verzoeken, iemand aan te wijzen om het toezicht op de binnenkomende en vertrekkende leerlingen eens van hem over te nemen. Er werd beraadslaagd en er werd gestemd. En de uitslag was, dat het hoofd met algemeene stemmen op één na veroordeeld werd om aan de deur te blijven staan. Hem buiten de deur te zetten, was voor alsnog niet mogelyk. (N. Schoolbl) Een duur kopje koffie. De zeemeeuwen trekken by deze felle koude weder stadwaarts, om aan grachten en pleinen haar aas op te duiken. Vóór een perceel aan de Heerengracht te Amsterdam had in de vorige week, zegt „De Tjjd," een botboertje zyn kar ni6t spiering 'n oogen blik onbeheerd laten staan, 't Boertje was in-koud, zyn wangen en handen waren blauwrood, het stompje pyp dreigde van de beverige lippen te giyden.geen wonder, dat het hart van de keukenmeid der bewuste woning door medelijden getroffen werd en zy het boertje binnen noodigde, om eventjes een „bakkie" dampende koffie naar binnen te slaan. Nou, zoo'n „voerinkie" leek het boertje, en met wellust slurpte hy het verwar mende vocht.„Nou, nogmaals dank, hoor, hoe hiet.Verder kwam hy niet.met gapende mond en ontsteltenis in het oog zag hy, hoe een zwerm meeuwen krygschend zyn laatste spieringen in triomf medevoerde.En dat nog wel onder de oogen der politie.I Wat heb je nou aan zoo'n politie, hè, die niet eens een kar met onbeheerde spiering beschermen kan I Door geheel Nederland zwerft een man, Van de Pavert geheeten, die zijn domicilie heeft te Deventer. Zooals hij voorgeeft, is bij vroeger schoolmeester geweest; daarom zoekt hij bij voorkeur het medelijden der onderwijzers op te wekken en hen te bewegen tot het geven van geld, kleederen, enz., en ook van hun naam. Enkele onderwijzers hebben hunne gaven en hun naam geschonken, uit medelijden met den rood en grijsharigen, gebakkebaarden man, die aldus spreekt: „Ik lijd aan zenuwtoevallen, waarom ik dan ook mijne betrekking van onderwijzer vaarwel moest zeggen. (Dan komen de waterlanders). Soms krijg ik die toevallen meermalen op eenen dag en dan neem ik aanstonds uit dit kleine flescbje eenige druppels spiritus. En dan wil het wel eens weer bedaren. Dikwijls heb ik aan ziekenhuizen en andere inrichtingen ge vraagd, om mij op te nemen, maar altijd moet ik hooren, dat het reeds te vol is," enz. Daar nu eenige onderwijzers begonnen te bemerken, dat die spiritus dient om de jenever lucht te verdrijveD, heeft men een onderzoek bij de politie van Deventer ingesteld, waarop het volgende antwoord kwam: Deventer, Februari 1896. „Van de Pavert is een bedelaar, die hier gedomicilieerd, doch steeds zwervende is en veel sterken drank gebruikt." (Was get.) „De commissaris van politie." Onder de voornaamste vischhandelaren te Rostow worden onderhandelingen gevoerd over de vorming eener maatschappy op aandeelen, tot aanleg van minstens 40 inrichtingen voor kunst matige vischteelt in Rusland. Het grondkapitaal is berekend op 300,000 roebels, verdeeld in 300 aandeelen van 1000 roebels. Er is op de gansche wereld geen stadwaar zóó gemakkelyk en zóó vlug een echtscheiding wordt uitgesproken als te Chicago. Eenige weken geleden hebben daar vijf rechters in drie uren tyds 100 echtscheidingen behandeld, dat is ge middeld voor iederen rechter 20 scheidingen en voor elke scheiding ongeveer 9 minuten. Een gewichtig paar trad dezer dagen te Pary's in het huwelyksbootje. dat nog al solide mag zyn om het te kunnen torsen. De bruidis eene Spaansche schoone, die 25 lentes telt en 202 KG. weegt. De bruidegom is de Belgische reus Cannon Berg, die niet minder dan 260 KG. weegt, zegge 520 Hollandsche ponden. Het jonge paar heeft in een der Parysche voorsteden een bierhuis geopend, waar, ten opzichte van het bezoek, hunne persoonlijkheden veel gewicht in de schaal leggen. Het glazen tijdperk der toekomst. Een Amerikaansch reporter deelt mede wat hy op dit gebied heeft aangetroffen in het octrooi- bureau te Washington. „De Nyv". ontleend daar aan het volgende: In de eerste plaats een glazen doodkist. Ver der een geheele trap met treden, leuningen, enz. van glas. Glazen vaten, en wat haast nog merk waardiger is, biljarten van glas. Een octrooi is genomen voor glazen baksteenen. De reporter dryft met deze een weinig den spot. Hy zegt dat de bewoners van glazen huizen (uit deze steenen gebouwd) niet te kyk zullen zitten omdat de steenen ondoorzichtig zyn, al zijn zy ook doorschynend. Zulk een huis moet zeer warm zyn, omdat glas een slechte warmte geleider is en niet gehoorig, omdat de steenen hol zyn. Hy acht het niet onmogeiyk dat het een by- zondere weelde zal worden om in een glazen huis te wonen. Maar dit zal vooreerst zeer duur biyven, en wie zich die luxe kan veroorloven, zal zich dus ook wel glazen kleederen kunnen aanschaffen. Dit is niet zulk een onzin als men geneigd is aan te nemenreeds voor 20 jaren was op de tentoonstelling te Philadelphia een allerliefst dameshoedje te zien dat geheel van glas was, ook de bloemen en linten. De uitvinder beweert ook dasseD, shawls, tafel- kleeden, enz. te kunnen vervaardigen. By een glazen japon behooren ook glazen schoenen. Een uitvinder te Pittsburg wilglazen schoentjes in vormen gieten. Zoo'n glazen japon zou men kunnen maken van iriseerend glasde draagster zou er dan uitzien als een schitterende regenboog, hetgeen m eene balzaal zeker effect zoude maken. De jalouzieën van glazen huizen zullen natuuriyk van glas zyn, volgens een bestaand octrooi. Kinderen zullen in zulk een huis met glazen blokken spelen en zullen later, als zy uit visschen gaan, geen pieren meer gebruiken, maar glazen aas dat van binnen verguld of verzilverd en met lichtgevende verf geverfd is. Glazen ledikanten zyn volgens den uitvinder een waarborg tegen den bliksem en tegen onge dierte. Maar glazen huizen zullen waarschyniyk niet vry zyn van muizen en daarom zal men gebruik maken van glazen muizenvallen. Deze hebben volgens den uitvinder het voordeel dat, als er eens één muis in is en andere muizen daar langs komen, zy trek zullen krygen ook binnen te gaan, vooral wanneer zy zien, dat die eerste muis zich te goed doet aan het lekkers dat zy daarin vindt. Tot nu toe heeft die uitvinder weinig succes gehad en deelt dit lot met vele anderen. Zondag 8 Klaart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Waal. Voorin. 10 uur, Ds. de Mazuhe. Ben Room. Voorin, halftien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorin, tien uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorin. 10 uur Ds. van Schaick. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. B abends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kupebus. Den Hoorn, Nam. 2 uur Ds. Hesp,

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2