Buitenland. Ingezonden Stukken. PREDIKBEURTEN. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat aan ouders, voogden en eehtgenooten van zee- miliciens, die in hospitalen zijn opgenomen en wier leven in gevaar wordt geacht, zoo zij dit verlangen, voor Rijks-rekening schadeloos stelling kan worden toegekend, naar de laagste klasse van de gebezigde vervoermiddelen, voor de kosten van hun vervoer van hunne woon- en verblijfplaats binnenslands naar de plaats, waar zich de inrichting bevindt, waarin de zieke is opgenomen, en voor de terugreis. Voor de betrekking van adjunct-inspec teur van den arbeid wordt eerlang een examen afgenomen. En dezer dagen - zegt de H.Ct. benoemde de Regeering inspecteurs van den arbeid zon der examen "Wij kunnen hieruit niet anders afleiden dan dat de betrekking van adjunct-inspecteur heel wat gewichtiger moet zijn dan die van inspeeteur. De eerste helft van Maart zal volgens Falb rijk aan sneeuw zijn, in de tweede helft verdwijnt deze geheel. Het weer is in de eerste helft voortdurend koud; in de tweede voortdurend warm. Het koudste is het in het begin, het warmste tegen het einde der maand. Maar wat deze maand vooral voor Falb zoo belangrijk maakt, dat is de 29e. Dan bereikt de theoretische vloedwaarde een onge wone hoogte; 't zal een kritische dag van bijzondere sterkte zijn, die allerlei vreemde veranderingen in het weer zal toonen en dan naar Falb opmerkt „een bijzondere gelegenheid biedt tot nieuw bewijs van de theorie der kritische tijdstippen." Een 61-jarige vrouw stond Donderdag voor de rechtbank te Haarlem terecht wegens landlooperij. De oiflcier deelde mede, dat deze vrouw leefde met een man die ook al van bedelarij bestond, en dat deze man, vernemende dat do vrouw gearresteerd was, hem een brief had geschreven waarin hij verklaarde niet buiten haar te kunnen leven, en verlangde met haar onder hetzelfde dak te vertoeveri; daarom zou hij zich ook maar laten betrappen op bedelen. Hij heeft dit gedaan ook en is, evenals de vrouw, in arrest te Haarlem. Lang zullen zij echter niet onder één dak woneD, want, staat de rechtbank den eisch van het O. M. toe, dan gaat de vrouw naar Oegstgeest en de man naar Veenhuizen. Huurder-eigenaar. Het departement „Pekola" der Maatscb. tot Nut van 't Algemeen heeft in het vorige jaar eene „instelling tot verhuring van onroerende goederen, met onder de huur begrepen koop- en aflosgelden" in 't leven geroepen. Een stuk land aan de Haas- wijk gelegen, werd aangekocht en daar zal nu eerlang de eerste woning van de instelling worden gebouwd. De bewoner krijgt dan eene flinke, doelmatige en van verschillende gerie felijkheden voorziene woning met een behoorlijk grooten tuin. Indien de huurder zijne ver plichtingen telken jare nakomt, dan wordt hij na eenige jaren eigenaar van huis en tuin. Van begin dezer maand tot einde Juni zal hot politie-toezicht op de visscherij in de Noordzee worden uitgeoefend door Harer Majesteits schoeners Zeehond, Dolfijn en Argus. Harer Majesteits Zeehond zal meer bepaald worden aangewezen voor het toezicht bij de diepzeevisscherij, de Dolfijn voor het terrein tusschen de monden van de Eems en het Eijerlandsche gat, de Argus voor de kuststreek tusschen het Eijerlandsche gat en den Hoek van Holland. Tegen 1 Juli zal eene nadere regeling worden getroffen. Evenals ten vorigen jare zijn aan de opzichters der kustlichten instructiën verschaft omtrent het toezien op de aanwezigheid van vreemde visschers in of nabij de territoriale wateren en omtrent telegraphische mededeeling daarvan aan de betrokken autoriteiten. {Stct.) Dezer dagen, schrijft de „Arnb. Cf." maak ten wij melding van een belasting-biljet ter inning van een aanslag van één cent. Een zeldzaamheid is dit echter niet; ook uit Rhenen zendt men ons een aanslagbiljet van verschuldigde belasting wegens ongebouwde eigendommen, tegen belastbare opbrengst van een cent. Het merkwaardigste is, dat de belasting schuldige in het buitenland woont. Ware er hier te lande niet iemand die zijn zaken waar nam, dan zou misschien de tusschenkomst der diplomatie nog moeten worden ingeroepen om de cent te krijgen. Deze belasting is verschuldigd voor een stuk grond dat, bij verdeeling eener nalatenschap, geen der erven wilde hebben. De gemeente wil het ook niet als haar eigendom aanvaar den; de Staat ook niet. De eigenaar zal dus ten eeuwigen dage jaarlijks zijn cent moeten betalen, want tot schrapping in zijn registers heeft een ontvanger geen recht. Een rijksontvanger in Limburg schrijft naar aanleiding hiervan aan de N. R. Ct.Aanslagen in de grondbelasting ad 1 ct. zijn ia Limburg geen zeldzaamheden. Onder mijn ontvangkan toor heb ik er 74 van 1 ct., 59 ad 2ct., 58 ad 3 ct., 63 ad 4 ct., 66 ad 5 et. enz. X schrijft over Wetsontwerp-personeel in de „KI. Cfc. v. R." het volgende: En zijn sommige dingen waar een gewoon verstand niet bij kan. Een huisvader heeft van wege het getal kinderen zijn eenige dienstmeid vrij van belasting. Zijne vrouw komt te over lijden en hQ moet eene huishoudster nemen. Nu laat de bestaande wet hem belasting voor twee dienstboden betalen. Is deze schreeu wende onbillijkheid in het nieuwe wetsontwerp weggenomen? Neen, zelfs is de hoofdsom ver zwaard en tot op f 17 opgevoerd, waarbij nog de opcenten komen. Welk een zware last voor den weduwnaar En te gelijkertijd laat de nieuwe wet de gouver neurs en gouvernantes buiten de belasting! Wat voor indruk moet dat maken bij den burgerman? De wrevel, reeds zoo groot in het hart des volks, wordt er door versterkt. Een man zonder hersens heeft men dezer dagen te Shamokin, in Pensylvanië, ontdekt althans zoo berichten in allen ernst Amerikaansche bladen. Bij de lijkopening van een jonkman, die vjjf jaren lang aan een gezwel in het hoofd geleden had, vond men in het hoofd van den overledene een ronden klomp ter groote van een biljartbal, maar geen hersenendie waren nagenoeg geheel weggeteerd. De hersenlooze jonkman moet tot het laatste toe goed by zfjn verstand zijn geweest; hg had zelf3 een uitmuntend geheugen. Alleen was hij sinds twee jaren volslagen blind. Een dure doode. In den loop van den vorigen zomer werd een moordenaar terecht ge steld in Rostock. De hoogleeraar in de anatomie, prof. Von Bninn, kreeg het lp te zijner be schikking en was van plan het voor een bponder onderzoek te doen dienen. Hfj gaf daarom last aan den amanuensis, om het lichaam op spiritus te zetten. Ondertusschen kwam de hoogleeraar te sterven, maar de bediende ging maar door het lp van spiritus te voorzien. Bjj het einde des jaars bleek uit academie-rekeningen, dat er 500 liter spiritus noodig waren geweest, die samen f 105 hadden gekost. Het volgende bericht komt uit Adelaida, van 10 Januari; De hitte heeft een buitengewoon hoogen graad bereikt. In Victoria ging het plaatsje Albion door een boschbrand in de vlammen op. Te Peath vielen de menschen als vliegen om, de waterleiding werkte alleen op enkele uren. De voorstellingen in de schouwburgen werden afgezegd eu duizenden menschen liepen in de open lucht, omdat het in de huizen niet was uit te houden. De 29 ste Februari heet „skuddag" in Dene marken. Dan hebben, volgens overoud gebruik, do vrouwen en meisjes het recht een „schrik- kelrecht" zou men het kunnen noemen de rollen te verwisselen en een man ten huwelijk te vragen. Van die gewoonte is ditmaal, naar de bladen verzekeren, weer druk gebruik gemaakt. Een elegant geklee "e dame kocht in een voornamen winkel te Newyork een prachtigen mantel voor 300 dollars en gaf een chèque van 1000 af, welke betaalbaar was bfj een bankiers huis in dezelfde straat. Snel werd er een bediende naar het bankiershuis gezonden om te vragen of de chèque goed was. Toen de dame van deze heimelijke zending van den jongen hoorde, toonde zjj zich zeer verontwaardigd en zelde met zulk een plebeïsche firma niets meer te doen te willen hebben. De bediende kwam terug en zeide dat de chèpue goed was. De verontwaardigde dame nam de chèque echter weer terug, zag van den mantel af en vertrok. Na verloop van een kwartier verscheen zjj evenwel weer en verklaarde, dat zij den mantel, omdat h|j zoo mooi was, toch maar zou nemen en dat zjj zich door verontwaardiging en drift wel een beetje had laten meeslepen. Z(j ontving nu den mantel en 700 dollars op de cheque terug. Toen men met de chèque by het bankiers, kantoor kwam om daarop de 1000 dollars te ontvangen weigerde de bankier de betaling, omdat de onbekende dame intusschen haar geld uit de bank had opgevraagd. Geachte Redactie van de T. C. 1 Beleefd verzoek ik u voor het onderstaande eenige plaatsruimte. In verband met de ingezonden stukjeB van de hoeren F, Keper en 0. Mossel in Uw nummer van Zondag j.l., wensch ik even mede te dèelen, dat de heer Mossel zich op de bekende vergadering omtrent eene visite aan een der Wethouders onduidelijk moet hebben uitgedrukt. Op mfj heeft zjjne rede den indruk gemaakt, alsof deze visite afgelegd was op Zaterdag, 29 Febr. j 1. aangezien een en ander omtrent dit bezoek mede gedeeld werd in verband met het bewuste bezoek ter Secretarie. Niemand der vergaderden heeft stellig kunnen merken, dat hier sprake was van eene voor eenige jaren afgelegde visite. Verscheidene personen, die cp de vergadering aanwezig waren, heb ik dozer dagen gesproken, en allen verkeerden in deze zelfde meening. Verder werd mij van bevoegde zfjde medegedeeld, dat de heer Mossel reeds, voordat hij de vergaderzaal verlaten had, de overtuiging had ontvangen, dat h(j deze zaak niet juist had voorgesteld. Aangezien Uw berichtgever bi) den heer Mossel niet onbekend is, had dus m. i. deze kwestie voorkomen kunnen worden. Met alle achting, UEd. dw., CORRESPONDENT. Oosterend, 10 Maart 1896. M, de Red.! Nogmaals waag ik het een klein plaatsje ie vragen in Uwe courant, wijl het ingezondene van den Heer We8stra minstens onjuist is, inzonderheid in betrek king tot ons bezoek ten Raadhuise. Hel schflnt, dat de Heer Wesstra het zich niet kan voorstellen, dat dit bezoek ons aanleiding kon geven tot ontevreden heid I Gaarne deelen ook wis dit gevoelen in zooverre het ons bezoek geldt ter Secretarie, waarover dan nok op de bewuste vergadering niet is gesproken. Ware dit punt ter sprake gekomen, ik zou niet anders hebben mogen do6n dan mijnen lof te betuigen over de beleefdheid van het personeel aldaar. Het is dan ook mijne vaste overtuiging M, de R. dat Uw ver slaggever een niet al te juist verslag heeft geleverd. Nochtans blijft het een feit, dat wQ driemaal tevergeefs een bezoek ten Raadhuize hebben afgelegd. Of er overigens, vooral ten opzichte van ons derde bezoek, niets bijzonders is voorgevallen, kan door den Heer Wesstra niet worden beoordeeld, aangezien hij niets anders kan weten dan wat de bode hem kon mede- deelen, die heel natuurlijk zijne ongepaste houding jegens ons zal verbloemen, tenzy hö handelde op hoeger gezag, wat vooralsnog door ons niet wordt aangenomen. Vei der ?al ik niet op de zaak ingaan. Mijn schrijven dient slechts om te voorkomen, dat wij de voorstelling van dan Heer Wesstra accepteerden. Ofschoon desverlangend genegen eene duidelijke voorstel! lig van ons bezoek ten Raadhuize te geven, acht ik het voorloopig gewenschter, om bijzondere reden, er voorts bet zwijgen toe te doen. C MOSSEL. Oosterend, 10 Maart '96. t-M 4*1 Jtk it I lUll LtSE» Amsterdam, 9 Maart. Aangevoerd 280 Run deren, le kwal. 68 4 ct., 2de kwal. 58 ct.Se kwal. 50 ct. per KG. 175 Melk-en kaltkoeien f 100 a 220Graskalveren fa; 140 nucht. kalv. f9 411; 28 Schapen f 4f Lammeren f 4 f501 vette Varkens 32 4 36 ct. per K.G. Purmerend, 10 Maart. Aangevoerd 110 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 702 nucht. kalv. f 5 a 18306 vette Varkens S3 4 40 et. per kg. 104 magere Varkens f9 4 20.00; 356 Biggen f 4 a 7,00; 880 Schapen en Lammeren; 216 Runde ren en 5 Stieren. Kip-Eieren f 2,75 a f 3,25 p. 100 Vette koeien, prijshoudend, handel vlug f 0.54 a f 0,66 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f80 4 f 160 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig, f 140 4 f 180. Vette kalveren, prijshoudend handel vlug. Nuchtere kalveren, prijshoudend handel vlug. Vette varkens, prijshoudend handel matig. Magere varkens en biggen, prijshoudend handel matig. Slachtschapen, prijshoudend, handel matig f 18 a f 26 per stuk. Overhoudeis prijshoudend handel matig f 12 4 19 per stuk. Zondag 15 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Sohaick. Koog. Voorm. 10 uur, Ds. de Mazüke. Den HoornVoorm. halftien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. tien uur de Hr. Niessink. Oosterend. Nam. 2 uur de Hr. Barends. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. (Voorbereiding.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus. (Doop.) Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 4 Maart tot 10 Maart. ONDERTROUWD GETROUWDGeene. GEBOREN OVERLEDEN: Martje Bakker, 75jaren,weduwe van Simon Zoetelief. Cornells Witte, 54 jaren, geh. met Martje Zoetelief. Abraham van Lenten, 68 jaren, weduwnaar van Cornelia Krijnen. Trijntje Leenderts Salm, 47 jaren, geh. met Pieter Kejjser.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2