OFFICIEEL GEOEELIE. N°. 885. Zondag 15 Maart. A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* öit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond» Abonnementspry* per S maanden Vouc dsn Bobo SO Cte. France per po*i door ge heel Nbdsblanb 46 Ctz. Naar Amerika «n andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prpt der Advertentiën Van 1 tot S regels 80 Cta. Iedere regel meer 6 Cts. droste letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN es ADVERTENTIËN wordes aangenomen by de Uitgevers LANGEVELB Se BE ROOIJ, ParkstraatBoeg op Tnn Jaarlijksche toelating van nieuwe leerlingen op de o, 1. scholen. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 1 April a. s. nieuwe leerlingen tot de o. 1. scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, die op 1 Januari 1896 den leeftijd van 5 jaren hebben bereikt, waartoe men zich vóór 20 Maart a. s. moet aanmelden by de betrokken hoofden der scholen, onder overlegging van het vaccinatie- bewys. De leerlingen, die tot de school met uitgebreid leerplan te den Burg wenschen toegelaten te worden, moeten 1 April e. k. den leeftijd van 9 jaren bereikt hebben. Texel, den 5 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 14 Maart 1896. Wij willen er aan herinneren dat na 15 Maart iederen Maandag geregeld markt wordt gehouden. Maandag a. s. vangen de gewone weekmarkten alzoo weder aan. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende annonce, betreffende eene dienstwijziging van de stoom boot „Ada." Oudeschild, IS Maart. Q-isteren is hier een vat hars aangebracht, zonder merken, hetwelk door een visscher in zijn net van den zee bodem was opgehaald. Dê Cocksdorp, 13 Maart. Het zoontje van den landbouwer S. L. had gisteren op de hof stede „Weltevreden" het ongeluk onder het spelen van den schuurzolder te vallen. In bewusteloozen toestand en bezeerd aan het hoofd werd hij opgenomen en naar de woning van zijne ouders gebracht. Hoewel de val van eene vrij aanzienlijke hoogte plaats had, schijnt de toestand van den knaap bevredigend te zijn. Vlieland, 11 Maart. Verleden Maandag avond werd alhier door de zangvereeniging „Excelsior" onder medewerking van Mevr. Veenhoven-Van Hasselt (sopraan), Mejuffrouw Roelfsema (alt), woonachtig te Groningen en Mejuffr. R. van Messelt (piano! van Harlingen een soiree musiGale gegeven, die uitstekend geslaagd is. De solo's en duetten, door de dames Veenhoven en Roelfsema ten gehoore gebracht, waren in één woord verrukkelijk en brachten het publisk letterlijk in extase.' Ook het meesterlijk spel van Mej. Van Messelt droeg zeer veel bij tot het succes van den avond. Voorts werden ter afwisseling door den heer Gilhuys, directeur der zeevaartschool alhier, eenige komische voordrachten gehouden, die het publiek een stormachtig applaus ontlokten. De heer Gilhuys is een uitstekend declamator, die in hooge mate de gave van het woord bezit. Wat eindelijk de Zangvereeniging „Ex celsior" aangaat, deze betoonde ook nu weder baren naam met eere te dragen. In één woord, het was een genotvolle avond en de heer Veenhoven, onze burgemeester, was dan ook voorzeker de tolk van alle aan wezigen, toen bij allen, die zoo geheel belang loos er toe hadden medegewerkt, het publiek dezen genoegelijken avond te verschaffen, zijn dank betuigde. De opbrengst dezer soiree, een vrij aanzien. lijk bedrag, is bestemd voor het fonds tot den aankoop van een orgel in de kerk alhier. Nog zij vermeld, dat den directeur van „Excelsior" op den avond van de generale repetitie een aangename vorrassiDg was bereid. Hem werd n.l. als blijk van waardeering door de leden van „Exc." een keurige ebbenhouten dirigeerstok vereerd, met zilver gemonteerd en voorzien van inscriptie, benevens een een voudige, doch smaakvolle lessenaar. Voor twaalf jongelieden, die op Io. April e. k. den vollen ouderdom van zestien jaren hebben bereikt, doch op 15 Mei daaraanvolgende het negentiende levensjaar niet zullen inge treden zijn, bestaat de gelegenheid om bij het korps genietroepen te Utrecht te worden opge leid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. Gegadigden behooren zich tusschen den eersten en twingtigsten Maart eerstkomende aan te melden bij een der plaatselijke of garnizoenscommandanten of bij den comman dant van het korps genietroepen te Utrecht. Zij die praGtische bekwaamheid van het timmermans- of metselaarsambacht bezitten kunnen, na een in Indië af te leggen examen worden bevorderd tot militair opzichter der genie. Voor de voorstanders van inkomende rechten op granen valt tegenwoordig in Frank rijk iets voor, waaruit zeer veel leering te trekken is, zegt de „Ned. Bakkers-Courant." Da slechte wijze waarop de contróle aldaar wordt uitgeoefend tusschen ingevoerd graan en uit te voeren meel is oorzaak, dat wij te genwoordig in Nederland Fransch meel belang rijk goedkooper kunnen koopen dan het waardis. Ontzaglijk moeten de schaden zijn, die door zulke handelwijze aan de Fransche schatkist worden toegebracht. De „Staats Ct." bevat een staat van besmettelijke veeziekte in Nederland, voor gekomen gedurende de maand Febr. 1896. In het geheele rijk kwamen voor 35 gevallen van mond- en klauwzeer van 4 eigenaren, 2 gevallen van kwade droes en huidworm by de eenhoevige dieren van 1 eigenaar, 109 gevallen van schurft bij eenhoevig vee en schapen van 12 eigenaren, 15 gevallen van ziekte van varkens van 14 eigenaren, 19 gevallen van miltvuur bij alle vee van 16 eigerareD, 30 gevallen van het kwaadaardig klauwzeer der schapen van 7 eigenaren. Uit België zoo schrijft de heer A. M. van 's rijkslandbouwproefstation te Wageningen is weer een kunstmest in aantocht, die door agenten der firma E. Vermeyer Co. 279 Leopold 11 laan te Brussel tegen f 10 de 100 Kg1, wordt aangeboden, maar ook, indien men veronderstelt, dat de analyse, die wordt opge geven uitkomt, slechts p. m. f 4 waard is. In de aanbeveling dezer dure meststof wordt gewag gemaakt van de by menging van 20 25 pet* .doodstof" of insekten vernietigend poeder. Het is evenwel den heeren van bovengenoemd proefstation niet mogen gelukken een bestanddeel in 't mengsel te ontdekken, waaraan zoodanige eigenschappen kunnen worden toegeschreven, daargelaten of het erg doelmatig zoude zyn een zoodanige stof met den mest te vermengen. Er schynt een zwerm van Fransche en Bel gische industrieelen op kunstmestgebied op ons land te azen, en het is verbazendwekkend, hoe de boeren zich nog altyd laten bedriegen. Wij lezen in De Oorlogskreet: Er zijn in den laatsten tijd heel wat berichten in de couranten verschenen over kinderverkoop in het „L«ger des Heils" en blijkbaar heerscht er een misverstand over de beteekenis hiervan, en over ODze bedoeling hiermede. Het is mis- Bihien goed hier te zeggen, dat wy beweren, dat het in de macht van de ouders is om met hunne kinderen te doen wat zij willen, öf om ze op te voeden voor een wereldsch, zondig, zelfzuchtig, onzedelijk leven, öf om ze goede, zedelijke, oprechte Christelijke leden van de maatschappij te maken. Het laatste is volgens onze meening het beste. Zoo is het slot van deze bijeenkomst altijd, dat de ouders hunne kinderen overgeven aan het Christendom, wat het voorbeeld is, dat het „Leger des Heils" aan het volk wenscht te geven. Het woord „Kinderverkoop" wordt zooals het meer gebeurt in het Leger met zijn eigen aardige methoden, gebruikt als een middel om menschen te trekken, en ze dan deze les te leeren. Men schrijft uitEssehen.* De vee-uitvoer uit Nederland was Dinsdag van groote betee kenis. Per extra-treinen werden langs het grensstation Rozendaal 95 waggons vee naar België en Frankrijk verzonden, ter waarde van ruim f 1,500,000 De eierproductie bij kippen. De eierstok van een kip bevat 600—800 kleine cellen, die bij volkomen ontwikkeling een even groot aantal eieren kunnen leveren, doch nooit meer, daar zij niet meer aangroeien of vermeerderen. Krijgt de kip by haar voeding het voor de eieren benoodigde eiwit niet, dan kan zij on mogelijk eieren leggen, ofhoogstens zeer weinige en kleine. Rijkelijke voeding en goede ver zorging, ziedaar de hoofdvereischte voor het grootste aantal eieren. Legt een kip bij slechte voeding niet meer dan 80 100 eieren per jaar, dan zou dat aantal bij rijkeiyke voeding 130—160 hebben bedragen. In het eerste geval verloopen 6 7 jaren en de kip is uitgelegd, in het tweede geval 3—4 jaren, waardoor de voeding en verzorging over twee jaren wordt gespaard. Een Belgisch geneeskundige zegt dat geeu wen een voor de gezondheid zeer heilzame ver richting is, en bovendien een gunstigen invloed oefent by aandoeningen van de keel of deEusta- chische buis. Geeuwen is de meest natuuriyke manier om de ademhalingsorganen te oefenen, daar alsdan al de by de ademhaling betrokken spieren van de borst en den hals in werking komen. Geeuwen verdient aanbeveling, zoowel des mor gens als des avonds, en wel met uitgestrekte armen; de longen worden daardoor geventileerd en de by de ademhaling benoodigde spieren ver sterkt. By wyze van gymnastische oefening, wordt geeuwen met goed gevolg toegepast by keel- en oorziekten. Het moet dan zes of acht maal achtereen gedaan worden en telkens gevolgd worden door slikken. (M. t. v. V.) Deze vinding is een ware uitkomst. Wanneer men n.l. nu eene vervelende rede of idem gesprek moet aanhooren, zal geeuwen niet als onbeleefd heid worden aangemerkt doch als gezondheids- gymnastiek worden beschouwd. Goed zoo. Nu allerwegen naar brongas wordt gezocht, wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat te Brandwyk, in de Alblasserwaard, sinds oude tyden by winteravond en vriezend weder vele knapen zich op het ys vermaken met het zoeken naar zoogenaamde .blazen" of luchtbellen onder het ys, waarin dan voorzichtig met een spyker of ander scherp voorwerp eene kleine opening wordt gemaakt. Vervolgens wordt een brandende lucifer boven deze opening gehouden, waarop niet zelden een vlam omhoog stygt van een halve meter of meer. Ofschoon deze vlam spoedig daalt kan zy toch soms geruimen tyd branden. Stellig stroomt dus uit deze opening in meerdere of mindere mate gas, die zich uit den bodom ont wikkelt en aan de oppervlakte des waters onder een ysvloeis samenstroomt, waardoor de dusge naamde .blazen" ontstaan. Tot welke belangrijke ontdekkingen men op dat gebied nog komen kan, zou misschien een onderzoek leeren. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1