Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. P K 1 DIKBEUBTEN. Te Wageningen werden op de boerderij der Rijkslandbouwschool, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, waaronder vooral boterfabrikanten, proeven genomen met de T Radiator, ter bereiding van gepasteuriseerde boter, eene uitvinding van den Zweedschen v ingenieur Salenius, die zelf bij de proefneming tegenwoordig was, evenals da directeur der maatschappij „Vaita", te Rotterdam. Ook hier waren de verkregen uitkomsten verrassend; het werktuig geeft in één minuut van versche melk gepasteuriseerde boter van fijne kwali teit en vereenigt in zich: centrifuges, koel-ap- paraat, karn- eu kneedmachine. De ontroomde melk vond tegen 2 cent per liter gretig koopers. Uit Oostfriesland, in de Pruisische pro vincie Hannover, wordt gemeld: Een Neder- landsche Maatschappij is voornemens, van Oldersum uitgaande, met 20 schepen de hariDg- visseherij uit te oefenen. De noodige grond voor gebouwen en opstallen moet in de nabij heid der in aanleg zijnde sluis van het Dort mund— Eemskanaal reeds zijn aangekocht. Door een drijvend spoor moet de aansluiting met den Westf'aalschen spoorweg wordou verkropen. Eene dorps-Idylle. Uit Oosterwolde meldt de „Leeuw. Ct." 't Geheele dorp in onrust, slapers opgeschrikt uit hun rustigen slaap, het gezellig gekout ge staakt, de feestvreugde verstoord door het luiden der brandklok en het akelig geroep: „brandbrandde school staat in brand Allen naar de plaats des onheilsburgemeester, secretaris, architect, brandweermannen, spuit gasten, marechaussees, dorpelingen. Een aan houdend geroep om lantaarns, ten eindeden brand te zoeken. In de school eindelijk een brandende kachel en daarbij een glaasje zoet, kleurig vocht; de meid van den meester met iemand van het andere geslacht hadden heimelijk de school in een tempel der liefde herschappen en hun vurige liefde met een gloeiende kachel trachten te ver- hoogen en nu had een vonk uit den schoorsteen hun verblijf verraden en aan hun minnekoozen een onverwacht einde gemaakt. Dus raakte heel het dorp in oproer. In Opsterlar.d moeten nu, volgens het dezor dagen opgemaakte belastingkohier over '96 ook de werklieden meebetalen die170 gulden in een heel jaar verdienen. Vroeger waren ze tot f 200 vrijgesteld, nu niet meer. Naar dezen maatstaf zijn thans 200 arbeiders meer in de belasting aangeslagen dan verleden jaar. Dat wordt, zooals de Franschen zeggen, „eieren scheren," ia plaats van schapen. Of het daar ook knijpt met de gemeente- financiën. Aan een buitenlandsch landbouworgaan ontleent „De Nijv." de mededeeling, dat het prof. Rud. Emme gelukt moet zijn eene methode te vinden tot het conserveeren van geheele slachtdieren met huid en baar, en dat er te dier zake reeds 'eene vereeniging tot stand is gekomen. Genoemde hoogleeraar moet er in geslaagd zijn, een os, een schaap, een varken na het slachten op een zeer een voudige manier zoodanig te behandelen, dat het geheele onverdeelde cadaver vele maanden lang volkomen ffisch blijft en wel zonder dat het tot gebruik bestemde vleesch met chemi caliën in aanraking gebracht wordt. Er zijn maar weinig personen, die weten, hoe zij eigenlijk trappen moeten klimmen, zoo schreef onlaags een Amerikaansch geneesheer. Gewoonlijk gaat men bij eiken stap op den voetbal staan, om zoo tot eeno volgende trede op te spriDgen. Dit is zeer vermoeiend voor de spieren, omdat hierdoor het volle gewicht van het lichaam op de beide beenen en voeten rust. Men moet bij het trappenklimmen juist zorgen voor eon zooveel mogelijk gelijkmatige verdeeling van het lichaamsgewicht en den voet plat op de treden van de trap zetten, met hiel en al en dan langzaam eu bedaard klimmen. Zoodoende doet geen enkele spier te veel werk, maar vervult elke spier op natuur lijke wijze haren dienst. Terwijl bij ons het gebruik van petroleum als verlichtingsmiddel slechts eecige tientallen jaren bekend is, was deze stof reeds 3600 jaar vóór Christus bekend en werd zij ook in die tijden dikwijls voor bovengenoemd doel gebruikt. In Babyion gebruikten de ingezetenen eene soort van asphalt, dat van de bronnen van de Jo, een zijrivier van de Euphraat, 120 mijlen van Babyion, werd aangevoerd. De eeuwige vuren op de altaren in Bakoe, waar vuuraanbidders woonden, waren slechts uitstroomingen van petroleumbronnen, dio aan gestoken werden en door gestadigen toevoer- van aardolie gevoed werden. Zondag 15 Klaart, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur, Ds. de Mazure. Den Room. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. tien uur de Hr. Niessink. Oosterend. Nam. 2 uur de Hr. Barends. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends, Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kdperus. (Doop.) Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Vergadering Donderdag 12 Maart voorm. 101/» uur. Voorz. Jhr. Strick van Liasehoten, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden, de heeren Westenberg, F. Kejjser, Dros, Ztjm, Roeper, Koorn, Koning, Bakker, Mets en Lap. Afwezig met kennisgeving de heer C. KeiJser Pz. Secretaris J. A. Wesstra. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens doet do Vocrz. mededeeling van de volgende ingekomen stukken: Schrijven van A. DalmeiJer, berichtende aanneming der benoemiDg tot gemeente-opzichter. Miss. Gted St. houdende goedkeuring der begroeting voor 1896. Idem omtrent het Koh. H. O. voor 1896. Miss. van den Min. van W. H. en N., dat tegen de verandering der dienstregeling op de spoorwegen Alkmaar—Helder thans overwegende bezwaren be staan, doch bti de invoering der zomerdienst op de belangen van Texel zal worden gelet. Miss. Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan eener tfldeltjke geld- leening (kasgeld) Nog doet de Voorz. mededeeling dat is gebleken dat de toegestane gelden (f 250) tot verbetering van de algemeene begraafplaats, te weinig zijn voor de algeheele verbetering, slechts voor 2 vakken was zulks voldoende; zeer naar rencegen is het werk tot zoover uitgevoerd, en spreker wenscht dat op een volgende begroeting het nog noodige zal worden toegestaan, hjj verwacht dat door de bedoelde ver betering, alsook door den fraaien aanleg en het good onderhoud, de eenige alg. begraafplaats meer en meer de sympathie van het publiek zal mogen verkrijgen. Verder doet de Voorz. mededeeling, dat, in verband met eene meer gewenschte dienstregeling van den brandweer, eene oproeping is gedaan van vrijwilligers tot bedieniDg van den aaDjager, tegen eene vergoe ding van 25 cents per uur wanneer de aanjager buiten den Burg hulp moet verleenen; 30 personen hebben zich hiervoor aangemeld op verzoek hebben zich beschikbaar gesteld als brandmeester en brandmeester plaatsvervanger hiervoor do heeren M. Langeveld en A. Lap; dat door den Dir. van het postkantoor alhier het verzoek is gedaan, om nevens zijne woning te doen bauwen eene kamer, waaraan groote behoefte bestaat door de ondoelmatige inrichting zgrier woning; door genoemden heer was daarbij te kennen gegeven dat bjj inwilliging van dat verzoek, het Rijk waarschijn lijk wel genegen zoude zijn eene hoogere huur te betalende Voorz. heeft dat werk door den gemoente-opziebter doen opnemen, waaruit blijkt dat voor dit djel f 1000 benoodigd zal wezen; h(J zou dan ook alroads eon voorsts! daartoe den Raad hebben aangeboden, indien zich geene moeieltJkheden hadden opgedaan; hij hoopt echter in eene volgende vergadering voorstellen te doen en geeft thans den leden in overweging om na afloop der vergadering het terrein te gaan zien. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Verordening heffing en invordering marktgeld. De concepten welke ten deze ter tafel worden gebracht, vermelden het bedrag van marktgelden en weegloonen, zoomede de invordering daarvan en verdere bepalingen. De te heffen marktgelden verschillen weinig bi) die welke thans worden geheven; en zijn; Paard, Veulen, Ezel, Os. Koe, Hokkeling, Kalf lOcent- nucht. kalf 2'/a cent; Ram boven het jaar 2l/s ct. Ram beneden het jaar, Schaap, Lara 1 ct. Bok of Geit 1 ct, Varken 10 ct., Schram 2V2ct.,Biglct. voor het bespreken van hokken op de zoogenaamde lammermarkten wordt 5 ets. berekend voor een hok van 15 lammeren of minder; voor grootere partijen verhooging naar dezelfde berekening; verder zal van gemeentewege gedurende die lammermarkten stroo in de bokken worden gedaan, waarvoor verschuldigd is een recht van 1 ct. per lam. Overigens bevat de concept-verordening tarieven voor het opslaan van tenten, kramen, enz. enz., zoomede voor het gebruik van het marktterrein voor den verkoop van goederen Voor het gebruik der veebascule wordt voorgesteld een weegloon te heffen van 40 ets. voor een rund, 25 ets. voor een Varken, 10 ets. voor een Schaap en verder een tarief voor verschillende ter weging aan te bieden goederen. De concepten werden achtervolgens in haar geheel voorgelezen, vervolgens artikelsgewiJze behandeld en slottens met zeer enkele wijziging aangenomen. Omtrent het voornemen tot het restaureeren der vischmarkt, tot plaatsing van de veebascule daarin, de8lt de Voorz. mede dat de kosten daarvoor worden begroot op f 300, welke som B en W echter te hoog voorkomt; B en W zullen dus blijven uitzien naar een geschikter plaats voor de veebascule en, alsook om het gebouwtje op de vischmarkt goedkooper te restaureeren. Voorstel B W houwen veldivachterswoning te den Burg De woning van den gemeente-veld wachter is volgens B. en W, ondoelmatig en oDgezond, en wordt, ten gevolge van het opzeggen der huur van een gedeelte van die woning aan den heer A. P. Koorn behoorende, tot woning geheel onvoldoende. Daarom wordt door B, en W. voorgesteld de be staande woning te doen afbreken en daar ter plaatse eene nieuwe woning te bouwen, bi) aanbesteding; een en ander tot geen hoogere som dan f 1100; een 3-tal plannen wordt daarvoor ter tafel gebracht. Discussies hadden naar aanleiding van dit voorstel niet plaats; het voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. Voorstel B W aangaan gèldleening. De geldleening hier bedoeld is een gevolg van de aanneming van het voorgaande voorstelmet alge meene stemmen wordt daartoe besloten en wel tot een bedracr van f 1100, rente hoogstens 4 ten honderd, aflossing 30 Juli 1909. Adres inzake haven Oost Ten deze was ingekomen een adres, onderteekend 0. Mossel, lid van de permanente havencommissie, met overlegging van copie van adressen aan den Min.v. W. H' en N. en aan de Prov. Staten en een nieuw plan voor eene haven te Oost zoomede, eene Memorie van toelichting. Het verzoek is dat de Raad door een adres van adhaesie of d;or een zelfstandig adres deze zaak zal steunen, ten eiude zoo spoedig mogeljjk een gunstigan uitkomst te verkrijgen. De Voorz. zegt dat, hoe weinig rooskleurig de toestand schfint ten opzichte van de visscherfi, uit de herhaalde aandrang tot het verkregen van een haven, het zich toch laat aanzien dat in het visschersbedröf een bestaan is te vinden, anders zou het bedoeld verzoek niet gerechtvaardigd z(jn. Namens B. en W. stelt hQ voor het verzoek in te willigen en namens den Raad, door een adres van adhaesie aan den Mm. van W, H. en N. en aan de Prov. Staten, de poging te ondersteunen; daarin verzoekende het daarheen te leiden dat bovenbedoelde haven tot stand worde gebracht voor rekening van het R'Jk, met subs, van do Prov. Staten en de toe gezegde bfjdragen van de Gemeente en van bewoners van Oosterend. De conceptadressen ten dezen worden voorgelezen. De heer Mets zegt dat hfl met groote ingenomen heid verneemt dat reeds een ontwerp van adres gereed is, omdat volgens zflne meening in het belang van visecherfl en echipperti het dringend noodig is dat een nieuwe haven worde gemaakt of de bestaande wordt vergroot Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B en W aangenomen. Daarna gaat de Raad in geheime zitting tot behan deling reel, tegen den H. O, Na heropening der openbare vergadering is niets meer aan de orde. De Voorz. wil echter alsnog in deze vergadering iets mededeelen over een voorval dat tenRaadhuize moet hebben plaats gehad, volgens een ingezouden stuk in de „Texalsche Courant." Ofschoon zich in den regel aan zulk schrijven niet storende, zal h(J thans daarop eene uilzondering maken omdat het betrefteen gemeente-ambtenaar. Het betreft het bezoek ten derdemale, aan het Raadhuis door de heeren Mossel en Koorn. Naar de gemeente-bode hem mededeelde verzocht deze de bedoelde personen om in de wachtkamer te wachten en begaf hfl zelf zich naar de Secretarie, waar z(jne tegenwoordigheid noodig was. Kort daarop van daar komende kwamen ook de bedoelde personen uit de wachtkamer en beklaagde de eerste der beiden zich over de minder humane behandeling, door hen in een niet-verwarmde kamer te laten wachten, waar hen niet eens een stoel was aangeboden. (De oorzaak daarvan moet geweest zjjn dat des bodes vrouw aan bedoelde kamer was op te knappen en mitsdien de stoelen er uit waren verwijderd.) De heer Mossel vergeleek de ontvangst ten Raad- huize, bfl een bezoek door hem bfl den Comm. d. Kon. afgelegd, die, gereed om uit te rijden, het rötuig een uur Jiet wachten om hem te woord te staan. De Voorz. zegt dat hfl de gemeente-bode heeft learen kennen als iemand, die wars van vleierQ, stöeds de waarheid zegt; hQ heeft dan ook geen reden om aan diens woorden thans te twijfelen. Spr. vindt het zeer ongepast om een ambtenaar in het openbaar te laken en keurt af de houding van den schrijver van het ingezonden stuk waar deze daarin zegt „tenzfl hfl handelde op hooger gezag." Wie dat hooger gezag is, zegt spr., behoeft geen nadere verklaring. De heer Mets stelt als motie voor dat de Raad verklaart het volle vertrouwen te stellen in den Burgemeester, Secretaris en Gemeente-bode, welke motie met bewözen van instemming wordt begroet. Verder niet te behandelen zijnde wordt de verga dering gesloten. Leiden, 13 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd: Oasen - stuks f 115 a f 246 19 Stieren (53 a f 192; Veulens stuks- f af 177 kalfkoeien f 100 a f 240- Melkkoeien f 100 a f 240; 146 Varekoeien f 82 a f 200; 125 Vette koeien f 115 a f 246; 30 Vette kalveren f 89 a f 84, 187 Magere kal veren 3,— a f 13, 10 Graskalveren fl7a f45 Vette Schapen f - a f -.00; 304 Schapen weide) f 12, a f 22, Paarden f af 192 Magere Varkens f 14 a f 35 Vette Varkens a. 198 Biggen f 3.50 a f 13. (Voorbereiding.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. CORRESPONDENTIE. Van onzen berichtgever te Oosterend ontvingen wij nogmaals ter plaatsing een ingezonden stuk, als antwoord op dat van den heer Mossel, waarin hij zich verdedigt, dat met de zegswjze ,op de Secretarie," volgens algemeen heerschende begrip pen op Texel aangeduid wordt elk bezoek het welk men ten Raadhuize brengt. Eet bedoelde stuk in zjn geheel op te nemen, meenen wj niet noodig. terwijl voor verder ge schrijf deze zaak betreffende, in ons blad geen plaats beschikbaar is. De Uitg.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2