Uitslag van gehouden Verknopingen. Buitenland. Ingezonden Stukken. M arktberichten. PBEDIKBEURTEN. Beter dan praatjes. Een inge zetene van Amsterdam, een bekend weldoener, heeft de vorstelijke som van f 45000 dispo nibel gesteld om de armoede en de ellende te lenigen, welke heersehen onder de arbeiders bevolking in de veenderijen in de gemeenten Opsterland, Haskerland en Schoterland. Woeste gronden zullen worden aangekocht en ontgon nen en daarop zullen doelmatige arbeiders woningen worden gebouwd. De milde gever heeft de uitvoering en lei ding opgedragen aan den heer R. van Zinderen Bakker, wethouder der gemeente Opsterland te Eortezwaag. De heer B. had reeds met den gever eene conferentie. Dadelijk na de toezending stelde de heer B. zich in contact met ds. Boersma, predikant bij deherv. gem. te Nijebaske, welke in den laatsten tijd zich veel voor opheffing der armoede aldaar inte resseerde. (U.|D.) Door den Belgischen minister is toege staan, dat op 1 April a. s. bij gelegenheid der jaarmarkt het grenskantoor van Koewacht (Belgie) zal opengesteld zijn voor den invoer van rundvee. Op de uitgestrekte heidevelden onder de gemeente Bakel (N. B.) is, de doodsche stilte die daar vroeger heerschte sedert eenige jaren vervangen door leven en vertier. Op kleinen schaal begonnen, zijn daar thans reeds 70 per sonen werkzaam, met het beploegen van den grond en het planten van dennen. Dezer dagen kwamen weder 200000 planten aan om uitgepoot te worden. Aan volwassen personen wordt voor dezen arbeid een gulden per dag betaald, een loon waarvan men in die streken behoorlijk kan leven. Twee gezinnen uit Nijehorne enKatlijk maken zich gereed om met eenigen tijd af te reizen naar Chili, ten einde zich daar met der woon te vestigen. Deze gezinnen, bestaande te zamen uit 14 personen, zijn niet geheel onbemiddeld. De minder gunstige tijdsom standigheden geven hen evenwel aanleiding om derwaarts te trekken, temeer daar de voor uitzichten daar best zijn te noemen. Het boofd van ieder gezin bekomt gratis 70 hectare land in eigendom, terwijl daaraan 30 hectare wordt toegevoegd voor ieder kind boven 12 jaar oud. De benoodigdheden voor een woning worden ook verstrekt, doch moeten evenals de reis kosten, die thans worden voorgeschoten, later worden teruggegeven. De grond, thans onont gonnen, heet zeer vruchtbaar te zijD. De hoofden van de beide gezinnen zijn flinke mannen van onbesproken gedrag; zij hebben een gezond gestel en zijn bekwaam in het landbouwvak, allen eischen, gesteld door de Chileesche Regee ring tegenover de voordeelen door haar den kolonisten aangeboden. Werd voor eenige dagen melding gemaakt van het vinden eeuer gasbron te Hoofddorp, Haarlemmermeer, thans is eene nieuwe gasbron in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam ontdekt, en wel op het fabrieksterrein der heeren J. en C. Blooker. In den stal bevond zich reeds sedert lang een wel. Deze wel blijkt gas te leveren in zulke hoeveelheid en van zulke uitstekende qualiteit, dat de fabrikanten er aan denken, ook op andere punten van het terrein de bron aan te boren en het gas dan aan te wenden tot verlichting of verwar ming der fabriek. Door een toeval is de bron ontdekt. De koetsier zou des avonds laat water uit de wel putten en maakte daarbij gebruik van een vetkaars. Plotseling zag hij een blauwe vlam boven het water zweven, wat de zekerheid verschafte, dat de wel gas bevatte. De bloembollenkweekers in Haarlems omstreken hebben, zoo schrijft men, zoodra de bollen zich boven den grond vertoonen, vaak met allerlei tegenspoed te worstelen. Niet alleen dat het weder hun soms leelijke parten speelt, maar ook allerlei gedierte aast er op; vooral de hazen zijn verzot op de jonge spruitjes der krokussen. Indien de jachtwet nu maar toeliet, dat ieder op zijn eigen terrein meester was over het wildmaar de kweekers zijn nu aan alle kanten gebonden en moeten met zeer veel onkosten hunne velden trachten te beschutten. De heer De Kanter, lid der Tweede Kamer, heeft zich indertijd voor deze zaak zeer veel moete gegeven, maar tot dusver zonder vrucht. Naar eene wijziging in de jachtwet wordt in die streken zeer verlangend uitgezien. Een manke huzaar. Onlangs werd medegedeeld, dat onder de te Amersfoort in gelijfde lotelingan voor de lichting van 1896 er zich één bevond, die bepaald mank liep. Aan het „U. D." meldt men daarover nog het volgende; Toen de milicien voor den provincialen ad judant verscheen, verontschuldigde bij zich op diens vraag, waarom bij niet voor de keuring was geweest, met het antwoord, dat juist op den dag waarop de militie-raad zitting hield, zijne moeder werd begraven. Toen nu op de vraag van den provincialen adjudant, of hij bepaald slecht liep, een bevestigend antwoord door den loteling werd gegeven, sprak eerst genoemde: „dan zal ik je laten rijden." „In gedeeld bij net le regiment huzaren." Hilari teit in de zaal, verbazing op het gelaat des jongelings te lezen. Flauwe aardigheid. Wat er al onder den naam Tokayer-wjjn in den handel wordt gebracht, bleek bij een proces te Wiesbaden, waar de wijnhandelaar Bürgener en de winkelier Neigentind terecht stonden wegens het vervalschen van levensmid- middelen. De winkelier had van Bügener „To- kayer Medicinaalwjjn voor kinderen en reconvales centen'' gekocht voor 1,20 mark per üesch en verkocht die voor 2,59 mark: het vocht bleek bij nader onderzoek te bestaan uit water en suiker met een weinig wijn gekleurd. De winkelier had den naam niet mooi genoeg gevonden voor het edele druivensap, en op de flesschen etiquetten geplakt met het opschrift „Medieinal-Tokayer, approbirt und analysirt," dergelijke praktijken waren in den handel algemeen gebruikelijk, zeide h(j. Beide beschuldigden worden tot een boete van 200 mark veroordeeld. Op de Duitsche visscherij-stoomschepen is men reeds sinds eenigen t(jd bedacht geweest op proefnemingen met netten die er op moesten worden ingericht om al te jonge visch van zelf te doen ontsnappen. De heer H. O. Cordes, te Bremerhaven, heeft een daartoe ingericht net uitgevonden en in de nettenfabriek van Dahlstein, te Bremerhaven, is thans het eerste net naar zjjn uitvinding vervaardigd. Het is met rechthoekige mazen geheel en al zoodanig samengesteld, dat alle kleine nog on bruikbare visch door de bjjna geheel openblijvende mazen kan heensluipen, zonder door drukking of kwetsing te worden beschadigd. Deze eigen schap wordt nog versterkt doordien er van de netboom tot aan de spits van het net waarin de zich bevindende visschen worden samenge- schoven, aan elke zijde over de lengte een touw is aangebracht, zoodanig dat enkel het eene gedeelte, waarin de visschen zjjn verzameld, door dit touw wordt aangetrokken, en het op de overige gedeelten volstrekt geen werkinguitoefent. Deze touwen kan men naar goedvinden langer of korter aanzetten. Door die bewerking is het geheele bovengedeelte van het net los gelaten, en terwijl het hoog drjjft, laat het de geheele oppervlakte vrij voor het doorgaan der kleine visschen. Daaraan is ook nog het voordeel ver bonden dat het water door de openstaande mazen gemakkelijker ontwijkt. Of zich nu ook de verwachting zal bevestigen dat, doordien alsdan het water voor het net niet zoo sterk in beweging komt, de visschen alvorens binnen het bereik van het net te komen, minder in hun rust gestoord oi opgeschrikt worden, dat zal eerst later door proefnemingen kunnen blijken Deze netten zjjn nagenoeg niets duurder dan de thans gebruikelijke. {Buiten verantwoording van de Redactie.) Schrikwekkend klonk Zaterdagavond door ons rustig dorpje het geroep, brand/ brand/ waarop zich haast een ieder naar buiten spoedde en zich overtuigde dat de woning van de Wed. Boon in brand stond. In minder dan geen tjjd waren vele hulpvaardigen gereed te oergen, wat nog te redden was, terwijl voorts anderen de blusschmiddelen ter hand namen ter bescherming van de belendende perceelen. Ten sppt van de gebrekkige bluschmiddelen, waarover men beschikken kon, was binnen drie kwartier 't gevaar voor de belendende perceelen geheel geweken, dank zf) de ijverige pogingen van een ieder, zoowel mannen als vrouwen, vooral de laatsten, die door 't water aanbrengen, in vereeniging met eenige rappe gasten, op de schuur van den Heer V. geklommen, dat zoozeer bedreigde gebouw bewaard hebben. Men zou daarom ook gedacht hebben, dat het Hoofd der gemeente, die ongeveer een uur na 't uitbreken van den brand op het terrein kwam, eenige woorden van lof en waardeering zou over gehad hebben voor hen, die door hun kloek optreden, 't gevaar voor uitbreiding van den brand hadden be dwongen en hun verder opgedragen de taak nu ook ten einde te brengen, wat zeker met geestdrift was aangenomen geworden. Doch integendeel het optreden van den Burgemeester met diens agent was zoodanig, dat onder de gegriefde blus8chers eene opgewondenheid ontstond, die aan leiding gaf tot gedrang en het in den druk raken van den agent, terwijl zelfs een oogenblik ernstige onge regeldheden dreigden. De gematigdheid van het publiek was beschamend voor het gezag. Den Hoorn EEN TOESCHOUWER. Formerend, 24 Maart. Aangevoerd 140 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 622 nucht. kalv. f 5 a 18320 vette Varkens 27 k 36 ct. per kg. 136 magere Varkens f 10 A 22.00; 301 Biggen f 4 a 7,50; 1439 Schapen en Lammeren; 250 Runde ren en 7 Stieren. Kip-Eieren f 2,75 a f 3,25 p. 100 Vette koeien, prijshoudend, handel matig f 0.52 a f 0,65 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel vlug f 80 f 160 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig, f 130 f 200. Vette kalveren, lager in prijs handel matig. Nuchtere kalveren, lager in prfjs handel matig. Vette varkens, lager in prijs handel stug. Magere varkens en biggen, prijshoudend handel matig. Slachtschapen, prijshoudend, handel vlug f 18 a f 26 per stuk. Overhouders hooger in prjjs handel vlug f 14 21 per stuk Zaterdag 21 Maart te Oosterend. Notaris G, J. O. D. DIKKERS. 0.02.70 Schuur. Kooper Sd. Djjksen voor f 150.— 0.43 90 Weiland Hooge. 0.42.40 Idem. 0.46.40 Idem. Kooper Sd. D(jksen qq. -1450.— 0.65.80 Noordel. Kooper P. P. Boersen 370. 1.09.70 Fan. 2.11.10 Koeien weid. 0.65.90 Hoogeweidje. 0.65.10 Meisjesland. Kooper C. Gz. Ku(jper - 3160.— Zondag 29 Haart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. (Bev. nieuwe lidmaten.) Waal. Voorm. 10 uur, Ds. de Ma zure. Den Hoorn. Voörm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. tien uur de Hr. Niëssink. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Oocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends^ DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds, Koterijs. Burg 's Avonds half zeven Ds. Koterus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 18 Maart tot 24 Maart. ONDERTROUWD Jacob Kalis en Engeltje van Hert. GETROUWDGeene. GEBORENJacob, zoon van Luit Bakker en Cornelisje List. Hendrik, zoon van Dirk Maas en Aafje Smit. OVERLEDENTrijntje Dros, 63 jaren, weduwe van Jan Vlaming. Frouwtje Daalder, 57 jaren, gehuwd met Jan Bisschop. .^y .sc^a«eLi«wtujaj»w. w. ■hhiiiiiimi m—pcc—a—

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2