Buitenland. Ingezonden Stukken. Uitslag van gehnuden Verknopingen. Marktberichten» - Van Oosterend ontvangen wy nog het volgende bericht: Nog is vergaan de T. X. 128, schipper P. v. d. Vis. De drie opvarenden zeer waarschijnlijk ver dronken. Voor zooverre bekend zijn thans zeer ver moedelijk verdronken: A. Bakker, C. Vermeulen, P. de Bravo van T. X. 108. C. Visser, G. Visser en K. Kerke van T. X. 122. P. v. <i. Vis, B. Busselman en A. Vermeuleu van T. X. 128. P. v. d. Vis laat achter eene weduwe met 2 kleine kinderen, B. Busselman eene weduwe. Van eenige schuiten ontbreekt nog bericht. De Cocksdobp, 28 Maart. Gisteren strandde op een der gevaarlijkste punten in de Eierland- sche gronden op zeer grooten afstand van de kust een groot viermastschip, waarschijnlijk onder Engelsche vlag. Ofschoon men des avonds te zes uren met de reddingsboot van wal stak en alle pogingen aanwendde om de bemanning te redden, moGht men er niet in slagen het schip, waarvan reeds een der masten was gebroken en dat van de hooge zeeën veel te lijden had, te naderen. Ook de reddingsboot van Vlieland verscheen op de Vliehors, doch kon ook niets tot redding uitvoeren. Zooeven komt hier het bericht, dat de bemanning van het gestrande schip hedenmorgen is gered en te Vlieland aangebracht. De redding had plaats door de reddingsboot van Vlieland en door de „Hereules." De reddingsboot van hier kon geenen dienst meer doen, daar zij lek was geslagen. In de bladen wordt eene klacht geuit over handelingen welke collecteurs der Staats loterij te Amsterdam, zich zouden veroorloven. Deze zouden nl. zoo vindingrijk zijn om alreeds by de trekking der eerste klasse, bericht af te wachten op welk nummer den hoogsten prijs valt, terwijl zg bij aanvrage om loten ten ant woord geven„wij hebben niet." Indien zulks waar is, is de bedoeling er van niet moeielijk te radende collecteurs willen de kans zelve hebben, ten koste van het spelend publiek, aan wien zij later wel de briefjes verkoopen. Of deze handelwijze correct is, mag worden betwijfeld; de collecteurs speculeeren alsnu met de aan hen afgegeven loten, waarbij zij niets te verliezen hebben; zulk een handelwijze zou wellicht te verdedigen zijn wanneer iedereen gerechtigd ware tot den verkoop, nu daartoe enkelen worden aangewezen, is die handeling zeker misplaatst. Naar aanleiding hiervan wordt de opmerking gemaakt of het niet beter zoude zijn (indien althans de schatkist de voordeelen der Staats loterij niet kan missen; om staatsambtenaren voor den verkoop aan te stellen, hetwelk voor- deeliger zou uitkomen en waardoor mogelijk meerdere prijzen voor het spelend publiek ge maakt zouden kunnen worden. Iemand maakt aan de „Arnh. Ct." de volgende opmerking, naar aanleiding van het feit, dat in de gevangenis te Hoorn voor de confectiemagazijnen broeken werden gemaakt voor 9, jassen 12'/. en vesten 8 cent. Er schijnt uit de ondervinding mag men dit opmaken wel meer tegen dergelijke spot prijzen gewerkt te worden. Een gewoon pak, dat ik bij mijn kleermaker, die met de machine werkt, laat maken, kost f 14, daarbij is dus de stof niet meegerekend. De man is echter niets duurder of goedkooper dan zijne concurrenten. Nu ontving ik echter dezer dagen een prijscourant met stalen, waarop een costuum naar de maat gemaakt met stof en al wat er bij behoort werd aangeprijsd voor f 10 en f 13, dus het pak geheel gereed nog goedkooper dan de gewone kleermaker alléén voor het maken berekent en beiden zullen toch evenveel werk hebben voor het maken van een costuum. Dergelijke koopjes echter kunnen niet geleverd worden zonder gebruik te maken van krachten, die het eten gratis krijgen, of van krachten die op schromelijke wijze geëxploiteerd worden. Graanprijzen. Als wjj de grafische kaart van de korenprjjzen in de laatste eeuwen en ook een speciaal van de laatste jaren eens nazien, zoo schijjft de „Tel." dan treft ons de eigen aardige opvolging van goedkoope en dure jaren. Na tjjden van schrikkelijke duurte volgden tijden van buitengewone goedkoopte- Nu weten wij wel dat wij langzamerhand in andere omstandigheden zijn geraakt door de snelle en goedkoope ver bindingen met andere landen en werelddeelen, maar het is toch zeker, dat er eenmaal een oogen- blik aanbreekt, waarop verdere daling of rijzing tot de onmogelijkheden gaat behooren. Volgens Beerbohm was de productie van tarwe in de laatste jaren als volgt in millioenen quarters: 1895. 1894. 1893. 1892. Europeesche landen 177,9 190.9 179 4 171,7 Andere werelddeelen 121.5 128.8 127,9 129.6 Totaal299,4 319,7 307,3 301,3 De tarweoogst van dit jaar zou 66 millioen tonnen hebben bedragen tegen 70,6 millioen ton in 't vorig jaar, alzoo 4,6 millioen ton minder. De jaarlijks verschijnende overzichten en bere kening van waarschijnlijke uitkomsten van den graanbouw over 1895/96, uitgegeven van wege het Russische gouvernement, wijzen ook op een vermindering van productie. Deze statistiek, hoewel uit den aard der zaak evenals alle graan- statistieken niet onvoorwaardelijk betrouwbaar, is toch de beste, die bekend is, en berust op otficieele gegevens. Het Russische verslag komt ook op een ver mindering van den wereld-tarwe-oogstten bedrage van 250 millioen pud of 4,1 millioen ton, terwijl de roggeoogst een vermindering zou aanwijzen van 200 millioen pud of 3,2 millioen ton. Men zou dus mogen aannemen, dat tengevolge van een minderen oogst van circa 7 millioen aan tarwe en rogge, in verband met het bericht, dat voor dit jaar ook maar op een matigen oogst valt te rekenen, de graanprijzen naar boven zullen gaan. Dat zou werkelijk een hoopvolle toekomst openen en voor den landbouwer van harte te wenschen zijnmaar twee factoren zijn er helaas, die een leelijke streep door die rekening zouden kunnen maken: en wel in de eerste plaats de in Rusland opgestapelde en door de rijksbank be leende massa's koren en de kolossale maisoogst in de Ver6enigde Staten. Aan mais zou naar ds schattingen, circa 23,8 millioen ton meer geoogst worden, en daar, gelijk bekend is, mais in Amerika een zeer geliefd volks- voedsel, een grondstof voor brood, uitmaakt, kan natuurlijk die rijke oogst niet zonder invloed op den tarweprjjs blijven. Men komt alzoo tot de volgende slotsom. Aan rogge en tarwe is ongeveer een verminderde opbrengst van circa 4.5 millioen ton te consta- teeren, waartegenover een vermeerderde opbrengst van 9,5 millioen ton maïs staat. Een bepaald oordeel te vellen over de uitwerking en den invloed van die factoren op den graanprijs in 't algemeen en op den tarweprjjs in 't bijzonder, is niet wel mogelijk; daar echter in Argentinië de maïsoogst en ook die in andere landen niet is meegevallen, zou men wel kunnen aannemen, dat van daling der tarweprjjzen vooreerst wel geen sprake zal z(jn en dat een stijging, zij ze ook maar betrekkelijk gering, niet onmogelijk is. De Ammanstraat te Rotterdam werd Maan dag avond om 11 uur in opschudding gebracht. Verschillende voorbijgangers zagen namelijk een witte gedaante, die zich langs de voorgevels der huizen bewoog. Er was geen kwestie van ge zichtsbedrog, want het wezen bracht geluiden voort, die velen den schrik om het hart deed slaan. De bewoners der straat werden opgebeld, snelden naar boven en sloten de zolderramen met grendels en knippen. Een moedig bewoner der straat, de telegram besteller H. Muntz, treedt naar voren en zal het spook trachten te grijpen. H(J klimt in de dakgoot, doch op zijn komst wijkt het spook, dat thans weder in een viervoetig wezen is veranderd, terug. Het spook krijscht daarbij uit, dat hij om laag zal springen van de derde verdieping op de straat, waarop de bewoners reeds met dekens en matrassen komen aanloopen. Eindelijk gelukt het aan den telegrambesteller al zijn moed te verzamelen en de hand naar het spook uit te slaan. Het bleek toen een 10 jarige knaap te z(jn, geheeten T. L., die gerang schikt moet worden onder de slaapwandelaars. Hij was gekleed in een wit hemd, en liep nu eens recht op, dan weer op handen en voeten. Uit Amsterdam meldt men aan de „N. R. Ct." Reens heeft in zijne nieuwe hoedanigheid van schutter weder een zijner geestelooze grappen uitgehaald. Hij moest zich naar het bureau der schutterij begeven, waarschijnlijk om zich daar een pak kleeren te laten aan meten. Voor dezen gang had hij zich volgenderwijs toegetakeld: zijn hooge hoed prijkte met de waarschuwing: Een schutter"; voor de borst droeg hij een bordpapieren schijf met oranje linten behangen en te lezen gevend het woord: „Lombok"; op den rug een ander stuk bord papier met de woorden„een schutter te huur"; met den tromp van zijn geweer handelde hij als de lieden, die de tramrails van vuil zuiveren. Hij was vergezeld van een kameraad, en beider vrouwen volgden in een rijtuig. Nadat de beide mannen enkele oogenblikken in het gebouw der schutterij hadden vertoefd, werd de terugtocht ondernomen, waartoe alie vier in het rijtug plaats namen. - Het „Journal of Commerce" schrijft: De enorme vleeschinvoer van de laatste weken heeft de markt te Londen en Liverpool letterlijk met rund-en schapenvleesch overstroomd. De prijzen z|jn buitengewoon laag; het kost moeite, goed vleesch kwijt te raken voor 3'/, -4 d. „Daily News" bevat een interview met een paar groothandelaren over het wetsontwerp waarbij gevorderd wordt het merken van ingevoerd vleesch en kaas. Dat de Engelsche farmers daarvan voordeel zouden genieten, ontkende deze. De zeer juiste opmerking werd gemaakt, dat het merken van Hollandsche kaas onnoodig was, omdat deze door den vorm geheel afweek van de andere soorten. Bovendien, merkte een der ondervraagden op, dat iemand die kaas koopt, niet op een merk let, maar de boor neemt en een stukje proeft; dat is beter dan welk merk ook. Prof. Angelo Celli, te Rome opende z(jn college over hygiëne dit jaar met eene beschou wing over den achterlijken toestand van Italië op het gebied der gezondheid. De voeding bestaat in een deel van het land, uit zieke maïs, en in andere deelen eten de boeren kastanjes ot ook wel eikels. Dronkenschap neemt in de groote steden, de havens en de marmergroeven steeds toe. Vier pCt. der jonge Romeinen leidt aan Engelsche ziekte. De arbeidsloonen zijn zeer laag. De vrouwen staan in de rijstvelden den geheelen dag gebukt in het water, om zes stuivers te verdienen. De sterfte aan pellagra (een huidziekte) i3 van 1889 tot 1893 gestegen van 3113 tot 4300. Kropziekte en stompzinnigheid komen by een groot aantal menschen voor. Kinderen van negen jaar werken reeds, en jongens van tien jaar arbeiden in zwavelmijnen en marmergroeven. Strooien hutsen en spelonken strekken tot wo ningen voor duizenden. In duizend gemeenten zal nauwelijks een boerenhuis zjjn met een schoor steen. In dertig jaar zjjn er200.000 menschen aan cholera gestorven, en tienmaal zooveel aan tering. Als het niet van zoo oflicieele zijde verkondigd werd, zou men moeilijk gelooven, dat er in het schoone Italië nog zulke middeneeuwsche toe standen bestaan. (Buiten verantwoording van de Redactie.) Geachte Redactie 1 Dat iemand van den Hoorn zijne dorpsgenooten prijst, waar deze zich in 't gevaar bijzonder hulp vaardig hebben betoond, zal de goedkeuring wegdragen van ieder, die weet, hoe streelend het is, wanneer het goede, dat men verricht, wordt erkend en ge waardeerd. Daarentegen hinderde het mij, dat „Een Toeschouiver" het noodig vond, in het ingezonden stuk van uw blad, d d. 26 dezer, het optreden van onzen Burgemeester scherp te laken, hoewel ZEA. niets had gedaan, dan hetgeen hij, met het oog op de Politie-verordening te dezer plaatse, meende z(jn plicht te zön. Gaarne gelooven w(j, dat bij dezen betrekkelijk kleinen brand eene strenge toepassing der verordening minder noodig was, maar wanneer de omstandigheden anders waren geworden endoor het opsteken van den wind of anderszins het gevaar was vergroot, zou een ordelijk optreden der brandweer niet alleen wenscheltjk, maar voorzeker hoogst noodig zön geweest. Niet om iemand te kwetsen of om den ijver en de hulpvaardigheid der blusschers te verkoelen of met ondank te beloonen, maar om de inwoners van Texel bi) het blusschen van eiken brand aan orde en regel te gewennen, trad de Burgemeester op, zooals bij deed. De ijver, de nauwgezette plichtsbetrachting en de goede bedoelingen van onzen Burgemeester zijn te over bekend, dan dat een enkel schrijven daaraan afbreuk zou doen. Nochtans kan 't goed zijn eens openlök té zeggen, dat men die evengoed opmerkt en waardeert, als de hulpvaardigheid van de inwoners van den Hoorn. Met dank voor de plaatsing dezer regelen, Uw dienaar, Tbxel, 27 Maart. X. W(J zullen 't hierbij laten. Da Uitg, Donderdag 26 Maart 8/d Hoorn. J. E. WINKLER, Rentmeester. 1.90.80 Hooiland Djjkstuk. Opgehouden voor f 2000.— Vrijdag 27 Maart a/d Burg. Notaris G, J. O. D. DIKKERS. .01.50 Huis en Erf. Kooper J. C. Visser qq voor f 1150. Leiden, 27 Maart. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 117 af 345 24 Stieren f 57 a f 228Veulens stuks; f af 435 kalfkoeien f 100 a f 250; Melkkoeien f 100 a f 250; 134 Varekoeien f 81 a f 204; 196 Vette koeien f 115 a f 345; 40 Vette kalveren f 30 a f 90, 221 Magere kal veren 3,— a f 11, 16 Graskalveren fl8a 144 Vette Schapen f - a f - .00; 534 Schapen weide) f 12, a f 23,50 Paarden f af 224 Magere Varkens f 13 a f 34 Vette Varkens a. 270 Biggen f 3.50 a f 12. Lammeren f f

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2