N°. 890. Donderdag 2 April. A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. EEN DAE VAN BOUW. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abmnemenitprv* per 8 maanden Voui- din Bubo 80 Cta. Franco per poet door ge- hooi Nmdibijlni U Oti. - Naar A mirte a an ander# landen mat verhooging dar porta'*. Advertentiën vóór 10 nor op den dag; der uitgave. Priider Advertentün Van 1 tot S regels 80 Oti. - Iedere regel maar 6 Cta. Sreata lettere en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Oti. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen b{j de Uitgevert LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bund or Tuna De storm heeft uitgewoed, de kritische dag van 29 jl. (volgens Falb) bracht niets bijzonders, doch daarentegen moeten wij met allen ernst den 27en als zoodanig boekstaven. De visschersvloot had het dien dag kwaad te verdurenhet moeielijke en in onzen tijd slecht loonend visschersbedrijf kreeg eene schaduw te meer, door het gevaarvolle er aan verbonden; een scha duw welke het steeds immer aankleeft, doch die bij voorvallen als die van Vrijdag scherper op den voorgrond treedt. De visschersvlooten van Volendam, Urk, Lemmer en andere plaatsen, werden ge troffen door verlies van menschenlevens en groote materieels schade, doch boven die allen was het onze vloot aan wien het treurig lot was toegewezen, om als nummer één op de lijst van ramp en ellende te moeten worden opgeteekend. Negen menschenlevens toch, in de kracht van het leven, werden te midden van hun moeielijk, gevaarvol bedrijf door den storm overvallen en werden een prooi van het element, waarop zij zich hadden gewaagd, waaraan zij het sober stukje brood wilden ontwoekeren. Wakkere mannen en jonggezellenhoe verschrikkelijk was hun lotl Den dood voor oogen, met de gedachten aan het nog zoo kortelings verlaten tehuis. Arme zeeman, aan uwe nagedachtenis zij eene droeve herinnering gewijd. En zij, de verwanten en vrienden, die in duizend angsten afwachtten welk lot de hunnen beschoren zoude zijn, die geheel onmachtig waren hulp te biedeD, hoe zwaar was hunnen strijd in die uren van hoop en twijfel; hoe ontmoedigend de mare welke hun hunne hoop benam. Geen woorden konden troost bieden, slechts stille deelneming werd verstaaD. O, wij gevoelden het allen. „Ieder mist de zijnen", was het vaak gesproken woord, en dat woord getuigde van het gevoel, dat opwelde bij de mare van de ramp, van deelneming met hen die zoo zwaar werden getroffen. Te midden van het volle werkzame leven werden velen weggerukt: wij ver geten het zeker nimmer. De slag welke Texel thans heeft getroffen, is de gevoe ligste sinds tal van jaren; beware de Hemel ons voor eene herhaling van zulk een ramp. Ook de materieele schade is groot; te zwaar mogelijk voor de draagkracht van velen der daarbij betrokkenen; och, dat een milde gever hier krachtig hulpe boodt. BRAND. De BURGEMEESTER van T e x e 1 Overwegende, dat hem bjj herhaling is gebleken, dat het nakomen van sommige voorschriften vervat in de verordening van Politie voor deze Gemeente, ten opzichte van het blusschen van brand, zéér veel te wenschen overlaat: Vestigt de aandacht der ingezetenen op de na volgende artikelen dier verordening, luidende Art. 105. Bij brand is ieder verplicht terstond te ge hoorzamen aan de bevelen, door of op last van den Burgemeester gegeven. Art. 107. Het is bjj brand aan ieder verboden binnen het afgezette terrein te komen of zich daarop op te houden, tenzij men door de politie is toegelaten. Overtreding dezer bepalingen wordt ge straft met eene geldboete van ten hoogste v\jf galden. Op de naleving van bovenstaande be palingen zal stipteljjk worden toegezien. Texel, 24 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. BEDRIJFSBELASTING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend, dat door hem heden is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitgereikt, het kohier No. 3 op de bedrijfs belasting voor het dienstjaar 1895/96 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 28 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 1 April 1896. De aanvoer ter markt Maandag jl. bepaalde zich toe 1 koe, 10 schapen en 1 paard. De heer H. H. Mulder, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Texel, is benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Nieuw-Buinen c. a. Oosteeend, 81 Maart. In het nummer van jl. Zondag werd onder de gestrande schuiten vermeld die van D. v. d. Vis, te Oudeschild. Gebleken is, dat deze opgaaf op een misver stand berust. Omtrent het lot der personen, wier namen in het vorig nummer genoemd werdeD, als vermoedelijk te zijn verongelukt, bestaat thans bij niemand twijfel meer. Allen zijn zeer zeker in de golven omgekomeD. Meenden enkeleD, dat men nog hoop kon koesteren voor het behoud van de T. X. 122, tot heden is daar van niets vernomen, zoodat alle hoop verder ijdel zal zijn. De omgeslagen schuit T. X. 108 is te Nieuwe- diep binnengesleept, terwijl T. X. 186 van de "Wed. P. v. d. Vis is afgebracht. Wanneer het weder gunstig is, hoopt men ook de andere schuiten af te kunnen brengen. Lijden de eigenaars nogal eenige schade, groot is zeker het nadeel voor de Onderlinge Zee-Assurantie-Maatschappijaangezien de T. X. 122 ook geassureerd is en stellig geheel ver loren is gegaan. De derde omgeslagen schuit de T. X. 128 is in nogal goeden staat achter Callantsoog op het strand geslagenook deze hoopt men te kannen afbrengen. Eigenaars van landerijen in den polder „Het Noorden" ondervinden wederom veel last van eierenzoekers. Niettegenstaande adver tentiën geplaatst worden met het „Streng verboden enz.", en bordjes geplaatst zijn met „Verboden eieren te zoeken", schijnt noch het één, noch het ander in staat te zijn tot wering van overtreders. De Cooksdorp, 31 Maart. Nader is gebleken, dat het nabij de Vliehors gestrande viermast- schip is de „Stanley" van Liverpool, komende van Calcutta en bevracht naar Hamburg. Van de lading, bestaande uit balen hennip en katoen, is hier een gedeelte aangebracht. Tevens heeft men zeilen, touwwerk en een partij kleederen kunnen bergen. Het lossen van het schip gaat evenwel zeer moeielijk, daar de balen door den invloed van het zeewater, waarmede het schip met hoog water geheel is gevuld, zeer zijn gezwollen en daardoor ijzervast zitten. Daar het weder gisteren stormachtig was, heeft men dien dag niets kunnen bergen. Hedenmorgen zijn weder eenige schuiten naar het schip vertrokken. Van de bemanning z(jn Vrijdagavond, bij het uitzetten van een boot, nog drie personen verdronken. Op het Eierlandsche strand zijn nog aange spoeld twee ledige kisten, gemerkt J. C. en H. L. Challenger. Vlieland, 28 Maart. „Een schip op de Horet gestrand 1" Als een loopend vuurtje verbreidde zich gisteren ongev. 2 uur in den namiddag deze mare door ons dorp en bracht ons stille plaatsje geheel in opschudding. Direct worden door onzen burgemeester en de H.H. leden der reddingcommissie de noodlge voorbereidende maatregelen getroffen en niet lang daarna ziet men een tamelijk langen trein zich in beweging stellen, om zich naar de plaats der stranding te spoeden; voorop een vijftal boeren wagens, waarop de mannen zjjn gezeten, die straks hun leven zullen wagen, om dat van anderen te redden, en daarachter degenen, die zich per pedes apostulorum naar de plaats des onheils begeven. Te ODgev. 4 uur arriveert men in het Posthuis. Onmiddellijk wordt de redding boot, alhier gestationneerd, naar het Noordzee strand gevoerd, om langs de „Noord" de plaats te bereiken, waar het schip zit. Daar doet zich echter een onoverkomelijke hinderpaal voor: men is de Slufter genaderd, welke even voorbij het einde der „Meeuwenduinen" van de Noord-zee hier naar binnen dringt, en hierin staat zooveel water, dat het onmogelijk is, de overzij er van te bereiken. Ook de geheele Horst anders een onafzienbare zandvlakte, schijnt in zee herschapen te zijn. Wachten is noodzakelijk. Men keert terug naar het Posthuis, om zich te 7 uur weer op weg te begeven. Het water is nu reeds tamelijk weggevloeid, toch moet men nog een vjur wachten, voor men er aan kan denken, de Slufter TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1