Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. De Cocksdorp, 22 April. Nu de hinderpalen op de „Stanley" uit den weg zijn geruimd, gaat het lossen voorspoediger dan men aan vankelijk had durven denken. Maandag en Dinsdag zijn weder ruim 200 balen geborgen en naar Den Helder vervoerd. De hier aanwezig zijnde goederen der „Stanley" zijn in schuiten geladen en zullen ook naar die plaats worden gebracht. Atjeh. Het „Handelsblad" ontving Zondag het volgende telegram uit Batavia: Anakgaloen, Lambahri en Senelop zijn na verwoeden strijd ontzet en geslecht. Bij Senelop maakte de vijand zich van twee kanonnen meester, die echter weer door de onzen werden veroverd. Gewond majoor D. A. Okhuijzen en de eerste luitenant der artillerie J. B. Zon. De eerste luitenant der infanterie jhr. K. L. A. P. v. d. Maesen de Sombreff door een zonnesteek ge troffen. 13 minderen gesneuveld en 68 minderen gewond. Generaal Vetter heeft de samenstelling bevolen van eene brigade met geheime bestemming voor de kust van Atjeh. Te Volendam is binnengebracht het tjalkschip „De Twee Gebroeders," dat op 27 Maart j.l. bij Marken in de Zuiderzee zonk, tengevolge van den toen heerschenden storm. Op dat schip was door den waterstaat een waker gesteld. Toch zijn al het touwwerk, de blokken, de giek, de ankers enz. gestolen. Zelfs kasten zijn opengebroken en gelden ontvreemd. De eigenaar van het vaartuig heeft bij den burgemeester van Edam (tevens hoofd der Zuiderzeepolitie) aangifte gedaan en een onder zoek is ingesteld. De Burgemeester van Hoevelaken waar schuwt voor Valentijn Rombach 66 jaar, rond reizende, tamelijk lang, haar en knevel grijs. Hij biedt bij de ingezetenen loten te koop aan tegen dadelijke betaling op te verloten schilderijen enz. Genoemde Valentijn Rombach steeds voorzien van een paar schilderijen, heeft te Hoevelaken en omliggende gemeenten, vele loten geplaatst doch zonder de verloting te houden. Omtrent het brood, dat rechtstreeks uit graan wordt gebakken, deelt der L. M. in de Nijverheid nader nog het volgende mede: De Duitsch-Russische koopman F. J. Gelinck te Riga heeft een in alle rijken geoctrooieerde methode gevonden, waardoor al de huidige gebreken in de broodbereiding op eenvoudige wijzen worden voorkomen. Door deze methode wordt het brood rechtstreeks uit het graan gemaakt zonder het graan door malen vooraf ffjn te maken en daarna te builen; de rogge, de tarwe wordt niet in meel veranderd, maar rechtstreeks in deeg omgezet en dan gebakken. Het bereiden van brood op deze nieuwe manier is zóó eenvoudig, dat het te verwonderen is waarom niemand vroeger op dat denkbeeld is gekomen. Nadat het graan bevrijd is van onkruidzaden, zand en steentjes, stof enz. (droge zuivering) wordt het in een kuip met aan- en wegvloeiend water zóó lang gewasschen, totdat het water helder afloopt.Door dit wasschen, wordt alle onzuiverheid van katten, muizen en vogels, brandsporen en moederkoorn verwijderd, welk een en ander tot heden eenvoudig mede werd gemalen. Vervolgens wordt het gewasschen graan met heet water gebroeid, totdat het met gemak tusschen de vingers tot brij fijn te wrjjven is, Het gezonde graan zakt bij het broeien spoedig ten bodem, terwijl aan de oppervlakte van het warme water een stinkende laag drijft, die afgeschept wordt. Na deze beide voorbereidingen komt het aldus behandelde graan in een deegmolen, waarin het, zonder weder met menschenhanden in aanraking te komen, in deeg veranderd wordt en met zuurdeeg en zout wordt vermengd. Het brood wordt op de gewone wyze gebakken. Een hoefsmid, die, nu 50 jaar geleden, het eerste ijzer onder een paard legde en de laatste 46 jaren zelf baas was, schrijft, naar aanleiding van de gemaakte opmerking, dat 't de schuld van de smeden is, als het paard niet goed meer loopt, dat de oorzaak integendeel bij vele eigenaars gezocht moet worden. De een zend zijn paard naar den smid met de boodschap, dat de ijzers maar eens vastge maakt moeten worden, hoewel ','t noodig was dat zij alle van de pooten afgingen. Een ander zegt: daar moet maar een oud ijzer bij. Zegt de een: smid, de hoeven zoo groot houden, als 't kan, een ander zegt: de toonen van het paard zijn te lang, daar moet zooveel af als 't kan. Sommige paarden loopen 8 of 10 weken op de ijzers en hoewel er nu zijn, die er 6 weken op kunnen loopen, zpn er ook voor wie het noodig zou wezen, dat ze om de maand be slagen werden. Met al die tegenstrijdige orders is't duidelijk dat de schuld in de meeste gevallen niet bij den smid te zoeken is. Een erfenis die geen geluk aanbrengt. Te Kampen verkreeg dezer dagen zekere v. d. H., geëmployeerde bij het garnizoens- kleedingmagazijn, door erfstelling eene som van f 16.000. Hij onthaalde verschillende vrienden en kennissen en deed zelf dapper mede. Toen hij zijn roes had uitgeslapen, ver meende hij, dat een paar zijner vrienden hem eene schuldbekentenis hadden laten ondertee kenen, waardoor hij te eeniger tijd al zijn geld zou moeten afstaan en zelf tot de diepst9 armoede vervallen. De vrienden, dien hij daarvan betichtte, deden van een en ander mededeeling aan den commissaris van politie en verklaarden H's bewering ongegrond. De man blijft evenwel zijne eens opgevatte meening volhouden en verkeert sinds enkele dagen in een toestand, die grenst aan krank zinnigheid. Men wanhoopt er aan, hem van zijn idée- fixe te kunnen afbrengen. Het inkuilen van andere vruchten dan aardappelen, schijnt reeds veelvuldig te geschie den. Zoo meldt men uit Rolde dat dit middel in die streken reeds sedert lang bekend is. Door velen wordt het telkenjare met succes toegepast. Niet alleen aardappelen, koolrapen en wortelen, maar ook appelen en kool worden hier ingekuild. Gaaf en frisch komen genoemde voedingsmiddelen 't volgende voorjaar gewoon lijk weer uit den grond. Spreekwoorden over de maand April: Een natte April belooft veel vrucht. April- regen voorspelt zegeD. Een echte April doet wat hij wil. Een dorre droge April is niet der boeren wil. April-regen komt hun zeer gelegen. Gras dat in April wast, staat in Mei vast. In een schrijven uit Johannesburg in het „Utr. Dbld" leest men Nu het bouwen weder zoo toeneemt, zou er voor flinke, in alle opzichten zelfstandige timmer lieden uit Nederland, en ook voor andere werklieden in het bouwvak, een goede positie in Transvaal te vinden zijn. Er is aan zulke werklieden bepaald behoefte. Men vindt hier een groot aantal Nederlandsche aannemers. Een der grootsten onder hen, de heer M. C. A. Meischke, is in deze maand aannemer geworden van een belangrijk gouvernementswerk, den bouw van het nieuwe post-en telegraafkantoor alhier, waarmede eene som van circa 70.000 pond sterling gemoeid is. Dit als een bewijs, waartoe flinke ondernemende menschen het hier kunnen brengen. Die Nederlandsche aannemers zouden zeker gaarne Nederlandsche werklieden in hun dienst willen nemeD. Maar een vereischte voor deze laatsten is, dat z(j volkomen bekwaam zjjn in hun vak en matig in hunne levenswijze. Een deugdelijk werkman verdient hier in de week 25 30 pond sterling. Is hf) ongetrouwd en stelt hij geen te hooge eischen aan het leven, dan kan hjj daarvan gemakkelijk 10 15 pond overleggen, zoodat hjj in weinige jaren een aardig kapitaaltje bijeen heeft, waarmede hij kan repa- trieeren. Is hij getrouwd, ook dan kan hjj, zonder krimp te lijden, jaarlijks wat overhouden en een in z()n stand welgesteld man worden. Het zou te wenschen zijn, dat dit in Nederland meer algemeen bekend werd, en vooral dat de vrienden van Transvaal er zich aan gelegen lieten liggen, om zulke menschen uit te zenden. De gemeenteraad van Berlijn heeft een mid del gevonden om de erfenis van den heer Blad aan te nemen. Gelijk men zich zal herinneren, liet deze niet al te gunstig bekend staande heer aan de stad een millioen na, op voorwaarde, dat |jj op het kerkhof voor hem een standbeeld zal III worden opgericht. De Raad heeft overwogen, dat de achtbaarheid van Blad een beletsel zou kunnen zijn voor het oprichten van een standbeeld op een openbaar plein, op het kerkhof gaat echter er het karakter van standbeeld verloren en wordt het een grafmonument. De Raad heeft derhalve besloten om d«m erflater zoo spoedig mogelijk in steen te doen uitbeelden en het millioen te aanvaarden. Levend begraven en ontgraven. De N dwaaste voorstelling, die men zich denken kan, heeft men in het Royal Aquarium te Londen kunnen bijwonen. Alfred Waatton, een 38 jarig man, heeft men in een magnetischen slaap gebracht. Vervolgens heeft men hem mond en -E oogen met was dichtgestopt en hem in een E doodkist gelegd, waarin alleen bfj het hoofd een opening was. Deze doodkist heeft men in 6en drie meter diepen kuil afgelaten, waar dit heer 'V acht dagen lang .voor dood" zal blijven liggen. Daarna zal hij opgegraven en weer in het leven teruggebracht worden. China verkoopt zich geheel aan Rusland. De noordelijke helft van China tot aan den Yangtse- -: kiang wordt onder Russisch pratectoraat gesteld. Zou Frankrijk in de zuidelijke helft den baas kun nen spelen? vraagt de .Voss. Ztg." Het blad zou jT er volstrekt niet verbaasd over zjjn. als weldra ook een verdrag met Frankrijk gepubliceerd werd. Het weder is ongewoon warm te New-York. Donderdag stond de thermometer op 84 gr. in *4 de schaduw; een temperatuur, die nimmer te vo- 0 ren werd geboekt. Nadat kort achter elkaar de kerk en het hospitaal St. Sauveur te Rjjsel en de wolweverij van Motte te Roubaix afgebrand waren, heeft in laatstgenoemde stad opnieuw een hevige braod gewoed: de groote weverij van Foudre-Leman is een prooi der vlammen geworden. De schade wordt +4 op 400,000 grs. geraamd. Zeshonderd werklieden zjjn tijdelijk zonder werk. in Italië is de winter in al zijn gestrengheid tjj teruggekeerd. Op vele plaatsen in de Po vlakte is sneeuw gevallen, op Sicilië heeft een zware i sneeuwstorm gewoed, die veel kwaad heeft gedaan aan de te velde staande gewassen. Volgens een telegram uit Yokohama aan de .Novoje Vremya" tracht Japan het met Rus- land 6ens te worden omtrent Korea. Japan wil wil met Rusland een of- en defensiefverbond sluiten op de volgende voorwaarden: Japan zal ro het Zuidelijk en Westelijk deel van Korea ver krijgen, met Fusan, en dan aan Rusland het eiland Tsuina afstaan. Rusland verkijgt recht op de open havens in het Oosten, het centrum en het Zuid-Oosten van Korea, met een absoluut pro- tectoraat over het land. Formerend, 21 April. Aangevoerd 291 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 305 nucht. kalv. f 5 a 18 224 vette Varkens 30 d 38 ct. per kg. 176 magere Varkens f 12 A 24.00; 320 Biggen f 4 a 7,00;2336 Schapenen Lammeren; 238Runde- renen 8 Stieren. Kip-Eieren f 2,50af3,—p. 100 3 Vette koeien, prijshoudend, handel matig f 0.52 a f 0,66 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel stug f 80 f 170 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel stug, f 140 f 190. p- Vette kalveren, prijshoudend handel matig. Nuchtere kalveren, prijshoudend handel vlug. |e' Vette varkens, prijshoudend handel matig. 86 Magere varkens en biggen, lager in prijs, Dc handel stug. 811 Slachtschapen, prijshoudend, handel stug f 16 a f 26 per stuk. Dr Overhouders prijshoudend handel vlug f 14 d 24 per stuk. Zondag 26 April. te HERVORMDE GEMEENTE. w Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur, Ds. de Mazure. te Den Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. tien uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. halftien de Hr. Barends. t DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Hesp. e

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2