mluM gaai ie Waraonlraat 360 Buitenland. Marktberichten. liaandag 11 Mei Alle soorten Men vindt bij G. D. KIKKERT, PREDIK B E U RT E N. ADVERTENTIËN. Vlieland, 6 Mei. Een der meest geachte inwoners onzer kleine gemeente, de heer A. W. Westra, heeft gisteren ons eiland verlaten, ten einde na vele jaren van onvermoeiden arbeid in de hoofdstad welverdiende rust te genieten. Gedurende de vijftien jaren, die de heer Westra alhier als hoofd der school fungeerde, heeft hij zeer veel gedaan in het bslang van Vlielands jeugd. Vele jongelieden heefd hij in dien tijd bekwaamd voor allelei examens. Uiterst minzaam, aangenaam in den omgang, eerlijk en rechtschapen, had hij zich degene- gengeid verworven van groot en klein, was hij de vriend geworden van jong en oud. Talrijk waren dan ook de blijken, van waar deering, die hem bij zijn vertrek ten deel vielen. Door de schooljeugd werd hem een fraaie schrijftafel met bureaustoel geoffreerd, de gemeenteraad vereerde hem een rookstel met inscriptie, de kerkeraad een gouden cachet, het onderwijzerspersoneel een gouden bril en een zijner vrienden een fraaie brildoos. In de gemeente Oud-Vosmeer woont een meisje dat op het laatst van April den leeftijd van elf jaar heeft bereikt en met recht een reuzin mag genoemd worden. Hare lengte is ongeveer 1780 mM. en alle lichaamsdeelen zijn daaraan geëvenredigd, zoodat zij een ver bazend gewicht moet bereiken. Het meisje bezoekt de o. 1. school en is, wat verstaude- lijke ontwikkeling aangaat, gelijk met kinderen van haren leeftijd. De nagalm van bruiloftspret. In den vroegen morgen van Zondag was het nieuwe park van Hulkestein en een gedeelte van den Utrechtschen weg te Arnhem het tooneelvan ergerlijke baldadigheid. Twee jonge manneD, van eene bruiloft huiswaarts keerende, begon nen bij de Klingelbeek achtereenvolgens de ruiten van alle villa's met grintkeien te bom bardeeren. Bij een huis is aan de voorzijde geen ruit heel gebleven, bij een ander werden de steenen met zooveel kracht gegooid, dat zij na dik kristal- en spiegelglas te hebben ver brijzeld, ook binnen ernstige schade aanricht ten, zoodat het zelfs te verwonderen is, dat geen ander persoonlijk nadeel werd ondervon den, dan groote ontsteltenis bij de bewoners van, naar men hoort, zeven villa's. De„ Staatscourant" van 8/4 dezer bevat de wet betreffende nadere wijziging der wet, tot regeling van het veeartsenijkundig staats toezicht en de veeartsenijkundige politie. De wijziging betreft art. 24, waarvan het tweede lid gelezen wordt als volgt: „Alvorens tot onteigening ter afmaking over te gaan, benoemt de burgemeester een deskun dige om het vee te waardeeren, waarbij moet worden in acht genomen, dat voor verdacht vee de volle waarde, voor vee, door een be smettelijke ziekte aangetast, ten minste de helft en ten hoogste het volle bedrag der waarde, die het in gezonden toestand zou hebben wordt berekend, met dien verstande, dat in den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in art. 34 voor elke besmettelijke ziekte, waarbij afmaking plaats heeft, de maatstaf bepaald wordt, naar welken het bedrag voor vee, door die ziekte aangetast, wordt berekend." Dat helpt ook al niet meer. In een blad las men onder de advertentiën: „De heer, die in de Hoogstraat een beurs met geld vond, wordt uitgenoodigd, die aan het adres van den verliezer terug te zenden, daar hij herkend is." Hierop volgde in een volgend nummer eene andere advertentie, luidende: „De herkende heer, die de beurs in de Hoogstraat opraapte, noodigt den verliezer uit, zich ten zijnent aan te melden." Men schrijft uit IJmuiden: Den 17 April vertrok het Dultsche visch- stoomschip Witt Bartels, kapt. Ulrieh, van hier naar de vischwateren om IJsland. Heden keerde de boot hier terug met eene geheel volle lading, zijnde 50.000 k.g. versehe en een zestigtal vaten gezouten visch. De visch is in den afslag van den heer J. W. R. Arnold verkocht. Als bewijs hoe rijk aan visch de wateren daar zijn, dient dat die geheele lading in 16 uur werd gevangen, en men nog eene groote massa wegens gebrek aan bergruimte overboord heeft moeten werpen. De visch is van bijzonder groot soort. Er waren eenige monster-exemplaren bij. Over het geheel was zoowel de schol, schelviseh als andere rondvisch van afmetingen zooals men nooit uit de Noordzee ziet aanbrengen. Naar men verneemt is dit eene proefreis geweest, en zal zij, nu zij zoo goed is uitge vallen, door eene vaste en geregelde uitzending van vischstoomschepen gevolgd worden. Dat kan hier groote bedrijvigheid geven. Men ziet daarom verlangend uit naar het openstellen der nieuwe visschershaven, ook omdat voort durend meer visch wordt aangevoerd door Duitsche stoomtrawlers, die hier ter markt komen. Het is niet voordeelig om op een aard- beienbed alles vol te laten loopen, maar wel om de planten op van elkaar gescheiden pol len te houdeu. Vooreerst gaat dan het schoon houden van het bed gemakkelijker; en in de voornaamste plaats krijgen zoodoende de plan ten door ruimeren stand meer licht, meer warmte en meer voedsel. Daardoor is niet alleen de oogst minstens even groot, maar de hoedanigheid der vruchten is veel beter. Wil men het jonge gewas behouden, dan is het beter, dit op een nieuw bed uit te planten, dan het op het moederbed te houden. Kleine oorzaken groote gevolgen. Zater dagavond jl. wierp een vrouw in een klein the ater te Grippleereck in Colorado, in een aanval van hevige drift een der toeschouwers een bran dende lamp naar het hoofd. Daardoor ontstond brand, tengevolge waarvan niet alleen de schouw burg, doch ook meer dan 150 huizen in deasch gelegd werden. De schade wordt begroot op f 2,500,000. Theorie en praktijk. Aan de socialistische drukkerij te Halle hadden de zetters en drukkers het werk gestaakt, omdat, toen Zaterdagavond de loonen werden uitbetaald, de zetters een dag loon was afgehouden, omdat er op 1 Mei niet was gewerkt. Daartegen werdt geprotesteerd, men verlangde ook het loon van 1 Mei, wat geweigerd werdt. De directie der drukkerij gaf later aan den eisch toe, doch weigerde de verzekering te geven dat ook in het vervolg het loon van 1 Mei zou worden uitbetaald, alsmede de verzeke ring, dat niemand zou .gemassregeld" worden. Hieruit kan men leeren dat theorie nog: heel iets anders is dan praktijk; waar de volgelingen van het socialisme de leer in praktijk willen brengen, zeggen de socialistische bazen: «niet al zoo, geen werk, geen geld." Men zou nu zoo langzamerhand kunnen nagaan, welke waarde aan de socialistische theorie is te hechten. Bfj den Landdag van Oldenburg is het voor stel ingediend van staatswege 344,000 mark toe te staan voor den aanleg eener visscherjjhaven te Nordenham, tegenover Bremerhaven. Een te Bremen opgerichte visscherijmaatschappij, met een kapitaal van 3 millioen mark, heeft aange boden de haven te pachten voor 15,000 mark 'sjaars en zal reeds in het najaar 15 stoomsche pen en in 1897 nog 10 voor de zeevisscherjj in de vaart brengen. Tengevolge van voortdurende regens zijn de Donau boven Weenen, de Moldau b]j Praag en ook de Elbe buiten hun oevers getreden. Op de Ostrawitza bij Teichen sloeg een bootje om, waarin 14 personen waren, waarvan vier ver dronken. Bfj Praag neemt het water een gevaarlijk karakter aan. De voorsteden Lieben, Podbaba, Kaisermühlen en ook een deel van het eiland zijn overstroomd. Van alle plaatsen aan de Donau komen berichten, dat het water door de aanhou dende regens meer en meer stijgt. In de nabijheid van Budweis staan geheele streken alsmede de spoorweg onder water. In het Bohemerwoud moet het hard sneeuwen. Leiden, 8 Mei. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 124 a f 256 32 Stieren f 61 af 262; Veulens stuks; f af 392 kalfkoeien f 118 a f 260; Melkkoeien f 118 a f 260; 182 Varekoeien f 92 a f 218; 210 Vette koeien f 124 a f 256; 75 Vette kalveren f 28 a f 72, 194 Magere kal veren 4,00 a f 18, 86 Graskalveren f 16 a f 48 820 Vette Schapen f 16 a f 27.00; 324 Schapen weide) f 13, a f 24,00 Paarden f af 258 Magere Varkens f 15 a f 38 Vette Varkens a. 250 Biggen f 3.75 a f 14. 1070 Lammeren f 5 k f 10.— Zondag 10 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Room. Voorm. balftien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. tien uur de Hr. NiEssink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. halftien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Dm Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heef. hopen C. KNAAP en H. BROUWER hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit naam van hunne buren uit het hofje. Den Hoorn, Texel, 11 Mei 1896. Den 7den Mei overleed zacht en kalm onze moeder, behuwd- en grootmoeder AAGJE DEKKER, Wed. K. Slot, in den ouderdom van ruim 57 jaren. Slechts 8 maanden mocht zfj onzen vader overleven. Uit aller naam, K. SLOT. Heden ontsliep na een zwaar doch ge duldig Ifjden van 6 dagen, mijn innig geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgvolle Moeder JANTJE KOOGER, in den ouderdom van 67 jaar en ruim 7 maanden. Allen die haar van nabij hebben gekend, zullen beseffen wat wjj in haar verliezen. Oost, 7 Mei 1896. P. JACOB DAALDER en kindereD. HENDRIK SHIT Jz. en HARRETJE BRUIN. Burg op Texel, 8 Mei 1896. Getrouwd: T. DOGGER en A. DUINKER. P. E. Sluis, Oudeschild, 8 Mei 1896. Getrouwd: A. BRANS Pzf en A. EE LH AN. Texel, 8 Mei 1896. Qnderge teek enden betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van belangstelling, zoo van hier als elders ontvangen, bij gelegenheid van hun Zilveren huwelijksfeest. W. DE WIJN. A. DE WIJN—Kooiman. Burg -Texel, 8 Mei '96. TToor de veelvuldige bewijzen van vriendschap en toegenegenheid ons op 8 Mei j.l. van hier en elders betoond, betuigen wfj door dezen mede namens onzen waarde Vader onzen oprechten dank. Inzonderheid nog dank aan het bestuur van het begrafenisfonds .Steunt elkaar," van het „Admiraal de Ruiterfonds," benevens aan de Equipage en Agenten der Sbt. „Ada van Holland," voor de prachtvolle cadeaux ons geschonken. H. DOGGER. Oudeschild, Mei '96. G. DOGGER—Meijn. Allen die nog iets verschuldigd zijn aan H. W. DE GRAAF, koopman te COCKSDORP, worden beleefd verzocht daaraan voor uiterlijk 28 Mei a s. te willen voldoen. Opruiming van alle nog in voorraad zijnde GOEDEREN, voor de uiterste prijzen. Ondergeteekende bericht dat hij en hij daar een BIERHUIS, waarin BILJART, heeft geopend. K. LANGEVELD. bereide VERWEN, geheel voor't gebruik gereed, Lakken, Vernissen, Terpentijn, zwarte Muurvemis. J. Sz, DEKKER-BURG. GRAVENSTRAAT, eene prachtige collectie STALEN effen en gewerkte Japonstofien, Blouses, Flanel, Fantasiekatoen, alsmede eene uitgebreide keuze KAMGAREN, BUKSKING, CHEVIOT, enz., voor heeren cos tumes. Contant 5°/„ korting. Ondertrouwd is

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2