Binnenland. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van LEENDERT EELMAN Lz., wonende te den Burg, om vergunning tot oprichting eener slachterij, in het perceel plaatselijk gequoteerd, wQk B103 en kadastraal bekend Sectie N°. 1144. Op Dinsdag, den 26 Mei 1896, 's middags 12 uur, zal ten Raadhuize der Gemeente ge legenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Texel, 12 Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 13 Mei 1896. Maandag werden ter markt aangevoerd 31 Koeien, 17 nuchtere Kalveren, 2 Varkens, 87 Biggen, 1 Schaap, 2 Lammeren. De prijzen waren voor Melk- en Kalfkoeien van f 120 tot 180; Geldekoeien f 100 tot 150; jarige f 50 tot 90; nucht. Kalveren f4 tot 15; Biggen f 7,50 tot 10,00. Voor den bouw eener veld wachters wo ning, waarvan de herbesteding Maandag jl. heeft plaats gehad, waren ingeleverd 5 in schrijvingsbiljetten, en wel: R. Daalder f 1198,— J. Geus 1215, J. Jz. Bruin 1239,— P. J. Zoetelief 1240,— P. de Waard. Helder, 1265,- Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Het Fanfarekorps. Begunstigd door heer lijk weder, gaf het Fanfarekorps Maandagavond de toegezegde omgang door den Burg. Dat er veel volk op de been was, behoeft ternauwernood te worden gezegd; wanneer de muziek zich laat hooren, kan men daar vrij wel zeker van wezen't is een bewijs dat velen er niet afkeerig van zijn dat in het pro zaïsche leven eens eenige afwisseling wordt gebracht. Dat het korps, in werkende leden nog al eenige wijziging heeft ondergaan sinds zijn laatste optreden, zal door menigeen zeker wel zijn opgemerkt; laten wij wenschen dat in den eersten tijd dergelijke veranderingen niet meer zullen voorkomen, doch de tegen woordige werkende leden, als één man, zich zullen blijven scharen om hunnen verdienste lijken directeur, tot meerderen bloei van het korps. De tocht was tot veler genoegen, ze ken merkte zich door eene goede orde en gaf alreeds een aangenaam proefje van hetgeen in den komenden zomer ons te wachten is. Van harte wenschen wij het fanfarekorps veel succes bij de verdere oefeningen, en waar deering voor zijn optreden in het publiek, ook dan, wanneer die waardeering op andere wijze dan door bijvalsbetuigingen zou moeten blijken. Zaterdag jl. vergaderden de leden der afd. „Texel" v/h N. O. G. in „De Lindeboom." Óp twee na waren alle leden aanwezig. Een voorstel van het Bestuur in zake ver goeding voor rijtuigen werd na eenige bespre king goedgekeurd. Door den Heer P. Haremaker werd ingeleid „Een leervak van voorheen." Bedoeld werd: Onderwijs in de Bijbelsche Geschiedenis. Dit teedere onderwerp ontlokte een nogal heftig debat, waarbij de gevoelens der ver schillende sprekers niet in alles overeenstemden De Heer H. de Vries gaf als bijdrage„Een Droom over de Absentielijst." Bij de omvrage werd besloten, dat geene advertentiën tot aankondiging der vergaderin gen meer geplaatst zullen worden, aangezien bijna alle onderwijzers en onderwijzeressen van Texel leden der afdeeling zijn en deze bij convocatie worden opgeroepen. De volgende vergadering is bepaald op 19 September a. s. in „De Oranjeboom." Oudeschild, 12 Mei. Dat met een goeden wil veel gedaan kan worden en vele handen licht werk maken, is aan ons dorp in de laat ste weken getoond. De moeielijkheid om gedurende het grootste gedeelte van het jaar drinkwater te kunnen bekomen, was alleen op te lossen, zoo zich de ingezetenen een belangrijk geldelijk offer van nagenoeg duizend gulden wilden getroosten. Men sloeg de handen in elkaar, nadat door belangstellende mannen alle voorbereidende werkzaamheden waren verricht. Alles is nu geregeld en hebben de ingeze tenen zich gevormd tot eene vereeniging, „Dorpsbelang" geheeten, die zich uitsluitend tan doel stelt de zaak van het drinkwater tot een goed eind te brengen. Het verdiepen van de nieuwe of Schildsloot, de grootste hinderpaal in de waterzaak, wordt nog in deze maand ter hand genomen. Beroepen bij de Herv. Gem. alhier, Ds. C. Leffef, predikant aan den Hoorn alhier. Oosterend, 12 Mei. Zaterdag j.l. traden alhier in het lokaal van den heer Koppen op eenige heeren van Oudeschild met verschillende voor drachten in proza en poëzie. Enkele stukjes werden gezongen. De vele aanwezigen smaakten hierdoor een genotvollen avond, terwijl de heeren van O. het genoegen hadden een niet onaardig som metje te kunnen ontvangen tot leniging der nooden, ontstaan door den storm van 27 Maart jl. Vooruitzichten omtrent de kieswet. De liberale „Zutphensche Ct." zegt ten be sluite van eenige opmerkingen over de memorie van antwoord: „het is werkelijk treurig te zien in welke bochten de Minister zich wriügt om zijn knutselwerk goed te praten, dat in- druischt tegen zijn verleden en tegen de eischen van onzen tegenwoordigen tijd." De „Tijd" eindigt een drietal artikelen over de Memorie van Antwoord met de volgende verklaring: „Wij meenen genoeg te hebben gezegd, om onze geringe ingenomenheid te doen kennen met dezen wetgevenden arbeid, die onzes inziens noch den ernst van het oogenblik erkent, noch blijk geeft van het onbevangen oordeel, dat te allen tijde den staatsman behoort eigen te zijn." De heer Bronsveld zegt in zijn kroniek der (antirevolutionaire) „Stemmen voor Waarheid en Vrede": „Zoo ooit, dan is het hier:gissen doet missen." „Bedriegen wij ons niet," zegt hij, „dan worden velen die bij de laatste Kamerontbin ding met blijdschap den Minister Tak zagen aftreden, niet ontroerd bij de gedachte aan de mogelijkheid, dat ook de minister van Hou ten wordt verslagen. Wij komen er eerlijk voor uit, dat wij tot hun getal behooren." De werkstaking van de bootwerkers te Rotterdam, geeft aanleiding tot minder aan gename tooneelen. Verscheidene transporten van goederen geschieden onder politietoezicht. Maandag geraakten de bootwerkers slaags met het volk der „Fitz Clarence" in De Boompjes, zoodat de politie en de mariniers handelend moesten optreden. Een zestal personen zou door bajonet- en sabelhouwen gewond zijn, waaronder ook een paar politieagenten. Door den burgemeester is een verbod uit gevaardigd tegen samenscholingen van meer dan vijf personen. De weerbaarheid is onder de wapenen ge roepen. Voor de rechtbank te Maastricht stond deze week eene vrouw terecht ter zake dat zij een persoon, die haar ten vorigen jare had beleedigd, een muilpeer had toegediend. Op de vraag van den voorzitter waarom zij die beleediging eerst na zulk een langen tijd ge wroken had, antwoordde zij: „Ich kos em neet ierder te pakke kriegel" Een luitenant te Bergen-op-Zoom trad dezer dagen met den dierentemmer van een op de kermis aldaar staande menagerie het leeuwenhok binnen en verbleef aldaar een paar minuten. De „aardigheid" gold een wedden schap: het ging om een mand champagne, die glansrijk gewonnen werd. („Haarl. Ct.) Op verschillende plaatsen in de provincie Groningen heeft het den laatsten April erg geonweerd. Te Garsthuize sloeg de bliksem in de kerk en te Mensingeweer in een olie molen, die gedeeltelijk verbrandde. De dood is onverbiddelijk in de keuze zijner slachtoffers. Het huisgezin van mej. de wed. v. d. Braak te Velddriel heeft de treurige waarheid ervan op droevige wijze ondervonden: van het geheele huisgezin bestaande uit moeder dochter en vijf zonen (de laatsten allen in de kracht van hun leven,) zijn in een tijdsverloop van drie maanden 6 leden grafwaarts gedra gen; slechts één zoon is nog over; de twee laatst gestorvenen zijn aan typhus bezweken. Het water der pomp van genoemde weduwe is opgezonden naar Utrecht, ter onderzoeking of zich daarin ook smetstoffen bevinden. Een bezwaard geweten! Onlangs werd melding gemaakt hoe een predikant bij zijn bezoek aan een vanwege de diaconie te Oudewater bedoeld echtpaar, tot de ontdekking kwam, dat bedoeld echtpaar, dat reeds sedert jaren bedeeld werd, in het bezit was van een som gelds groot ongeveer f 1600. De mensGhen gevoelden zich daardoor blijkbaar bezwaard, althans er wordt gemeld, dat dit geld nu aan de diaconie is geschonken. Wilt gij in het algemeen voor het wel zijn uwer paarden zorgen, geef hun dan een voldoende rust, voeder en reinig ze goed; grauw ze nooit toe, maar behandel ze geduldig; geef hun geen te zware lasten te trekken. Komen ze verhit van den arbeid terug, dek ze dan toe of zet ze op een tochtvrijen stal; is het in den zomer zeer heet, span dan 's mor gens zeer vroeg en eerst laat na den middag in en laat hen op het heetst van den dag rusten. Rust gij hier of daar bij een herberg, geef uw paarden dan wat te eten en leg hun een dek op. Men moet voor de gezondheid zijner dieren evenzeer zorgen als voor zijn eigene. In ongeveer 30 gemeenten in Noord-Holland, Utrecht, Overfjael, Gelderland, Noord Brabant en Limburg, zjjn Boerenbonden gesticht, wier aantal leden op ongeveer 2500 kan worden geschat. Bovendien is nog op tal van plaatsen de stich ting van afdeelingen in voorbereiding. Er worden thans in Friesland pogingen gedaan om naast den op te richten Christeiyken Boeren bond, eene zoodanige Vereeniging in het leven te roepen, waarbij van Christelijk geen sprake is. De grondslagen zouden o. m. zijninvoering van een verbeterd pachtstelsel; afschaffing der onkosten bij verpachtingenregeling van het landbouwkrediet, zoowel dat, waarbij zakelijke, als dat waarby persoonlijke zekerheid wordt gegeven; Afschaffing van tusschenpersonen in de verhouding van grondeigenaar en gebruiker; Coöperatie voor de aanschaffing, het gebruik en den verkoop van werktuigen, zadeD, meststoffen enz. Afschaffing van den koppelarbeid ;Uitoefenen van invloed bfj de verkiezingen, zoodat tot verte genwoordigers worden gekozen zij, die de belangen van den landbouw willen voorstaan in den door den Bond bedoelden zin; Het bezigen van alle middelen en het beramen van zoodanige maatre gelen, als kunen dienen tot behartiging van de stoffelijke belangen der leden van den Bond. Ia een roes. Aan den Beemsterdijk bij Purmisrend werd de bovenkleeding van een manspersoon gevonden, waarin zich een hors loge en eene goed gevulde portemonnaie bevon den. Het eerst dacht men aan zelfmoord. Doch bij onderzoek is gebleken, dat ze het eigendom waren van een' jongen bruiloftsganger van Wijdewormer, die, in den vroegen ochtend uit de Beemster naar huis terugkeerende, zich in beschonken toestand heeft ontkleed en, zonder door iemand te zijn opgemerkt, in zijne onderkleeding naar de ouderlijke woning is gestapt. In De „Ingenieur" wordt er door den heer R. Tutein Nolthenius te Zutfen op aan gedrongen, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijke gevolgen van het ontleenen van brongas aan den bodem, met name de mogelijk daaruit voortvloeiende daling van den bodem met de daaraan verbonden nadeelige gevolgen. De schrijver acht de Konink lijke Academie van Wetenschappen het aangewezen lichaam om dat onderzoek in te stellen. Eene dolle koe rende Maandagmorgen in de Wilhelminastraat te Breda een uitruk kend bataljon infanterie tegemoet en wierp een 10-tal soldaten der voorste compagnie ter aarde. Bij de daarop volgende compagnie was de kennismaking met haar minder lijdelijk daar inmiddels de bajonetten opgezet waren en zij één daarvan over de geheele lengte in de borst ontviDg. Uitwijkende, werden haar door een der officieren nog eenige revol verkogels toegezonden, waarop zij langs de Singel in de richting van Teteringen voort holde. L iter is zij aldaar afgemaakt; zij was bestemd voor de militaire slachterij te Breda. Woensdag dreef te Sliedrecht een boot met hout in het Middeldiep rond met een klein kind, dat bitter schreiende op den last zat. Iemand, die onmiddelijk een onderzoek instelde, kwam tot de treurige ontdekking, dat de vader van het vierjarige wicht, de 40- jarige werkman K. van Eek, dood in het vaartuig lag. De ongelukkige vermoedelijk door een beroerte getroffen laat een vrovw met 8 nog jeugdige kinderen achter. Men schrijft nit Zevenwouden aan de Leeuw. Crt."In den boterhandel is het tegen woordig ver van couleur de rose tengevolge loomere markt te Londen. Friesche boterkoo- pers kregen bericht, dat op de kaai te Londen 900 vaten stonden, die beneden f80 werden

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2