Buitenland. Schelpen visscheryi Het rapport van de commissie tot onderzoek of de schelpvisschery langs de Noordzeekust nadeelig kan zijn voor het weerstandsvermogen van het strand en het behoud der duinen als zeewering is uitgegeven door het Ministerie van Waterstaat. De commissie bestaat uit de heeren: G. Van Diesen, oud hoofdinspecteur van den Waterstaat te 's Gravehage, dr. P. P. C. Hoek, wetenschap pelijk adviseur in visscherijzaken te Helder en dr. J. Lorié, privaat docent in de géologie aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. De commissie komt o. a. tot de volgende con- clusiën; Van het staken der schelpvisschery is geen verhooging van het strand, geen meerdere aan- stuwing van het duin en ook geen verharding van den duin voet te verwachten. De uitoefening van het bedryf, zooals dat tot nog toe plaats had en beschreven werd, brengt geen beschadiging van eenige beteekenis aan het strand toe. Door grondeigenaars-landbouwers in den Haarlemmermeerpolder is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin op het heffen van invoerrecht op granen en meel wordt aangedrongen. Adressanten voeren daarbij o. a. aan, dat in vroegere jaren, om dezen tijd van het jaar, meer dan duizend personen uit andere oorden en zelfs uit het buitenland, volop werk vonden in den Haarlemmermeerpolder, terwijl daaren tegen thans honderden uit die gemeente werkloos rondloopen, zoodat door dezen toestand de kosten van het armwezen zeer worden verzwaard ten nadeele van de gemeente. Zij wijten dit hieraan, dat de groothandel het buitenlandsche graan bijna, zoo niet geheel, kosteloos in onze havens invoert, terwijl de landbouwer om gebruik te maken van bruggen en wegen van Staat, provincie of waterschaps besturen, belast wordt met op sommige plaatsen nog zeer zwaren tol. In de vorige week werden van Enter verzonden eene partij groote jonge ganzen, tot een getal van 750, die te Goor in een waggon geladen de bestemming naar Berlijn hadden. By aankomst te Berlijn waren allen dood. Door slechte verpakking waren de dieren gestikt. De schade voor de kooplui is natuurlijk vrij aanzienlijk. Een ongemakkelijk heerl Een heer, die op een der laatste avonden met trein 57 van Amsterdam wilde vertrekken, doch daarvoor een weinig te laat kwam, was hierover zoo boos dat hij den dienstdoenden stationschef met een wandelstok een hevige slag op het hoofd toebracht, zoodat diens pet over het perron rolde. Natuurlijk werd dat lastig heer door de politie ingerekend. Hollandsch vee in Zuid-Afrika. De heer De Waal consul-generaal te Kaapstad, die zich èn vroeger, tijdens zijn verblijf in Natal, èn in zijn tegenwoordige betrekking steeds veel moeite heeft gegeven om de goede eigen schappen van ons fokvee in Zuid-Afrika bekend te maken, schrijft aan de redactie der Mede- deelingen en Berichten der Friesche M. v. Ldb., dat op de groote landbouw- en vee-tentoon stelling te Port-Elizabeth aan den Frieschen stier Jan I, no. 1824 van het stamboek, den kampioenprijs is toegekend, als de beste van alle aanwezige stieren van de onderscheidene rassen welke daar waren vertegenwoordigd. De stier is 5 April 1892 geboren bij Rinze B. Yetsinga te Arum, werd ten name der stierenvereeniging Aehlum-westelijk deel in het stamboek ingeschreven en behaalde 20 April en 21 September 1893 te Leeuwarden telkens den len prijs op de keuringen van stamboekvee. Kieswetontwerp, De algemeene beschouwin gen In de Tweede Kamer, over het kieswetont werp, ztjn geëindigd. Aan de orde kwam alsnu de artikelsgewijze behandeling. Op den leeftijd om kiezer te zijn (het ontwerp spreekt van 25 jaren) zijn twee amendementen voorgesteld, een door den heer Travaglino om den leeftijd te brengen op 28 jaren, en door den heer de Boer en nog 5 andere Kamerleden om den leeftijd te bepalen op 25 jaren. Vervolgens een amendement van den heer Kuyper en drie andere Kamerleden om den eisch van aanslag van eenige belasting uit het artikel te lichten en alleen de huurwaarde te stellen. Een amendement van den heer Bastert om den minimumaanslag in de grondbelasting te bepalen op f 3.—. Een amendement van den heer Goeman Bor- gesius en 4 anderen om art. 1 b No. 1 als volgt te lezen„dat z(J als hoofden van gezinnen of „als alleen wonende personen op den 31 Januari, gedurende de laatst verloopen twee jaren krach tens huur als woning in gebruik hebben eenzelfde gebouwde eigendom, waarvan als zoodanig de grondbelasting ten minste f 1 bedraagt." (Het ontwerp zegt „dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op 31 Januari sedert den len Aug. van het vorige jaar bewonen." Een amendement van den heer van Karnebeek om den huurprijs overal, behalve in de gemeenten der beide laagste klassen, gelijk te stellen met de belastbare huurwaarde volgens de nieuwe regeling der personeele belasting. Hoe komen er de deugnieten toe! Zondagmorgen moest de tram, die ten 10 ure te Tiel aankomt, aan een overweg 20 minuten van het station stoppen, omdat een jongen van 16 jaar plaats had genomen op de rails om overreden te worden. Zijn kameraad was op eenigen afstand blij ven staan om te zien, hoe het ging. Natuurlijk is tegen het levensmoede jong- mensch proces-verbaal opgemaakt. Kleine oorzaken hebben vaak groote gevol gen. Dit bleek dezer dagen te Hedel. Van de ongeveer 80 stuks vee, die op de Uiterwaard „St. Helena grazen, stierven binnen 2 dagen plotseling zes stuks van de verschillende eige naren. Bij onderzoek van een der cadavers door den heer De Vries, rijkveearts, is geble ken, dat lood wit vergiftiging de oorzaak van den dood is. Bij het verven der spoorwegbrug over de rivier de Maas is door het onwillekeurig morsen van verf het gras onder de brug met loodwit in aanraking gekomen. Het mag zeker als eene zeldzaamheid worden beschouwd, dat uit één huwelijk achtereenvolgens zeven meisjes worden geboren. Dit geval heeft zich te Goes voorgedaan door de vermeerdering van het huisgezin eens werkmans met eene zevende dochter. Ingevolge een bestaand gebruik tijdens de regeering van Koning Willem III om aan den zevenden zoon uit een zelfde huwelijk 'sKonings namen te geven, zijn door de ouders aan de bovenbedoelde jonggeborene thans de namen gegeven van onze jeugdige Koningin: Wilhelmina Helena Paulina Maria. In een adres aan de Tweede Kamer heeft het centraal bestuur van het Nederlandsch Werk liedenverbond een protest ingediend tegen den geest, de letter en de strekking van het kieswet- outwerp Yan Houten, omdat daarmede: by vernieuwing de aanspraken des volks op het volle staatsburgerschap worden miskend; de bedoelingen der Grondwetsherziening worden geminacht; de beloften by de verkiezingen van 1891 en 1894 gedaan, worden geschonden; een bron wordt geschept voor zulke grooteen stuitende onregelmatigheden en onrechtvaardig heden, als waarvan in onze wetgeving en misschien ook in die van andere landen geen voorbeeld is te vinden. In ïynrechten stryd acht het centraal bestuur het aanhangig wetsontwerp met den wenschtot finale uitbreiding zoover als binnen de Grondwet mogeiyk is een wensch die reeds gedurende ruim 25 jaar in de volkskringen levendig is. Reuter seint uit Brussel, dat de Moniteur een ministreel besluit bevat, houdende ver gunning tot in- en doorvoer van vee, met uitzondering van koeien, komende uit Neder land. Het besluit treedt in werking den 29en Mei, met inachtneming van de voorwaarden in het reglement tegen den invoer van tuber culeus vee genoemd. Een eigenaardig buitenkansje viel dezer dagen een kastelein te Stadskanaal ten deel. De vorige bewoners van de herberg vertrok ken voor omstreeks 7 jaren naar Amerika. Dezer dagen kwam de vrouw van laatstgenoemde misschien voor zaken hier eens weer kijken en ging ook een bezoek brengen aan bedoelden kastelein, wien zij vertelde, dat er ej in het huis nog een som gelds verborgen was, aan welk verhaal de kastelein aanvankelijk ij geen gevolg sloeg. Zij vertrok dus onverrichter te zake. Doch een paar dagen later komt zy r£ weer en stelt voor om het geld te zoeken en, e1 wanneer 't gevonden mocht worden, te deelen. i Dat kon geprobeert worden, meende de kas- telein, en de vrouw ging dus aan 't zoeken. )e In het achterhuis lichtte zij eenige steenen op a en baalde er een flesch weg, waarin een som jr van 120 gulden. Dat het geld aanwezig was, at is vooral daarom opmerkelijk, wijl het huis u in den tusschentijd bijna geheel vertimmerd is. a< Door het hoofdbestuur van de Friesche g. Maatschappij van landbouw en veeteelt is aan t de Provinciale Staten van Friesland ingediend c een van een memorie van toelichting vergezeld 1 adres, waarbij wordt verzocht, voor de voor- n durende verbetering van den Frieschen vee- stapel een jaarlijks subsidie van f5000 te n willen beschikbaar stellen. Het hoofdbestuur wijst er op dat, al mag de vereeniging het Friesch Rundvee-stamboek - met eenige zelfvoldoening op haar 17-jarige arbeid terugzien (het getal ingeschreven stuks a vee bedraagt 14,916, overtreffende het cijfer, dat in alle stamboeken van Nederland te zamen is ingeschreven), op het gebied der veeverede- ling in Friesland nog zeer veel valt te doen. r( Uit de Vereenigde Staten komen voortdurend r, berichten van dood en vernieling, door een g cycloon veroorzaakt, in de districten Maxhallen Nemaba, in den omtrek van Paducal (Kentucky), en op verscheidene plaatsen van Illenois. De stad Seneca, in Kansas, is voor een derde deel verwoest. Zes menschen kwamen daar om het leven en 500 zyn zonder onderkomen. Te Sherman, waar 120 menschen werden ge dood en 100 gewond, werden zware boomen ont- worteld, huizen van hunne grondvesten geslagen z. en een zware yzeren brug door den wind mee- gevoerd. Men was den geheelen nacht bezig met het redden van levenden en zoeken naar de dooden. )i Openbare gebouwen en particuliere woningen zyn tot ziekenhuizen ingericht, en vele dames helpen by het verplegen der gewonden. Zes-en-dertig honderd landverhuizers, aange- bracht door verschillende pakketbooten zyn op den SOsten April te Ellis Island, in de haven van New-York ontscheept, Dit is de eerste maal, zegt de .Courier des Etats-Unie" sedert maanden, dat te New York op één dag een zoo groot aantal fi landverhuizers aankomt, en wat nog sterker z- opvalt, is dat de nieuw aangekomenen voor het meerendeel geen Italianen, maar Ieren, Duitschers en Zweden waren, By na allen voldoen aan de 3 eischen welke gesteld worden door de wet op de 3 landverhuizing. De verbiyven voor geweigerde 0 landverhuizers zyn dan ook byna leeg. Meer dan tweehonderd Italianen die in de n laatste dagen zyn geland en niet aan de wette r ïyke voorschriften voldeden, zyn echter denzelfden dag nog naar hun vaderland teruggezonden. Een millennium-broek In de straten van Buda-Pesth kan men in den laatsten tyd een groot aantal modeheertjes bewonderen, die allen 1 met een millenniums-feest-pantalon pryken. Deze n pantalon is de „denière creation" van den tailleur - la mode. De snit van het kleedingstuk levert niets buitengewoons op, doch de stof, waarvan het gemaakt is, ziet er allerorigineelst uit. De pantalon is gemaakt van lichtgekleurd laken, dat 1 oezaaid is met het getal „1000". De getallen zyn op de volgende wyze geplaatst: 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 1000 De patriotsche dandy's dragen allen zoo'n pan talon en de vernuftige uitvinder dezer mode is mooi op weg, spoedig ryk te worden! „Als men de Russische „Beurscourant" mag gelooven, vertoonde zich dezer dagen in een Rus sisch dorpje een boer, met name Iwan Timochin die, zooals algemeen bekend was, vyt jaren ge- leden was gestorven en begraven. Timochin deelde het volgende mede: „Ik was plotseling ziek geworden en na eenige dagen gestorven. Het was juist in den oogsttyd. Ik herinner my nog, hoe men my ontkleedde, wiesch en in de doodkist legde. Ook herinner ik my nog het weeklagen van myne vrouw en kinderen. Daar ik bemerkte, dat men my wilde

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2