N°. 909. Zondag '7 Juni. A0. 1896. Nieuws» en Advertentieblad. Binnenland* OFFICIEEL EEBEELTL Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Vouï dsn Bubo 80 Cta. Franco per poet door ga haal Nmciblaks 46 Ota. - Naar Ainnraa sn andere landen met varhooging der porto's. Advertentiën vóór 19 nnr op den dag der uitgave. Prijt der Adoertentién Van 1 tot S regels 80 Ots. Iedere regel meer 0 Cta. droste letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. eer nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÈN worden aangenomen by de TJitgsvtrs LANGEVELD k DE ROOU, Parkstraat, Bund or Tim Collecte voor den gewapenden dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Texel maken bekend dat de jaarljjksche collecte ten behoeve van het fonda tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, in deze Gemeente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen. ZjJ achten het niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat dit fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen, waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons vaderland en onze overzeesche bezittingen ljjf en leven hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen met het oog op de steeds toenemende behoeften, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten, Texel, den 4 Juni 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 6 Juni 1896. De derde groote lammeren ver zen ding ge- chiedde Donderdagmorgen. De grootste ver- ending is evenwel achter den rug, het aantal at nu verscheept werd, was belangrijk minder. 4283 lammeren, benevens 10 schapen en koeien werden bij deze gelegenheid ver- onden, waartoe gebruikt werd gemaakt van veebooten, 4 tjalksehepen en 1 sleepboot. Met andere gelegenheden werden in den jop dezer week ongeveer 500 lammeren naar 'erschillende plaatsen verscheept. - Onze plaatsgenoote, Mej. S. Rab, tydeiyk B Haarlem als leerlinge aan de Rtjkskweek- chool voor onderwijzeressen, deed Donderdag net gunsti^sn uitslag examen als onderwijzeres. Volgens een bij den Burgemeester alhier ogekomen schreven, is door den Minister van ustitie aan den Rijksveldwachter A. Lok te ludesehild, den rang van brigadier-titulair oegekend. 0r Het Fanfarekorps. In ons nummer van ,n 1 Mei werd door ons mededeeling gedaan van lene vermoedelijk 12 d. a. v. te houden |e >romenade door ons dorp, door het Fanfarekorps, j :oomede van het voornemen dat op den tweeden Pinksterdag een Volksconcert zou worden |n ;egeven in het Park, terwijl het uitzicht in yerd gesteld dat ook andere dorpen op het el >iland van de te wachten concerten een Jehoorlijk deel zouden krijgen, j'g Aan het laatst bedoelde schijnt het Fanfare corps thans gevolg te willen geven. Bij het verschijnen van ons vorig nummer zweefde - t al eenigszins in de lucht, doch, aangezien ie zaak nog niet haar volle beslag had, meenden wij zoo bescheiden te moeten zijn, er niet van te reppen. Thans echter schijnt besloten dat Zondag middag a. s. een Volksconcert zal worden gegeven te Oudeschild, op de uren als zulks hier gewoonte is, op het plein voor deK. W. Bewaarschool. Moge goed weder dit voornemen begunstigen. Bij 't opruimen, door dynamiet, van de voorwerpen, die het lossen der lading uit de „Stanley" bemoeielijken, is een der bergings vaartuigen zoodanig door een stuk ijzer getroffen, dat de mast over boord sloeg. Een ander stuk ijzer bleef in 't hout van den mast steken. Persoonlijke onheilen hadden gelukkig niet plaats. De zomer is in 't land. Vrjj precies op den eersten dag van Zomermaand, alsof't eerder niet gewettigd ware, deed de zomer zijne intrede, getuige het warme en milde weder, hetwelk van af dien tijd ons deel was. Na de schrale, koude dagen, welke ons nog tot in het laatst der vorige week bijbleven, (zelfs met nachtvorsten) was die ommekeer in de natuur velen zek6r welkom, zelfs trots het gevaar dat die warmte voor mensch of dier nadeelig zou kunnen zjjn. Warmte hebben wy noodig, riepen velen, en de wensch van hen, die zulk een geroep deden hooren, is althans vervuld, hunnen wensch werd bevredigd. Doch bij die warmte wenschen velen anderen wat water; het land wordt te droog klaagt men; de bouwerij niet minder dan het weiland, heeft behoefte aan vocht, en waarlijk, niet enkel de aarde ook de mensch krijgt behoefte aan een flinke regenbui; hoor maar de jeremiaden over de ledige regenbakken, zie maar zoo velen, die uit putten en kolken het voor dageltjksch gebruik onmisbare water halen. Zoo ziet men, 't is nimmer boven bidden en wenschen verheven. Nauweljjks is de wensch naar warmte maar even vervuld of menigeen loopt te blazen en pfifc, alsof al reeds eene tropische hitte, ons deel was. Nu maar wat regen, is de wensch. Mogen wij den weer voorspeller Falb gelooven, dan zullen wij daarmede ook wel begiftigd worden, doch kunnen wij ook weder koelere dagen verwachten. Zyne voorspelling toch luidt: „dat Juni rijker zal zjjn aan regen, dan Mei. De temperatuur is in de eerste dagen tamelijk hoog, maar over het algemeen moet de maand koel genoemd worden. De onweers zjjn talrijk. Van 1 tot 7 Juni is het in het begin warm, in de laatste dagen koel. De neerslag is uitge breid en aanzienlijk; talrijke onweders." In hoeverre men nu aan deze voorspellingen geloof wil slaan, laten wij aan ieders beleefdheid over, doch geheel mis schijnt Falb toch den bal niet te slaan. De warmte is er alreeds en de onweders laten, volgens berichten, ook niet op zich wachten. Te Hilversum toch, brak Woensdag een onweder los, doch met zware hagelbui. Er vielen hagel- steenen zoo groot als een lid van een vinger. Te Apeldoorn barstte een onweder los, zoo hevig als slechts zelden (zelfs op de Veluwe) voorgekomen is. Doch ook, de regen viel met stroomen, zelfs nu en dan wat hagelsteenen. Te Borculoo woedde Woensdag ook een onweder, en bracht tevens een verkwikkenden regen. Meer zulke berichten worden in de bladen vermeld, sommigen zelfs, dat het onweder onge lukken veroorzaakte; zooals te Goudriaan, alwaar een watermolen verbrandde, te Baardwijk waar een persoon door den bliksem werd getroffen en gedood, te GanzendiJk, Eekst, Terwolde, Wageningen, Ossendrecht, Hoogerheide, Oorderen, Waalwijk enz. alwaar molens en boerenplaatsen in brand geraakten of personen doodelijk werden getroffen of andere schade werd veroorzaakt. Zulke gevallen zijn minder aangenaammoeten wij ook ons deel krijgen van de onweders, dat ongevallen als hier boven vermeld dan tot de onbekende dingen mogen blijven behooren, doch eene flinke, verfrisschende, weldadige regen, verkwikking brengen aan mensch, èn dier, èn boom en plant. Oostebend, 5 Jnni. Gisteren werd alhier bericht ontvangen, dat ook het lijk van G. Visser, verongelukt in den storm van 27 Maart jl., is aangebracht endoorden vader is herkend. Hiermede zijn de lijken der zes opvarenden van de schuiten T. X. 108 en 122 allen aan gebracht, terwijl van de derde verongelukte schuit. T. X. 128, nog niemand is gevonden, Atjeh. Een bericht aan de „Tel." luidt „Morgen vertrekken zes bataillons naar de XXVI Moekims." Uit dat telegram blfckt, zegt de „Tel." dat Generaal Vetter niet rust, voordat hij aan de Atjehers rondom onze linie een gevoelige les heeft gegeven. Latere berichten luiden: „2000 man troepen trokken naar Belang Kala, onderweg Lam Pagar tuchtigende. Andere colonnes trokken naar Lam Tengah. De marine debarqueerde 400 man te Lam Baroe." Bij het dep. van Kol. werd telegram ont vangen dat de opruiming van vijandelijke versterkingen benoorden Berada ongestoord beëindigd zijn. Over het Kieswetontwerp. DeHaagsehe corr. der „Zaanl. Crt." zegt boutweg: de wet- Van Houten moet er komen. „Men heeft geen reden zegt de schrijver daarin een toeleg te zien om speciaal den minister van binnenlandsche zaken een krans te vlechten; noch de anti-revolutionairen, noch de Katholieken zullen er op uit zfln om Mr. van Houten op een voetstuk te plaatsen, maar de loop der gebeurtenissen dwingen er toe het voorstel van het Kabinet-Roëll te accep teeren. De wet-van Houten zal er komen. Maar een nationale wet kan 't nooit zijn. Van stonde af zal er en met reden een nieuwe kiesrechtbeweging uit geboren worden." Of de schrij ver het juist zal hebben ingezien zal de tijd moeten leeren. In de Kempen Belgische provinciën Luik en Brabant maakt men zich zeer on gerust over een aangekondigd voornemen der Belgische Regeering, om opnieuw den invoer van vee uit Nederland te verbieden. Reeds is de invoer van vee over 's Hertogenboseh en Arendonck verboden. In Frieslands Noordoosthoek sterven tegenwoordig vele kalveren aan een onbekende ziekte. Er zijn boeren, die reeds van 8 tot 11 stuks verloren hebben. Zoodra de ziekte begint zijn de beesten binnen korten tijd dood. Voordeelige zaakjes. Een stoomcar- roussel maakte op de kermis te Heerenveen goede zaken. Zondag jl. werd van des middags 4 uur tot den anderen morgen 8 uur steeds gedraaid. Men berekent, dat de eigenares dien dag alleen circa f1000 winst maakte. Een koopman te Amsterdam had 250 baaltjes meel verkocht aan een bakker te Zaan dam, te leveren in partyen van 50 baaltjes. Successievelijk worden er zesmaal 50 baaltjes afgezonden, zoodat de bakker er 50 meer ont ving, dan hij gekocht had. Toen dit abuis door den afzender ontdekt werd, ontkende de bakker er 300 ontvangen te hebben. Na een zeer langwyiig proces, waarin vooral de schippers gehoord werden, bleek dat er maar één getuige was, die onder eede verklaarde, de partij geleverd te hebben. Bij gebrek aan den 2e getuige werd de koop man in het ongeiyk gesteld, die nu pl. m. f 1000 proceskosten te betalen heeft. B. B. Ct. Als er één schaap over den dam is Woensdagmorgen werden aan het station D. P. te Rotterdam van Groningen aangevoerd ongeveer 150 lammeren voor den heer Veenman te Overschie, welke lammeren gedreven werden langs den Rotterdamschen straatweg naar Overschie. Een der lammeren kreeg lust in het zwemmen en sprong in de Schie, waarop er weldra een 50-tal volgden. Het mocht den dryvers gelukken met behulp van een schuit van den heer Van Stolk alle beesten te redden, uitgezonderd dén die het leven verloor» TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1