Buitenland, Hoewel bij de Ger. Gem. te Oosterend reeds lang behoefte en plan bestond tot het bouwen van een nieuw kerkgebouw schijnt het wel of men dit nu welhaast toch verwe zenlijkt zal zien. Het voornemen toch bestaat bij den kerkeraad om ten spoedigsten met de voorbereidende maatregelen aan te vangen opdat het gebouw dit jaar nog in gebruik genomen kan worden. (Ingez.) Men schrijft aan de Tel. Den 20-jarige L. Huygens, klompenmaker te Koewacht, is Dinsdag eene bijzondere onder scheiding te beurt gevallen. Deze jongen hield zich in zijn vrije uren bezig met teekenen en schilderen, waarvoor hij reeds als kind veel aanleg scheen te hebben, 's Zondags volgde hij de lessen op de academie te St. Nicolaas ('België), welke lessen bij nooit verzuimde, ofschoon ze hem telkens 6 uur loopen kosten. Elk jaar behaalde hij prijzen, zoodat bij in den laatsten tijd zich meer bijzonder op de teeken en schilderkunst toelegde. En Dinsdag had hij het genoegen met de koninklijke gouden medaille voor natuur- en kunstschilderen bekroond te worden tevens behaalde hij den eersten prijs voor beeldhouwkunst, den 2en voor boetseer kunst, den 2en voor hout- en marmerschilderen, alsmede den 2en prijs voor borstbeeldteekenen, ontleedkunst, perspectief en kunstgeschiedenis. Zou zullk een jongen niet voortgeholpen dienen te worden? Vervoer van levende visch Waarschijnlijk ter verwezenlijking van een der ideeën van den heer Hermann, vervoer van levende zeevisch, is te IJmuiden aangekomen uit België een groote waggon. Daarin bevinden zich een zestal ijzeren tanks, waarin ongeveer 8000 kilo levende visch in water vervoerd kan worden, dat door een petroleummotor voortdu rend in beweging gehouden wordt. Hetzeewater wordt in den waggon gepompt en behoorlijk gefiltreerd. Boven in den wagen zijn luchtreser- voirs om het water voortdurend met versche lucht te kunnen vermengen. Voor eenige dagen zou een knecht voor zijn patroon te Dinksperloo aan het station te Terborgh een kilometerboekje halen, waarvoor hem f 27.50 was medegegeven. De man kwam echter met het geld, doch zonder kilometer boekje terug. Toen men hem naar de reden vroeg, was hot antwoord: „Ja, men wilde mij een boekje met een paar velletjes papier in de hand stoppen; die nog geen vijf penningen waard waren." Nadat den man aan het ver stand was gebracht wat een kilometerboekje is, kon hij weder naar Terborgh gaan om meer gerust dan de eerste maal het kilometerboekje in ontvangst te nemen. Geen gemakkelijk vrouwtje. Uit woede, dat haar man, die daar reeds geruimen tijd vertoefde, niet verkoos naar buiten te komen, sloeg een vrouw in de herberg van B., aan de Veemarkt te Rotterdam de ruiten in, met het gevolg dat zij zich den rechierpols verwondde, en heelkundige hulp voor haar moest worden ingeroepen. Boerenbond 1 Het voorloopig bestuur, werkzaam voor de oprichting van een NederlandschenBoerenbond, stelt een wijziging voor in het te behandelen Algemeen Reglement. Het blijkt nu, dat ieder lid kan worden, die niet bekend staat als bestrijder van God, Huisgezin of Eigendom. Van het woord „Christelijk" of van het behooren „tot één der der Christelijke belijdenissen" is geen sprake meer. Alleen eerbied voor God, Huisgezin en Eigendom wordt gevorderd, en deze eerbied wordt, blijkens het gewijzigd art. 10 ondersteld, zoolang men niet het tegendeel toont. Borg blijven. Een heer uit Alfen was zoo bereidwillig voor een schipper borg te blijven voor f225. Op zekeren dag ontving hij een brief met het treurige bericht, dat de schipper zijn schuit kwijt was. Er had eene aanvaring plaats gehad met een onbekende raderboot en met groote moeite hadden de schippers er nog het leven afgebracht. Alles was weg. Geld was weggoed was wegalles, alles was weg. Genoemde borg had medelijden met de arme kerels en betaalde, en de schippers hadden braaf schik over 's mans lichtgeloovigheid. Edoch, zij hadden te vroeg pret gemaakt, want de justitie kwam er achter en de schippers hadden zich voor de Haagsehe rechtbank te verantwoorden wegens oplichting. Eisch voor ieder 9 maanden gevangenisstraf. Niet steeds is de liefde bestendigUit Gennep wordt aan de „L. K. geschreven Een weduwnaar, wien het verdroot 's levens lasten langer alleen te torsen, ging op kondschap uit, toog het Overomsohe in, zocht en vond een lieve levensgezellin, die zich baroid ver klaarde, lief en leed met hem te deelen. In allerijl werden have en goed van het bruidje in een guanobaaltje gepakt en trok men vreugdevol naar Ottersum, omnogdienzalfden dag de toekomstige mama in haar nieuw tehuis te installeeren. Edoch, 's bruidjes geluk was van korten duur, nauwelijks was het den huisheer gebleken, dat zij de koffie te sterk zette, vier boter ham men voor haar ontbijt consumeerde en de aardappelen te dik schilde, of de liefde daalde beneden het vriespunt en der overgelukkige werd onbarmhartig het vierkante gat van de deur gewezen. Is het laten dansen in een herberg het houden van een openbare vermakelijkheid De Hooge Raad oordeelde van niet, en vernietigde eoa vonnis van den kantonr. chtor te Nijmegen, bevestigd door de rechtbank te Arnhem, waarbij ean tapper was veroordeeld geworden tot geldbneto, omdat hij, in strijd met de gemeenteverordening van Nijmegen, zonder de vereisehte vergunning in zijn lokaal „eenige paren bad laten dansen." Genoemde verordening spreekt alleen van het „houden van openbare vermakelijkheden" en hiermede in verband oordeelde de Hooge Raad, dat tot het houden van openbare vermakelijkheden eenige daad van den beklaagde vereischt wordt en een enkel laten dansen (toelaten, dat er gedanst wordt) niet strafbaar is. O ader de talrijke onkruiden, die op gras land voorbomen, behooren ook de russchen. Door kalk kan men zo langzamerhand uit roeien. Het best is, dat men het land in den herfst begreppelt en de uitgegraven aarde, vermengt met kalk, aan hopen zet. Door het greppelen moot bet land droog komen te liggen, want zoolang dat het geval niet is, is de strijd tegen de russchen vrijwel vergeefs. Een bemesting van het land met 600 K.G. kaïaiet en evenveel thomasphosphaat is noodzakelijk. Dezen moet men in het najaar uitstrooien, terwijl men dan in 't voorjaar de uitgegraven aarde en kalk te velde brengt. E9n krachtige grasgroei moet op deze wijze het onkruid ge heel onderdrukken. Te Rouveen vertoonen zich wederom, als voor drie jaren, een groot aantal muizen; een groot deel van den oogst zoowel te Staphorst als te Rouveen is door die dieren verwoest. Eeist zjjn vele roggeakkers, die een rijken oogst beloofden, vernield; daarna kroeg de haver een beurt. En waar hier en daar een weide tusschen het bouwland ligt, wordt ook deze niet overge slagen. Al het jonge, malsche gras wordt wegge vreten, terwijl de harde stengels onaangeroerd bljjven staan. Verschillende landbouwers schaften zich daarom prof. F. Loeffer's Mause Bacillus aan en met aanvankelijk goeden uitslag. Een tweede middel, dat ook vele muizen het leven kost, bestaat in het graven van tamelijk diepe, aan de wanden steil oploopende gaten. De muizen, die in deze kuilen tertechtkomen, kunnen langs de wanden niet weer naar boven klauteren en worden des morgens gedood. Meermalen vindt men ze by tientallen in een kuil. Een derde middel is het bestrooien van den akker met muizentarwe, mogelijk wel aan te bevelen,doch In alle gevallen te kostbaar om algemeen toegepast te worden. Slechts een paar stukken grond werden er tot nog toe mee bestrooid. Daar echter niet alle landbouwers die middelen toepassen, bljjven nog genoeg dieren over om hun verschoning een ware ramp te achten. Raadgeving tegen verdrinken 1 Wanneer iemand, die niet zwemmen kan, gevaar loopt te verdrinken, kan hij zich met een eenvoudig middel boven water houden. Hij houde de armen onder water en make met de beenen dezolfde beweging alsiemand, die de trappen oploopt. Zeker zouden vele menschenlevens behouden zijn gebleven, ware dit eenvoudig voorschrift in toepasing gebracht. Bovenal is natuurlijk noodig, dat men zijn zinnen niet verliest 1 Verkoop van visch Dr. Hoek bespreekt in zyn Maandblad o. a. het gebrek aan regelmaat ten aanzien van de eenheid van maat of gewicht bij den verkoop van visch en ontwikkelt daarover op de volgende wijze zjjn denkbeeld: „Ik geloof dat er heel wat moeielljkheden zouden voorkomen worden, als de verkoopseenhe den voor publieke afslagen voorgoed, desnoods bjj de wet, geregeld werden. DuitschlaDd, Geeste- münde b. v., geeft ons in deze een uitmuntend voorbeeld. Wie van den publieken afslag gebruik wil maken, onderwerpe zich aan de bepalingen, die men, rekening houdende met de belangen van visscherij en vischhandel, heeft gemeend te moeten voorschrijven. Daartoe behoort, dat het gewicht van de visch, die afgeslagen zal worden, moet vaststaan. Alle aangevoerde visch moet in het afslaggebouw gevoerd worden, worden afgewogen en per 50 kilogram verkochtfijnere visch, tong, kabeljauw, tarbot, worden alle gewogen, zoodat elk, die wenscht te koopen, weet welke hoeveelheid hij voor zich heeft. Dat ljjkt omslachtig, maar is het in werkelijkheid niet. Het komt er maar op aan, dat men over de noodige handen en over eenigszins geoefende handen beschikt. Dat er by de invoering van zulk een methode op een grooten vischafslag gedurende de eerste dagen eenige vertraging zou kunnen onstaan, moet ik toegeven. Hoe spoedig zou men echter aan den nieuwen gang van zaken gewend zyn! En dan waren we in eons af van die grootore en kleinere honderden, van die tallen met 10 pCt. en 20 pCt. speling, van die heele en halve kabel jauwen, heele en halve roggen enz. 't Is by vrouwen gewoonte, het garen in den mond te steken, en er puntje aan te zuigen om den draad door het oog der naald te krygen. Afgezien daarvan, dat veel verfstoffen voor het kleuren van garen vergiftigd zyn of daarby ver giftigde logen gebruikt worden, komt het ook voor, dat men zyde, voornameiyk zwarte naai- zyde, om het gewicht te verhoogen met een op lossing van lood of kwikzilver drenkt. Komen door het bevochtigen der lippen van den draad ook slechts verbazende kleine hoeveelheden van dit vergif in de maag, toch kan door dit voort durend te doen, het menscheiyk organisme ge stoord worden en menige vrouw heeft dikwyis geen vermoeden, waaraan een algemeen gevoel van onbehaagiykheid en pyn in de maag moet worden toegeschreven. In een myn by Pittston, Vereenigde Staten, heoft een vreeseiy'ke ontploifing plaats gehad. Honderd zeven en dertig mannen en iongens zyn daardoor bedolven, en men heeft geen hoop hen te kunnen redden. Een arsenaal in de lucht gevlogen. Dinsdag avond omstreeks zeven uur ontstond door een onbekende oorzaak brand in een munitieloods in de onmiddeliyke nabyheid van en behoorende tot het in 1894 gebouwde arsenaal te Metz, gelegen naby het station Devantles Pont. Do brandweer der stad en een detachement van het 4e regiment Beiersche infanterie verschenen kort na het uitbreken van het vuur ter plaatse. Hon derden nieuwsgierigen verdrongen zich om de plaats des onheils, toen een artillerie oificier de menigte waarschuwde, dat er groot gevaar bestond voor een ontploffing van het kruitmagazyn. Nauwelijks had hy dit gezegd, of een geweldige ontploffLg deed zich hooren. De groote loods werd uit elkander geslagen, een enorme vuurzuil verhief zich ten hemel, terwyi granaten, stukken yzer en steenen, die in de lucht geslingerd werden, neervielen op de brandweerlieden, de soldaten en de nieuwsgierigen. Tot op een afstand van vyfhonderd meter in 't rond werd iedereen tegen den grond geslingerd. De geheele stad Metz trilde onder het vreeseiyk geweld der ontploffing, en de gebouwen naby het arsenaal, voornameiyk het station, werden zwaar beschadigd. Nadat de scherpe rook was opgetrokken, en het eerste oogenblik van schrik voorby was, .begon men met het vervoer van de stervenden en de gewonden, die in grooten getale in den omtrek van het arsenaal lagen, terwyi het terrein geheel werd afgezet door een cordon soldaten, daar men de ontploffing van een tweede kruitmagazyn vreesde. Die vrees werd gelukkig niet bewaarheid en 's avonds omstreeks tien uur was men den brand meester. Het aantal dooden en gewonden is nog niet met juistheid te bepalen. Men spreekt van vyf tot 80 dooden en 50 150 gewonden. De loods, waarin brand ontdekt werd, bevatte een groote hoeveelheid kruit, granaten, kardoezen en patronen. Had het vuur ook een tweede magazyn aangetast, waarin een enorme voorraad schietkatoen was geborgen, dan zou ongetwyfeld de geheele stad zyn verwoest. Algemeen wordt de onvoorzichtigheid van de militaire adminis tratie op scherpe wyze gelaakt. Het spoorweg verkeer op de fijn van Thionville is gestremd. Men vermoedt, dat de noodlottige brand ontstond door vonken uit een voorbyrydende locomotief. Volgens een Japansche courant bestaat er sinds 40 jaren in een bosch in de provincie Shinano een bedelaarskolonie van 300 mannen, vrouwen en kinderen, onder een „koning", een man vau over de 60 j., die onbeperkt gezag uitoefent en, evenals „de minste zyner onder danen", overdag gaat bedelen. Als het warm is, slapen de bedelaars onder den blooten hemel 's winters en als 't regent slaan zy 's avonds tenten op van dik geolied papier, 's Morgens wordt het kamp opgebroken, alles in kisten geborgen en elk spoor van hun nachtverbiyf uitgewischt. Zy weten dit zoo handig te doen, dat voor eenige jaren de inwoners van de verschil lende dorpen nog volkomen onbekend waren met het bestaan der kolonie- Daarna verdoelen de bedelaars zich over de omliggende dorpen, om 's avonds in het bosch terug te komen, gemeenschappeiyk den maaltyd te gebruiken, te drinken, enz. Een kantoorbediende te Parys had de vorige week van zyn zuur verdiende spaarduiten een rüwiel gekocht en was Maandagavond bezig zich

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2