Buitenland. Omtrent de audiëntie van een paar leden der permanente havencommissie,te Oosterend, by den Commissaris der Koningin in Noordholland, vonden wy het volgende vermeld ,De Commissaris heeft hier by den raad gege ven, dat de commissie zelf het initiatief neme tot het maken eener haven; by eene eventuele aanvrage om subsidie zou hy alsdan zyn steun verleenen. De commissie heeft dien tengevolge van de afd. Oosterend van de „Vereeniging tot bevor dering van de Nederlandsche Yisschery'machti ging ontvangen om zich met een rechtsgeleerde in contact te stellen, teneinde zoo spoedig doenlijk met een voorstel voor den dag te kunnen komen. Door dit besluit is de beweging eene geheele nieuwe phase ingetreden, waardoor ongetwyfeld een zwaarder juk op de schouders der Oosterender bevolking gelegd wordt. Moge die last nimmer te zwaar zyn en moge langs dezen weg verkregen kunnen worden, wat langs anderen weg, helaasniet te verkrygen was Een telegrafisch bericht uit Atjeh meldt dat de generaal-majoor J. J. K. de Mouüd, door een zonnesteek is getroffen en aan de gevolgen overleden. Kolonel Stemfoort is thans waarnemend Gouverneur. Donderdag was het een jaar geleden, dat de nieuwe „Prins Hendrik-stichting" teEgmond aan Zee feestelijk werd geopend. Op dien zelfden datum, nog een jaar vroeger; werd door een weldadig landgenoot een bedrag van f 70,000 voor den bouw geschonken. Bovendien werd heden de 100e candidaat in de stichting op genomen. Ter eere van dit drietal gedenkwaardige feiten wapperde de driekleur van het gebouw. Zekere H. te Woudenborg kreeg on- eenigheid met zijne vrouw. Hij stak daarop het huis in brand, dat tot den grond toe afbrandde en verdronk zich in in een nabij gelegen sloot. Het vee en een gedeelte van den inboedel werden met moeite gered. In de „Tel." wordt door Th. W. v. d. W. een artikel geleverd over het gebruik van sterken drank, enkel in de prov. Noordholland. In dat artikel wordt aangetoond dat enkel in deze provincie jaarlijks voor zeventien millioen gulden aan sterken draDk wordt verbruikt, (de consumtie van bier is hier uitgesloten), of acht en veertig duizend gulden per dag. Wat al zegen kon er door dat geld verspreid worden, zegt de schrijver, wanneer de bevol king zich van het gebruik van sterken drank onthield. Op een hoek van de Javastraat en de Javalaan in Den Haag stond Donderdagochtend een bakkerswagen, die op een gegeven oogen- blik belegerd werd door honderden bijen, zoodat de bakkersknecht genoodzaakt was zijne kar in den steek te laten. Daar op een lantaarn paal in de nabijheid telkens weer van die insecten kwamen neerstrijken, omwond men die paal met oude matten, die vervolgens in brand werden gestoken. Op deze wijze werden duizenden dezer dieren vernietigd. Omtrent de plek waar de bijen zich in zoo grooten getale genesteld hadden, kon men geen zeker heid bekomen. Er wordt vermoed, dat zij zich in den hollen lantaarnpaal verzameld hadden. Het is by uitnemendheid duideiyk zegt de „Kamper Ct." dat wy sedert de komst van generaal Vetter te Kota Radja nog zeer weinig gevorderd zyn, Men heeft veel vernomen van tochten met sterke kolonues, van benttngs die in brand zyn geschoten, enz., maar het resultaat is, dat de vyand driester dan ooit het hoofd opsteekt. Waaraan heeft men hier te denken? Is de leiding in verkeerde handen Is men voorbarig geweest met den lof, aan generaal Vetter toege zwaaid wegens zyn doortastend handelen? Wy willen liefst geen oordeel uitspreken, omdat de gegevens voor een juist oordeel ontbreken. Maar dat de zaken niet goed gaan, schynt helaas, wel zeker. En de „Staatscourant," dio verzuimt om de natie in te lichten 1 Het is hoog noodig, dat de Eerste Kamer, zoodra zy byeenkomt, den Minister van Koloniën inlichtingen vrage, zonder zich weder met een kluitje in het riet te laten sturen. Van de wed. A. Lamers op de Ossen- waard by Lobit, bij wie de vorige week mond en klauwzeer onder het vee uitbrak, is de geheele veestapel, zijnde 67 stuks hoornvee, afgemaakt. Van alle dieren behalve 2 koeien, waarvan de lijjken werden begraven, is het vleesch voor de consumptie goedgekeurd en publiek teu bate van het rijk verkocht. Thans is ook in eene Nederlandsche grens- weide, toebehoorende aan de gemeente Herwen en Aerdt, waarin een 100 stuks vee van buitenlandsche grensbewoners wordt geweid, mond- en klauwzeer bij eenige koeien gecon stateerd. De aangetaste beesten zijn onmiddellijk over de grenzen gebracht en te Elten opgestald. Ervaren landbouwers beweren wel, dat de muizenplaag nooit twee achtereenvolgende jaren in dezelfde streek heerscht. Ditmaal echter lijkt dit voor het oostelijk deel van Groningen niet bewaarheid te zullen wordeD. Verleden herfst was het muizenheir talrijk en ook nu richten de langstaarten weer groote verwoestingen aaD, zoodat mea, als dit zoolang het koren te veld staat, zoo nog voortduurt, voor dit gewas het ergste vreest. Onder Bltjham ziju thans in de kampen koren reeds plekken van 2 1 2 M' waar niets meer op staat. Een nieuwigheid! In het „N. H. Weekblad" wekt de heer N. de Wit te E.lam op, tot het stichten van een onderling weduwenfondsvoor stieren houders in geheel Noord-Holland. De Belgische en Hollandsche veehandelaars zyn zeer ontevreden over de wyze waarop men van rijkswege met hun vee by de keuring en inspuiting te Esschen te werk gaat. Om de minste reden wordt het uit Nederland aangevoerde vee te Esschen afgekeurd en met een groot brandmerk op kosten der eigenaars naar NederlaDd teruggezonden. Te Rosendaal mag het geweigerde vee niet uit den wagen, al vorens door den districtsveearts te zyn gekeurd. Opmerkeiyk mag het nu wel heeten, dat haast al het voor Belgie afgekeurd vee hier te lande zoo gezond wordt bevonden als een visch, het geen de ontevredenheid van de betrokken koop lieden tegen de Belgische beambten nog meer opwekt. Met vaak nog bloedende brandmerken krygen de eigenaars hun duur betaald vee terug. Het heeft allen sc.hyn of men in België met de eene hand wil terugnemen, wat men met de andere geeft. Sedert 29 Mei toch, begin der in spuiting met tuberculine, zyn niet minder dan 23 koeien van Esschen via Rosendaal terugge zonden, als min of meer ïydende aan tuberculose. Loodwitvergiftiging door compostbemes- ting. Ook te Gieterveen (D.) heeft zich een geval van loodwitvergiftiging bij een melkkoe van J. Groenwold voorgedaan met doodeljjken afloop. De gevallen van loodwitvergiitiging komen dit jaar veelvuldig voor en moeten ongetwyfeld aan de aanwezigheid van verf stoffen in de compost worden toegeschreven. Te Drouwenerveen waar, zooals wij vroeger meldden, een dergelijk geval voorkwam, heeft men de verfstof uit de maag der gestorven koe genomen. Een meer verscherpt toezicht op het brengen van verfstoffen in den stads- mest is dus in het belang van den landbouw dringend noodzakelijk. Te Prinsenhage zal op de villa Wilhelmina een Christelgk asyl voor drankzuchtigen worden opgericht. Het zal 1 Aug. geopend worden. Het voornemen bestaat voorloopig een twaalf tal patiënten op te nemen êi f 600 's jaars, en mocht er gelegenheid geopend worden on- vermogenden op te nemen, dan zal dit gaarne als een deel der taak worden aanvaard. Uit Oud-B9ijerland werd dezer dagen eene vrouw naar het krankzinnigengesticht te Loos duinen vervoerd. Dit had ten gevolge dat toen de man des avonds in de gemeente terug kwam, het volk te hoop liep en hem te lyf wilde. Voor mishandeling bevreesd, nam hy de vlucht in de woning zijner moeder. Het volk begon nu dat huis met steenen te bom bardeeren en toen er geen ruit meer heel was, werden deuren en vensters ingeslagen. De beide gemeente-veldwachters moesten alles in het werk stellen om de bende buiten te houden, maar middelerwijl wan een andere hoop volk naar de eigen woning van den man getrokken, waar zoowel buiten als binnen alles kort en klein geslagen werd. Hiermede niet tevreden, werd het huis van een oom in de Nobelstraat op geiyke wijze vernield, eu voorts nog bij een ander in de Voorstraat ruiten ingeworpen. Ongelukkiglijk was de rijkspoli tie niet in do gemeente aanwezig, en voor de beide veldwachters was het niet doenlijk overal de orde te handhaven. Te Nymegen werd dezer dagen eeu varken, dat aan vlekziekte gestorven was, heimelijk begraven. Nadat de politie daarvan kennis had gekregen, werd op advies van het veeartseaykundig toezicht het doode dier weer opgegraven, om vervolgens naar de voor schriften der wet te worden vernietigd. De arbeiders, die daarmee waren belast, hadden de onvoorzichtigheid het reeds in ontbinding verkeerende dier met de bloote handen aan te vatten. Het gevolg daarvan is, dat thans hunne handen, armen en het gelaat, hetwelk zij onwillekeurig met de besmette handen hadden aangeraakt, bedenkehjke zwellingen met blauwachtige tint vertoonen. Daar er dezer dagen in de tuinen veel grond open komt, is het nu de plant- en ver- planttijd by uitnemendheid. Men denke er aan, dat men kool niet al te hoog en te los mag zetten om het uitdrogen der wortels te voorkomen; dat men knolseldorie, die veel vocht verlaagt, flink diep, bij voorkeur in geulen plaatse, waarna men langzamerhand de geulen vullen eu er zelfs ruggen van maken kan; de knol woidt daardoor des te grooter. Prei verlangd meer een drogen grond als zo maar een voch- tigen bodem vindt bij het planten, zoodat ze gemakkelijk wortelvast raakt, is ze al spoedig tevreden. De twee eerstgenoemde groenten kan men van tyd tot tijd wat vloeibaren mest geven. Ter secretarie eener plattelandsgemeente bij Haarlem vervoegde zich j.l. Maandag eene moeder, teneinde aangifte te doen van de geboorte van haar kind, die vier dagen te voren had plaats gehad. Met de jonggeborene in een wagentje en nog een kind van eirca 27» jaar daarbij, had de vrouw eene wandeling van ruim 21, uur gedaan; zy verklaarde dat haar man wegens ziekte niet kon komen. Daar in het ondenkbare geval dat de moeder komt aangeven niet is voorzien, was de reis der vrouw vruchteloosmen stelde haar echter in staat de terugreis grootendeels per bootte kunnen doen. Een kort besluit. In een huis aan de Walensteeg te Rotterdam kregen een man en vrouw, die samenwonen, Dinsdagmiddag twist. De vrouw ging de deur uit om bij haar moeder troost te zoeken, en van d^ze gelegenheid maakte de man gebruik om het geheele inboedeltje der vrouw aan een uit drager te verkoopen. De vrouw kwam in een leeg huis terug, en hevig verbolgen ging zij op staanden voot de hulp der politie in roepen. Wy ontvingen dezer dagen op ons bureau, zoo schiyft dr. Van Hamel Roos in zyn Maand blad, een bezoek van een zeer bejaard Amster dammer, die het eerzame beroep van kruier gedurende tallooze jaren uitgeoefend had, en w(j achten de daarby gehouden conversatie interessant genoeg, om ze onzen lezers eens mede te deeleD. .Meneer ik heb wat op myn hart, dat ik umee moet deelen. U hebt voor eenigen tyd gewaar schuwd tf gen bedrog met cacao en dat Interesseerde my, omdat Ik ruim dertig jaar geleden, toen ik nog kruier was, nu en dan een groot vat van een pakhuis moest halen." „Nu en wat zou dat?" „Ja, ziet u, ik vroeg eens op een dag aan myn baas, wat daarin was en waartoe het moest dienen en wat denkt u, dat ik te weten kwam. „Dat vat bevatte gebrande cichorei en daar werd, als de cacao duur en schaarsch, was, chocolade van gemaakt." „Maar dat proefde toch direct iedereen?" „Ja dat dacht ik ook, maar ik ging verder aan het onderzoeken en ik kwam te weten, dat ze de gebrande cichorei mengden met wat cacao, gebrande bruine boonen en lamsvet en dan slikte het publiek dit lekkers als „goedkoops chocolade „En gebeuren zulke dingen nu niet meer?" „Ja- ziet u, dat weet ik niet maar wat ik u zei, kan ik beëedigen, en als u 't in uw blad wilt zetten, kunt u 't gerust doen Een der merkwaardigheden der Beriynsche tentoonstelling zal de groote kyker wezen, welke de heer Archenholt er heeft laten opzetten en die byna gereed is. Die teleskoop heeft een lengte van 21 meter en rust op een yzeren stelling die 240 centenaars weegt. De grootste moeite heeft het gekost de lens intyds gereed te hebben. Toen de heer H. die in Parys wilde bestellenen wel op 125 cM. middeliyn, was het antwoord dat men zulk een werkstuk niet voor 1905 kon afleveren. Volgens een door hen gevonden nieuwe methode hebbeD eenige Duitsche firma's; Schott te Jena en Steinheil te Munchen, de lens in een paar jaren afgewerkt. Maandag heeft de heer Archenholt aan een aantal genoodigden een uitlegging van de inrichting gegeven en daarby trok vooral de aandacht hoe vernuftig het mechaniek der beweging van het reuzeninstrument was bedacht en uitgevoerd. Over eenige weken zal de teleskoop in gebruik worden genomen en het plan bestaat, als zy biykt te voldoen aan weten- schappeiyke eischen, haar ook na het sluiten der tentoonstelling opgesteld te laten. Te Neunkirchen kwam onlangs een vader met zyn zoontje, een ondeugende bengel van 12 jaar, bevend van toorn op het spreekuur van den stadsdokter en verlangde van dezen een genees kundig attest, omdat de .arme jongen" tenge volge van een hem op school toegediende tuch tiging stokdoof was geworden. BQ het geneeskundig onderzoek hield de knaap

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2