Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Noodlottige vergissing! Een zeer droevig ongeval heeft in de Wil lemstraat te Amsterdam algemeene ontstelte nis en deelneming verwekt. Eene moeder wilde haar kindje van vier maanden wat wonderolie ingeven. Een ouder doehtertje dat moeder even zou helpen, gaf bij vergissing het verkeerde fleschje, dat teer- olie bevatte, een vloeistof, die wel dezelfde kleur heeft als wonderolie, maar lang zoo onschuldig niet is. De moeder diende het kind dit middel toe, met het vreeselijk gevolg, dat het wieht na korten tijd aan de gevolgen bezweek. In den omtrek van Montfoort vertoonen zieh sedert eenige dagen in het aardappelloof, buitengewoon groote rupsen, welke zeer vraat zuchtig zijn. Men vind er exemplaren van 10 12 centimeter lang en ruim een vinger dik. Zij hebben een geel-groenen tint en zijn geheel onbehaard. Gelukkig komen zij niet in grooten getale voor, anders zou het er treurig uitzien voor den aardappeloogst. Zelfs de visschen krijgen het te kwaad met de warmte. In de Bergsche en Kralingsche plassen drijven zij half bedwelmd aan de opper vlakte van het water. Vrij groote hoeveelheden worden daar opgeschept en in de stad rondge vent. Nabij Drouwen (zuidelijk van Stadskanaal) is in het stuifzand een veenlaag van nagenoeg 17a meter dikte aangetroffen onder den beganen grond. Het schijnt dat zich daar indertijd in het moeras door de overstuiving van zand een veensoort van zeer goede pualiteit heeft kun nen vormen, welke nu wel is waar met veel werk, omdat de zandlaag moet verwijderd worden, aan den dag wordt gebracht. Het terrein is ongeveer 20 hectaren groot. Ook nabij Appelscha en Elsloo, eveneens diep onder onder het zand is een zeer goede en uitgebreide veenlaag gevonden. Eigenaardig hulpbetoon. In het Drent- sehe gehucht Valthe waren twee kleine land bouwers wegens ziekte verhinderd hun koren dat rijp was, af te maaien, terwijl nog een kleine landbouwer overleden was wiens weduwe die bewerking niet kon laten uitvoeren omdat geen werkvolk (daglooners) verkrijgbaar was. In een boervergadering werd nu besloten voor alle drie het koren te doen maaien door de gezamenlijke landbouwers uit het gehucht. Meer dan dertig arbeiders en arbeidsters, waarvan sommige door huüne boeren betaald werden, waren een paar dagen later, toen het koren er af moest, tegelijk op de akkers van de hulpbehoevenden en brachten geheel gratis al het koren in hokken. Terwijl anders gedurende de zomermaan den de gevangenissen het minst bevolkt zijn, blijkt het, dat thans die te Maastricht, Roer mond, 's-Hertogenbosch, Breda en Goes geheel en al bezet zijn, tengevolge waarvan verschei dene vonnissen der rechtbanken onuitgevoerd moeten blijven, wijl ook in de gevangenissen in het noorden geen plaatsen beschikbaar zijn. De vorige week vervoegde zich bij een ingezetene te Alkmaar, die vele jaren lijdende is, een persoon, die, zooals hij voorgaf, de lij dende menscheid bezocht en haar trachtte genezen. Onder voorwendsel dat hij in betrek king stond met pastoor Kneipp, gelukte het hem met bovenbedoelden heer op goeden voet te geraken, althans zijn vertrouwen te winnen en f 5 machtig te worden, waarvoor hij eenige kruiden en een badkuip van pastoor Kneipp afkomstig, zou zenden. Kruiden en badkuip evenals de man blijven achterwege en zeker is het, dat men met een oplichter te doen heeft. Men schrijft uit 't Oldambt: Als bondgenoot van het systeem Bertels, waarde veehouder er naar streeft, van een minimum oppe- vlak, een maximum voeder in den kortst moge- ljjken tijd te winnen, begint het Westerwoldsch raaigras den laatsten tjjd, vooral op onze zand gronden, meer en meer in zwang te komen. Tot dat einde zaait men het veelal in het voorjaar uit, want, als andere zaaigrassen, is ook het genoemde eenjarig. Het is echter niet on mogelijk, het ook door den winter te krijgen, zooals verschillende proeven o. a. te Midwolda en Scheemda genomen, de laatste maal geleerd hebben. Men zaait dan laat, zoodat vóór den winter nog één snede gewonnen wordt. Om vroeg te kunnen maaien is zoo'n handel wijze echter niet noodzakelijk. Loopt het toch met het weder niet te veel tegen, dan kan men dit gras reeds in het begin van Maart zaaien en heeft dan alle kans, voor alle andere groenvoeders de eerste snede klaar te hebben. Zaait men het raaigras alleen uit, waarvoor het zich het best leent, dan heeft men per H.A. 40 tot 44 K.G. zaaizaad, waarvan de prjjs niet hoog is, noodig% En dan klaagt men over te weinig gele genheid om eene betrekking te krijgen 1 Da Nederlandsche Handelsmaatschappij vroeg eenige maanden geleden jongelieden om op zeer gunstige voorwaarden in Nederlandseh- ofEn- gelsch-Indië werkzaam te zijn maar zij moest thans die oproeping herhalen. Hieruit leidt het „Exportblad" af, dat er blijkbaar geen geschikte candidaten opgekomen zijn en zegt het, dat er naar moet worden gestreefd, de opleiding van onze jongelieden in dien zin te wijzigen, dat voor de uitbreiding van buitenlandsche connectie n de eerste aan vraag ook in Nederland voldoend personeel met exportbloed te vinden is. Dat is zeker nog nuttiger dan sportbloed. Fopperij. In een koffiehuis te Prinsen- hage kwamen op een avond der vorige week kort na elkander vier heeren binnen, die elk een witten zakdoek in de hand hieiden en een roode roos in 't knoopsgat droegen, terwijl er reeds geruimen tijd een heer zat, die eveneens was uitgedost. Achtereenvolgens verdwenen de zakdoeken en werden ook de rozen onder tafel geworpen. Het waren slachtoffers van eene huwelijksadvertentie. Een hunner, die een beetje aangeschoten was, moet zulks later hebben verteld. Een treurig verschijnsel. De verpleging van een krankzinnige werd dezer dagen uit Nijmegen gevraagd bij de gestichten te Medem- blik, Zutfen, Deventer, Vucht, Rosmalen, Maastricht en Utrecht, doch bij geen dezer was plaats. Zelden is er een jaar geweest, waarin de te veld staande kool in Noord-Holland zooveel te lijden had van rupsen als dezen zomer. Tal loos vele van deze vernielende insecten vreten de koolbladeren af en het is den bouwers haast niet mogelijk ze te vernietigen. Van 'smor gens tot 's avonds zijn allen bezig de rupsen te dooden om nog te behouden wat behouden kan worden. „Ik meende te trouwen en het lukte mij niet!" Dit refrein kan, volgens de „Scb.Ct.," G. De B., te Oudewater, wel tot zijn ltjfdeuntje maken, want tot tweemalen toe was hij in ondertrouw opgenomen en beide keeren moest hij tot zijn spijt ondervinden, dat bij zijn bruidje de liefde al zeer onbestendig van duur was, en zij weigerde met hem in 'l huwelijks bootje van wal te steken. Zekere Prinsen, wonende op het Zaagsel- pad te Zaandam, kocht verleden week als voeder voor zijn honden eenig afval van den slager. Toen hij bezig was een milt te snijden, streek hij met de nog vochtige hand argeloos langs het gezicht en over een klein wondjes. Het gevolg was dat na enkele cUgen het gezicht opzwol, waardoor de man reeds Zaterdag geheel blind was en kort daarna onder de verschrik kelijkste pijnen aan miltvuur is overleden. De ongelukkige was 23 jaar en laat een weduwe en een jong kindje na. Het gerucht loopt hier al een paar dagen, zegt de Parijsche berichtgever derIn dep. Beige," dat er een groot schandaal zal uitbreken, be trekking hebbende op een groot administratief lichaam te Parijs. Er zou sprake zijn van ver duistering van eenige millioenen. In den morgen van den 14en Juli moeten een twintigtal leden van het personeel in hechtenis zijn genomen. Sedert hebben de onderzoekingen en de arrestatiën voortgeduurd, zoodat ongeveer vfjftig personen zich in hechtenis bevinden. Hooggeplaatste personen moeten in het schandaal betrokken zjjn, Een verwoestend onweer in Frankrijk. Treurige berichten komen uit Domerat, waar door een verschrikkelijk noodweer bijna de ge- heele oogst vernietigd is. 's Avonds om vijf uur barstte boven een uitgestrekt gebied een buiten gewoon hevig onweer los. Gedurende een half uur sloeg de hagel met vernielende kracht neer en de hagelsteenen, die zoo groot waren als hazelnoten, richtten overal een verwoesting aan, die treurig was om te zien. De belangrijke wijngaarden, die zich aaneengeschakeld uitstrekken over de dorpen Fausse, Genebrière, la Perelle, Crevant, Lelac, les Montets, Givrette en Couraud, leveren thans een beklagenswaardigen aanblik. De wijn stokken zjjn uiteengerukt en tot een zwart blad moes geslagen, alsof een hevige brand in de wijn gaarden had gewoed. De druiven en de ver scheurde bladeren bedekken overal den grond. De korenbouw en de groententeelt hebben even eens enorm geleden. Twee derden van den oogst zijn als verloren te beschouwen. Het onweer heeft ongeveer drie honderd wijnbouwers totaal geruïneerd. ZjJ hebben in een half uur tijd een schade geleden van ruim f750.000. Een jong advocaatje. Voor een der Londensche rechtbanken verscheen Zaterdag een marskramer, die zich had te verantwoorden wegens verstoring van de goede orde. Zjjn vrouw was in de zaal aanwezig. Z(J had haar tweejarig kind meegebracht, on toen de kleine zijn vader zag binnenkomen, riep hij dezen vroolfjk toe: .Daddy, Daddy, dear!" (Vadertje, lieve vadertje!) en stak z(jn armpjes naar hem uit. Dat was het geluk van den marskramer. Want toen hij nu begon z(Jn gedrag te verontschuldigen, viel de humane en menschkundige rechter hem in de rede en zei: ,Er is hier iemand, die veel beter voor u gepleit heeft, d m gij zelf kunt doen. Toen gij binnenkwaamt, riep uw kind op z(Jn moeders arm Daddy op een manier, die mij over tuigd, dat ge een liefhebbend vader zjjt. Daarom wil ik u niet straffen, maar u nog één kans geven." En zoo was het aanvallige kind de advocaat geweest, die bewerkte, dat de marskramer ditmaal vrij kwam met de belofte, zich behoorlijk te gedragen. Voor een rechter in Schotland is de vraag gebracht, of een rijwiel een .rijtuig" is en wel in verband met de assurantie. Een blad had namelijk zijn geabonneerden verzekerd tegen ongelukken, op vertoon van een uitknipsel uit het blad. Volgens de polis verzekerde de assu radeur wegens ongelukken, overkomen met .een personentrein, stoomboot voor passagiers, omnibus, tram, dogcart, wagonette, coach, carriage of ander personenrijtuig (vehicle)." Nu had een geabonneerde met een rijwiel een ongeluk gehad, dat hem het leven kostte. Z(jn erfgenamen vroegen de 1000 pd. st., waarvoor de verzekering luide. Maar de assuradeur ontkende, dat een rijwiel onder de opgenoemde rijtuigen viel, en de rechter stelde hem in gelijk, o. a. overwegende, dat men anders even goed een paar schaatsen een „rijtuig" kan noemen. Een ijshoed. Een geniaal mensch te Was hington heeft patent verkregen op een door hem uitgevonden hoed. Het is een heel gewone hooge hoed, waaraan van buiten niets bijzonders te zien is. Het bijzondere zit echter van binnen. Men vindt daar een kleine, goed afgesloten van een ondoordringbare stof gemaakte ruimte, waarin een stukje ijs wordt gedeponeerd. Dit (Jsreser- voirtje heeft slecht geleidende wanden, evenals een ijskast, zoodat het ijs zeer langzaam smelt. Volgens den uitvinder wordt nu een heerlijk koele temperatuur in den hoed ontwikkeld, zoodat het hoofd van den drager zelfs in de hondsdagen steeds frisch blijft. Onder den nieuwen genialen hoed behoeft men zich dan ook alweer volgens den uitvinder nooit bezorgd te maken over de mogelijkheid van zonnesteek. Vergadering Donderdag 23 Juli voorm. 97» uur. Voorzitter Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester Tegenwoordig alle leden. Secretaris J. A. Wesstra. De na opening der vergadering gelezen notulen worden goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling: dat de heer F. Keijser, in de vorige vergadering benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand, zich die benoeming heeft laten welgevallen; kasopname bh den Gemeente-ontvanger op 26 jl.; kassa was f 1728,62; idem bi) den Gemeente-ontvanger, inzake haven- directie; - kassa was f 2245,55; miss. Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, in zake ruiling van grond; idem, idem van het raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijvingen; schrijven van den Ontv. der Registratie, dat bü ministrieele resolutie, door het R|jk aan de Gemeente in huur wordt afgestaan een gedeelte strand nabij de Koog, tusschen kilometerpaal 19 en 20, voorden tijd van 5 jaren, ingaande 1 Januari jl.. tegen betaling van f 5 's jaars: het desbetreffende oontract wordt voorgelezen; schrijven van den Comm der Kon. in de provincie Noord-Holland, dat aan den heer Burgemeester van Texel, met ingang van 25 dezer een verlof van 14 dagen wordt toegestaan. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Voordracht Zetters der Dir. belastingen. Die voordracht behoort te geschiedbn tengevolge periodieke aftreding van de heeren D. Witte en H. Bruin, De voordracht moet bestaan uit een dubbeltal en wordt na verschillende stemmingen als volgt vast gesteld: Joh. S Keijser Rz. C. W Bakker Jr. S. Jz. Keöser. W. C. Rei). Aanbieding rekeningen Gemeente en instellingen van weldadigheid, dienst 1896. De gemeenterekening wijst aan in Ontvang f 52266 687, Uitgaaf 51938 17 Saldo f 828 517, Burg. Armbestuur: Ontvang f 8869.787, Uitgaaf - 4636 387, nadeelig saldo f 766.60 hierbij wordt opgemerkt dat het batig saldo van 1894 niet op de rekening van 1895 als ontvang is bijgeschreven. Algem. Weeshuis: Ontvang f 27766.367, Uitgaaf - 26140 98 Saldo f 1626,387, Rekening Bank van Leening werden geen cijfers genoemd, alleen werd medegedeeld dat op de vorige rekening door de gemeente f 12,98 was bijgedragen tot dekking van het tekort, idle den rekeningen worden gesteld in handen

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2