N°. 923. Donderdag 30 Juli. A0. 1896 Nieuws- en Advertentieblad- Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Vour dim Bobs 80 Ct«. Francper pest door ge- hooi NzDiRLura 46 Ots. Naar Amibtk* «n anders landen met vsrhooging der porto's. Advertentlfin vóór li nor op den dag der uitgave. Prijs der Adterteniiin Van 1 tot 6 regels 80 Ots. - Iedere regel meer 6 Cts. droste lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bobo op Tixnt TEXEL, 29 Juli 1896. De aanvoer ter markt op Maandag jl. bepaalde zich tot 43 schapen, 3 lammeren, 1 ram, 3 koeien en 3 kalveren. Bij het 24 en 25 dezer te Amsterdam gehouden examen voor de akte van hoofd onderwijzer, slaagde o. m. een onzer vroegere plaatsgenooten, de heer T. P. Keijzer. Op een leeftijd van pas 20 jaren reeds de hoofd akte te verwerven is zeker wel een bewijs Van flinkheid. Voor de aanbesteding van de te verrichten werkzaamheden, enz., aan de Waalderweg waren 13 inschrgvingsbiljetten ingekomen, als volgt: KI. Plavier, Texel f 8820. D. de Vries, Helder - 8236.— F. Steeman, 8120.— R. Daalder, Texel 7700.— 7580.- 7576.- 7400.- 1 7387.- 7200.- 7138.-n 6950.- I. C. Maas, fi. B. Lap, Jb. Zwaan, Lambertschaag O. Kampsteeg, Leidschedam J. Schuurman, Medemblik A. Bos, Helder J. Giltjes, J. Burger,'Texel6930.— J. Oldenburg, Bergen 6847.— Do gunning is aangehouden tot 3 Aug. a. s. De droogte van den laatsten tijd, de warmte der laatste dagen, 't waren beiden, factoren, welke den mensch naar eene ver- frisscbende bui deden bunkeren. Met hoopvol verlangen werd ieder wolkje aan den hemel begroet en de kans berekend of de zoozeer gewenschte verfrissching er uit zoude volgen. 'Edoch elke verwachting werd teleurgesteld, tot dat Zondagavond de wolken zich samen pakten en een onweder dreigde. Dat onweder kwam thans werkelijk, 't hield geruimen tijd aan en bezorgde ons tevens een heerlijke regenbui; geen stortregen, waarvan 't meeste voor het land toch verloren gaat, doch eene zachte voortdurende regen, welke ten goede komt aan vrucht en plant. Zulk een regen is geld waard en bij de verfrissching welke zij schonk, gevoelt menigeen zich zeker dankbaar voor de weldaad welke het veld werd bereid. Volgens berichten moet de bliksem zijn geslagen in de woning van den brievengaarder te Oudescbild en eenige schade hebben teweeg gebracht aan het telefoontoestel. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. Ook werden eeüige telegraafpalen beschadigd. - Wat of er den stoot aan gaf zouden wij moeiehjk kunnen zeggen, 't kan zijn dat de goede tooneelvoorstelüngen van het gezel schap Rentmeester Kinsbergen nog steeds in aangenaam aandenken blijven, 't kan ook zijn dat de wetenschap: dat de heerlijke warme en lange dagen straks weder plaats zullen maken voor kortere, koude en sombere er aanleiding toe gaven, 't kan ook zijn dat bet nieuwe nog al aantrekkingskracht bezit, doch een feit schijnt het te wezen dat in de laatst verloopendagen zich alhier eene Rederijkers kamer heeft geformeerd, met het doel om in den aanstaanden winter, in het in aanbouw zijnde bötel van den heer Flens, eenige tooneel voorstelüngen te geven. Uit hoeveel personen dat gezelschap is samengesteld is ons niet bekend, ook niet of veel of weinig van die kamer is te verwachten. Voorhands is bovenstaande mededeeling echter voldoende, men kan er uit zien dat nu alreeds iets wordt voorbereid om in den komenden winter eenige afwisseling te brengen. Die wetenschap is voorloopig genoeg; Voor Texel, als badplaats, wordt in de „Telegraaf" als volgt reclame gemaakt: „De badinrichting op Texel, gesticht door den heer J. H. Moojen, komt dezer dagen gereed. Een druk bezoek wordt verwacht. Immers, de zee is nabij Texel uitstekend geschikt tot baden en de golvende graanakkers en groene weiden van Texel zijn beroemd. Voorts is er een bótel met matige prijzeneen schapen- melkknur-inrichting onder toezicht van een bekwaam arts enz. Texel dus schrijft men ons het land van vogels, visch en schapenfokkerij bij uit nemendheid, naar de Flora van Nederland het rijkst vertegenwoordigd, is binnen weinige dagen gereed zijne gasten te ontvangen." Oosterend, 29 Juli. De heer J. Bremer van hier heeft met zeer goeden uitslag eind examen afgelegd als leerling aan de Zeevaart school te Helder. Men schrijft uit Purmerend: In den laatsten tijd zijn de Hollandsche schapen op de Londensche markt niet meer zoo gewild, als vroeger in zoo ruime mate het geval was. Oorzaak hiervan is, dat de Engelsche koop lieden tegenwoordig meer vleezige, dan vette schapen verlangen. Het Hampshire Down schapenras nu bezit dien grooten vleeschvorm in hooge mate. De heeren H. de Goede Az., W. Bakker en C. Heijnis te Beemster en H. Poels te Purmerend, achten daarom verbetering van ons schapenras in dien geest hoogst noodzakelijk. De beide eerstgenoemden begaven zich dezer dagen naar Engeland en kochten aldaar 13 ramlammeren en 7 anderhalfjarige van boven genoemd ras. Deze dieren zijn thans te bezichtigen in eene weide van den heer H. de Goede Az., nabij het station van de stoomtram. Zij onderscheiden zich door een zwarten kop met dito ooren en pooten en munten uit door een fraaien lichaamsbouw. Met behulp van twee gedresseerde apen worden op het eiland IJselmonde veel jonge ooievaars uit de nesten gehaald. Voor de eigenaars der schuren en woningen verdient deze wijze van stelen aanbeveling, omdat de daken door het klimmen der apen minder lijden dan wanneer daar een mensch tegenop klautert zegt het R. N. Een hotelhouder te Zevenaar is de dupe geworden van eene laffe grap. Door hem was uit Daitschland eene opdracht ontvangen om ten behoeve van een honderdtal leden van de Duitsche Wielrijdersbond Donderdagmiddag een diner gereed te hebben. Niets mocht ont- breken, ook geen muziek. Op het vastgestelde uur stond alles gereed; maar de Duitsche wielrijders lieten op zich wachten. -- Kees, een welbekende haringkoopman te Amsterdam, bracht op een der laatste avonden de Barendstraat in rep en roer. Hij had het in de laatste dagen, volgens de zienswijze zijner vrouw, wel wat al te bont gemaakt en toen hij 's avonds van zijn haringventen met de kar waarop een vlaggetje wapperde, voor den kelder zijner woning aankwam, kwam Kees in voor hem minder onaangename ont moeting met zijn vronw, welke haar muilen uittrok en Kees geducht om de ooren sloeg onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen. Dit was voor den haringventer, die anders zeer zachtzinnig van aard is, een beleediging die hem ter harte ging. Hij nam zijn toevlucht tot de ton, en gebruikte de haring als projec tielen om z|jn vrouw van zijn lijf te houden. Overdekt met slik en schubben moest eindelijk de vrouw het opgeven en wist zij den anders goedhartigen Kees door een zoet lijntje en met behulp van eenige buurvrouwen in huis te krijgen. Werd er hier, zoo meldt men uit Stads kanaal, in 1895 veel groenvoeder geperst, nu schijnt men er van terug te komen. De onder vinding leerde verleden jaar dat er vrijwat gras aan de buitenzijden der pershoopen verloren ging. Dit is de reden, dat velen het dit jaar nalaten. Dit jaar is het gras meest als hooi ingezameld. In de Zaterdag te Assen gehouden ver gadering van den Geneeskundigen Raad wees het lid van dien Raad, dr. Meulenhoff, op het nadeelige van het gebruik van bedrukt of be schreven papier, voor het inpakken van eet waren, gelijk dit nog te dikwijls in de winkeltjes voorkomt. Namens den Geneeskundigen Raad zal in enkele dagbladen tegen dit euvel ge waarschuwd worden. De tegenwoordige rupsenplaag op kool. De rupsenplaag op de kool te Sint Maarten, Warmenhuizen, Langedijk enz. is, hoe krachtig ze ook bestreden wordt, wel minder, doch nog te duidelijk merkbaar. Oud en jong, mensch en dier zijn in dien strijd behulpzaam en velen ondervinden in meer dan een opzicht daarvan onaangename gevolgen. Door het grijpen der rupsen met de bloote band worden de vingers hevig ontstoken. Een man kreeg vocht van een der gedoode dieren in het oog met het gevolg, dat ook hieraan ontsteking kwam en bij tot heden er niets uit zien kan. Een ander joeg kippen in zijn' koolbouw, die het ontuig eerst gretig oppikten, doch het met ziekte of dood moesten bekoopen. Ook eenden en zwanen ondergingen na het gebruik er van, dit treurig lot. TEXELSCHE CODRAMT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1