■v De vlekziekte onder de varkens neemt te Sommelsdrjk zoodanig toe, dat er reeds ongeveer 100 aan bezweken zijn. Deze ramp is als zeer treurig te beschouwen, daar zoovele arbeiders, die gewoon zijn, tegen den slachttijd een gedeelte van hunne varkens te verkoopen, om in de behoeften van hun gezin te voorzien, zich daardoor van dat voordeel verstoken zien. Onder de schapen in Friesland is de madenziekten uitgebroken. Door het warme weder hebben de eitjes zich enorm snel en in een groot aantal ontwikkeld, zoodat de ziekte eerst opgemerkt werd, toen zij al eenige dagen geduurd had. Er zijn schapen, die door de vraatzuchtige diertjes tot schier aan de edele deelen zijn ingevreten en het is te begrijpen, dat zij daaronder geweldig lijden. Het onweder van Zondagavond schijnt over een groot gedeelte van ons land te hebben gewoed en ook nog al onheilen te hebben aangericht. Te Haarlemmermeer werd een landbouwschuur getroffen en in asch gelegd. Te Zwolle ging het onweder vergezeld van een hevigen storm waardoor verscheidene boomen werden ontworteld en van verschillende huizen pannen en schoorsteenen werden afgeruktook sloeg de bliksem in een groote hooiberg, welke in brand geraakte; het vuur deelde zich mede aan een paar schuren en een groote boerenwoning, welke met nog een paar hooimijten, allen afbrande. Te Huizen sloeg de bliksem in een hooiberg, welke met een naast by staand huis afbrandde. Te Kampen sloeg de bliksem hier en daar in, zonder brand te veroorzaken, wel werd eenig vee in de weide door den bliksem getroffen en gedood. Op het remonte-depot te Millingen zijn door den storm vier stallen ingestort, tengevolge waarvan eenige paarden zijn gedood. Op de Veluwe stormde het zoo hevig dat te Meerveld. in de nabijheid van Apeldoorn, zes boerenwo ningen zijn ingestort. Te Ingen werd de kerktoren getroffen en een gedeelte van de spits vernield. By Arnhem stortten drie arbeiderswoningen inook op de Khyn hadden booten en andere vaartuigen het zwaar te verantwoorden, veel schade werd aangericht, zelfs eenige personen sloegen over boord en verdronken. Behalve al deze onheilen worden nog meerdere anderen gemeld, van verwoestingen aan huizen, molens, boomen, enz toegebracht. Het verslag der afdeelingen van de Eerste Kamer over de kieswet, is zeer gunstig. Wel worden er bezwaren tegen aangevoerd, maar zij worden niet als overwegend voorgesteld. Een groot bezwaar was de gelijkstelling van het provinciaal met het politiek kiesrecht, en ook de regeling van het gemeentekiesrecht, waartegen zelfs voorstanders der wet opkwamen Sommigen drongen er met ernst op aan dat vóór de invoering der wet de herziening der gemeentewet en de regeling der gemeente- financiën zou plaats hebben om de geduchte nadeelen zooveel mogelijk te keeren. Een vreemde slaapplaats. Zooals bekend is, logeeren te Volendam zeer veel vreemde artisten, die in dit schilderach tige dorp studiën maken. Een dame, die daar logeert, werd Donderdag slapende gevonden op een plank boven eene sloot, men vond het maar voorzichtiger haar te wekken. Een zeer smakelijke najaars- en winter groente, die hier echter nog maar al te weinig wordt aangekweekt, is de knolkervel of kervel- raap, die een zoet en melig vleeseh met aange- namen geur bezit. Het best zaait men ze in het najaar, waarna men er tegen de vorst een hoopje aarde over gooit. In Juli verdort het blad en is de tijd van oogsten der knollen gekomen, zoodat men dan nog een tweede vrucht kan telen. De knollen moeten ver scheidene weken, zelfs maanden bewaard worden, eer ze tot gebruik geschikt zijn, wat in den winter op een vorstvrije plaats moet gebeuren. Gevaarlijk speelgoed. Donderdag-middag brak in de kom der gemeente Nootdorp een vrij ernstige brand uit, ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers om „een vuurtje te maken". Eene boerenwoning met twee hooibergen werd in asch gelegd, benevens drie daar tegenover liggende arbeidershuizen, welker rieten daken door overgewaaide vonken wareu aangestoken. Een der lezers van „De Residentiebode" geeft het denkbeeld in overweging, een premie te stellen op het tydig voldoen der belastingpenningen, door 1 of 2 pet. korting te verleenen, indien vóór den vervaldag der termynen het verschuldigde voldaan is. De schryver schynt van het denkbeeld uit te gaan, dat tydige betaling den Staat geiyke voor dooien zou aanbrengen als neringdoenden. Dit echter is heet het verder in genoemd blad niet het geval. lo. Bestaat er voor nering doenden het groote gevaar, dat trage betalers bij slot van rekening wanbetalers worden. Van uitstel immers komt afstel. Dit nu heeft de Staat niet te vreezen. Zoolang er wezeniyk wat te halen valt, weet de „fiscus" het te halen enhaalt, het. 2o. Schuilt er een groot maar al te groot, helaasdeel van het bedryfskapitaal van neringdoenden in vorderingen op afnemers. Kon den zy die spoediger innen, zy zouden minder kapitaal behoeven en dit kunnen aanwenden tot uitbreiding der zaken of tot inslag op beter voorwaarden. Het is dus van groot gewicht vooral voor hen, zooveel mogelijk contante beta ling in de hand te werken, en daarom verbinden zy hieraan provisiën. Voor de rechtbank te 's Gravenhage stond Vrijdag een man terecht, die uit een met geweld door hem geopende ladekast, uit een woning in een hofje aan de Zuilingstraat aldaar, een rijksdaalder had ontvreemd. Toen hij dit deed, was er niemand in de kamer dan een meisje van 3 jaar, dochtertje van de bestolen vrouw. Dit kind kwam met hare moeder mede voor den rechter. Terwijl de moeder een omstandig getuigenis aflegde en de kleine Cornelia vrijmoedig naast haar stond en aandachtig luisterde, ondervroeg de president nu en dan het kind, dat in ge broken wartaal, maar zonder eenig spoor van bedeesdheid, vertelde, dat Jan dat was de beklaagde, die voor haar geen vreemde bleek te zijn in moekes lade geweest was en daaruit eenten had genomen en dat hij de lade met de schaar van tante had open gemaakt. Het Openbaar Ministerie vorderde, ondanks beklaagdes ontkentenis, 6 maanden gevange nisstraf. Engelschen op reis. Eene straatscène. Tooneelde Riviervischmarkt in Den Haag. Achter de kerk vaa daan komt een open landauer aan- ryden met één paard er voor; daarbinnen twee heeren. Ter hoogte van het aanplakbord tikt de eene heer den koetsier op den rug. Eén ruk met de teugels; het paard glydt byna met deachter- pooten uit; het ry tuig staat stil. Alles doodstil De twee heeren kyken vluchtig, heel vluchtig naar den muur der kerk, slaan beiden een Baedeker open en beginnen te lezen. Er gaat een minuut voorby. Links van het rytuig staat een slagersjongen stil en gaapt de beide merkwaardigheden-bezichtigers aan; Men leest door. Nog een minuut. Rechts van het rytuig posteert zich een metselaar. Met iedere halve minuut vergroot zich het belangstellend publiek. De koetsier maakt het zich gemakkeiyk op den bok: het paard druiloort tegen den grond. Na vyf minuten waren de beide heeren nog ver diept in hun Baedekers. Misschien zitten zy er nog 1 Dat noemen Engelschen reizen 1 (E. Dagbl.) Latere berichten uit Japan maken het hoogst waarschyniyk dat minstens 30,000 personen zyn omgekomen bij de ramp, veroorzaakt door de vloedgolf vaD 15 Juni. De verwoesting blykt dus veel grooter te zyn dan men eerst dacht. Het schynt warm te zyn in Spanje nog warmer dan by ons. Uit Aragon wordt nl. ge meld, dat verscheidene personen zyn gestorven aan een zonnesteek. In Weenen weet men niet wat te doen wegens de hitte en uit andere streken van Oostenryk ko men berichten omtrent stormen en sneeuwjachten Op verscheidene plaatsen hebben hageljachten een groot deel van den oogst vernield. Boven Hok, in Slavonië, barstte Vrydag een wolkbreuk los, zoo onverwacht, dat 4 kinderen, die niet tydig genoeg een schuilplaats konden vinden, op straat zyn verdronken. Een amateur-landlooper. By gelegenhei van een algemeene klopjacht, die de Paryscl politie dezer dagen 's nachts in het Bois Boulogne ondernam, werd met andere zwervei ook een buitengewone landlooper gearresteer Hy verklaarde Raphaël Benoit te heeten en ee lyfrente van f 3000 te bezitten. Hy had er nimm; toe kunnen besluiten, vertelde hy aan den con missaris van politie, in een hui3 te gaan wone Nu eens sliep hy onder bruggen, dan in het bost of op een bank in de openbare plantsoenen. Z( verschooning bevond zich in een vallies, dat 1 aan het Noorderstation had gedeponeerd, en wai neer hy schoon ondergoed wilde aantrekke begaf hy zich met zyn valies naar een openba privaatDe smaken onder het menschdom loopi zeer uiteen, zooals ook hieruit weer blykt. Als een staaltje van menscheiyke dwaa heid vermeld „de Huisvrouw" dat eene Engelscl dame, lady Marcus Bereseford. niet minder d: 150 katten bezit. Elke kat heeft een naam, de meesteres wèet ze alle nauwkeurig van elka; te onderscheiden. Voor hen, die meenen dat het bestaan d doodstraf het getal der groote miedaden z verminderen, strekke de volgende mededeelii uit Amerika. De rechter by het hof van Arkansas, J. C. Parki behandelt in de „N. A. Revieuw" de vraag h( kan men de toeneming van het aantal moordi in Amerika tegengaan. De toeneming won volgens hem, steeds grooter en de „man dj misdaad," geiyk hy hem noemt, beheerscht Amerikaansche maatschappy tot er iets geda: wordt om zyn angstwekkenden groei te belei meren. Gedurende de laatste zes jaren werdi er in de Vereenigde Staten jaar in jaar v 20 moorden daags gepleegd. Het dageiyks aanti ter dood gebrachten bedraagt 2 en dat der te passingen van de lynchwet 3. Maar het laata jaar steeg het getal tot 30 per dag. Vyf ja geleden was dit cyfer slechts 12. Eene maatschappy waarin het getal moordi in vyf jaar tyds verdrievoudigd wordt, kee tot den toestand der barbaarschhe a biykbaar terug. Gedurende de laatste weken zyn in Rusla: boschbranden met alarmeerende spontaniteit u gebroken in de gansche omgeving der hoofdsts vooral op den rechteroever der Newa. Een dik rookwolk hangt over het Yyborg-kwartier, alst si het een dikke mist is. Op zes verschillen plaatsen is tegeiykertyd het vuur losgebarsti het hevigst in de nabyheid van het dorpMur liggende in het district, dat het dichtst met bos is bezet. Een groot aantal soldaten is opgeroepen zooveel mogeiyk den voortgang van het vuur beletten. Gelukkig heeft de Chernaya rivier, door het district loopt het vuur eenigszins tegi gehouden, anders zou er een catastrophe z ontstaan, waarvan men zich geen voorstelli kan maken. Zooals dikwyis by boschbranden geschie smeulde het v.uur onder den grond. De boeren,; ondoordacht zich tusschen de boomen begavi zyn deeriyk gebrand. Deze ondergrondsche bra is hoofdzakelyk te danken aan den veenhoudend bodem. Een nieuwe mode-aardigheid, „nouveai de Paris," is een olie lantaarntje ter grootte v een noot, dat de dames op de borst, de heei op den hoed dragen. Daar ze op de kermis te Nouilly voor 15 eed werden verkocht, zal men ze eerlang wel vq een gulden te koop zien liggen. Men weet dat sommige gestellen kwal „v den geur van bloemen kunnen verdragen, was er ook in Baltimore, volgens de Amerikaans; bladen, onlangs een dame, die beweerde, by geur van rozen byna te stikken en werkeiyk d ook allerbenauwdste stuiptrekkingen vertoon als men haar een roos voorhield. Zy ging bekend dokter raadplegen en deze verzocht hi eens terug te komen. Dit deed zy en nauwelf was zy over den drempel van het studeerverti des dokters, of hy kwam haar te ge moet n oen prachtige roos in de hand. Dadeiyk kreeg dame een harer aanvallen. Glimlachend zag geneesheer het aande bloem, die hy in de ha hield, was van papier, Een commisariaat van politie als huweHJ bureau. Dezer dagen werd de hulp van de Berl sche politie ingeroepen om een huweiyk stand te brengen. In den nacht van 8 Juni sprong de 21-jarige dienstbode Minna Galtevr van den Schififbauerdam in de Spree om zich r het leven te berooven, daar zy door haar bemii verlaten was en geen betrekking had. De toeval passeerende postbeambte Becker uit de Raupa a 14 3 0. ka e 3 e v f k ha

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2