Gisteren had alhier in het café den Burg eene vergadering plaats der afdeeling Texel der Holl. Maatschappij van Landbouw. Nadat do voorzitter de vergadering had geopend met een kort woord, waarin hij de leden welkom heette en waarin hy tevens wees op de zeer geringe opkomst, werden door den Secretaris de notulen der vorige vergadering gelezen en zonder eenige verandering door de leden goedgekeurd. Mededeeling wordt daarna gedaan van een ingekomen schrijven van den Minister van Binnen- landsshe zaken, waarin wordt vermeld dat het verzoek der afdeeling om eene toelage ten behoeve van de cursus voor hoefbeslag alhier niet voor inwilliging vatbaar is, omdat de gelden daarom beschikbaar gesteld reeds waren verbruikt. De voorzitter maakt hierbij de opmerking, dat men een volgend jaar zal trachten vroeg genoeg te zijn om in aanmerking te komen voor zulk eene toelage. Verder doet de voorzitter nog mededeeling dat deze afwijzende beschikking geen invloed heeft op de verdere voortzetting der cursus, doch dat door den heer Roeloffs nog eenige theoretische lessen zullen worden gegeven terwijl de heer Tauber zich bereid heeft verklaard tot het geven van practisch onderricht. Van den heer Roekffs, die door omstandigheden eerst laat ter vergadering kwam, vernamen wij nog dat genoemde heer Tauber vermoedelijk Dinsdag over een week hier zal komen en gedurende een geheele dag alhier zal vertoeven, om voorna melijk practisch onderricht te geven in het beslaan van die paarden wier hoeven tot een bijzonder soort moeten worden gerekend en voor de smids alhier moeielijkheden opleveren. Omtrent den alhier gestationeerd geweest zijnde hengst „Kaptein" vernamen wij dat de afdeeling voor zoover men zulks nu reeds kon berekenen daarvan geen financieele schade zou hebben gehad. Er waren gedekt 82 paarden tegen een dekgeld van f 5.— voor drachtige en f 2.50 voor gelde merriën. BjJ raming werd berekend dat van die 82 merriën 60 drachtig zouden zijn, en de overige 22 geld. Aan dekgelden zou dus kunnen worden ontvangen f 355.— terwijl de uitgaven voor kostgeld, 6nz. f 280.— hadden bedragen. Er bleef dus over f 75.— met welk bedrag, benevens de rijkspremie, volgens mededeeling van den Voor zitter, de heer Van den Bergh, eigenaar van den hengst, zich tevreden wilde stellen. Daarna werd gelezen een schrijven van het Hoofdbestuur der Maatschappij waarin het zijn leedwezen betuigt, over den geringen steun, welke de door de maatschappij opgerichtte onderlinge verzekering tegen brandschade van de leden mocht ondervinden. Terwijl het voor de oprichting scheen alsof men algemeen er ten zeerste mede was ingenomen en het bestuur gemeend had, een bewijs daarvan te moeten zien in de omstan digheid, dat het kapitaal door hem aangewezen, zijnde 2 millioen gulden, dat eerst moest zijn aangeboden ter verzekering, voor men tot de oprichting besloot, betrekkelijk zoo spoedig was volteekend, was het verzekerd bedrag thans nog niet ten volle gestegen tot 3 millioen gulden. Deze geringe deelname zou het hoofdbestuur er toe kunnen brengen er mede te eindigen. De Voorzitter verzocht daarop den heer Bremer, correspondent voor de brandverzekering, om der vergadering eenige mededeeling te willen doen omtrent dat deel der werkzaamheden van de maatschappij in onze afdeeling, waaraan deze voldoet door te vertellen, dat het verzekerd bedrag alhier ongeveer bedraagt f 40.000, en dat de zaak wat onze afdeeling betreft winnende is, hoewel niet zooveel als hij zulks wel zou wenschen. Een der leden maakt nog de opmerking dat de premie, die bi) de maatschappij moet worden betaald, hooger is dan die by enkele andere onderlinge brandwaarborgmaatschappijen ook spe ciaal voor de landbouwers en dat dit zeker weinig geschikt was de leden te nopen zich by de Holl. M. v. L. te verzekeren. Punt 3, dat thans aan de orde komt, geeft geen reden tot eenige discussie. De vergadering kan zich met de opgegeven punten van beschrij ving voor de algemeens vergadering zeer goed vereenigen. Men vindt de punten echter niet van dien aard, dat het noodig is eender leden van de afdeeling naar de vergadering aftevaardigen. Het door het bestuur gedane voorstel om geen afgevaardigde er heen te zenden wordt dan ook met algemeens stemmen aangenomen. De voorzitter doet thans meededeeling, dat zooals de leden zullen weten, in de voorjaarsver gadering was besloten, tot het houden eener hardravery alhier, maar dat het bestuur heeft gemeend thans te moeten voorstellen dit besluit vooral met het oog op den min gunstigen toestand van de kas niet ten uitvoer te brengen. Enkele leden maakten de opmerking, dat het zoo langzamerhand gewoonte scheen te worden besluiten lang van te voren genomen, later maar doodeenvoudig weder in te trekken, hetwelk men minder aanbevelingswaardig oordeelde. Met het oog echter op die door den voorzitter aangegeven oorzaak meende men dat eene intrekking van het besluit wel te verdedigen was. By stemming werd daarop met 17 tegen 5 stemmen bet voorstel aangenomen. Nog was ingekomen een schryven van het bestuur der afdeeling Nederl. Paardenstamboek, de mededeeling bevattende, dat Maandag 21 September a. s. wederom alhier eene premie* keuring zal plaats hebben van drachtige merriën van 3—8 jaren, ingeschreven in het Nederl. Paardenstamboek en gedekt door een in het Nederk Paardenstamboek ingeschreven hengst. Tevens zal er alsdan gelegenheid zyu tot het doen inschryven van paarden in het stamboek. Ten einde de heeren, die voor bedoelde zaak naar hier zullen overkomen in de gelegenheid te stellen des middags alsnog weder te vertrekken, wordt er dringend op gewezen vooral er voor te zorgen, dat de paarden 's morgens om 9 1 97« uur aanwezig zyn. Op een vraag van den Voorzitter of somwijlen nog een der leden iets had voor te stellen of mede te deelen, wijst de heer Roeloffs op het gevaar, dat er bestaat voor de ingezetenen in het gebruik van melk van koeien lijdende aan tuberculose en op de betrekkelijk zeer geringe kosten, waarvoor men tegenwoordig kan doen onderzoeken, of een koe lijdende is aan die ziekte of niet. Indien er eenige deelneming is, zouden die kosten ongeveer moeten bedragen 60 cent per koe en mocht de afdeeling zich voor de zaak spannen, dan zou de spreker niet onge negen zyn gratis zijn diensten te prestoeren, zoodat dan de noodzakeiyko onkosten niet meer zouden behoeven te bedragen, dan ongeveer 30 cent per koe. Dit onderzoek is voor het vee geheel zonder gevaar. Algemeen was men het met den spreker eens, dat zulk een algemeen onderzoek zeker in het belang zou zijn van het algemeen, doch men meende, dat het meer lag op den weg van het Gemeente bestuur, om dat onderzoek te doen instellen, omdat de burgers in het algemeen er mede gebaat werden en het misschien meer in 't na- dan in het voordeel van den boer znu zijn. Tot verdere toelichting merkt de heer Roeloffs nog op, dat ook voor den veehouder zulk een onderzoek nuttig en voordeelig zal zijn, omdat de ziekte besmettelijk is, zoodat een enkel beest de geheele kudde zal kunnen aanzetten en dat ook hier de ziekte voorkomt is zeker, verleden jaar werden b.v. nog vjjf gevallen geconstateerd. Op voorstel van den Voorzitter wordt het onderwerp tot nadere bespreking en onderzoek aangehouden tot eene volgende vergadering. De opmerking van een der leden, dat de uitvoering der wet op de besmettelijke ziekte bij het vee, wat betreft het rotkreupel, alhier wel wat streng wordt gehandhaafd in vergelijking met andere gemeenten, waarbij de opmerker vooral de aandacht vestigt op de onteigening en afmaking der dieren, geeft aan leiding tot eene vrjj drukke discussie. Vrij algemeen scheen men het met den spreker eens, dat die maatregel wel wat te hard was en velen gaven als hunne meening te kennen, dat het alhier voorkomende „zeer" op lange na niet altijd tot het kwaadaardige klauwzeer kan worden gerekend, daar dit hun inziens alhier zelden voorkwam. De minder aangename toon welke door enkele leden werd aangeslagen, was aanleiding dat de Voorzitter de discussies er over sloot en de zaak verdaagd werd tot eene volgende vergadering. Aangezien geen der leden thans meer iets had in het midden te brengen, sloot de Voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de opkomst der aanwezigen, waaraan hij nog teveus een woord van dank voegde namens de afdeeling aan den heer de Rootj, die Texel ging verlaten en nu niet op de vergadering aanwezig was, voor de groote mate van belangstelling en belangslooze steun door deze meermalen aan de afdeeling bewezen. De correspondent der „N. R. Ct." soint uit. Batavia: Men verzekert, dat de luitenant-kolonel van den generalen staf C. P. J. van Vliet benoemd is tot gouverneur van Atjeb, en dat de benoeming zal ingaan na bet verstrijken van zijn verlof. Mgr. Bottemanne heeft by zijn jubilé de volgende geschenken ontvangen: 30.000 van de geestelijkheid in het bisdom voor den bouw van een H. sacramentskapel in de nieuwe kathedraal; van de aartsbroederschap der H. familie en den „Nad. R. E. Volksbond" een kapel der H. familie en een Willebrorduskapel van particulieren een St. Jozefskapelvan de broeders der Zeven smarten een massief eiken archiefbureau, vervaardigd door de schrijn- werkersleerlingen van het gesticht Heibloem. Verder tal van priestergewaden, tapijtwerken enz., alles ten dienste van de nieuwe kathedraal. De bisschop schonk aan alle godsbuizen te Haarlem belangrijke giften in geld, om de verpleegden te onthalen. Sedert eenige dagen loopt in Den Haag het gerucht, dat het hoofd eener bekende kassiersfirma daar ter stede zich naar het buitenland heeft begeven, zonder achterlating van eenig adres. Ongelukkige speculatie in Am9rikaanscke spoorwegwaarden moet de oorzaak wezen. De loteliDgen, die dit jaar bij de bereden korpsen zyn ingelijfd, zullen op Donderdag 1 Oct. a. s. in werkelijken dienst moeten worden gesteld ten einde te worden gekleed en geoefend. Aan het ministerie van financiën wordt de laatste hand gelegd aan een ontwerp be treffende eene belasting op de rij wielen, in en buiten beroep gebruikt. Influenza de volksterm luidt in Fries land „griep" heeft in die provincie weder haar intrede gedaan. Er zijn gezinnen, waar van vier en meer leden plotseling door de ziekte werden aangetast en ernstig ook. Behalve de gewone verschijnselen pijn in het hoofd en in den rug kiagen de lijders thans ook over erge keelpijn, zoodat slikken bijna niet mogelijk is. Men schrijft uit Amsterdam van 17 Aug. De beruchte Hartjesdag heeft wederom zyn gewoon vrrloop. Hoewel bij afzonderlijke ken nisgeving door het huoid der politie was mede gedeeld, dat het afsteken van vuurwerken verboden was, stoorde het publiek daaraan zich echter in het geheel niet en zagen we zelfs voor het politie-burau aan de Oudebrug een gezelschap van heeren en dames zitten, dat zich amuzeerde met het afsteken van voet zoekers. In de Jordaan was het veel minder druk dan anders en vermaakte men zich op vrij onschul dige wijze. De warmoesstraat en de Zeedijk gaven de gebruikelijke tooneelen te zien, waarin koning Alcohol en Venus Vulgevaga don toon aangaven. Gelukkig werd er weinig gevochten en heerschte er een kermisgeest ouder de lollende menigte. De vereeniging tot veredeling van het Volksvermaak heeft in Amsterdam nog een ruim veld ter bewerking. Tot hen, die zich ten aanzien van dienst aangelegenheden schriftelijk tot hem wenden, richt de heer Sassen, directeur der Rijkspost spaarbank te Amsterdam het verzoek, niet (op het adres) aan zijn ambtelijke qualiteits- aanduiding zyn familinaam toe te voegen. Wanneer in laatstgemelden zin wordt gehan deld, worden de brieven als van particulieren aard beschouwd, en, öf hem nagezonden, öf tot zijn terugkomst in bewaring gehouden. Hierdoor kan buiten zijn toedoen vertraging in de afdoening der zaken ontstaan, en aan de belanghebbenden ongerief ja, soms nadeel worden berokkend. Vooral is dit het geval, wanneer de briefschrijvers inleggers zijn, die hun tegoed geheel of gedeeltelijk willen terug ent van gen. Een zeldzaam geval kon men Maandag 10/'s uur aanschouwen op de O. Z. Voorburg wal bij de Korte Niezel te Amsterdam. In een oogenblik stond een landauer, waarin 2 mannen en 2 vrouwen gezeten wareD, in lichtelaaie. Niet slechts het rijtuig, maar ook tevens een der vrouwen stond in brand. De brand was ontstaan door het inwerpen van vuurwerk, dat met de kleeren van een der vrouwen in aanraking kwam. Hoewel spoedig hulp kwam opdagen, kon niet voorkomen worden, dat aan het rijtuig een groote schade berokkend werd. Om dubbeltjes uit de kermis te slaan 1 Burgem. en Weth. van Leeuwarden hebben aan den Raad een voorstel ingediend, om evenals gedurende de kermis de draaimolens, hippodromes, enz. in het vervolg ook de plaatsen, ingenomen door beignet-, wafel- en zuurkramen, aan de meestbiedenden te ver buren. Tegen wanbetalen! Te Zutfen is opgericht eene vereeniging, die zich ten doel stelt de contractueels verplich tingen van huurders van woningen jegens de verhuurders beter te doen naleven. De vereeniging tracht haar doel te bereiken voornamelijk door baren leden de verplichting op te leggen, om aan iemand, die nog woning- huur schuldig is, geen andere woning in huur af te staan. Bij niet-naleving dezer bepaling is het lid eene boete van f 25 verschuldigd. Een niet ongewoon verschijnsel is, dat men in de couranten aanbiedingen ziet van huizen of perceelsgedeelten vrij van belastiDg." Ia een plaatselijk blad te Haarlem leest men evenwel thans iets nieuws. Daarin wordt voor f 1.80 per week te huur aangeboden „een benedenhuis" aan de Meesterlottelaan (vrij van schutterij)." Dat nu belasting al dan niet op een huis drukt is begrijpelijk, maar dat een huis vrij- stelling van de schutterij waarborgt, schijnt vrijwel onmogelijk. En toch kan het zoo zijn. Het bedoelde benedenhuis ligt in een laan, door wier midden de grensscheiding loopt tusschen de gemeente Haarlem en Heemstede. In Haarlem is de schutterij dienstdoende, in Heemstede in rust. Het benedenhuis ligt aan de Heemstedesche zijde der laan, zijn bewoner kan dus niet voor den schutterlijken dienst iu Haarlem worden opgeroepen. Hiervan maakte de eigenaar een handig gebruik Volgens de „Limb. Koer." neemt de werkstaking te Maastricht eene ongunstig" wending. De stakers zyn nl. begonnen met meer kracht dan voorheen de aan het werk getogen confraters lastig te vallen. Een zou zelfs met geweld uit zijne woning gehaald

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2