Gemeenteraad te Texel. Heden had alhier in de Kerkekamer der Ned. Herv. Gemeente de aanbesteding plaats van de herstelling van het dak van het schip der kerk dier gemeente. Ingeleverd werden 13 biljetten namelgk van G. Geus Hz. Texel f 2750 Jb. Geus - 2626 K. H. Plavier - 2500 S. Sehellinger Helder 2500 R. Daalder Texel - 2475 D. de Vries Helder - 2440 K. Zeeman Helder - 2420 Gebr. v. Pelt - 2366 J. Bakker Dz. - 2350 J. Spruit - 2347 G. J. de Jongh - 2125 L. Klein - 2097 H. Wijker 2037 Den Hoorn, 1 Sept. Gisteren was het alhier voor de schooljeugd een ware vreugde dag. Des morgens om 9 uur waren allen in de school, waar zij werden getrakteerd op chocolade en krentebrood. Een uur later kwamen de rijtuigen, waarmede de kinderen onder behoorlijk geleide een rijtoertje maakten naar de Koog, het badpaviljoen en niet te vergeten het strand waar zeker 'allen zeer veel zullen hebben genoten. Dat er onderwijl ook gezorgd was voor de noodige broodjes, enz. zal wel niet behoeven te worden vermeld. Na op den terugtocht nog een bezoek te hebben afgelegd aan den theetuin, kwam men om ongeveer 6 uur weer alhier terug. In de school werden hierop nu nog eenige versnaperingen toegediend, waarna allen reeht vroolijk gestemd weder huiswaarts keerden. Zeker zal de verjaar dag van onze Koningin nog lang bij hen in aangename herinnering voortleven. 17 wagens waren er noodig voor het vervoer der kinderen, terwijl nog 6 andere wagens zich er bij aan sloten en de tocht mede maakten. Door de ouderen werd des avonds het feest gesloten met een recht opgewekt bal. Uit Leeuwarden schrijft men: Donderdag hadden wij hier het naspel van de onlangs gehouden nationale tentoonstelling, n.l. de verloting. Van de 40.000 loten waren ruim 33.000 verkocht. De niet-verkochte werden vóór de verloting vernietigd. Heel groot waren de kansen niet. Het getal prijzen was niet meer dan 425, de minste echter had een waarde van f 10. De hoofdprijs, een ijzeren brandkast met f 1300, viel op het nummer van een minvermogende schoenmaker te St. Anna Parochie; de tweede hoofdprijs een pianino, ter waarde van f 700, werd ge trokken door een dienstbode. En zoo waren er meer kostbare en kunstvoorwerpen, die ten deel vielen aan personen, voor wie ze nu juist niet bijzonder geschikt zijn. De verloting, die van 10 tot 4 uur duurde, had vrij wat drukke mensehen gemaakt. den inspecteur voor zich te zien, geeft de sleutels, welke hem ouder de woorden „in orde" worden teruggegeven. Daarna maakt de „inspecteur" eenige vertering en vraagt, wat hij betalen moet. „40 cent, mijnheer. „Dienst!" „O, dan 20 cent, mijnheer De „inspecteur" stapt in den trein. De res taurateur vraagt inmiddels, of de inspecteur er geweest is? Niemand weet er van. Daar de trein nog voorstond, kon de restaurateur de hem toekomende twee dubbeltjes gelukkig juist nog ophalen. Blijkbaar was de „inspecteur" eropuit,om voor weinig geld verteringen te maken. In onze vestibule hangt een bankbiljet van de Argentijnsche Republiek, ons toege zonden. Waarde127» Cent. (Leidsch Dagbl.). Bij advertentie was voor een apotheek in de Kalverstraat te Amsterdam een loopknecht gevraagd. Op het vastgestelde uur melden zich zooveel sollicitanten aan, dat de politie het verkeer moest regelen. Men meldt aan het „U. D.": „Er wordt in den aanstaanden herfst, een buitengewoon groot spoorwegvervoer verwacht. Reeds nu is het in Westfalen zoo druk met kolentransport, dat dagelijks tot over de 13000 wagens noodig zijn, en niettegenstaande den aanmaak van veel materieel, kwamen er in de laatste dagen reeds wagens te kort. De geheele industrie gaat buitengewoon gunstig. IJzer- en staalproducten gaan in prijs zeer vooruit. Eene algemeene drukte heersGht in zaken, en dat gaf der Duitsche spoorweg maatschappij dezer dagen aanloiding, eene algemeene bekendmaking uit te vaardigen, waarin op den toestand gewezen, en mede werking van belangstellenden ingeroepen wordt, om een geregelden loop van zaken zooveel mogelijk in de hand te werken. Daar ook voor ons land een geregelde aanvoer noodzakelijk is, wijzen wij er op, dat de spoor- wegbesturen van Essen, Elberield, Keulen en Saarbrücken den afnemers van steenkolen dringend verzoeken, groote voorraden te houden en hunne winterbehoefte aan kolen, cokes en briquetten zooveel mogelijk reeds vroegtijdig in te slaan, opdat bij tijdelijke stremming van aanvoer geen moeielijkheden ontstaan." Zooals men weet is het eiland Schiermon nikoog vóór een drietal jaren gekocht doorgraaf Von Berndorfi, te Wehningen, lid van den Duit- schen Rijksdag. Deze heeft het plan opgevat, het westelijk deel van het eiland, dat nu een aaneen schakeling van zandheuvels is, tot een deftige zeebadplaats te veranderen. Volgens „The Building News", waarin zekere Harry Hems de plannen van den graaf uiteenzet, zal Scheveningen, zoolang het meest populaire zeebad van de Hollanders, weldra „verzanden" en verliest Helgoland, eenmaal Engelsch, nu eene Duitsche badplaats, langzamer hand z(jne deftige reputatie, en zal Schiermonnikoog in de toekomst een toevluchtsoord worden voor beide landen. De architect George Thilen, te Hamburg is door graaf Von Berndorff belast met het maken van de ontwerpen voor de gebouwen, welke volgens den heer Harry Hems, die de plannen heeft gezien een Vlaamsch karakter dragen. De eigenaar heeft het voornemen de werken tegelij kertijd uit te laten voeren en daarmede in het volgende najaar een aanvang te maken. Deze werken bestaan uit den aanleg van een groot park, twee groote hotels, een heerenhuis, Prote- stantische en R. K- kerken, een sanatorium voor zieke kinderen, eenige openbare gebouwen en niet minder dan vijftig vrijstaande villa's. Te HeDgeloo (O.) kwam dezer dagen aan het station een net gekleed heer bij den portier en vroeg onder bijvoeging„dienst 1" de sleutel der privaten. De portier, denkende Vergadering Dinsdag 1 September voorm. 11 uur. Voorzitter Jhr. S trick van Linechotan, burgemeester. Tegenwoordig 9 leden, de heeren Westenberg, F. Ketlser, Dros, Z|jm, Roeper, Koorn, Bakker, Mets en Lap. Afwezig de heeren C. Kefjser Pz. en Koning, beiden met kennisgeving. Secretaris J. A. Wesstra. Na opening der vergadering door den Voorzitter, waarin hij nog met een kort woord herinnert aan den overleden gemeentebode, den heer J. G. Moojen, die thans niet meer daar is om zijn diensten te presteeren en waarin h(j verder nog wfist op diens nauwgezette plichtsbetrachting en meerdere goede hoedanigheden gedurende tal van jaren als gemeente bode en marktmeester getoond, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling dat is ontvangen eene missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het besluit tot verkoop van grond te Oudeschild aan den heer R. Boom; missive Ged. Staten goedkeuring besluit ruiling grond aan den Burg met den heer J. Flens; missive Comm. der Koningin verlenging met 8 dagen van het verlof van den heer Burgemeester. dat de geldleening tot aangaan van welke besloten is in de vergadering van 5 Mei j.l, is aangegaan met den heer Ph P. Everts te Brussel tegen 4% 'sjaars. Verder doet de Voorz. nog mededeeling, dat b|J de aanbesteding 29 Juni j.l. gehouden van het bouwen eener kamer aan het post- en telegraafkantoor, het werk is gegund aan den laagste inschrijver de heer P. J. Zoetelief voor f 9S9.- Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Benoeming Wethouder. De heer F. Ketlser, die als zoodanig moest aftreden werd daarop met 8 tegen 1 stem, uitgebracht op den heer Koorn, herbenoemd. De Voorz. wenscht den benoemde geluk met dit bewtls van vertrouwen in hem gesteld, door hem nu ten 4e male te verkiezen als wethouder en vraagt hem of hl) ook wenscht gebruik te maken van zijn recht om 24 uur in beraad te houden, of hij die benoeming zal aannemen. De heer F. Kefjser geeft te kermen dit niet noodig te achten en dankt de leden voor dit in hem gesteld vertrouwen, hetwelk h(j hoopt ook in 't vervolg niet te zullen beschamen, Voorloopige vaststelling gemeente-rekening en goed keuring rekeningen instellingen van weldadigheid1895. De rapporten der verschillende Commission (zie raadverslag in ons nummer van 26 Juli) achtereen volgens voorgelezen, melden dat de rekeningen in orde zijn bevonden en daarop geene aanmerkingen z|jn; mitsdien wordt geadviseerd voor de gemeente rekening tot voorloopige vaststelling en voor de overige rekeningen tot goedkeuring. De Voorz. zegt de verschillende Commissién dank voor het gedaan onderzoek en de uitgebrachte rapporten. Daarop zou moeten volgen eene artikelsgewtjze mededeeling van de ontvangsten der gemeente rekening van eeno dergerljjke vermelding bleven wij echter verschoond, daar zulks niet noodig geacht werd door de leden van den Raad. De rekening beeft ter inzage gelegen, wjj kunnen ons dus onthouden van de mededeeling der totaal cijfers van verschillende hoofdstukken, welke dorre opsomming van cijfers voor het publiek weinig wetenswaardigs bevat. Ook omtrent de overige rekeningen werd geene artikelsgew|jze behandeling gewenscht. Ten slotte werd met algemeene stemmen volgens het advies der commissiën besloten. Aanbieding suppletoirs begrootmg 1896. Dit is enkel eene verandering van administratieven aard B. W. stellen voor de post groot f 2500 der geldleening, welke is aangegaan ten behoeve van de 8 buitengewone werken namelijk het bouwen der veldwachterswoning, de restaureering der visch- markt en de bouwing van een kamer aan het postkantoor alhier te verhoogen met de post van f125.welke de post marktgeld vermoedelijk hooger zal worden. Voor de veldwachterswoning wordt gerekend met inbegrip van bijwerk f 1250, restaureering Vischmarkt idem f 340 en bouwing kamer idem f 1035. Daar geen der leden tegen deze wijziging iets heeft in te brengen wordt de verandering goedgekeurd. Regeling huur postkantoor. De Voorz. herinnert hierbij aan de in eene vorige vergadering reeds gedane mededeeling dat men b|j aanbouw van een kamer aan het postkantoor ook wel f 50 meer huur zou kunnen trekken. Als antwoord op een gezonden schrijven werd nu ontvangen eene missive van den inspecteur der posterijen en telegrafie, waarin wordt voorgesteld de huur van het postkantoor, mits de nieuwe kamer 1 Oct. a s. gereed is, te brengen op f 500.— in te gaan 1 October 1896 en eindigende 1 Sept. 1900, terwijl de huur tot eerstgenoemde datum blijft bepaald op f 450.— 's jaars. Bovengenoemd voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Concessie aanwage Gauverit en de Kanter aanleg en exploitatie tram. De Voorz. zegt, dat de bedoelde aanvrage naar het oordeel van B. W. niet duidelijk genoeg was, dat door de heeren Gauverit en de Kanter enkel gevraagd werd voorloopige concessie tot den aanleg van een tram van de Koog over den Burg naar Oudeschild of naar Texelsch Zuidwestpunt ('t Horntje). Door B. W. werden daarom b|j de aanvragers de noodige iniichtingen gevraagd en als antwoord daarop werd het bericht ontvangen, dat nog niet kon worden bepaald welke trekkracht zou worden gebezigd, of het een paarde-, stoom- of electrische tram zou moeten worden, maar dat indien er kans bestond aan den Burg electrisch licht te leveren er veel voor z|jn zou een electrische tram te leggen. Z|j wenschte verder van den Raad een uitstel van b.v. 6 maanden om binnen dien t|jd het noodige onderzoek in te stellen en hunne plannen gereed te maken. Ten einde niet te vergeefs kosten te maken en moeiten te doen en een ander niet in de gelegenheid te stellen hen voor te z|Jn, werd door hen voorloopig concessie gevraagd. De Voorz. stelt voor de zaak te renvojjeeren naar B. W. om preadvies, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Ter behandeling van reclames Hoofdel|jken Omslag gaat de vergadering thans over in geheime zitting. Na heropening der vergadering doet de Voorz. mededeeling, dat voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de Koog geen sollicitanten z|jn opgekomen, waaruit eene keuze kon worden gedaan Als sollicitanten hadden zich aangemeld de heeren J. v. d. Watere, W. v. Loon en P. A. Menage. De twee laatstgenoemden werden geacht niet wenschel|jk te z|jn, de eerste, omdat h|j sedert de laatste jaren buiten het onderwijs was werkzaam geweest en de andere, omdat een getrouwd onder wijzer met 2 kinderen minder aanbevelenswaardig scheen voor de Koog. Bleef dus de heer J. v. d. Watere. Deze bad zonder daartoe te z|jn aangezocht, een bezoek afgelegd b|j den Burgemeester en ook b(j de Wethouders en had bfj allen een zeer goeden indruk achter gelaten, zoodat men reeds had besloten voor te stellen hem te benoemen, toen er inlichtingen omtrent hem inkwamen welke nu verre van mooi voor den onderwijzer waren. Door het hoofd der school te Koog waren namelijk inlichtingen omtrent hem ingewonnen b|j den directeur van het instituut Kinsbergen te Elburg waar h|j werkzaam was en deze waren van dien aard, dat eene benoeming zeer te ontraden was. Volgens dat schrijven toch was de bedoelde persoon iemand zonder karakter, verre gaand oneerlijk enz. enz. zeker geen eigenschappen om iemand aan te bevelen en vooral niet als voor ganger der jeugd.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2