II Bui ten land9 Ingezonden Stukkei Marktberichten. PREDIKBEURTEN, l9 Was de herstelling van het dak der Herv. kerk alhier tot heden nog afgeloopen zonder eenig ongeval, heden morgen had daarbij hts plaats, dat wel eens zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Naar men ons namelijk mededeelde, geraakte een ladder, welke bijna tot aan de nok van het dak reikte door het breken van een pen aan het glijden, terwijl zieh daarop de metse laar benevens de opperman M. E. bevonden. Laatstgenoemde was eehter hoog genoeg en had de tegenwoordigheid van geest de nok van het dak te grijpen, terwijl hij met de beenen de ladder, waarop zieh de metselaar bevond, wist tegen te houden. Op het hulp geroep, werd de ladder van onder weldra gesteund zoodat het gevaar geweken was. Ware de opperman niet in staat geweest de nok te grijpen en vast te houden, zonder twijfel zouden dan beiden naar beneden zijn gestort. Uit Terschelling wordt gemeldt, dat aldaar op het strand een flesch is aangespoeld, waarin een briefje van den volgenden inhoud (in het Engelsch). „Noordkaap, 19 Oct. '96. Walvisehvaarder „Surprise". Heb ongeveer 8 dagen rondgedreven. Het schip is masteloos geworden. De kapitein is op de uitreis verdron ken en de eerste stuurman heeft zich dood geschoten. De overige bemanning is over boord gespoeld en verdronken. Ik ben de eenige overlevende. Mijn naam is James Markham. 18 Roseville Road, Liverpool. Er waait een storm uit het Zuid Oosten. De zee spoeld over dek. Moge God mij hulp zenden 1" In den ouderdom van 72 jaar is over leden te Amsterdam de heer J. W. Peels, oud-valkenier van wijlen den Koning. Met Peels is de laatste valkenier in ons land verdwenen op het oogenblik is er in Europa nog slechts éeu, nl. de heer P. Molle, die, eveneens te Valkenburg geboren, thans in Engeland zijn functie uitoefent. Het meesterschap van Europa in het hardrijden op schaatsen zal, ijs en weder dienende, 9 10 Jan. te 's Graveühage onder leiding van de „Ned. Schaatsenrijdersbond," verreden worden. Een aardig buitenkansje viel den agenten van politie te Deventer ten deel; op een lot in de Staatsloterij, waarvan zij Vs» hadden, viel namelijk de f20,000. Wegens talrijke klachten over dieren mishandeling zal voortaan elk koppel vee dat te Rotterdam van of naar spoor of boot ver voerd wordt, door een agent van politie ver gezeld moeten zijn. (N. N.) Men verneemt omtrent de verduistering aan de bank van leening te Amsterdam, dat de borgstelling van den overledene S., groot f 8000, is ingehouden. Deze som zal waarschijn lijk wel in rekening gebracht zjjn by bet cijfer van f98,750, door den burgemeester genoemd. Ook is aan te nemen, dat, hoewel het onder zoek nog niet is afgeloopen, dit laatste cijfer wel niet zal behoeven verhoogd te worden. Sedert de justitie toch in de zaak gemoeid is, zijn alle panden, ook die welke nog niet „ver staan" waren, kunnen ontzegeld worden en heeft men zich omtrent de deugdelijkheid van den inhoud kunnen vergewissen. Te Rotterdom bracht een vrouw de geheele buurt in rep en roer. Haar poesje was verdwenen, bepaald gestolenmisschien, o gruwel, wellicht door den een of ander gebraden of gekookt. Afgemat van het lamenteeren en zoeken keerde zij mistroostig naar haar woning terug om voor het eten te zorgen. De pot met soep stond op het fornuis, en toen zij de deksel oplichtte, om de soep eens om te roeren, vond zij haar lieveling in den pot. Het Bestuur van het Genootschap „Architectura et Amieitia" te Amsterdam heeft het patronaat op zich genomen van een eigen aardige serie prijsvragen. De groote behoefte welke er in de bouw kundige wereld bestaat aan ontwerpen van kleine gebouwen, woonhuizen en dergelijken, die praetische uitvoerbaarheid vereenigen met eenvoudige schoonheid, heeft de uitgevers firma J. van der Endt Zoon te Maassluis tot het Bestuur het verzoek doen richten om eenige prijsvragen uit te schrijven en een Jury te benoemen. Het Bestuur van „A. et A.," inziende dat de verwezenlijking van dit idee aan de bouw kunst ten goede kan komen, aanvaarde het patroonaat, schreef eenige prijsvragen uit en benoemde een Jury bestaande uit de heeren W. Kromhout Cz., H. G. Jansen en K. de Bazel. De eerste serie der prijsvragen, waarvoor een bedrag van f550 beschikbaar is gesteld, is opgenomen in het Orgaan der Vereeniging en alle leden van het Genootschap, zoomede de inteekenaren op het Orgaan kunnen mededingen. De werken aan den Niagara die bet arbeids vermogen van het water omzetten in electriciteit, zjjn thans gereed, en Zondagnacht, klokslag twaalf uur, werd de electrische geleiding naar Buffalo, een afstand van 26 mijlen, in werking gesteld. Het merkwaardige feit werd met 21 kanonschoten aangekondigd. Door middel van turbines worden dynamo's in beweging gebracht, die elk een electrische energie van 5000 paardenkracht ontwikkelen in stroomen van 2200 volts. Een bovengrondsche geleiding voert de electriciteit naar Buffalo, waar zfj de beweegkracht levert voor trams en fabrie ken en tot verlichting van straten en particuliere huizen wordt gebezigd. Er wordt rseds op groote schaal gebruik gemaakt van de electriciteit, en de tjjd is niet ver meer, dat al de fabrieken de noodige beweegkracht van den Niagara zullen ontvangen en Buffalo een fabrieksstad zonder rookende schoorsteenen wordt. Eenige dagen geleden slenterde een pair van Engeland door Bondstreet te Londen, nu en dan staan blijvend voor een winkel, totdat hij voor zich uit eene dame van zijn kennis zag loopen, wier zakdoek met een puntje uit haar zak kwam. Onmiddelijk kwam by den wandelaar het denk beeld op om een grap uit te halen; hij versnelde den stap en maakte zich zeer behendig van den zakdoek meester. Inwendig lachend over het welslagen der klucht, wilde de lord juist de dame aanspreken, toen hij zachtjes op den schou der werd getikt. Hij keerde zich om, en ont waarde een sierlijk gekleed heer, op ende op een gentleman, die hem aldus aansprak„Ik vraag u verschooning, mynheer, hier zijn uwe beurs en uw bos sleutels terug, die ik u ontfutselde, toen ge bij de dame opereerdet; ik wist niet, dat ge een confrater waart." Een Londensch blad staat voor de waarheid van het verhaal in, Diamanten en robijnen. Over de betrekkelijke waarde van diamanten en robijnen deelt prof. Bauer in het verslag van de Marburger maatschap pij tot bevordering der natuurwetenschappen het volgende interessante mede. ,Een schoone, als brilland geslepen iblauw-witte" diamant van 1 karaat of 205 milligram, kost ongeveer 800 mark (pl. m. f 180) terwijl een zeer fijne, donker kar- mijnroode of „duivebloed roode" robijn zonder gebreken van denzelfden vorm en gelijke groote ongeveer tweemaal zooveel kost. Een drie karaats diamant van eerste qualiteit, als brillant geslepen, heeft een waarde van ongeveer f1800, een even zware robijn van denzelfden vorm brengt echter f 18000 op. By een gewicht van 5 karaats is de waardeverhouding dezelfde, daar de prys voor den diamant f 8600 en voor den robijn f86000 bedraagt. Motors cars. Zaterdag heeft op den weg van Londen naar Brighton een proeftocht met deze nieuwe ry tuigen plaats gehad. Tot heden bestond er in Engeland een politieverbod op het ryden met motor-cars. Het zijn machines, die gemakkelijk een snelheid van 12 rnjjl per uur kunnen bereiken. Dit is de maximum snelheid, die de Londensche verorde ningen toestaan. De Engelsche bladen zien in het nieuwe vervoermiddel een gevaar, w]jl het te plomp is om even snel als rytuigen of wiel- ryders voor de voetgangers uit te wyken. Het grootste bezwaar is evenwel, dat het rytuig een maal in vaart zynde, niet stoppen kan binnen een afstand van ten minste 20 M. Zoo heeft een blad reeds een voorzorgsmaatregel genomen zijn lezers tegen ongelukken te verzekeren door den nieuwe motor-cars te veroorzaken I (Buiten verantwoording van de Redactie,f Geachte Redacteur I Mag ik u beleefd verzoeken onderstaande regi als ingezonden stuk in uw blad op te nemen, daarn zult u ondergeteekende, en naar mijne bescbe; meening vele neringdoende burgers ten zes verdichten. In de Nieuwe Tex Courant van Woent 18 November j 1. komt onder de nieuwstijdingen! dat een zekeren kropman uit Schaven gedurendei tiental dagen te O .interend voor ruim twee duiif gulden aan goederen heeft verkocht, in hoeverre mededeeling op waarheid is gegrond, zal ik daar ltf doch het is zeker dat een dergelijk bericht, een gtf reclame ten nadeele der neringdoende kan geno®U worden, iets waartoe naar mijne meening, een rebB teur van een lokaal blaadje zich ten eenenmale nlL, moet leenen, ten andere zijn zulke ophefmakt mededeelingen zeer geschikt, om het kooplus publiek, met het oog op voordeeligen inkoop aa sporen hunne gereede geldenin plaats van by ht gewone winkeliers by dergelijke gelegenheden besteden. Texel'8 welvaart, die ons allen ter harte gaat, vorjF8 veeleer, dat wy zooveel mogeiyk, elkander steif in den grooten stryd om het bestaan. Immen concurentie welke op ons eiland evenals elder;! alle vakken zeer groot is beveiligt ons volko: voor te hooge pryzen. Stellen wy de belangen 01 medeburgers steeds in alles op den voorgrond d mede zal voorzeker veel gewonnen zyn om de welv van Texel te bevorderen. Onder dankzegging voor de bereidwillige plaati EEN TEXELAAi de Open briefje van Sint Nicolaas. *rv we; ?y ook my in prettige stemming bren ,n de goedheid aan het vriendeiyk verlai ltlJ Namens den Sint, diens geheimschriji e I de ;av 3! sita Lelden, 20 Nov. Ter markt werden hefde aangevoerdOssen 265 stuks f 116 a f 38 Stieren f 64 a f 203; Veulens f a f 144 kalfkoeien f 106 a f Melkkoeien f 106 a f 200; 210 Varekoeien a f 195 265 Vette koeien f 116 a f 252; Vette kalveren f 38 a f 84, 17 Magere veren 9 a f 21,50; 167 Graskalveren f 21 a 60 Vette Schapen f 16 af 26.—; 845 Scha weide) f 10, a f 18.— 3 Paarden f 32 a 44 Magere Varkens f 11 a f Vette Varkens stuks a cent per 3O4 Biggen f 3.— a f 10.—. Lamneren Zondag 22 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm 10 uur Ds. van Schatck, Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Maztjre. Den Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffëf, Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Neess Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr .van Zwk 's Avonds 6 uur de Hr. van Zwk Ooeksdorp. Voorm. tien uur de Hr. Baeï DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus, Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kupeet; Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heip. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag 26 November Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zwk (Bjjbslluii B Wezeniyk heeft het my verleden jaar verhei dat zoovelen my, by myn veel omvattende taak] bereidwillig een handje hebben geholpen, oml kindertjes der Koningin Wilhelmina-Bewaarscf^ te Oudesehild, ook in de genoegens van myn jf feest te doen deelen. Er zyn toen gelukkige kleinen en dankbare gri geweest, want al deden ze 't ter sluiks, ik me; heel goed boe meer dan eene moeder heimeiyk traantje wegpinkte, by 't aanschouwen van de gr] biydschap van haar kind. Diezelfde grap zoi gaarne weer willen uithalen als ik jarig ben. Wees dus zoo vriendeiyk lieve lezeres of g" lezer, en tast eens in de portemonnaie of er een kopstuk of 'n achterwiel voor de hand zit DE! zoo ge liever in anderen vorm bydraagt, och, dan eens wat bruikbaar speelgoed, wat aardige pre of prentenboeken, eenig ongebruikt specula; ander doelmatig gebak byeen te scharrelen, ge iets van dien aard, getroost U dan de moeitiL zend het, zoo mogeiyk voor 1 Dec., aan hetbesl van genoemde Bewaarschool. t, Dat bet even dankbaar als gretig in ontvai nst wordt genomen, houd U daarvan reeds by voor bal verzekerd. Wilt gy heb dan te voldoen van Uwen Vriend SINT NICOLAAS. lui Dl f Pi 61 in wan TTtxran Vrianri i fsj

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2